Kervan

Kervan
Kitabın Yazarı:İskender Pala Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Kapı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2021 (25-01-2021) Sayfa Sayısı:296 ISBN:9786257706063 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:132,45 TL KitapYurdu:134,55 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kervan - İskender Pala

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Tarihi

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kervan Özet

Osmanlı zamanında vakanüvis olan Yahya Efendi'nin beş yıl sonra ilk kez gidilecek olan Hac ziyaretini yazmakla görevlendirilmesi ile kitabımız başlar. Sultan Mahmut zamanında Mekke ve Medine hala Osmanlı Devleti’ne ait olmasına rağmen oralarda çıkan dazlaklar yalnızca Allah'a dua edilir ve dilekler Allah'tan istenir düşüncesi ile Mekke ve Medine' yi ele geçirmiş, Hac ziyaretlerini yasaklamış, orada hüküm sürmeye başlamıştır bu sebepten ötürü beş yıldan beri Kâbe’ye hacı gidemez olmuştur ancak Mekke ve Medine'de yaşayan halkın ihtiyaçları gittikçe artmış başka şehirlerde yaşayan insanların ise Mekke ve Medine olmadan, Hacı olamadan yaşamaya dair sabırları tükenmiştir. Hem oradaki halkın ihtiyaçlarını gidermek hem de hacı ziyaretlerini tamamlamak üzere sürre alayı İstanbul Üsküdar' dan yola çıkmıştır.

Sürre alayı on bin kişilik bir hacı adaylarıyla yola çıkmıştır bu yolculukta Yahya Efendi 4. Bölüktedir. Vakanivüslük görevi yolun ortasında elinden alınmış bu ziyaretin yazılması kararı kaldırılmıştır. Görevi bitmiş olmasına rağmen Yahya Efendi Hacı ziyaretine tamamlamak istemektedir. 4. Bölükte müderris Merkez Efendi, Hüdai, Kuşbaz Yuşa, Deveci Telli ile Sümbül kardeşler berber Cenap Efendi birliktedirler. Yahya efendi en çok Merkez Efendi ve Hüdai ile dostluk kurmuştur. Kuşbaz Yuşa'nın bir müddet sonra dazlaklara haber yetiştiren bir hain olduğu Hüdai ve Yahya Efendi sayesinde ortaya çıkmış, idam edilmiştir. Berber ise Telli' nin öldürülmesinden sorumlu tutulmuş ancak sonradan suçsuz olduğu anlaşılınca zararı giderilmek üzere sonradan dazlaklar ile yapılacak olan savaşın kazanıldığını Sultan Mahmut' a yetiştirmek üzere İstanbul'a doğru gönderilmiş oradaki bahşişle zararının kapatılacağı umulmuştur.

Hüdai İzmit'te Hacı kervanına katılan bir mutasarrıf' ın hizmetlisi olan Nadide ye tutulmuştur. Nadide mutasarrıfın engelli kızı Fatma' ya bakmak üzere orada bulunmaktadır. Fatma'nın iyileşmesi için haca gitmektedirler. Başlarda Nadide, Hüdai' yi sevmezmiş gibi görünse de sonradan o da sevgisini belli etmeye başlayacaktır. Yaşanan olaylardan sonra ise aşklarının çok eskiye dayandığını ancak birbirlerine yeni kavuşabildikleri anlatılır. Hac sonunda Medine' de nikahları Merkez Efendi tarafından kıyılacaktır. Kitap boyunca Hüdai' nin Nadide' ye olan aşkına hayran kalınacak bir hikayeleri vardır.

Hac yolculuğu ilerlerken dazlaklar ile birçok Savaş yapılmış ve sonunda Osmanlı devleti kazanmıştır böylece dazlaklar sona ermiştir. Mekke ve Medine çok fazla hırpalanmış yakılıp yıkılmış olsa da beş yıl sonra ilk hacılarını kabul etmiştir. Medine'ye ilk girildiğinde Fatma'nın iyileşebilmesi için peygamber efendimiz (sav.)'in mezarına gidilir. Orada dua eden Fatma bir mucize olarak engelinden kurtulur ve ayağa kalkarak orada kendisi için dua eden babasına doğru koşmaya başlar. Sonrasında ise Merkez Efendi, Hüdai, Yahya Efendi ve diğer hacı adayları hac ziyaretlerini tamamlar. Kitabımızın sonunda Merkez Efendi Mekke ve Medine'de yaşantısına devam etmek ister. İstanbul'da bulunan evini yeni evlenen Hüdai ile Nadide' ye düğün hediyesi verir, evin içerisinde bulunan kütüphaneyi ise Yahya efendiye hediye eder.

Değerlendirme

İskender Pala'nın birçok eserini okudum. Her zamanki kalemi ile yazdığı muhteşem sürükleyici bir eser daha ortaya çıkarmış. Kitabı okurken gözlerinizin dolmaması elde değil beşeri aşk ile ilahi aşkı, tarih ile dini, saflık ile kurnazlığı birleştirerek muhteşem bir eser çıkarmış. Kitabı okurken beş yıldır Hac hasretiyle yanan Hacı adaylarının özlemlerini, duygularını haca ulaştıklarında harap edildiğini gördükleri zaman duydukları üzüntüleri yüreğimde hissettim ve çoğu yerde gözlerimin dolduğu bir kitap oldu. İskender Pala harikasından biri.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Kervan Soruları ve Cevapları

Kervan kimin eseri?

İskender Pala

Kervan türü nedir?

Yerli Romanlar, Tarihi

Kervan kaç sayfa?

296

Kervan Yorumları

özet ödevi için okudum oldukça güzel bir kitap öğretmenin verdiği en iyi ödevlerden biriydi

22-10-2021 19:35

bu kitap iskender palanın son kitabı mı

22-07-2022 19:39

çok güzel bir roman

30-04-2023 23:18

hikayeleri çok güzel anlatmış tam bir iskender pala romanı keyifle okunuyor

18-02-2024 23:10

Aşk Hikayesi İki Darbe Arasında Dört Güzeller A-71 Kervan Leyla ile Mecnun Kalp İtiraf AbumRabum Karun ve Anarşist Kitab-ı Aşk OD Mesela İki Dirhem Bir Çekirdek Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk Katre-i Matem Bülbülün Kırk Şarkısı İstanbulcunun Sandığı Şah ve Sultan Mihmandar Efsane (Bir Barbaros Romanı) Aşka Dair en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu