Kabil

Kabil
Kitabın Yazarı:Jose Saramago Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Kırmızı Kedi Yayınlandığı Yıl:2011 Sayfa Sayısı:140 ISBN:9789944756938 Kitap Puanı:7.7 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:44,95 TL KitapYurdu:82,70 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kabil - Jose Saramago

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:CaimÇeviren:Işık Ergüden

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kabil Özet

Adem ile Havva efendiye karşı geldiler. Büyük bir meyve ağacı vardı cennette efendi o ağaçtan meyve yenmesini yasakladı tüm meleklere. Havva bir gece rüyasında birinin ona yasak meyveyi yemesini söylediğini gördü. Gidip yasak ağaçtan yasak meyveyi aldı hem kendi yedi hem Adem'e yedirdi. Efendi buna çok kızıp Adem ile Havva 'yı kovdu cennetten. Ve cennetin kapısına da Azrail 'i koydu. Eğer gelirlerse sonlair ölüm olacaktı. Havva açlığa daha fazla dayanamayarak gitti Azrail 'in yanına. Azrail ona efendiden gizli meyveler ve ateş verdi diğer insanları bulup hayata başlayabilsinler diye.

Adem ile Havva diğer insanları buldular. Hayata başladılar. Habil ve Kabil adında iki evlatları oldu. Habil hayvanlarla ilgileniyor Kabil ise tarlayla uğraşmayı seviyordu. Habil ile Kabil birlikte işleri böyle yürütüyor çok da iyi anlaşıyorlardı. Bir gün efendiye kurban verdiler. Habil'in kestiği hayvanın dumanı göklere erişti. Bu kurbanın kabul edildiğine dair bir işaretti. Ancak Kabil'in kurban ettiği ekinlerin dumanı yerde kaldı. Bu da kabul edilmediğinin işaretiydi. Habil, Kabil ile çok dalga geçti. Kabil de buna daha fazla dayanamayarak öldürdü Habil'i tam o sırada efendi göründü. Kabilz her şeyden efendiyi suçlamaya başladı. Efendi de Kabil'in alnına bir işaret bırakarak kimsenin ona zarar veremeyeceği garantisini verdi. Ardından da yollara düşmesini emretti.

Kabil çöl de çok zorlandı. Nereye gideceğini bilmeden, yiyecek yemeği içecek suyu olmadan uzun müddet yürüdü kupkuru çölde. Derken bir şehir göründü öteden. O şehir de ilk önce kil yoğurucu olarak işe başladı. Ancak şehrin kraliçesi olan Lilith, Kabil'i gözüne kestirmişti. Eşi kral Nuh'tan çocuğu olmayınca farklı erkeklerle birlikte olarak varis doğurmaya çalışan Lilith, bu defa da Kabil'i seçmişti kendisine. Kabil uzun zaman onun yanında kaldı. Aşık oldular birbirlerine. Ancak bu aşkı Nuh kıskandı ve Kabil'i öldürmeye çalıştı. Efendi'nin alnına bıraktığı iz sayesinde kurtuldu ölümden. Bu olaydan kısa bir süre sonra da Lilith 'in hamile olduğu öğrenildi. Kabil şehri terk etti. Bu defa yola düştüğünde altında bir eşeği, yiyecek dolu keseleri vardı. Sanki ilerledikçe zamanda yolculuk yapıyordu.

Az gitti uz gitti İbrahim'in İshak'ı öldürürken olan zamana denk geldi. Kurbanı getirecek olan melek kanadında olan bir arıza yüzünden gecikmişti. İshak'ın kurban edilmesine Kabil engel oldu. Ondan sonra bir kez daha suçladı efendiyi. Efendi istese engel olurdu ama Kabil gelmese İshak boş yere ölmüş olacaktı. Bunu düşünerek yeniden çıktı yola. Bir grup insan büyük bir inşaatın yanında farklı dillerde konuşarak anlaşmaya çalışıyorlardı. Kabil merak etti erişti yanlarına. İçlerinden biri Kabil ile aynı dili konuşuyordu o sayede anlattı derdini Kabil'e. İlk başlarda grubun hepsi aynı dili konuşuyor, çok iyi anlaşıyordu. Geleceğe kendilerinden bir parça kalmasını istedikleri için büyük bir bina inşa etmeye karar vermişler ancak efendi insanların bunu yaparsa istedikleri diğer şeyleri de yapabileceğini düşünüp bencilce hepsinin dilini değiştirip konuşmalarını, anlaşmalarını imkansız hale getirmiştir. Böylece yapmayı hayal ettikleri yapı yarım kalmıştır. Kabil buradan da Efendi'nin çok bencil olduğu inancına vararak uzaklaşır oradan.


Yine zamanda yolculuk yapmış olan Kabil bu defa geçmişe gitmiştir. Efendi, İbrahim'in yanındadır. Bu zaman İshak daha doğmamış kurban olayı gerçekleşmemiştir. Kabil alnındaki izi saklayarak tanınmaz efendiye ve karışır içlerine. Lut kavminden bahsedişlerini duyar. Sodom ve Gomore şehrinde erkekler erkeklerle birlikte olmak istemektedir. Efendi de bu düzensizliğe son vermek için gelmiştir. İbrahim ile anlaşır eğer içlerinde 10 tane bile masum çıkarsa şehre zarar vermeyecek sadece yoldan çıkanlara zarar verecektir. Ancak şehre gittiğinde kadın, çocuk, masum, erkek demeden tüm şehri yok eder. Lut kavminden 2 kızı ve bir babası kurtulur sadece. Kabil bunu da gördükten sonra Efendi'nin vicdansız olduğu kanaatine varır. Ve yine düşer yollara.

Ardından Sina dağının eteğine ulaşır. Orada 40 gün 40 gecedir Musa'nın efendi ile konuşup gelmesini bekleyen kalabalık artık sabredemeyerek papazdan kendileri için yeni bir tanrı inşa etmesini ister. Papaz da bu isteği yerine getirmek mecburiyetinde kalır ve altından bir buzdağı yapar onlara. Efendi buna çok sinirlenir ve Musa öncülüğünde bir savaş başlatarak kavmin büyük çoğunluğunun ölümüne neden olur. Kabil yola devam eder. İsrailoğulları denen bir ordunun 36 adet askerinin öldürülmesi sebebiyle koca bir şehrin içindeki çocuklarla, kadınlarla, erkeklerle masum olan olmayan kim ne varsa öldürülmesine Efendi'nin de buna yardım etmesine de tanık olur. Gittikçe daha da kinlenir efendi'ye. Bu kadar yoldan sonra Lilith 'in ve oğlunun yanına döner Kabil. Nuh ölmüştür. Eğer kalırsa kral kendisi olacak, Lilith kendisi ile evlenecek, yeni çocukları olacaktır. İki hafta kadar orada kaldıktan sonra bir gün ansızın kaçar oradan Kabil.

Yolda ilerlerken iki meleğe rastlar. Melekler ona Eyüp 'ün çok zengin olduğunu onun yanında iş bulabileceğini söyler ve Eyüb 'ün yanına kadar eşlik ederler. Yolda da Eyüb 'ün çok dindar olduğu, Efendi’ye hiç karşı gelmediği şeytanın ise bu durumun Eyüb 'ün zaten zengin ve hayatı yolunda giden, hiçbir sağlık problemi olmayan biri olduğundan kaynaklı olduğunu söylemesi üzerine efendi ile iddiaya girdikleri şeytanın ona istediği kötülüğü yapabileceği Eyüb 'ün sabrının deneneceğini anlatırlar. Aradan birkaç gün geçtikten sonra Eyüp tüm mal varlığını, çocuklarının hepsini, sağlığını kaybeder. Hiçbir şeyi kalmaz. Ancak yine de isyan etmediğini gören efendi ona eskiden sahip olduklarının iki katını hediye eder.

Kabil oradan da ayrıldıktan sonra bir gemi inşasına denk gelir ve orada efendi ile karşılaşır. Efendi bu gemi tamamlandıktan sonra tüm insanlığın öleceğini, Nuh ve ailesinin soyundan yeni bir insan soyu türeyerek tüm düzenin yeniden başlayacağını anlatır ve Kabil'i de çocukların doğması ve soy çeşitliliği açısından orada görevlendirir ve çıkışını yasaklar. Zaman geçer gemi tamamlanır ve hareket zamanı gelir. Tüm insanlık ölür. Gelinler Kabil 'den hamile kalır. Kabil, Efendi'nin planını yok etmek için Nuh ve ailesini teker teker suya atarak insan soyunu kurutur.

Değerlendirme:

Yazarın tanrı ile olan hesaplaşmasını, sorgulamalarını Kabil üzerinden bir hikaye tarzında anlatmasından oluşan eser insanı düşünmeye sevk ediyor. Farklı yazım kuralları, noktalama işareti kullanımıyla görünüşte de ilgi çeken eser Saramago'nun ölmeden önce yazdığı son eser. Gayet akıcı olan dili ile bir çırpıda okunabilecek bir kitap.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Kabil Soruları ve Cevapları

Kabil kimin eseri?

Jose Saramago

Kabil türü nedir?

Yabancı Romanlar

Kabil kaç sayfa?

140

Kabil Yorumları

habil ve kabilin hikayesini harika anlatmış mutlaka okuyun

10-03-2022 15:34

kitabın konusu nedir okumaya değer mi

22-12-2022 20:31

habil ile kabil hikayesinin özetini arıyorum google aratınca bu sayfada çıkıyor hikaye aynı mı

24-05-2023 21:16