Leyla ile Mecnun

Leyla ile Mecnun
Kitabın Yazarı:İskender Pala Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Kapı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2004 Sayfa Sayısı:100 ISBN:9789758950386 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:64,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Leyla ile Mecnun - İskender Pala

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Leyla ile Mecnun Özet

Amir bey varisi olsun dileğiyle yıllar yılı bir oğlu olsun diye yalvarır Allah'a. Gezmediği memleket kalmaz dua için en son doğum haberi gelir sevdiğinden, bir oğlu olmuştur. Sürer dört nala atını, sevgiliyi ve yıllarca beklediği, tek varisi olan biricik oğlunu görmek için hızla gider boyuna, otağına varır, görür ki doğmuştur canı. Adını Kays koyarlar. Kays sanki gelecekte çekeceği çileleri anlamış gibi hiç susmadan ağlar, bir türlü derdini anlayamazlar. Türlü türlü dadılar gelir lakin susmaz Kays, bir dadı gelir ki güzeldir, çok güzeldir gelen dadı o kucağına alınca Kays'ı ancak o vakit susar.

Kays ile aynı gece, aynı saatlerde duyan bir bebek daha vardır. Leylâ. Kays'ın görür görmez Mecnun'a döneceği Leylâ. Aynı gece doğmuştur Mecnun ile.

İki bebek de gel zaman; git zaman büyürler ve okula başlarlar. Leylâ ile Kays aynı sınıftadır. Birbirlerini görür görmez tutulurlar büyük bir aşkla birbirlerine. Dünya'nın en güzel kızı Leylâ'dır Mecnun için. Gözleri birbirlerinden başka kimseyi görmez olur. Zamanla yayılır dedikoduları, birbirlerine olan aşkları dillere düşünce Leylâ'nın annesi, babasının kulağına gitmeden Leylâ'yı okuldan alır. Leyla bilinmez bir derde düşmüş, acısını belli etmeden yaşamaya çalışmaktadır. Mecnun ise Leylâ'yı tüm gün beklemiş, gelmeyeceğini, durumu anlayınca kendisini otağa kapatmıştır.

Günlerce çıkmaz otağdan Mecnun, yemez, içmez, gözüne zerre uyku girmez. Mecnun'un arkadaşları üzülür bu durumuna. Günlerce dil dökerler Mecnun'a onlarla beraber gezmeye çıksın, yemek yesin diye. Mecnun en sonunda kabul eder bu isteklerini. Çıkarlar yaylaya. Mecnun, Leylâ'nın varlığını hisseder aniden ve gider bulur Leylâ'yı oralarda. Birbirlerine kavuşmanın sevinciyle bayılır, kalır ikisi de. Leylâ'nın yardımcıları ayıltır, alır götürürler Leylâ'yı. Leylâ hüsran içinde, gözyaşları ile döner obasına. Geceleri ağlar gizli gizli. Döker içini yanan ateşe, eriyen muma. Mecnun ise bu vakitten sonra yurda dönemeyeceğini anlayıp kendisini vurur çöllere.

Mecnun'un çöllere düştüğünü duyan babası dayanamaz gider bulur Mecnun'u. Yalan söyler. Leylâ obada gel benimle der Mecnun'u alır götürür obaya. Mecnun'a çeşitli kızlar gösterir. Ancak Mecnun için tek kız Leylâ'dır. Gider ister babasından kızı Amir Bey. Leylâ'nın babası Mecnun aklını başına toplasın sonra gelsin alsın kızı der. Mecnun'a ne yapsalar çare yoktur. Mecnun kaybetmiştir aklını. En son alır Kâbe'ye götürür babası Mecnun'u. Mecnun orada Allah aşkıyla da yanmaya başlar. İki aşk birden kül eder Mecnun'u.

Kendini yeniden çöllere vuran Mecnun, hayvanlarla dostluk kurmaya başlar. Çölde Nevfel isimli güçlü bir beye rast gelir Mecnun. Mecnun'un hikayesini duyan Nevfel:"Ben bu kızı sana alırım. Ya savaşla ya güzellikle." Der ve Leylâ'nın babasından Leylâ'yı Mecnun'a ister. Vermez babası. Nevfel almakta kararlı bir şekilde savaşır. Mecnun ise savaşı eğer Nevfel yenerse, Leylâ'nın üzüleceğini düşünerek dua eder Allah'a Nevfel kaybetsin diye. Hemen oracıkta kabul olur Mecnun'un duası. Nevfel kaybeder. Alamaz Leylâ'yı. Bunu fark eden Nevfel yapma der Mecnun'a ve bir savaş daha olur iki ordu arasında bu defa kazanır Nevfel. Ancak Mecnun'un durumu gittikçe kötüleşir. Bunu gören Nevfel; Mecnun isterse dua ile de alır Leylâ'yı düşüncesiyle aldığı Leylâ'yı, geri teslim eder babasına. Mecnun yine düşer çöllere.

Gel zaman; git zaman Leylâ'yı görür İbn Selâm. İster babasından, Leylâ'nın hâlini beğenmeyen baba tez elden verir Leylâ'yı İbn Selâm'a. Leylâ kendisinde cin olduğunu söyleyerek uzaklaştırır, İbn Selâm'ı kendinden. İbn Selâm çare aramaya başlar Leylâ'ya. Bu sıralarda kendi sevdiğini alamayan Zeyd isimli biri Mecnunla kaderini bir kılıp gider bulur ve söyler Mecnun'a Leylâ'yı başkasına yâr ettiklerini. Mecnun öyle bir haykırır ki yedi cihan duyar bu haykırışı. Sitem dolu bir mektup yazar Leylâ'ya verir Zeyd'e. Zeyd ikisi arasında mektup taşır sürekli.

İbn Selâm bakar ki durum vahim, Mecnun'un öldürülmesi kararını verir. Bunu duyan Amir Bey kahrolur ve kahrından ölür. Babasının ölümü ile sarsılan Mecnun. Bu ölüme sebep olanlar ölsün diye dua eder ve duası hemen oracıkta kabul edilir ve İbn Selâm zehirli bir ok tarafından vurularak vefat eder. Leylâ bu habere sevinse de eşi ölen kadın bir yıl boyunca ağlayarak yas tutması töre de vardır bu habere daha da sevinir Leylâ. Artık ağlamak için geceyi beklemek mecburiyetinde değildir.

Mecnun yeniden düşer çöllere, Leylâ dayanamaz o da gider çöle lâkin Mecnun'un gözü görmez kimseyi, istemez hiç kimseyi. Leylâ'nın aşkı Allah aşkı ile birleşmiş Mecnun'u dillere düşürmüştür. Geri yollar Leylâ'yı. Leylâ dert ve keder içinde döner boyuna. Artık ölmek vaktinin geldiğini anlar ve yakarır Allah'a ölmek için. Aniden hastalanır Leylâ. Ve ölür oracıkta. Gömerler Leylâ'yı. Zeyd hemen Mecnun'a haber verir. Bu haber ile yıkılan Mecnun koşarak Leylâ’nın mezarına gelir. Gözyaşları ile sular mezarını ve oracıkta ölmek için yakarır Allah'a. Kabul olur duası ve Leylâ'nın mezarının üstünde can verir Mecnun.

O günden sonra mezar taşları, dilek taşlarına döner. Dileyen dilediğini alır o mezarda edilen tüm dualar kabul olunur. Zeyd onların mezarının yanında kendi aşkıyla yanarken görür rüyasını kavuşmuştur Leylâ ile Mecnun cennette.

Değerlendirme:

Efsanelerimizden biri olan Leyla ile Mecnun, İskender Pala'nın çarpıcı, akıcı diliyle birleşerek, bir çırpıda okunup bitirilecek bir eser. Okuduktan sonra mükemmel bir tat bırakıyor. Yine bir İskender Pala harikası diyebiliriz. Muhteşem bir aşk hikâyesi. Hem beşeri hem ilahi aşk ile yanan Mecnun. Mecnun'un ateşi ile yanan Leylâ. Cennette de olsa ebedi olarak kavuştular sonunda.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Leyla ile Mecnun Konusu

Soylu Beni Amir Kabilesi'nin Beyi'nin duaları kabul olur. Kabilesinin başına geçecek olan veliahdı doğar. Eşi Fatma nur topu gibi bir erkek evlat verir Amir'e. Beklenen bebek doğar ancak 40 gün kesilmez ağlaması. Doğduğu anda dünyaya dert çekmeye geldiğini anlayan Kays'ın çilesi başlar böylece.

Okula gittiği ilk gün Leyla'yı görür ve ilk görüşte aşka tutulur. O günden sonra Kays bir daha asla aşktan uzaklaşamayacaktır. Leyla da Kays'ı gördüğü anda aşık olur. Çocuk yaştaki kalpleri aşkla yanar tutuşur. Kays'ın aşkı her yerde duyulur olunca Leyla'nın ailesi alır onu okuldan. Leyla ben de aşığım diyemez ve yolları ayrılır iki aşığın.

Çektiği aşk acısı Kays'ı deliye döndürür. Kays iken Mecnun'a döner aşkından. Mecnun-ı Leyli olur Kays, Leyla'nın Çılgını anlamına gelen.

Leyla çadırında acısını çekedursun, Mecnun çöllere düşer aşkından. Bir dağdan ötekine vurur kendini. Amir Beyi oğlunun derdini öğrenince, tek umudunun hayalini gerçek kılmak arzusuyla Leyla'yı babasından ister. Leyla'nın babası razı olur bu evliliğe ancak Mecnun'un perişan halini etraftan öğrenmiştir ve bir şart koyar bu aşkın önüne. Mecnun böyle perişan haldeyken biricik kızını Mecnun'a vermeyecek, kızını sefil etmeyecektir. Mecnun ne zamanki kendini toparlar, o zaman Leyla ile kavuşabilecektir.

Amir Beyi Mecnun'u Kabe'ye götürür düzelsin diye ama hak yolunun eşsizliğini gören Mecnun mevlanın yoluna düşer. Kabe'de hakla buluşan Mecnun yine düşer sahra yollarına. Bir yanında hak, diğer yanında Leyla aşkı büyür ha büyür içinde.

Mecnun çöllerde perperişan gezedursun, bir gönül daha kapılır Leyla'ya. İbn Selam görür görmez aşık olur Leyla'ya. Babasından ister Leyla'yı ve kabul görür. Düğün hazırlıkları başlar. Bu aşkın haberi tez ulaşır Mecnun'a. Efsane savaşçı Nevfel, Mecnun'un aşkına aşık olan İbn Selam'ı yeryüzünden silmeye karar verir. Mecnun'u çöllerde arayıp bulan Nevfel, tüm imkanlarını sunar Mecnun'a. İbn Selam'ı yok etmek için yollara düşer Nevfel ve Mecnun.

Büyük bir savaş başlar uzak diyarlarda. Leyla'yı üzmekten korkan Mecnun, İbn Selam'ın savaşı kazanması için dua ederken bulur kendini. Canı cananı üzmek fikri bile yakar kavurur içini. Duaları dudaklarından düşer düşmez kabul gören Mecnun'un dileği yine gerçekleşir. İbn Selam kazanır, Nevfel kaybeder.

Leyla hiç istemez Mecnun'dan başkasını ama kader örmüştür ağlarını. İbn Selam ile evlenir. Mecnun'a olan aşkından vazgeçemeyen Leyla bir yalan uyduruverir oracıkta. Cinlerin kendisine musallat olduğunu, eğer evlenecek olursa bu cinin hem kendini hem de evlendiği kişiyi öldürmekle tehdit ettiğini uydurur. Zevcesini bu dertten kurtarmak isteyen İbn Selam haber salar diyarlara. Zevcesinin derdine çare arar.

Bu sırada İbn Selam'ın kabile büyükleri ile Leyla bir meclis kurar ve bu mecliste Oba Şefi Mecnun'un ölmesi gerektiğine karar verir. Amiri haberi alır almaz oğlunun peşine düşer. Oğluna anlatır bu haberi. Mecnun düştüğü yollardan hiç vazgeçmez. Gel zaman git zaman İbn Selam da can verir. Leyla bunu fırsat bilip Mecnun'u bulmak umuduyla yollara düşer. Yollara düşer ve bulur sevdiceğini ama tanıyamaz onu. Perperişan olmuş Mecnun bambaşka biri gibi görünür Leyla'ya.

Mecnun'un halini gören Leyla, aşkının kendisinden büyük olduğunu görünce gerisin geri dönmek zorunda kalır yurduna. Orada da can verir aşkının acısıyla. Leyla'nın ölüm haberini alan Mecnun sığmaz sahralara, döner sevdiceğine. Onun mezarı başında can verir öylece.

İskender Pala unutulmaya yüz tutmuş olan Leyla ile Mecnun hikayesini yeni nesillere ulaştırmak amacıyla, harika üslubuyla canlandırmış bu eşsiz hikayeyi. Aşk yolunda aşktan olan bu ikilinin acısını sermiş gözler önüne. Okurken içinize işleyen hikaye bir çırpıda akıp gidecek, her kitaplıkta bulunması gereken harika bir eser. Çok severek okuduğum hikaye bende sanki büyük büyük dedemden bir masal dinliyormuşum hissiyatı yarattı. Saf aşkı içinde barındıran bu hikaye tüm saflığıyla gönülleri fethetmek için sizleri bekliyor. Keyifli okumalar dilerim.

Leyla ile Mecnun Soruları ve Cevapları

Leyla ile Mecnun kimin eseri?

İskender Pala

Leyla ile Mecnun türü nedir?

Yerli Romanlar, Din / Tasavvuf

Leyla ile Mecnun kaç sayfa?

100

Leyla ile Mecnun Yorumları

gerçek leyla ile mecnun hikayesi dizideki saçmalık değil ona göre okuyun

09-12-2019 22:13

ben sevmedim ya gereksiz dram yaratmış mecnun resmen

23-12-2019 19:18

leyla ile mecnun hikayesinin gerçek yazarı kim acaba hiç bir yerde bulamadım

08-04-2022 20:22

iskender pala bir klasiği mükemmel yorumlamış adam şahane yazıyor

11-06-2022 18:05

leyla ile mecnun gerçek hikayesi nerede bulunur?

24-08-2022 20:28

leyla ile mecnunun hikayesini de herkes yazmış orjinalini bir türlü bulamadım

30-10-2022 23:29

hikayenin başka ülkelerde de okutulduğu bilgisi doğru mu

25-12-2022 19:36

iskender palanın anlatımı çok daha güzel okuduğum en iyi leyla ile mecnun hikayesi

18-06-2023 19:12

bana göre en güzel leyla mecnun kitabı bu

23-12-2023 22:53

Aşk Hikayesi İki Darbe Arasında Dört Güzeller A-71 Kervan Leyla ile Mecnun Kalp İtiraf AbumRabum Karun ve Anarşist Kitab-ı Aşk OD Mesela İki Dirhem Bir Çekirdek Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk Katre-i Matem Bülbülün Kırk Şarkısı İstanbulcunun Sandığı Şah ve Sultan Mihmandar Efsane (Bir Barbaros Romanı) Aşka Dair en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli