AbumRabum

AbumRabum
Kitabın Yazarı:İskender Pala Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Kapı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2017 (09-12-2017) Sayfa Sayısı:528 ISBN:9789752448308 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:19,85 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

AbumRabum - İskender Pala

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Polisiye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

AbumRabum Özeti

“Nefesler, ecele doğru atılan adımlardır.”

Kitabın anlatımıyla başlamak istiyorum. İskender Pala’nın anlatımını bilen için normal gelen bir kitap olsa da ilk kez okuyanlar için biraz ağır bir dili var kitabın. Kitap okurken sıkmıyor, aksine sizi içine çekiyor. Anlatımın gidişatı merak uyandırıyor. Türkiye’den Japonya’ya kadar uzanan bu yolda, üç din ve Hz. İbrahim hakkında sayısız bilgi var. Dan Brown tarzı yazı stili ve konusuyla güzel bir kitaptı. Her bölüm sonunda bir bölüm daha okuyup bırakacağım diye diye kitabı bitirdim. Maalesef kitap, yoğun bir anlamı olduğu için boş zamanınızda okuyabileceğiniz bir kitap değil. Kafanızı verip okumanız gerekiyor. Eğer kafanızı vererek okumazsanız bazı ayrıntıları kaçırabilirsiniz. Kitaptaki hikâyeyi resimler ile pekiştirmiş yazar. Bu şekilde doğruluğuna dair şüpheniz de bir yerden sonra yok oluyor. Bu özellik kitaba bence bir ansiklopedi havası da vermiş.

“İnsan bu şehirde ancak âşık olabilir!” (İstanbul)

AbumRabum kitabının konusuna gelirsek, dinle bağlantılı bir polisiye romanı. Kitabın adını ilk duyduğumda anlamını merak edip ne olduğunu araştırmıştım. Tam olarak bir çeviri bulamasam da birkaç yorum ve eleştiri sayfasında “Peygamberlerin Babası” olarak çevrilmiş. Bu da Hz. İbrahim’i işaret etmekte. Hz. İbrahim tüm kitabın odak noktası. Üç dinin bağlantısı, ülkeler arası geçiş ve arada Selim Hoca’nın okuduğu hikayeler bunun üzerine kurulu.

Zelot, CIA, Mossad… Kitap, birçok örgütten bahsetmekte. Bana göre bu örgütlerden en ilginci Zelotlar. Zelotların cinayet ile nasıl bir bağlantısı olacağını kestirememiştim ama tören sırasında hikâyeye dahil olan karakter ile her şey yerine oturmaya başladı. Aynı zamanda İstanbul’da yakalanan tarihi eser kaçakçısının da bu örgütle bir bağlantısı bulunuyor.

AbumRabum, Japonya’daki bir okulun 100. Yıl diploma töreninde yaşanan bir cinayetle başlıyor. Bu hikâye öncelikle Japonya’da başlıyor ve birbiriyle bağlana bağlana 3 ülkeyi daha kendine dahil ediyor. Cinayet arkasında hiçbir iz bırakmadan yaşanmış olmakla birlikte birkaç şüphe barındırmakta. Kitaptaki bağlantının yardımcısı olduğunu anlayabiliyorsunuz ama nasıl bir bağ kuracağını çözemiyorsunuz.

İslamiyet, Hristiyanlık ve Yahudilik hakkında da geniş bilgiye yer veriyor kitap. Kitap ise bir hazine hikayesi üzerine kurulu. Kral Antiochos ölmeden önce hazinesini ve mezarını içine alacak, eşi benzeri olmayan bir Anıt Mezar yaptırmak ister. Kral Antiochos, bu anıt mezarı kimsede olmayan, olamayacak bir şekilde ister ve bunun için Sin Ammar’ı görevlendirir. Dünyanın en güzel ve ihtişamlı mezarını yapan Sin Ammar, bu mezarın içine bin bir bilmece koyar. Her bilmeceden önce de krala 7 ilke sayar. 5. Bilmeceyi açıklamak için bir sonraki günü bekler çünkü diğer bilmeceler ve anıtın ihtişamı kralı yormuştur. Kral Antiochos, kimsenin bu mezar gibi bir mezara sahip olmamasını ister ve buna benzer bir şey yapmaması için ünlü mimarı öldürür. 5. Bilmeceyi söyleyemediği için mezar bir süre sonra yerle bir olmuştur. İşte hikâye de bu üç ülkedeki kahramanlar bu hazineyi aramaya koyulur.

Japonya’da başlayan roman Adıyaman’da son buluyor. Kitabın gidişatı kafanızı verdiğiniz müddetçe kolay takip edilebilir. İskender Pala’nın harika anlatımı ve kurgusu sizi kendine hayran bırakıyor. Yine de kitabı okurken yanınıza bir defter ve kalem alıp not almanız bazı noktalarda okuyucu açısından daha iyi oluyor. Ben kitabın birçok yerinde açıp araştırma yapmak zorunda kaldım. Bu sizi kitaptan koparmaktan çok sizi ona bağlıyor.

“Abum Rabum”u okudukça Hz. İbrahim’in ne kadar kutlu bir şahsiyet olduğunun idrakine varıyorsunuz desek yalan olmaz.” Diyor İskender Pala. Bu konuda kesinlikle katılıyorum. Zaten kitabı okudukça sizde aynı fikre kapılacaksınızdır.

Editör: Sena AKSOY

AbumRabum Yorumları

güzelmiş sevdim

28-01-2018 02:15

güzelmişş

04-02-2018 16:37

güzelmiş demek o kadar yetersiz kalıyor

20-02-2018 18:21

beğendim

24-02-2018 13:29

dan brownun romanları gibi heyecanlı

28-02-2018 01:44

tarihi bir cinayetle okutmak her zaman güzel

Mehmet • 14-03-2018 11:14

okuyuşumun üzerinden bir ay geçti etkisi halen geçmedi. roman değil gerçek değil bilmece değil masal değil hayal değil hepsi bir arada sanki

27-04-2018 00:32

polisiye sevmem ama bu bambaşka bir şey hala etkisindeyim

09-11-2018 01:37

Kalp İtiraf AbumRabum Karun ve Anarşist Kitab-ı Aşk OD Mesela İki Dirhem Bir Çekirdek Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk Katre-i Matem Bülbülün Kırk Şarkısı İstanbulcunun Sandığı Şah ve Sultan Mihmandar Efsane (Bir Barbaros Romanı) Aşka Dair en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Peki Ya Şimdi Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Kalp İtiraf Son Üç Kız Kardeş 1984 Paris’ten Çiçeklerle Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı 4N1K 2 Başlangıç Fesleğen Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak Aeden Olağanüstü Bir Gece Senden Sonra Ben Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Yabancı Şahmeran Vazgeçtim Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç Kötü Çocuk İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Tutunamayanlar İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Bukre Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Aynı Yıldızın Altında Şeker Portakalı Grinin Elli Tonu Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Zülfü Livaneli