Ben Sana Mecburum

Ben Sana Mecburum
Kitabın Yazarı:Attila İlhan Kitap Türü:Şiir Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:160 ISBN:9789754584141 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ben Sana Mecburum - Attila İlhan

Kitap Türü:Şiir

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ben Sana Mecburum Özet

Atilla İlhan Ben Sana Mecburum adlı kitabında yorgun, yıkık, vurulmuş ve sarhoş bir İstanbul ile okuyucuyu karşılıyor. Bir o kadar kendisini karıştırarak dizelerine toplum ve birey aynasında geriye kalanlara, geride kalanları bırakarak dönemini ve kendisini bir şehir efsanesine dönüştürüyor.

Bıçak yemiş Sirkeci, intihara eğilimi olan Haydarpaşa adım adım İstanbul kirlenmiş dudakların arasında bir şairden vurgun yiyor. Atilla İlhan olduğunu bilmeden İstanbul bütün ciğerlerine doluyor. Atilla İlhan şiirinde bu imla ve noktalama işaretlerine sığmayan gücünü buradan alır diyebiliriz.

‘’büyük yolların haydudu’’ şiirinde taparcasına sevdiği İstanbul’u:

‘’rimelindeki is ve dudak rujundaki kan’’(sy.20) dizelerinde bir hanımefendide rastlar. Ve o da taparcasına sevdiği İstanbul kadar vurulmuş ve aranan bir geçmişe sahiptir. Dahası da aranmakta ve yoktur. Atilla İlhan için sevginin yokluğu ‘’Ben Sana Mecburum’’ şiirine kadar pek çok dizede karşılaşılır. Belki de bu hiçlik kendi ekosisteminde okuyucuyu içine çeken bir kara delik oluşturur.

Kitabı okurken dikkatimi çeken bir diğer nokta ise Atilla İlhan’ın ölüm sırasını bekleyeceğini söylediği ve geldiğinde güleceğini söylediğinde ki mısralardır. Karşı konulmaz ve sınır tanımaz üslubu, ölüme kafa tutacak kadar; arkadaşları birer birer eksilirken dahi dik başlı kişiliğinden etkilenmiştir. Dizelerde çok fazla isme yer vermiş. Bu isimleri sanıyorum ki unutmamak veya ölüm gibi son kez yüzleşmek istediği için kitapta var olduğunu, kitabı okurken insan kendisini düşünmekten alamıyor.

Kitap 5 başlık altında oluşturulsa da kitabı 3 farklı Atilla İlhan ruh haliyle yorumlayabiliriz: Tutsak, yalnız ve adanmış. Tutsak ruh halini hissettiğimiz şiirlerinde kendi kabuğuna sığmayan bir Atilla İlhan’ın yanı sıra işgal edilmiş olarak gördüğü bir portre var. Ya da kendisini dört tarafı baskılanmış ve ait hissedemediği bir durum söz konusu. Yalnızlıksa en çok aşk şiirlerinde rastlıyoruz. Atilla İlhan’ın sevgi dolu mısraları en çok sevgililerinin yokluğuna, gidişlerine veya ölümlerine ait. Atilla İlhan için nerdeyse mutlu şiir yoktur diyebiliriz. Adanmışlık tutkusu, Atilla İlhan’ın tamamını saran ve vazgeçemediği en güçlü duygu olarak ‘’Ben Sana Mecburum’’ adlı kitapta karşımıza çıkıyor. Sokak başı kimseye benzetemediği insanlar, birbiri arkasına ölüm haberi gelenler ve daha fazlasının da karşılaşıldığı dizelerinde ölüm de varlığını adım adım hissettiği bir figüran sadece. Adanmışlık ve kural tanımaz inancı onu yaşam ve insanlar da dahil pek çok şeyi rahatlıkla vazgeçebilmesine olanak sağlıyor.

Atilla İlhan üzerine ne kadar söz söylersek söyleyelim dil konusunda sınır tanımazlığı onu devingen olmayan bir zirvede yapıtlarıyla ölümsüzleştirmiştir. Şiirlerin düzyazıda ki karşılığı okuyucunun tadabildiği ve ruh halinin karşılığıyla pek tabi değişebilir. Atilla İlhan Güneş’li bir Marmara şairi değildir. Fırtınalı denizler onun daha karşılığı olabilir. Dur durak tanımayan, meydan okuyan, gerektiğinde son derece fedakâr olan, en ufak bir dalganın acısını paylaşabilen…

Kitabın son bölümü şiirlerin nerede yazıldığı ve düşündüklerinin yer aldığı ‘’Meraklısına’’ adlı bir bölümle bitiyor. Bu şiirlerin fazlasını bizzat Atilla İlhan’dan okuyorsunuz. Aç kalmasını, tutuklanmasını, damgalanmasını ve tutkularını… Atilla İlhan devrimci değildir, toplumcu değildir, aşk şairi de olmamıştır, ikinci yenici de değildir, kuvayı milliyeci de değildir. Atilla İlhan; hepsidir, desek az kalır. Son söz Atilla İlhan Ben Sana Mecburum adlı şiirinden:

sevmek kimi zaman rezilce korkuludur
insan bir akşam üstü ansızın yorulur
tutsak ustura ağzında yaşamaktan
kimi zaman ellerini kırar tutkusu
birkaç hayat çıkarır yaşamasından
hangi kapıyı çalsa kimi zaman
arkasında yalnızlığın hınzır uğultusu(sy.91)

Yazan: Şeyhzade Bilgin

Ben Sana Mecburum Soru Cevap

ben sana mecburum kimin eseri?Ben Sana Mecburum Attila İlhan'ın bir eseridir.

Ben Sana Mecburum Yorumları

şiir sevipte atilla ilhanı tanımayan var mı şiir sevipte ben sana mecburum demeyen kaldı mı

01-10-2016 18:52

ezbere bildiğim nadir şiirlerden bir tanesi

08-11-2016 20:49

mükemmel bir şiir kitabı

18-11-2016 23:06

güzel bir şiir kitabı

16-03-2017 17:22

muhteşem bir kitap

17-12-2017 00:06

şiir kitaplarını severim. attila ilhan da tercih ettiğim yazarlar arasında yerini aldı. bazı şiirlerini ezberlenmiş bile olabilirim. ben sana mecburum bilemezsin...

Belkibirgun • 24-02-2019 14:09

harika bir kitap. herkes okumalı. şiirlere bayılıyorum.😍

maNga • 24-02-2019 17:51

arkadaşlar ben sana mecburum kimin eseri bilen var mı?

15-03-2020 19:54

Gazi Paşa Allahın Süngüleri "Reis Paşa" Yaraya Tuz Basmak Dersaadet’te Sabah Ezanları Sırtlan Payı Fena Halde Leman Bıçağın Ucu Kurtlar Sofrası Sokaktaki Adam Ben Sana Mecburum en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Benim Zürafam Uçabilir Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli