Körlük

Jose Saramago Körlük
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Can Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1999
Sayfa Sayısı:360
ISBN:9755109285
Kitap Puanı:
5.9 / 10 | Oy: 562 | Yorum: 6
Editör Puanı:
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:17,87 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Bilim Kurgu, Gerilim, Gizem, Korku
Orjinal Adı:Ensaio sobre a cegueira
Çeviren:Aykut Derman

Arka Kapak Bilgisi

Körlük Özeti

Körlük Jose Saramago


Nobel Ödüllü yazar Jose Saramago’nun en ünlü romanı olan ve bir çok kişiye göre Nobel Edebiyat Ödülünü kazanmasını sağlayan roman olan Körlük son zamanların en yaratıcı gerilim romanlarından bir tanesi.
Körlük romanını mükemmel kılan birçok etken var. Bunlardan bir tanesi kitapta hiç bir şeyin isminin olması. İsimsiz bir ülkede isimsiz bir şehirde isimsiz insanların başlarına gelenler anlatılıyor. Diğer bir özelliği ise kitapta nokta ve virgül dışında hiçbir noktalama işaretinin kullanılmamış olması.

Körlük kitabının konusu ise gerçekten tüyler ürpertici. İsimsiz bir ülkenin isimsiz bir şehrinde ani bir salgın hastalık başlar. Herkes Beyaz Körlük denilen hastalığa yakalanmaya başlar. Hastalığın özelliği insanları kör etmesi fakat karalık yerine her şeyi bembeyaz görmeleridir.

Salgının yayılması sonrasında devlet önlem olarak hastalığa yakalananları karantina altına alır. Bir göz doktoru da hastalığa yakalanmıştır ve karantina bölgesine alınmıştır. Eşini yalnız bırakmak istemeyen kadın da hastalığa yakalandı bahanesi ile eşinin yanında karantinaya alınır. Herkesin kör olduğu bir yerde bir tek o görür ve her an o da hastalığa yakalanacağı korkusu ile yaşar. Yine de bir an olsun eşini yalnız bırakmaz.

Hastalığın ilerlemesi nedeni ile karantina bölgesindeki insanlara kimse yaklaşmak istemez. Bunun üzerine bölgede düzen tamamen bozulur. Çeteler kurulmaya ve güçlü olanın zayıfa eziyet ettiği bir yer haline gelir. İşler daha da kötüye gidince doktorun eşi gizlice çete liderini öldürür fakat bu işleri daha da kötüye sürükler. Karantina bölgesinde ayaklanma çıkar ve herkes kaçar. Şehirde de hastalık tamamen yayılmıştır. Bunun üzerine doktorun eşi, eşini de alarak evlerine döner. Herkesi esir alan Beyaz Körlük hastalığı da etkisini yavaş yavaş kaybeder ve herkes tekrardan görmeye başlar.


Körlük Yorumları

Körlük Yorum 10 numara konusu var harika

06-09-2015 21:45 !!

Körlük Yorum okuduğum en mükemmel kitaplardan bir tanesi insan elinden bırakamıyor kusursuz

04-01-2016 09:05 !!

Körlük Yorum kitabın konusu oldukça güzeldi bazı kısımları anlamadım tekrar okuyabilirim

22-01-2016 22:53 !!

Körlük Yorum harika

ayseguzel • 21-07-2016 08:57 !!

Körlük Yorum kitabın son yaprağını okurken acaba bi sayfa daha kaldı mı diye yokladım kısacası uzun bir süre eykisini üzerimde yaşayacağım bir kitaptı...

Deniz▪▪▪Şuara • 14-04-2018 11:53 !!

Körlük Yorum konusu çok güzel ve acayip

19-09-2018 20:37 !!

Yorum Yaz

:: Jose Saramago ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.