Dedemin Bakkalı - Çırak

Dedemin Bakkalı - Çırak
Kitabın Yazarı:Şermin Yaşar Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Taze Kitap Yayınlandığı Yıl:2017 (29-05-2017) Sayfa Sayısı:160 ISBN:9786058273788 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 19

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:167,90 TL D&R:180,10 TL Pandora:232,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Dedemin Bakkalı - Çırak - Şermin Yaşar

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Dedemin Bakkalı - Çırak Özet

Dedemin Bakkalından Şebnem'i birçoğumuz tanıyoruz. O, dedesinin bakkalında çırak olarak çalışan ve gönlümüzü fetheden bir çocuk. Dedemin Bakkalı'nda yaşadıklarından biraz bahsedecek olursak; ilk önce tüm yetişkinlerle arasının iyi olmadığını söylemek gerekir. Öyle ki bakkalda çırak olarak çalışmaya başladığından beri onun dahiyane fikirlerinin hiçbiri dedesi tarafından önemsenmedi. Her şeyi anladığını fakat yetişkinleri bir türlü anlamadığını düşünüyor. Ama o yine de pes etmedi. Bu kitabı okuduktan sonra gerçekten yetişkinlere akıl sır edilemeyeceği anlamış olacaksınız. Şebnem bizlere Dedemin Bakkalı'nda yetişkinlerle iletişimde dikkat edilmesi gereken hassas konuları tam 10 maddede sıralamıştı. O maddelerden en beğendiğim ikisini sizlerle paylaşacağım:

1- '' Yetişkinlerin çocuklara yaptıkları haksızlıkları, hataları görebilirsin. Yine de yüzlerine vurma, inanmazlar. Çocuksun, görmezden gel. Bırak kendilerini dünyanın en akıllı insanı sansınlar.''

Bir gün bakkala gelen fakir bir adama yardım etmek için bakkaldaki peynir zeytinden daha fazla verip hesabı zengin olan birine yazmıştı. Aynı Robin Hood gibi zenginden alıp fakire dağıtmıştı. Bu yaptığı dedesi tarafından öğrenilince yaptığı iyilik hüsranla sonuçlanmıştı. Bu olayın üstüne defterini çıkarıp diğer maddeyi yazdı.

2- '' Yetişkinlere paylaşmayı öğretme. Fakirler ağaç altında 50 gram zeytin yerken zenginler para , para, para diye birbirlerini yesinler.''

Dedemin Bakkalı Çırak'ta ise Yetişkin olduğumda kesinlikle yapmayacağım maddeleri sıraladı.

Birkaç maddede sıralamak için okuyuculara yer ayırılmış. Dedemin Bakkalı'ndan tek farkı okuyucular için yazma isteği uyandırmasıdır. Çünkü her olayın ardından bizlere de yazmak için sayfalar bırakılmış.

Kitabın dikkatimizi çeken bir diğer yönü ise her sayfaların eğlenceli çizimler ile süslenmesidir. Öyle ki çizimler sayesinde bu meşhur dedenin görüntüsü bile gözlerimizin önünde canlanabiliyor.

Kitabın ilk sayfaları hayallerimizi unutmamamız için sıkı bir öğütle başlıyor. Yetişkinlerin çocukların hayallerine inanmadığını ve önemsemediğini vurguluyor. Yazara göre hiçbir çocuk bu nedenden dolayı hayallerini bırakmamalı. Diğer sayfaya gelince yazar, yetişkinlerin çocukların önemli eşyalarını karıştıracağını çok iyi bildiğinden kendinize bir kimlik yapmanızı istiyor. Bu kimlikte kendi adınızı kullanmamanız isteniyor ki kurcalayan hiç kimse sizi tanımasın.

Yine günlerden bir gün bakkalda oturup gazeteden haberleri okurken çok sıkılmıştı. Çünkü hep kötü haberler vardı. Aklına bir fikir geldi. Güzel bir haber bulup yazacaktı. Bakkaldan her gün jeton alıp askerdeki sevgilisi ile konuşan Şükran'ın haberini yazmaya karar verdi. '' Şükran sevgilisine Kavuşsun'' adlı bir haber yazısı yazıp bakkala giren herkese dağıttı. Bir süre sonra Şükran markete gelip bayıldı. Oysa Şebnem'in ne suçu olabilirdi ki? O sadece müşterilere daha iyi hizmet vermek istiyordu. Yazar bu olaydan sonra da bizler için sayfa ayırıp güzel bulduğumuz bir haberi yazmamızı istemiş.

Tabi unutulmaması gereken bir konu daha var ki bu küçük çırağımız yetişkinlerde gördüğü yalan yanlış davranışları sıralamış ve bizim de sıralamamız için yer ayırmış.

Gerçekten de yetişkinlerin çocuklara karşı tutmadığı sözleri olabiliyor.

Bir gün ailesi ile gezerken bütün meslek sahiplerinin bir üniforması olduğunu fark etti. Bir bakkalın neden olmasın diye düşünerek kendisine zorla beyaz bir gömlek aldırdı. Eve gelince o gömleği çok güzel süsledi. Üzerine de dünyanın en süper marketi yazdı. Dedesinin çok beğeneceğini düşünmüştü. Fakat bakkala gittiğinde dedesi ona bir palyaçoya benzediğini söyledi. Yine yetişkinler tarafından hayali yıkıldı.

Kitabın en sevdiğim bölümü ise zaman kapsülü kısmı idi. Bu bölümde Şebnem, dedesinin bakkalında bulduğu bazı eşyaları saklamış ve o günkü sakladığı eşyaların gelecek zamanlarda bulunamayacağını anlatmıştı. Daha sonra yine bize bir sayfa ayırıp kendi zaman kapsülümüzü oluşturmamızı istiyor. Bir diğer sevdiğim kısım ise zaman zaman dedesinin konuşmasını taklit ederek beni güldürmesi oldu.

Dedesi bakkal olan küçük bir kızın çırak olarak dedesinin yanında işe başlaması ile yaşadığı maceraları konu alan bu kitap, her şeyden önce sadece çocuk kitabı değildir. Aynı zamanda her yaşa hitap ettiğini öne sürebilirim. Aslında herkes çocukken dinlenmemekten ve fikirlerinin önemsenmemesinden rahatsız olmuştur. Okuyan herkes çocukluğuna iniyor ve aslında bu küçük çıraktan birer parça taşıdığının farkına varıyor. Her sayfasını okurken ayrı ayrı kahkaha atacağınızdan emin olarak okuyabilirsiniz. Çocuk olan ve çocuk ruhlu kalan herkese şiddetle tavsiye ediyorum.

Dedemin Bakkalı - Çırak Konusu

Şermin Çarkacı yazarlık kariyerinde başarısına kaldığı yerden devam ediyor ve büyük beğeni toplayan Dedemin Bakkalı kitabının devamı olan Dedemin Bakkalı Çırak ile yeniden hayranlarının karşısına çıkıyor.

Serinin ilk kitabında 8 yaşındaki Şebnem’in hikayesini okumuştuk. Yazın dedesinin bakkalında çırak olarak çalışmaya başlayan Şebnem’in maceraları herkesin büyük beğenisini kazanmıştı. Dedemin Bakkalı Çırak kitabında ise bu kez Çırak bakkalın başına geçiyor.

Şermin Çarkacı yeni kitabında da okurlara hayal kurmanın, yeni fikirler üretmenin ve üretmenin formüllerini sunuyor ve bunu yine kendine tarz üslubu ile yapıyor. Bir taraftan okurlara eğlenceli bir hikaye sunarken diğer tarafta onların kendilerini çırak yerine koymasını sağlıyor.

Dedemin Bakkalı - Çırak Soruları ve Cevapları

Dedemin Bakkalı - Çırak kimin eseri?

Şermin Yaşar

Dedemin Bakkalı - Çırak türü nedir?

Öykü/Hikaye

Dedemin Bakkalı - Çırak kaç sayfa?

160

Dedemin Bakkalı - Çırak Yorumları

kitabın şiparişini verdim merakla bekliyorum

05-06-2017 19:19

çok güzel bi kitap herkese tavsiye ederim

14-07-2017 10:27

çok eğlenceli ve komik bir kitap herkese tavsiye ederim

20-10-2017 09:42

çok güzel kitap ama 144-145-127-119 cevaplarını yapamadım.ama olsun çok çok güzel ve eğlenceli kitap.(tavsiye ederim)....

19-11-2017 16:39

okuduğum en güzel kitap diyebilirim ...
tek kelimeyle harikaaa
❤💙💚💛💜

12-12-2017 18:09

merak etim güzel mi acaba ?

23-12-2017 18:37

çok güzel bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim

25-06-2018 16:57

dedemin bakkalı-çırak, hem çocuklar hem de içindeki çocuğu sevindirmek isteyen yetişkinler tarafından epey ilgi görüyor. kitap, şermin yaşar'ın eğlenceli anlatımı ve farklı bakış açısı ile eğlenceli çizimlerin birleşiminden oluşuyor. okura ayrılan bölümlerle okurun dikkatini kitaba yoğunlaştırırken aynı zamanda okuru düşünmeye ve yazmaya teşvik ediyor. kitap başından itibaren okuru adeta bir oyunun içine çekiyor.

okursayazar • 04-12-2018 20:04

kitap gerçekten de güzel:)

10-12-2018 20:08

yalnız karakter "şebnem" değil "şermin"

10-12-2018 20:16

bu özet dedemin bakkalı ama çırak diğil aynı özeti vermiş siniz üzüldüm

12-12-2018 11:58

güzellll ama biraz sıkıcı

28-03-2019 14:59

kitap gerçekten harika. kitap okumayı sevenler bu kitabı benim gibi 2 günde bitirir.

20-02-2021 10:45

site çok güzel ama ben bu kitabın malesef özetini göremedim

13-02-2022 16:38

ilk kitap kadar güzel genelde ikinci kitaplarda kalite düşer ama şermin yaşar yine şahane yazmış umarım devamı da gelir

04-06-2022 23:11

öğretmenin bu kitabı okutmasını anlıyorum eğlenceli bir kitap bizlere kitap okutmayı sevdirir ama bundan özet ödevi vermeleri saçma hiçbir edebi yanı yok sevdirirken soğutuyorsunuz

20-11-2022 19:16

birinci kitap daha güzeldi

24-05-2023 22:33

bu kitabın ana fikri ne ben anlayamadım

01-12-2023 22:32

ilki de güzeldi bu da çok güzel keşke dizi falan yapsalar

08-06-2024 20:07

Söyleme Bilmesinler Cumhuriyet’in İlk Sabahı Cingo Kalk Yerine Yat Babaannem Geri Döndü Deli Tarla Gelirken Ekmek Al Abartma Tozu Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu Tarihi Hoşça Kal Lokantası Dedemin Bakkalı - Çırak Dedemin Bakkalı Oyuncu Anne Cebimdeki Mandalina Ağaçları Dedemin Bakkalı Dedemin Bakkalı en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Çocuk Kitapları Fantastik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Komik Kitaplar Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Gizem Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları