Fazilet Eczanesi

Fazilet Eczanesi
Kitabın Yazarı:Haldun Taner Kitap Türü:Tiyatro & Oyun Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:1960 Sayfa Sayısı:96 ISBN:9789750835322 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:69,58 TL D&R:71,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Fazilet Eczanesi - Haldun Taner

Kitap Türü:Tiyatro & Oyun

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Fazilet Eczanesi Özet

Sadettin Dertsavar; eşi Naciye, ilk evliliğinden olma oğlu Ünal ve kalfası Yusuf ile 36 yıllardır kiracısı olduğu Fazilet Eczanesini işletmektedir. Gün geçtikçe yaygınlaşan hazır ilaç satma modasının aksine havan eczacılığında ısrarlı 60 yaşındaki eczacı, oğlunun da kendisinden sonra işi aynı yöntemle devam ettirmesini istemektedir. 23 yaşındaki Ünal ise bir an önce Roma’ya kapağı atıp orada heykel yapma hevesindedir. Yolculuk için gereken parayı karşılamak için sandalını satmış, İtalya’da yaşayan arkadaşı Ercüment’in mektubunu beklemektedir. Sadettin Beyin tek derdi oğlu değildir. Mal sahibi Müteahhit Tahsin Bey de Sadettin Beyi dükkândan çıkartıp oraya apartman dikmek istemektedir. Hatta alt kata yapacağı dükkân için bir bankayla bile anlaşmıştır. Sadettin Bey tam laboratuvar yaptırmış, borca girmişken bu haberi almıştır. Tahliye talebine karşılık ek süre istemiş, bunun üzerine Tahsin Bey de Avukat Ercüment Bey aracılığıyla Sadettin Beyi mahkemeye vermiştir. Naciye Hanım, Dürnev Hanım gibi ilaçları, teçhizatları satarak paranın faiziyle geçinme taraftarıdır. Hatta Terzi Viçen Efendinin ahbabı olan Eczacı Arşevir’e bu fikri çıtlatmıştır. Ancak bilmediği bir şey vardır. Dükkân ipoteklidir. Sadettin Beyin 30 bin liralık borcunun bir kısmı Yusuf’un anneannesinin tedavisi, diğer kısmı ise malzeme temini için harcanmıştır. Naciye Hanımın asıl istediği biraz refaha kavuşmaktır aslında. Naciye Hanım üvey anne baskısı altında büyümüş, 15 yıl önce âşık olduğu Müslim ile teyzesi yüzünden evlenememiş, 5 yıl evli kalabildiği ilk eşini hastalık nedeniyle kaybetmiş, Sadettin Bey ile evlenene kadar da yalnız kalmıştır. Komşusu Goncagül’ü yeni tişörtüyle görünce 4 yıldır üzerinden çıkarmadığı rengi solmuş elbisesi gözüne daha çok batmış, artık kara bahtına isyan edecek duruma gelmiştir. Bütün bunlar olurken semte bir kumpanyanın geldiği duyurulur. Sefa Şensoy’un başrolündeki Paşa Hazretleri adlı komedi oyunu ve Dansöz Alev Atanur’un dansları seyircisini beklemektedir. Sefa Şansoy’un eczaneye girip C vitamini istemesiyle Naciye şaşkına döner. Sefa Şansoy, Müslim’den başkası değildir. 12 yıldan beri birbirine görmeyen çift, temsilden sonra yeniden bir araya gelirler. Müslim, Naciye’ye ertesi akşam sekiz otuz beş treniyle şehirden ayrılacağını söyler ve her şeyi, herkesi bırakıp kendisiyle gelmesini isteyerek buluştukları yerden ayrılır.

Ünal, arkadaşından gelen mektubu saklayan babasına kırgın bir halde eczane nöbetindedir. Ruhsar Hanımın verdiği partiden sıkılan Melda, Ünal’la konuşmak ister. Zaman ilerledikçe aralarındaki muhabbet alkolün de etkisiyle cinsel yakınlaşmaya döner. İkilinin yaşadığı romantik anlar, bir emir erinin kepenkleri indirilmiş eczanenin kapısını canhıraş bir biçimde çalarak fenalaşmış olan Miralay Bey için yardım istemesiyle bozulur. Melda dehşete kapılmış bir halde Ünal’a kapıyı açmaması için yalvarmaktadır. Ünal kapıyı açmak zorundadır, Melda’ya üst kata saklanmasını söyler. Ercüment Bey ve eşi Füsun’la partiden dönmekte olan Tahsin Bey, Yusuf’un içeriye kadın aldığı dedikodusundan etkilenerek dehşete kapılır ve polise haber verir. Polisin gelmesiyle içeri dalan Tahsin Bey rujlu sigara izmaritleri görünce olay büyür. Tahsin ile Ünal’ın yumruklaşması esnasında devrilen şişeler bir yangın başlatır. Ünal hemen Melda’yı saklandığı yerden kimse görmeden çıkartarak yangına müdahale etmeye girişir.

Ertesi gün eczane açılmış, hasar tespiti yapılmaktadır. Çalan telefonunu açan Yusuf, Ünal’dan Naciye’nin bir mektup bırakarak evden kaçtığını öğrenir ancak ustasına renk vermemeye çalışır. Sadettin Bey kalfasının sakladığı şeyi öğrenmeye çalışırken içeriye kaç gündür mahallenin kim olduğunu anlamaya çalıştığı gözlüklü adam girer. Adam sivil emniyet amiridir ve akşamki olayı çözmek için görevlendirilmiştir. Akşam eczanede olan kadının kimliği hakkındaki tartışma sürerken içeriye Melda girer ve her şeyi itiraf eder. İki sevgili şaşkın bakışlar altında oradan ayrılır. Sadettin Bey yıkılmıştır, her şeyi Arşevir’e devretmeye hazırdır artık. Ercüment’in annesi Leman Hanım kendisine ve Sıhhiye Vekaletinde müsteşar olan Firdevs Hanımın damadına çok iyi gelen ilaç için sermaye vermeye hazır olduğunu söyler. Kadayıfçı Pehlivan da dükkanını Sadettin Beye devretmeye karar vermiştir. Mutluluktan uçan Sadettin Bey plan yaparken Naciye gelir. Yaptığından pişman olmuş, geçmişin peşinden koşmanın anlamsızlığını fark etmiştir.

Bir yıl sonra Ünal geri döner, babasıyla barışır. Sadettin Bey tam borçlarını bitirmiş refaha erecekken bu dünyadan göçüp gider. Naciye Hanım evi terk eder, eczane de artık hazır ilaçlarla dönmeye başlar. Sadece Yusuf arada sırada ustasının ruhu şad olsun diye havan ezmeye devam etmektedir.

Haldun Taner’in Erenköy’deki Afiyet Eczanesinden esinlenerek yazdığı Eczanenin Akşam Müşterileri adlı hikayesinin oyunlaştırılmış hali olan Fazilet Eczanesi, ilk kez 1960’ta İstanbul Şehir Tiyatrolarında sergilenmiştir. 1950’lerde, 28 Ağustos-30 Ağustos günleri arasında geçen olaylar üzerine kurulu olan oyun, dönemin eczacılık anlayışı üzerinden modern-geleneksel çatışmasını vermesi açısından da önemlidir.

Editör: Pınar Tufanlı

Fazilet Eczanesi Soruları ve Cevapları

Fazilet Eczanesi kimin eseri?

Haldun Taner

Fazilet Eczanesi türü nedir?

Tiyatro & Oyun

Fazilet Eczanesi kaç sayfa?

96

Fazilet Eczanesi Yorumları

mükemmel bir kitap beklentimin çok üzerinde çıktı çok sevdim size de tavsiye ederim

05-05-2020 10:17

türü oyun mu yoksa roman mı?

10-06-2022 22:07

lisede iken ilk tiyatro oyunumuzdu o yüzden hiç unutmam

21-03-2023 23:28

güzel bir hikaye

09-01-2024 13:39

Devekuşuna Mektuplar 1 / Önce İnsan Sancho'nun Sabah Yürüyüşü Ve Değirmen Dönerdi - Lütfen Dokunmayın Çok Güzelsin Gitme Dur Huzur Çıkmazı Günün Adamı - Dışardakiler Ayışığında Şamata Düşsem Yollara Yollara Fazilet Eczanesi Yaşasın Demokrasi Yalıda Sabah Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım Sersem Kocanın Kurnaz Karısı Keşanlı Ali Destanı Şişhane'ye Yağmur Yağıyordu en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu