Jose Saramago

Jose Saramago Kimdir

Dünya Edebiyatının en önemli yazarlarından bir tanesi olan Portekizli yazar Jose Saramago 16 Kasım 1922 tarihinde Portekiz’de doğmuştur. Ailesinin maddi sorunları nedeni ile eğitimini tamamlayamayan Jose Saramago geçimini sağlayabilmek için birçok farklı işte çalışmıştır. Fakat hayatını değiştiren bir yayınevinde çalışmaya başlaması oldu. Yazarlığa ilgi duymaya başlayan ünlü isim editör olarak da çalışmaya başlar. 1947 tarihinde ilk romanı olan Günah Ülkesi ile adını duyurdu. Yazdığı romanların yanında deneme, şiir ve oyun kitapları ile de tanınan Jose Saramago 1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı. 18 Haziran 2010 tarihinde ise hayata veda etti.

Jose Saramago Romanları: Ressamın El Kitabı, Umut Tarlaları, Baltasar ve Blimunda, Ricardo Reis'in Öldüğü Yıl, Yitik Adanın Öyküsü, Lizbon Kuşatmasının Tarihi, İsa'ya göre İncil, Körlük (roman), Bütün İsimler, Bilinmeyen Adanın Öyküsü, Mağara, Kopyalanmış Adam, örmek, Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, Küçük Anılar, Filin Yolculuğu, Kabil


8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Jose Saramago Kitapları

Görmek Görmek

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi olan Jose Saramago, Görmek adlı romanında siyasi sorunlar üzerinde durmuştur.

Puan: 9.3 | Yorum: 1

Bilinmeyen Adanın Öyküsü Bilinmeyen Adanın Öyküsü

Bilinmeyen Adanın Öyküsü, Portekizli yazar, şair, oyun yazarı ve gazeteci José Saramago'un yazdığı masal tadındaki uzun öykü kitabıdır.

Puan: 8.2 | Yorum: 5

Körlük Körlük

Nobel Ödüllü yazar Jose Saramago’nun en ünlü romanı olan Körlük son zamanların en yaratıcı gerilim romanlarından bir tanesi.

Puan: 7 | Yorum: 6

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş

Jose Saramago’nun, Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş adlı kitabı 2005 yılında yayımlanır. Romanda işlenen konu Ölüm olmasaydı ne olurdu? sorusunun cevabıdır.

Puan: 9.4 | Yorum: 2

Jose Saramago ile ilgili yorumlar

körlük ve yitik adanın öyküsü kitapları çok güzel

20-11-2016 22:58

körlük çok fena bir kitaptı bayıldım

13-03-2017 20:58

körlük kitabını yeni bitirdim hala etkisinden kurtulamadım tavsiye edeceğiniz kitapları hangileri

05-09-2017 19:33

buraya iki kitap eklenmiş eserleri bu kadar mı? başka eseri yok mu?

20-06-2019 18:10