Kurtlar Sofrası

Kurtlar Sofrası
Kitabın Yazarı:Attila İlhan Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1963 Sayfa Sayısı:683 ISBN:9789754583234 Kitap Puanı:7.7 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Pandora:36,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kurtlar Sofrası - Attila İlhan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kurtlar Sofrası Özet

Türk edebiyatını en sevilen şairlerinden bir tanesi olan Attila İlhan’ın yazdığı romanlardan bir tanesi olan Kurtlar Sofrası okurlara polisiye bir gizem sunuyor. Attila İlhan’ın ilk olarak 1954 yılında yazmaya başladığı ve ancak 1961 yılında 7 yıllık bir çalışma sonrası tamamlayabildiği romanı olan Kurtlar Sofrası ilk olarak 1963 yılında yayınlanmış ve okurlar tarafından büyük ilgi görmüştür.

Kitabın ana karakteri olan Mahmut Bey işini layığı ile yapan bir gazetecidir. Yine üzerinde alıştığı bir haber için Katip Rıza adında biri ile görüşmesi gerekmektedir. İkili bir araya gelmek için anlaşma yapar fakat Mehmet Bey görüşme yerine geldiğinde karşısında Katip Rıza yerine başkasını bulur. Adam, kendisini Katip Rıza’nın gönderdiğini söyleyip Mahmut Bey ile konuşmaya çalışır. Bu sırada yabancı iki adam daha gelir ve birlikte Mahmut Bey’e saldırır. Mahmut Bey olayların tersliğini önceden sezip saldırı sırasında bir yolunu bularak oradan kaçar.

Mahmut Bey olanlardan sonra Katip Rıza’yı bulmak için arayış içine girer. İp uçları sayesinde kendisinin tutulduğu yeri öğrenir ve onu kurtarır. Katip Rıza görüşme yerine gelmiş fakat Mahmut Bey gibi tuzağa düşürülmüştür. Kendisi alıkonulmuş ve bu yüzden de Mahmut Bey ile görüşememiştir.

Mahmut Bey ile Katip Rıza’nın görüşmesinden Sezai ismi ortaya çıkar. Mahmut Bey’in araştırdığı bir çok yolsuzluğun birleşmesinde bu adam önemli bir rol oynayacaktır ve bu yüzden onu bulmaları gerekmektedir. Fakat Mahmut Bey bu adamı bulabilmek için İzmir’e gitmesi gerekir. Siyasetin bu kadar karışık olduğu bir zamanda gazeteyi bırakıp gitmeyi pek istemez. Dahası kız arkadaşı Ümid’i bırakmakta çok zoruna gider. Yine de yapacağı haber ile bazılarının tekerleğine çomak sokacağını bilir. Bunun üzerine İzmir’e gitmeye karar verir.

Bir süre sonra bir sabah denizde kafası kesilmiş bir erkek bedeni bulunur. Polis yaptığı araştırma sonucu bu bedenin Mahmut Bey’e ait olduğunu öğrenir. Tüm araştırmalara rağmen katil bulunamaz ve olay faili meçhul bir vaka olarak kayıtlara geçer. Fakat Mahmut Bey’in çalıştığı gazete ve biricik aşkı olan Ümid için olayı kapatmak bu kadar kolay olmayacaktır.

Ümid Mahmut Bey’in yarım kalan araştırmasına devam eder ve bu amaç ile sevdiği adamın katillerini de bulacağını bilir. Yaptığı araştırmalar onu Mordohay ve Seyit Sabri isimlerine götürür. Bu ikili siyasetçileri de içine alarak bir ithalat ihracat düzeni kurmuşlar ve hukuksuzca maddi çıkar elde etmektedirler.

Atilla İlhan Kurtlar Sofrası romanı ile bir bakıma bir dönemin Türkiye’sine de ayna tutuyor. Gazetelerın yolsuzluk yaparlar tarafından nasıl kontrol edilmeye çalışıldığını, siyasilerin bu yolsuzluklara nasıl göz yumduğunu, dahası bunu ortaya çıkartmaya çalışanların nasıl susturulduğunu romanda görmek mümkün.

Kurtlar Sofrası kitabını okurken bir taraftan Türkiye’nin gerçekleri ile yüzleşirken diğer taraftan mükemmel bir polisiye gizemi çözmeye çalışıyorsunuz. Oldukça akıcı bir dil ile yazılan kitap elden bırakılması zor eserlerden bir tanesi.

Kurtlar Sofrası Soruları ve Cevapları

Kurtlar Sofrası kimin eseri?

Attila İlhan

Kurtlar Sofrası türü nedir?

Yerli Romanlar, Gerilim, Polisiye

Kurtlar Sofrası kaç sayfa?

683

Kurtlar Sofrası Yorumları

atilla ilhan çok güzel yazmış helal olsun 10 numara kitaptı

09-04-2017 21:47

çok güzel bir atilla ilhan kitabı hem de çok güzel

20-04-2017 20:43

atilla ilhandan böyle bir roman beklemiyordum şiirleri ile sevdik ama mükemmel bir yazar olduğunu bu kitap ile kanıtlamış

23-02-2019 18:31

kurtlar sofrası kitap yorumları ilginç birincisi atilla değil attila ilhan daha yazarın adını yazamıyoruz ama kitap yorumu yazıyoruz

06-03-2020 17:35

konusu çok güzel okuduğum en güzel polisiye romanlardan bir tanesi açıkçası atilla ilhan gibi bir şairden bu türde bir roman beklemiyordum karakterler harika çok güzel harmanlanmış mutlaka okuyun

10-03-2022 12:47