Dört Güzeller

Dört Güzeller
Kitabın Yazarı:İskender Pala Kitap Türü:Deneme Yayınevi:Kapı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2008 Sayfa Sayısı:370 ISBN:9789944486699 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:132,45 TL KitapYurdu:152,10 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Dört Güzeller - İskender Pala

Kitap Türü:Deneme

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Dört Güzeller Özet

Kitap temel olarak beş bölüme ayrılmış: Giriş, toprak, su, hava ve ateş. Her bölüm kendi içinde de bölümlere ayrılıyor. Kitapta en çok "su"ya yer verilmiş. Buna rağmen ben en dikkat çekici ve güzel bölümün "ateş"e ait olduğunu düşünüyorum. Şimdi size her bölümün özetini sunacağım ve sonda sizin dikkatinizi en çok hangi bölümün çektiğini soracağım ama ilk olarak elemetlerden genel olarak bahsetmek istiyorum:

Anasır-ı Erbaa olarak da bilinen ateş, hava, su ve toprak; bu kitapta "Dört Güzeller" olarak adlandırılmış. Bu elementler Antik Çağ'dan beri ilk madde olarak kabul edildi. Zamanla bilim ilerledikçe bu teori zayıfladı. En sonunda da ne yazik ki günlük koşturmaca içinde insanlar dört elementi fark etmeyi bıraktı.

Bizlerse bu kitabı okuyanlar olarak bu "güzeller"in geçmişini, mitolojideki ve dindeki yerini, hayatımızı nasıl etkilediğini öğreneceğiz. Hazırsanız başlıyoruz. İlk durağımız toprak:

Toprak; annedir, ilaçtır, ilk durak ve son duraktır. Dağlarıyla, ovalarıyla, yaylalarıyla hayatımızın vazgeçilmezidir. Bazen ateş tarafından hareket etmeye mecbur bırakılır, bu bize büyük acılar getirir. Toprak ana kendi hatası olmamasına rağmen yine sarar yaralarımızı, saklar ölülerimizi.

Su, yaşamın kendisidir. İçindeki ve etrafındaki canlı çeşitliliği başka hiçbir elementte yoktur. Su, diğer canlıların kendisine saygı duymasını bekler. Eğer umduğunu bulamazsa felaketlerini gönderir. Yaşamın kendisi olduğu gibi ölümün kendisi olmaya da hazırdır.

Su, dinler için de önemlidir. Hemen hemen her dinde su ile ilgili mucizeler vardır. Bunların en bilindikleri arasında Hz. Musa'nın Kızıldeniz'i yarması ve Hz. Nuh'un tufanı yer alır. Bunun dışında "Abıhayat" da önemlidir. Diğer adı "bengisu" olan bu sudan içen kişi gençleşir. İskender, Hızır ve İlyas bu suyu aramaya çıkmıştır. Daha hızlı bulmak için ayrılmaya karar verirler. Hızır ve İlyas bir yöne giderken İskender de diğer yöne gider. Yolun sonunda Hızır ve İlyas suyu bulup genç ve sağlıklı olurken İskender geldiğinde su kaybolmuştur.

Müslümanların "zemzem"i de büyük önem taşıyan sular arasındadır. Ondan içmek sadece susuzluğu gidermekle kalmaz bunun üstüne bir de tokluk hissi yaratır.

Hava kokuların ve seslerin dünyasıdır. Ona sahip olmasaydık bunları hissedemez veya algılayamazdık. Eğer hava olmasaydı ne harika bir çiçeğin kokusunun ne de mükemmel bir şarkının önemi kalırdı. Üstelik havanın görevleri bununla da sınırlı değil. Üstümüzdeki bu koca katman bizi radyasyon, gök taşı gibi ölümcül şeylerden koruyor; enerji üretmemize, serinlememize veya ısınmamıza da yardım ediyor.

Ateş her şeydir. Hem toprak, hem su hem de havadır. Dünya ilk oluştuğu anda bir ateş küresidir. Zamanla dışı soğuyunca diğer elementlerin var olması için yer açılmış olur. Ateş hem korur hem de zarar verir. Ona ne çok yakın ne de çok uzak olmak gerekir. Eğer orta nokta bulunamazsa bu insanın öleceği anlamına gelir. Ateş insanlara yardım eder ama kendisine dokunulmasını istemez. Bir canlı ona dokunmaya kalkarsa bedelini en ağır şekilde ödetir. O, diğer elementler gibi değildir. Asla ama asla tam olarak kontrol edilemez. O özgürdür, diğerleri gibi insanın esiri değildir.

Ateş dans etmeyi çok sever. En güzel gösterilerini yaptığında arkasında tamiri mümkün olmayan yıkıntılar bırakır. Bu onun imzasıdır ama o, kesinlikle kötü bir element değildir. Yok ettiği yerlerde zamanla yeni canlılar ve bunun sonucunda yeni bi ekosistem oluşturur. Ateş yok eder ama yerine yenisini her zaman bırakır.

Ateş mitolojide ve dinde de önemli bir elementtir. Mitolojide Prometheus'un ceza alma sebebi olurken dinde Hz. İbrahim'in bir mucizesi olarak değerlendirilir. Kısacası ateş, Dünya'nın oluşumundan beri üstün bir yere sahiptir ve bunun değiştirilmesi imkânsız denecek kadar zordur.

Artık onların hikâyesini biliyorsunuz. Söz artık sizde: En çok hangi element dikkatinizi çekti?

Editör: Melek Sıla GÜLER

Dört Güzeller Soruları ve Cevapları

Dört Güzeller kimin eseri?

İskender Pala

Dört Güzeller türü nedir?

Deneme

Dört Güzeller kaç sayfa?

370

Dört Güzeller Yorumları

bu adam çok güzel yazıyor

01-10-2023 14:55

Aşk Hikayesi İki Darbe Arasında Dört Güzeller A-71 Kervan Leyla ile Mecnun Kalp İtiraf AbumRabum Karun ve Anarşist Kitab-ı Aşk OD Mesela İki Dirhem Bir Çekirdek Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk Katre-i Matem Bülbülün Kırk Şarkısı İstanbulcunun Sandığı Şah ve Sultan Mihmandar Efsane (Bir Barbaros Romanı) Aşka Dair en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu