Abartma Tozu

Abartma Tozu
Kitabın Yazarı:Şermin Yaşar Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Taze Kitap Yayınlandığı Yıl:2019 (04-07-2019) Sayfa Sayısı:160 ISBN:9786056883569 Kitap Puanı:9 / 10 | Yorum: 16

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:39,22 TL Pandora:55,80 TL e-kitap,pdf,epub: *

9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Abartma Tozu - Şermin Yaşar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Abartma Tozu Özet

Şermin Yaşar'ın Abartma Tozu adlı kitabı yirmi altı bölümden oluşmaktadır. Her bölümü birbirinden komik olan kitapta yazar, günümüz insanının halini biraz abartarak gözler önüne sermektedir. Buna ek olarak çeşitli zamanlarda ortaya çıkan ve hala devam eden bazı dil sorunlarına da değinmektedir. Mert Tugen'in çizimleriyle daha da eğlenceli hale gelen Abartma Tozu, hem konusu hem de anlatım tarzı ile yediden yetmişe geniş bir okur kitlesine hitap etmektedir.

Günümüzde insan ilişkileri gittikçe zayıflamaktadır. İnsanlar çeşitli sebeplerle sürekli ve gereksiz alışverişler yapmakta, sağlıklı beslenmeyi yanlış anlamakta, okul başarısını ondan daha önemli olan insani erdemlerin önüne geçirmekte ve daha çok kazanma hırsıyla elindekilerin kıymetini fark edememektedir. İşte yazar tam da bu noktada Abartma Tozu ile herkesi durup düşünmeye ve zararın neresinden dönülse kardır diyerek harekete geçmeye çağırmaktadır.

Cozutmak Bizim İşimiz

İlk bölümde kahramanımız, başından geçen olayların ne kadar can sıkıcı ve yorucu olduğundan bahsetmekte ve okuru hikayesini dinlemeye davet etmektedir.

Bir Ki Üç, Bir Ki Üç

Bir gece kahramanımız her şey normalken uyur fakat sabahın en erken saatinde, çok kilolu olan anne-babası tarafından spor için uyandırılınca bir şeylerin değiştiğini sezer. Bu duruma bir anlam veremese de ailesiyle spor yapmak için dışarı çıkar. Dışarı çıkıp herkesin spor yaptığını görünce sadece ailesine değil herkese bir şeyler olduğunu anlar ve şaşkınlığı iyice artar. Eve döndüklerinde ise bu değişimin yeme alışkanlıklarına da etki ettiğini görür.

Günaydınlar Oteller Zinciri

Hem içinde bulunduğu durumla ilgili yardım almak hem de güzel bir kahvaltı yapmak için babaannesinin pansiyonuna gider. Fakat babaannesinin de aşırı derecede değiştiğini görerek hayal kırıklığı yaşar.

Okul Değil Gerilim Filmi

Daha sonra okula gider ama okul ve arkadaşları derdine derman olmak yerine derdine dert katar.

Birsen Başar, Hep Sen Başar!

Okuldan sonra teyzesinin kızıyla konuşmak için teyzesinin evine gider. Böylece teyzesinin işi bırakarak kızının her saniyesiyle ilgilendiğini görür.

Cozutma Salgını

Günün sonunda eve dönünce yeni bir sürprizle karşılaşır: Salonun ortasında bir sera ve organik bal için yaylaya gitmiş bir baba...

Fikriye Gıcır'la Her Yer Gıcır Gıcır

Dayısının evinin önünden geçerken bir itfaiye aracı görür. Çok geçmeden itfaiye aracının yangın söndürmek için değil evi yıkamak için orada olduğunu anlar. Oradan da nasibini alarak yoluna devam eder.

Veli Keskinbıçak

Bir ümitle, babasının dostu olan Kasap Veli Amca'nın yanına gider. Ama ondan da umduğu desteği bulamaz ve durumun gittikçe daha da kötüleştiğini görür.

Çok Al, Hep Al, Daha Çok Al

Daha sonra ise komşuları Seval Abla ile annesinin çılgınca alışveriş yaptıklarına ve zamanla herkesin onlar gibi alışveriş delisi olduğuna şahit olur.

Herkes Napolyon

Kahramanımız aradığı yardımı kasabanın hayırseveri Servet Amca'dan görebileceğini düşünür. Fakat Servet Amca da değişimin etkisinde olduğundan kendisine yardım edebilecek başka kişiler aramaya devam eder.

Sevgi Koması

Çareyi bir de annesinin arkadaşı Sevgi Teyzeler'de arar. Ama onların durumu da diğerlerinden pek farklı değildir.

Tekno Fehmi

Artık son olarak Fehmi Abi'ye danışmaya karar verir. Fakat Fehmi Abi'nin gözü teknolojiden başka bir şey görmediği için oradan da eli boş döner.

Mutluluk Dükkanı

Yolda mutlulukla ilgili tabelalar görür. Böylece herkesin bir olup kendisine şaka yaptığına karar verir. Tabelaları takip eder ama durum hiç de sandığı gibi değildir. Çünkü yolun sonunda karşısına Mutluluk Dükkanı diye bir yer çıkar. Bu son saçmalığın ardından iyice ümidini kaybeder.

Kime Diyeyim Ben Derdimi?

