İtiraf

İtiraf
Kitabın Yazarı:İskender Pala Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Kapı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2019 (04-01-2019) Sayfa Sayısı:248 ISBN:9789752448773 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:21,75 TL Pandora:24,65 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

İtiraf - İskender Pala

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Tarihi

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İtiraf Özet

Okurken sık sık sürükleyici mi yoksa sıkıcı mı anlamakta sıkıntı çektiğim İskender Pala’nın en ilginç bulduğum kitaplarından biriydi İtiraf. Adı konusunu tümüyle anlatmaya yetiyor. Bir intikam hikâyesinin itirafını anlatıyor kitap. Diğer kitaplar kadar sürükleyici bulmadığımı itiraf etmek zorundayım. Kitabın konusu ve anlatılış tarzı çok güzel olsa da kullanılan dil ve yöntem sanırım beni kitaptan soğuttu.

Dönemin âlimlerin Molla Lütfi’nin daimi fedaisi Akbaba’nın 16 günlük itiraf macerasını anlatıyor kitap. Kör Cenevizlinin intikam ateşi ile bürünmüş hayat hikâyesi 9 yaşındayken bir kilisenin mahzeninde başlıyor. Ailesi öldürülen ve her şeyini kaybeden Ornio’nun hayatı Molla Lütfi ile tanışınca değişiyor. Büyük Karga, Akbaba’nın hayatını alt üst ederek aslında bir nevi onun hayat hikâyesini çiziyor. Akbaba’nın tüm amacı, hayatını alt üst eden bu adamı yani Fatih Sultan Mehmet’i öldürmek oluyor bir anda.

Akbaba’nın gerçek adıyla Ornio’nun yolu Molla Lütfi ile 16. Yaş gününde hocanın verdiği bir vaazı dinlerken kesişiyor. Hocanın anlattığı Musa ile Hızır’ın yolculuk kıssası, Ornio’nun hayatını adadığı amaç için bir örnek oluşturuyor. Delinen bir gemi, öldürülen bir çocuk ve tabii ki tamir edilen bir duvar, bu üç öge yaptığı plan için ona bir mecaz olmuştu. Öldürülecek çocuk belliydi, Fatih Sultan Mehmet’i öldürecekti. Deleceği gemi Osmanlı Devleti’ydi. Aynı zamanda bu vaaz sırasında Molla Lütfi’nin saflığını ve bilgisini kendi kurnazlığı ile kullanabileceğini fark ediyor. Bunun üzerine örülecek duvar olarak Molla Lütfi’yi seçiyor. Akbaba’nın planı Molla Lütfi öldürülene kadar devam ediyor.

Birçok kez başarısız oluyor Akbaba, birçok kez dibi görüyor. Fakat yine de onu ayağa kaldıran Fatih Sultan Mehmet’i öldürme hedefi oluyor. Fakat bir gün beklemediği bir şey oluyor, Büyük Karga ölüyor. İlk başta tüm ümitleri kırılacak gibi oluyor fakat sonra içinde bulunduğu duruma bakıyor. Hala batırılacak bir gemi olduğunu fark ediyor. Cem ve Beyazid yanlılarının birbirilerine düşmelerini sağlıyor. Yeniçerilere ihanet edilmesi ile anılan Karamanlı Mehmet Paşanın ölümüne sebep oluyor. Ardından arkasındaki kalabalığı da alıp Yakup Paşa’nın karşısına çıkıyor. İçten içe duyduğu asılsız iddiaların doğru olmasını umut ederek padişahın zehirlenip zehirlenmediğini soruyor. Fakat aldığı cevap eceli ile öldüğü olunca sinirlerine hâkim olamayıp kalabalığı galeyana getiriyor. Yakup Paşa’da öldürülüyor…

Fatih Sultan Mehmet’in ölümünün ardından Beyazid, İstanbul’a gelene kadar yağmalar sürmeye devam ediyor. Ardından yeni padişah tahta çıkıyor. Ornio, öldürülecek bir çocuk kalmasa da gemiyi delmeye kararlı bir şekilde planına sadık kalıyor. Beyazid babasının zamanında cezalandırdığı kişileri affedince, Molla Lütfi evine geri dönüyor ve bu Akbaba’yı amacına bir adım daha yaklaştırıyor. En azından o bu şekilde düşünüyor.

Kitabın içinde yer alan ressamlı bölüm yani 9. Gün sanırım kitapta en sevdiğim kısım oldu. Akbaba’nın çizilen resmini uzun uzun hayranlıkla inceledim. Aynı zamanda bölümün sonu öyle bir yerde kesildi ki kendimi ister istemez 10. Güne geçip okurken buldum.

Kitaba ilk başladığımda büyük bir heyecan ile okumaya başlamama rağmen, kitabın ortalarına doğru çok fazla kopuş yaşadığımı fark ettim. Kitabın ince olmasından kaynaklı olarak olay örgüsünün çok hızlı ilerleyeceği izlenimine kapıldığım için sanırım, ana konunun yavaş ilerlemesi beni kitaptan uzaklaştırdı diyebilirim. Buna rağmen yine bir İskender Pala klasiği, ince düşünülerek yazılmış bir kitaptı.

İntikam hırsı ile boşa harcanmış bir hayatın sonunda yapılan her şeyden pişman olunduğunun itirafı… Akbaba, tüm yaptıklarından sonra vicdanını ancak tövbe ederek rahatlatabilmişti. Fakat her şeye rağmen gelecek nesillere 3 leke bırakmıştı, intikamını almıştı.

Molla Lütfi’nin de pusulada dediği gibi “Ne zamana kadar kötülük?”

Yazan: Sena AKSOY

İtiraf Yorumları

tarih ile kurguyu güzel derlemiş benin hoşuma gitti

09-05-2019 21:54

çok güzel bir kitap editör neden düşük puan vermişki

13-05-2019 23:29

iskender palanın kötü romanı yok yok kitabı itiraf da çok güzel olmuş tebrik ederim

16-05-2019 17:33

editör beğenmemiş ben beğendim güzel kitap tam nesini beğenmedi acaba

22-05-2019 00:01

roman, ornio adlı bir yabancının, intikam amacıyla, fatih sultan mehmed'i öldürmeye çalıştığı ilginç hikayesini anlatmaktadır. ornio'nun giriştiği türlü komploların, sahtekarlıkların ve yalanların anlatıldığı bu roman, baştan sona bir itiraftan ibarettir. ornio'nun yavuz sultan selim'e, hayatının tamamını anlatması, okuyucuya umberto eco'nun baudolino romanını hatırlatmaktadır. nitekim baudolino'da roman kahramanı, yalanlarla ve türlü dalaverelerle dolu hayatını, bizanslı bir tarihçiye anlatmaktadır. ayrıca, itiraf romanının kapağı, orhan pamuk'un "benim adım kırmızı" romanına çok benzemektedir. sonuç olarak bu roman, gerek içerik gerek kapak yönünden orijinal bir görünüm arz etmemektedir.

Murat • 29-05-2019 16:35

umberto eco'nun romanını okumadım ancak bu roman bana konu olarak ilgi çekici geldi. çalıntı mıdır bilmiyorum ki eğer öyleyse bu benim için sürpriz olmaz. nihayetinde bunun doğal karşılandığı bir cenahtan gelmekte yazar. roman gerçekten çok başarılı kurgulanmış. tarihi şahsiyetleri de bir güzel öğreniyorsunuz. hatta kemal tahir'in devlet ana'sını böyle cavlaklar kısmında saygıyla anıyorsunuz. devlete zarar veren mekanizmanın nasıl kurgulandığını güzel anlatmış yazar. normalde iskender pala'yı başarılı bulmuyorum ama bu romanda ''yeni türkiye'' eleştirisi gördüm ben. liyakatsizlik gibi çok güncel sorunların devlete nasıl zarar verdiği osmanlı dönemi üzerinden okuyucuya aktarılmış. günümüzde bazı medya kuruluşları tarafından servis edilen yalan haberlerin, fitne, fücurun nasıl tezgahlandığı ana karakter üzerinde şekillendirilerek verilmiş. günümüzde de orniolar yaşamakta, hatta televizyon kanalları ve gazeteleri bulunmaktadır. tebrikler iskender pala.

23-10-2019 18:42

yazarın bu kitabını çok başarısız buldum anlaşılmasıda zor zaten 10 üstünden 3 veriyorum

14-05-2020 15:06

iki üstteki uzun açıklayıcı yorumu yapan arkadaşı kutlarım eleştiri böyle olmalı. iyi bir okur iyi bir analizci örneği. ellerinize sağlık.

19-05-2020 04:41

hikayenin istanbul'da başlayıp venedik'e doğru uzanması ve pek çok tarihi ögeye yer vermesi hoşuma gitti. ancak hikayenin biraz daha uzun olmasını isterdim...akbaba'dan başka diğer karakterlerin hikayelerini biraz daha uzun uzun olabilirdi. mesela serçe hatun, mesela bellini ve oğulları, mesela mesih paşa gibi.... ama yazar burada konudan kopmamak adına şahısların hikayelerini kısa tutmuş. biraz da tarihi bir polisiye havası olması, ornio'nun amacı uğruna yaşadıkları... gerçekten güzel bir roman...

09-06-2020 15:35

bu kitabı yeni okudum hiç beğenmedim kapağını da sevmedim konusuysa çok karışık her yerden bir şey çıkıyor karman çurman okuduğum 1356 kitap arasında ilk 500 le ilk 600 arasında 10 üstünden puanım 5 5 yıldız üstündende 3 verdim

14-02-2021 14:19

Kervan Leyla ile Mecnun Kalp İtiraf AbumRabum Karun ve Anarşist Kitab-ı Aşk OD Mesela İki Dirhem Bir Çekirdek Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk Katre-i Matem Bülbülün Kırk Şarkısı İstanbulcunun Sandığı Şah ve Sultan Mihmandar Efsane (Bir Barbaros Romanı) Aşka Dair en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli