Mustafa Kemal

Mustafa Kemal
Kitabın Yazarı:Yılmaz Özdil Kitap Türü:Biyografi Yayınevi:Kırmızı Kedi Yayınlandığı Yıl:2018 (01-10-2018) Sayfa Sayısı:520 ISBN:9786052983690 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 22

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:29,25 TL D&R:37,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Mustafa Kemal - Yılmaz Özdil

Kitap Türü:Biyografi, Tarihi

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Mustafa Kemal Özet

Büyük önderimiz 23 Kanunuevvel 1926 yılında, bugün kullandığımız Miladi Takvime göre 4 Ocak 1881 yılında doğdu. Büyük dedesinin adını taşıyordu. Sanıldığının aksine yokluk içinde değil iyi koşullarda büyüdü. Çocukluğunda bakla tarlasında da karga kovalamadı. Bu, can yoldaşı Nuri Conker ile arasındaki bir espriydi sadece. Babasını, 6 yaşındayken bağırsak tüberkülozundan kaybetti. Mustafa 15 yaşındayken Zübeyde Hanım, kendisi gibi dul ve dört çocuklu Ragıp Abbas’la evlenmişti. Aylarca annesiyle konuşmasa da daha sonra Ragıp Beyle dost oldu, üvey kardeşlerini de çok sevdi. Zübeyde Hanım oğlunun din adamı olmasını istiyordu. Oğlunu Selanik Mülkiye Rüştiyesine yazdırdı. Oradaki Kaymak Hafız denilen “berbat adam” a karşı direnişi kendi yolunu çizmesinin ilk adımı oldu. Yıllar sonra gazetecilere yaşadığı dönemi böyle anlatacaktı:

“Bizler dünyaya geldiğimiz zaman, bu topraklar üzerinde yaşayan herkesle birlikte, yok edici bir zorbalığın pençesindeydik. Ağızlar kitlenmişti. Öğretmenler yalnız bir noktayı dimağlara yerleştirmek zorunluluğunda tutuluyordu: Benliğini, her şeyini unutarak, bir korkunç hayale boyun eğmek, onun kulu kölesi olmak…”

Komşuları Binbaşı Kadri Beyin yardımıyla Selanik Askeri Rüştiyesine yazıldı. Böylece Mustafa Kemal Atatürk olmasının ilk adımı da atılmış oldu. Bu okuldaki matematik öğretmeni Üsküplü Yüzbaşı Mustafa Efendi ona Kemal ismini verdi. Öğretmeni, Askeri Rüştiyedeki diğer öğretmenler gibi Namık Kemal hayranıydı. Namık Kemal, Türk milletinin asırlardır beklediği sesti.

Mustafa Kemal aynı zamanda Tevfik Fikret hayranıydı. Onu “bu milletin ve memleketin şan ve şerefle medeni dünya milletleri arasında yaşayabilmesi için lazım gelen her şeyi düşünen ve hayatını feda eden, çok ilerisini gören” biri olarak görüyor, devrim ruhunun kaynağının o olduğunu sık sık yineliyordu.

1905’te kurmay yüzbaşı rütbesini almış tayinini beklerken Vatan Grubundaki arkadaşlarıyla kiraladıkları eve sık sık gelen Fethi adındaki saray jurnalcisinin ihbarıyla gözaltına alındı. Sadece siyasi ve askeri tutukluların olduğu Kızıl Zindanda iki ay boyunca tek kişilik hücrede yattı. İftiralar arasında Abdülhamit’e bombalı suikast hazırlığı içinde olduğu da vardı. Harbiye Müdürü Rıza Paşanın savunması, İmparatorluğun iyi yetişmiş subaya olan ihtiyacı, Abdülhamit’in ordu komutanları arasındaki fikir ayrılıklarını besleyerek sonunun amcası Abdülaziz gibi olmamasını amaçlaması gibi sebeplerle serbest bırakıldı ve kolayca bir vasıta bulup geri dönemeyeceği bir yer olan Şam’a sürgün edildi. Bu durum onun daha çok bilenmesine neden oldu. İşte böylece kod adı Nuh olan büyük liderimiz hem Türk ulusunu tarihten silmeye çalışan işgalcilere hem de rahatlarını bozmamak uğruna özgürlüklerini satmaya hazır olanlara karşı savaş için “Şayet bir gün çaresiz kalırsanız bir kurtarıcı beklemeyin, kurtarıcı kendiniz olun” prensibiyle harekete geçti. Vatan topraklarını dehası, ileri görüşlülüğü, gözlem gücü, tarih bilgisi, organize etme başarısı ve insan biriktirme sanatıyla kurtardı. Dünya Hitler’in, Franco’nun, Slazar’ın, Mussolini’nin, Stalin’in, Pilsudki’nin, Horthy’nin, Metaksas’ın totaliter rejimi altında inlerken Türkiye’yi “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyerek halk egemenliğiyle yönetilen bir ülke haline getirdi. Bu da yetmedi, ülkemizi ekonomik ve kültürel alanda henüz hiçbir ülkenin hayal bile edemediği noktaya getirdi.

Özdil’in “Atatürk’ü anlatmak boynumuzun borcudur” diyerek 10 yıllık bir çalışmayla hazırladığı bu kitapta da yine klasik Yılmaz Özdil üslubuyla karşılaşıyoruz. 500 sayfa olmasına rağmen akıcı anlatımı ve kullandığı günlük dille tarih okumalarından gözü korkan her yaşta ve eğitimde herkesin rahatlıkla okuyabileceği bir eser ortaya çıkarmış gazeteci/yazar. Kitap, Mustafa Kemal’in hayatının yanı sıra Harold Courtenay Armstrong’un Bozkurt (Bir Diktatörün Hususi Hayatının Tetkiki), Cemal Granda’nın Atatürk’ün Uşağı İdim, Zsa Zsa Gabor’un Atatürk’le ilgili sözde anılarını anlattığı Bir Ömür Yetmez, psikiyatri biliminin sorunu olan Rıza Nur’un Hayat ve Hatıratım adlı kitaplarına; Ayşe Hür, Ersin Kalkan ve Hrant Dink’in Sabiha Gökçen’in Ermeni asıllı olduğu iddialarıyla kaleme aldığı yazılara; Can Dündar’ın Mustafa belgeseline; Atatürk’ün sözde uçak korkusuna; Atatürk’ün içki yüzünden siroz olduğu, manevi kızı Ülkü’ye bira içirdiği iddialarına da cevap niteliği taşıyor. Kitabın kaynakçasız olması nedeniyle Abdülhamit’in hatıra defteri konusu ve İpek Çalışlar’ın Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı kitabıyla bazı çelişen noktaları olması akıllarda birtakım soru işaretleri uyandırsa da Atatürk’ü okumak, anlamak, araştırmak da bizim boynumuzun borcudur. Atamızın yolu bizim yolumuzdur. Ona hakaret etmeye, onu silmeye çalışan her vatan hainine de cevap en yakın zamanda verilecektir.

“Sonsöz değil, dünya durdukça önsözdür.
Mustafa Kemal ilelebet payidardır.”

Editör: Pınar Tufanlı

Mustafa Kemal Konusu

Köşe yazıları ve yazdığı politik kitaplar ile tanınan Yılmaz Özdil 10 yıllık bir çalışma sonrası ortaya çıkarttığı Mustafa Kemal kitabı uzun bir bekleyişten sonra okurlar ile buluşuyor. Mustafa Kemal Atatürk’ü uzun bir çalışmanın ardından kendi gözü ile anlatan Yılmaz Özdil, ilk kez böyle bir biyografiye imza atıyor.

Mustafa Kemal Yorumları

tek kelimeyle harika

21-10-2018 21:10

mükemmel bir kitap biraz pahalı ama verdiğiniz her kuruşa değiyor

29-10-2018 00:40

adam ne kitap yazmış mutlaka okuyun

02-11-2018 18:20

klask yılmaz özdil kitabından farklı önceden köşe yazıları üzerinden giderdi bu kez tam bir kitap yazmış atatürk ile ilgili inanılmaz bilgiler var insan yanına odaklanmış ilk kez bu kadar güzel bir atatürk biyografisi okudum tavsiye ederim verdiğiniz paraya kesinlikle değiyor

13-11-2018 17:06

arşivlik bir kitap mutlaka okumalısınız atatürk hakkında çok güzel bilgiler var

16-11-2018 21:00

yılmaz özdil beyfendi tekrik ediyorum. çok güzel bir kitap yazmış

Okndmrr • 23-11-2018 10:28

biraz karışık yazmış zaman olarak baştan sona gitmiyor ama güzel bilgiler var atatürk hakkındaki bazı iddiaları da harika çürütmüş

23-11-2018 20:09

klask atatürk biyografileri gibi zaman sırasına göre gitmiyor daha çok konu konu ele almış hepsini de çok güzel anlatmış helal olsun çok beğendim

26-11-2018 01:04

klask bir yılmaz özdil kitabı diğer biyografiler gibi sıkıcı bir dili yok kitapta zaman döngüsünde de gitmemiş daha çok konu konu ele almış atatürk ile hangi konuya gelirse onun tüm detaylarını sunmuş hayatındaki kadınları arkadaşlarını hep ardı ardına anlatmış o açıdan çok güzel bir de kötü iddiaları güzel çürütmüş hepsine cevabını vermiş mutlaka okuyun

Hayal seven kalp... • 28-11-2018 18:13

atatürk hakkında hiç bu kadar bilgi sahibi değildim. başarılı bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim.

Ecem • 04-12-2018 14:53

son zamnlarda gündemde olan bir kitap okulda bize öğretmenden daha fazla ataturku tanımanızı sağlayan bir kitap

Gonca • 31-12-2018 14:28

bu kitabın niye puanı düştü birden bire daha dün 9 du

02-01-2019 23:33

bu kitabın özel ciltli baskısını 2500 tl ye satacaklarmış şaka gibi

20-01-2019 22:01

okuması çok kolay olduğundan güzel bir kitap. akademik dille eski kelimelerle insanı sıkmıyor su gibi okunuyor.

02-02-2019 20:51

kitap çok güzel ve çok çaba ve emek harcanarak yazılmış bir kitap

Aliayhan • 06-02-2019 20:33

mustafa kemal’i daha yakından tanımak için herkesin okuması gereken bir kitap. bazı yerleri boğazım düğümlenerek okudum.

Ugur09 • 13-02-2019 20:49

kitabın tez düze bir roman yerine sıkmadan bilgi vermek amacıyla gibi ilerleyişi hoşuma gitti. atatürk'ün gün yüzüne çıkmamış bir çok özelliğini öğrenmiş oldum.

Belkibirgun • 13-02-2019 21:47

çok güzel bir eser. yararlı bilgiler var.★puanım 8/10♥♥♥

maNga • 16-02-2019 23:13

kesinlikle okunması gereken bir kitap. yazarın dili yeni başlayan bir okuyucuya ağır gelebilir. bundan dolayı yavaş yavaş ve mümkünse not alarak okunması gerekir. anlayarak okunduğunda çok yararlı bir kitap olacağına inanıyorum. iyi okumalar.

Yiğit Özcan • 22-05-2019 23:35

adam köşe yazısı yazar gibi atatürk kitabı yazmış hoşuma gitmedi

02-06-2019 16:11

kesinlikle okumalısınız. atatürk'ün hayatı sizi mavi derinliklere sürükleyecektir.

Irem Can • 31-07-2019 08:27

Son Cüret Mustafa Kemal Sen Kimsin? Adam Kadın Beraber Yürüttük Biz Bu Yollarda İsim Şehir Artist Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda İsim Şehir Bitki en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Çocuk Kitapları Macera Kitapları Polisiye Kitaplar Tarihi Kitaplar Psikoloji Kitapları Korku Kitapları Gizem Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Günlük Anı Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Biyografi Kitapları Şiir Kitapları Gerilim Kitapları Deneme Kitapları Politik Kitaplar Beslenme Diyet Kitapları