Bir gün televizyonda Pis İşleri Bakanlığı'nın numarasını duyar ve oradan destek alabileceğini öğrenir. Zor olsa da bakanlığa ulaşır ve görevliyle konuşur. Ağlaya ağlaya yardım ister, görevli de yardım edeceklerini bildirerek telefonu kapatır.

Tevfik Kılıkırkyarar

Birkaç gün sonra bakanlığın yardımı Tevfik Kılıkırkyarar gelir. Böylece kahramanımız biraz da olsa rahatlar ve dedektiflik macerası başlar.

Tevfik Abi Olaya El Koydu
İlk Raporlar
Buğdaylı'nın Kısa Tarihi
Buğdaylı Müzesi
Beni Tanıyalım
Kasım Nakitoğlu ya da Asım Naitoğlu
Son Kabartma Tozu Paketi
Şimdi Ne Yapacağız?
Artık Üç Kişiyiz
Buğdaylı Yeni Bir Güne Uyanıyor
Aşağı Buğdaylı Kasabası

Kahramanımızla Tevfik Kılıkırkyarar'ın ilginç dedektiflik macerası kitabın diğer bölümlerinde meraklı okurlarını beklemektedir.

Yazan: Firdevs AÇAR

Abartma Tozu Yorumları

okumak istediğim kitapların başında geliyor ama şuan çok pahalı fiyatının düşmesini bekliyorum şermin ablayı da çok seviyorum umarım bizim buralara da gelir

09-07-2019 11:47

şermin yaşar klasiği yine 10 numara kitap yazmış

09-07-2019 16:05

bence adı gibi abartılı bir kitap olmuş zaten kitabın ilk yarısı kendini tekrar eden abartmalar ile dolu ama çoğu çok anlamsız iki şey merak uyandırıyor bir neden böyle oluyor ikincisi sürekli araya girip de konuşamadığı kişi kim diye onlarda sonda belli oluyor ama dediğim gibi biraz abartılı bir kitap

17-07-2019 11:24

güzel kitap ama şermin yaşarın en kötü kitabı diyebilirim yine de piyasadaki kitaplardan daha iyi

29-07-2019 12:25

güzel bir fikirden yola çıkmış basit ve anlaşılır kızımın da hoşuna gitti yeni kitaplarınızı bekliyoruz

04-08-2019 15:21

güzel içten bir hikaye bir kerede okudum

09-08-2019 11:26

sempatik bir hikaye yazmış çocuk kitabı olduğu için bazı kısımları fazla abartmış ama yine de güzel

20-08-2019 13:29

eğlenceli güzel bir hikaye şermin yaşarın uslubunu taşıyor sonunu da merak ediyordum sonu da güzel toparlanmış

22-08-2019 12:56

basit ama sıcak bir hikaye hoşuma gitti

05-10-2019 11:57

abartılacak bir kitap değil abartmaları anlatırken insan baya sıkılıyor ne olacaksa olsun diyor abartıları da baya abartılı anlatmış o yüzden komik değil çoğu çok saçma kitabın sonu fena değil ama genel olarak hayal kırıklığı

30-10-2019 11:20

çok beğenilmemiş bir kitap. yorumlardan öyle anlaşılıyor ancak ben beğendim. kitabın adı gibi ve hakkını iyice vermiş. nihayetinde çocuk kitabı ama dikkatli bakın bence yetişkinlere de mesaj veriyor. abartmak, bire bin katmak bizim toplumun yaptığı bir şey zaten. çok da güzel yansıtmış. çocuk karakteri daha bir beğendim. verdiği cevaplar, diyalog yeteneği çok hoşuma gitti. farketteniz mi bilmiyorum çocuk karakter çok net ve kendini çok iyi ifade ediyor. bu absürd tarzda yazılmış bir hikaye ve okurken sıkılmadım aksine eğlendim. ben tavsiye ederim.

30-10-2019 20:33

bir yerde okudum doğru mu merak ediyorum şermin yaşar bunu da gelirken bir ekmek al öykü kitabı için yazmış ama sonra daha çok kazanmak için uzatıp ayrı kitap olarak çıkartmış doğru mu acaba?

31-10-2019 13:04

bence çok kötü bir kitap hem pahalı bir fiyatı var hemde çok abartılı ve tüm karakterleri mesela tevfik kılıkırkyarar neden tanıtmamış iyice anlamadım çok kötü bence yorumların hespsi güzel diyor ama bence berbat :{

06-04-2020 11:49

kitabın basım yılını söylermisiniz

14-02-2021 16:22

çok zevkli bir kitap okurken bol bol güldüm tekrar tekrar okumak isteyeceksiniz tavsiye ederim

Hatice Kayadibi • 23-12-2021 22:08

kitap harika çok maceralı

13-01-2022 22:01

Kalk Yerine Yat Babaannem Geri Döndü Deli Tarla Gelirken Ekmek Al Abartma Tozu Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu Tarihi Hoşça Kal Lokantası Dedemin Bakkalı - Çırak Dedemin Bakkalı Oyuncu Anne en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Benim Zürafam Uçabilir Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Macera Kitapları Yerli Romanlar Korku Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Polisiye Kitaplar Psikoloji Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Biyografi Kitapları Günlük Anı Kitapları Şiir Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Beslenme Diyet Kitapları