Fena Halde Leman

Fena Halde Leman
Kitabın Yazarı:Attila İlhan Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1980 Sayfa Sayısı:298 ISBN:9789754583243 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:163,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Fena Halde Leman - Attila İlhan

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Fena Halde Leman Özet

Roman iki ana bölümde ilerlemektedir.

FENA HALDE LEMAN

Olaylar, gazetecinin anlatımıyla aktarılır. Ekrem Korkut, Paris’te eğitim gördüğü yıllarda Jeanne Courtine adında yoksul bir kızla tanışır. Jeanne Courtine, o dönem Almanya’daki Yahudi sorunlarından kaçarak Paris’e yerleşmiştir. Miss Higgins adındaki kadın onu cinsel olarak istismar eder. Sırf ayakta kalabilmek için buna da göz yuman Jeanne, hayata tutunmayı bir süre böyle devam ettirir. Bu kadınla yaşadığı ilişki onun ilerdeki cinsel tercihinde önemli bir rol oynar. Tanıştığı Ekrem Korkut ile evlenirler. Kocasıyla İzmir’e yerleşen Jeanne Korkut, Leman ismini alır. Kocasının annesinin yanında gizemli bir hayat sürmektedir. Ekrem Korkut, ticarete atılmış ve işleri yolunda gitmektedir. İzmir Milletvekili olan Ekrem Korkut, şaibeli bir şekilde ölür. Kocasının ölümü üzerine iş kadınlığına soyunan Leman Korkut, cömert bir kadındır. Şirketteki hissesi sayesinde ortak olup tatil beldesi inşaatına atılır. Fransızlarla ortak işler yaparak şehirde saygınlık kazanır. Dış görünüşü; abartısız, makyaj yapmayan, sade görünen kadındır. Yaşadığı cinsel deneyimler onun ruhunu ikiye böler. Bir bedende iki kadın vardır. Birinin ismi Jeanne diğerinin ismi Leman’dır. Aralarındaki fark ise Jeanne’nin zayıf, Leman’ın güçlü olmasıdır. Evine misafir kabul etmeyen Leman Korkut, bu yönüyle de merakları üzerine çekmektedir. Basından bir gazeteci bu durumu fark eder. Leman Korkut, üzerinden bir araştırmaya koyulur. Basının merak ettiği şey, Leman Korkut’un bu kusursuz duruşunun arkasında yatabilecek tehlikelerdir. O dönemde faşizm alıp başını gider. Leman Korkut, yurtdışı bağlantısı olan biridir. Basın, Leman Korkut ve şirketiyle ilgili bir yazı yazacaktır. Bunu öğrenen Leman, basın gruplarıyla görüşmeyi ister. Yazılacak olan yazının yayımlanmamasını açık olarak söyler. Gazeteci, Leman Korkut’un sermayesini sorgular ve tartışırlar. Leman, bu olaydan sonra izini kaybettirmeyi kafaya koyar. Aradan kısa bir süre sonra Leman Korkut’un ölüm haberi gelir. Uçurumdan arabasıyla yuvarlanmıştır. Ardından yeşil bir dosya bulunmuştur. Dosya başlığında “Bir Ölüyle Randevu” yazmaktadır. Bu dosya gazetecinin eline geçer.

BİR ÖLÜYLE RANDEVU

Bu bölüm, Leman Korkut’un anlatımıyla verilir. Leman Korkut, bu bölümde kocasının şaibeli ölümünü araştırmak için Paris’e gider. Kocasının evine yerleşen Leman, onun arkadaşı Nuri’yi bulup tanışır. Kocasının Cecile adında bir kadınla ilişki yaşadığını öğrenir. Leman, Cecile ile buluşmaya karar verir. Buluştuğunda bu kadını boynundan öper. Cecile, bu yakınlaşmayı onaylamaz. Leman’a erkeksi bir kadın olduğunu söyler. Cecile, Ekrem’e de Kermo adıyla ifade etmektedir. Ekrem Korkut’un Paris’te yarım bıraktığı tuvallerinde kadın siluetleri göze çarpar. Bu tuvalleri inceleyen Leman ile Cecile Ekrem’in sarışın kadın sempatisini yorumlar. Bir tualde, Leman’dan farklı bir kadının yüzü çizilmiştir. Cecile, alaycı bir şekide Ekrem’in tek bir kadına tapma fikrini değiştirdiğini söyler. Leman, daha sonra İclal’e mektup yazmayı planlar. Kendisine burada özeleştiri yaparak Araf’ta olduğunu belirtir. İclal’in eşi sayesinde işinde başarılı olan Leman’ın İclal’e de cinsel bir haz duyması onu doyumsuz biri haline getirir. Lili, ismiyle tanılan bir kadının evine gider. Lili, aslında kadın değil travestidir. Leman, Lili’nin travesti olduğunu onunla birlikte olduktan sonra Nuri Bey’den öğrenir. Lili’den hem iğrenir hem de onu hayatına almak ister. Bu ikilem arasında gelip giden Leman, dişi kimliğine bürünerek ağlar. Lili, cinsiyet değiştirip evlenmeyi istemektedir. Leman, evlilik için cinsiyet değiştirmenin saçma olduğunu söyler. Lili, Bobby isimli bir zenci ile Leman’ı arayıp çağırdığı yere gelmesini ister. Bobby, Lili ve Leman beraberlik yaşarlar. Nuri Bey, Leman’a Ekrem’in öldürülmüş olabileceğini söyler. Tüm şüpheler, Lili üzerinedir. Bobby, Lili’ye şiddet uygulayarak itiraf etmesini sağlar. Lili, cinayeti aşağılandığı için işletiğini anlatır. Leman Korkut, içi rahat bir şekilde İzmir’e gider.

Değerlendirme

Attila İlhan’ın “Fena Halde Leman” isimli romanı 1980 yılında basılmıştır. Roman, yayımlandığı yıllarda büyük bir tepkiye neden olur. Çünkü o dönemde kimsenin konu olarak işleyemeyeceği hassas bir konu barındırıyordur. Salt şekilde eş cinselliği işlemeyen yazar, romana tarih de katarak okurların bakış açısına farklılık kazandırır. Bu roman ile beraber “fena halde” söylemi romana zengin anlamlar katar. Fena kelimesinin; kötü, davranışları topluma ters, aşırı gitme gibi anlamları vardır. Bu söylemler, kitabın ismine farklı anlamlar yüklemeyi mümkün kılmıştır. Şiirle olduğu kadar romanda da kendini kanıtlayan Attila İlhan’ın Fena Halde Leman’ına bir şans vermenizi dilerim. Kitapla kalın.

Yazan: B. Öğretmen

Fena Halde Leman Soruları ve Cevapları

Fena Halde Leman kimin eseri?

Attila İlhan

Fena Halde Leman türü nedir?

Yerli Romanlar

Fena Halde Leman kaç sayfa?

298

Fena Halde Leman Yorumları

atilla ilhanın olduğuna şaşıracağınız türde bir kitap olmuş

11-10-2021 21:05

fena halde leman şiiri harika

18-07-2022 15:14

pdf yada ekitap bulursam okuyacağım ama bulamıyorum o yüzden okuyamıyorum buradada paylaşan yok

22-04-2023 19:13

bunun filmi yokmuydu ismi farklı ama vardı sanırım hatırlayamadım

14-02-2024 15:29