Portekiz edebiyatının gelmiş geçmiş en büyük yazarlarından olan Jose Saramago, Kabil adlı yapıtı ile kaleminin eşsiz gücünü bir kez daha ortaya koyuyor. Okurları ile ilk kez 2009 yılında buluşan Kabil romanı, “günah” ve “adalet” kavramlarını temel alan çarpıcı kurgusu ile inanç olgusunun sır perdelerini aralıyor. Tarih, edebiyat ve felsefeyi ustalıkla bir araya getiren Kabil, kutsal kitaplardaki anlatılardan yola çıkarak insanoğlunun geçmişten bugüne uzanan dolambaçlı yolculuğuna ışık tutuyor.

Gerek yönetim biçimleri gerekse de dinlere dair cesur sorgulamaları nedeniyle defalarca ağır eleştirilere maruz kalan Saramago, otoriteye karşı en büyük kozunu Kabil yapıtı ile gösteriyor. Kabil’de Eski Ahit’teki kadim hikayeleri alaycı fakat gerçekçi bir şekilde yeniden ele alan yazarın, romanın yayımlanmasından sonra Katolik Kilisesi ile ciddi sorunlar yaşadığı biliniyor. Bu romanı okurken siz de Saramago’nun cesaretine hayran kalacak, tıpkı onun gibi tanrının ve insanın varoluşunu sorgulamaktan kendinizi alamayacaksınız.

Kabil ile Sonsuz Bir Yolculuğa Çıkmaya Hazır Olun!

Kitaptaki olaylar, insanlığın en eski ve klasik hikayelerinden olan “Habil ve Kabil” anlatısı ile başlıyor. Adem ve Havva’nın ikiz oğullarından biri olan Kabil, bir gün kıskançlığından dolayı kardeşi Habil’in canına kıyıyor. Bunun üzerine Efendi (tanrı), onu lanetleyerek zaman ve mekanın bulunmadığı bir sürgün cezasına çarptırıyor. Kabil’in bugün ve gelecek arasındaki sıra dışı yolculuğu böylece başlamış oluyor.

Kabil, yolculukları esnasında kendi devrinden sonra oluşan tüm kutsal anlatıların iç yüzüne tanıklık ediyor. Lut kavminden İshak peygambere, Lilith’ten Musa ve Nuh peygamberlere kadar pek çok ismin de dahil olduğu bu yolculuk, bilinen tüm kıssadan hisseleri unutturan sorgulamalar eşliğinde sürüp gidiyor. Tüm bu süreçte Kabil’in aklındaki asıl soru işaretini ise şu oluşturuyor: Efendi, masumların zulme uğramasına ve iyiliğin de kötülükle birlikte cezalandırılmasına neden böylesine müsaade ediyor?

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Kabil romanının sürükleyici anlatımı ile soluksuz bir okuma deneyimine hazır mısınız? Bu ölümsüz yapıtı hala kütüphanenize eklemediyseniz daha fazla geç kalmayın! Kabil’i hemen siz de sipariş verin, sepete özel avantajlardan yararlanmanın ayrıcalığını doyasıya yaşayın!