Çok Güzelsin Gitme Dur

Çok Güzelsin Gitme Dur
Kitabın Yazarı:Haldun Taner Kitap Türü:Deneme Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:184 ISBN:9789750832451 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:72,00 TL KitapYurdu:101,20 TL BKM:104,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Çok Güzelsin Gitme Dur - Haldun Taner

Kitap Türü:Deneme

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Çok Güzelsin Gitme Dur Özet

Çok Güzelsin Gitme Dur, Haldun Taner’in Milliyet Gazetesinde Mart 1974’ten ölümüne kadar Pazar Sohbetleri başlıklı köşesinde yazdığı 53 fıkradan oluşan bir derleme. Yazıların ilki 29 Ağustos 1976, sonuncusu ise 28 Şubat 1983 tarihine ait. Beş yazısının ise yazım zamanı belirtilmemiş. Fıkralar çoğunlukla doğa, sanat, bilim, mitoloji, tiyatro, tarih, kültür, eğitim etrafında oluşturulmuş olsa da hayatın önemli bir parçasını oluşturan siyasi olay ve figürlere de yer verilmiş. Kitap, ismini Taner’in 5 Mart 1978’deki aynı başlıklı yazısından, Mefisto’nun en sonunda Faust’a söyletebildiği “Verweile doch, du bist so schön” cümlesinden alıyor.

71 yıllık ömründe Taner, Mütareke Döneminden, Cumhuriyetin ilanına, Atatürk’ün vefatından İnönü Dönemine, 27 Mayıs’a, 12 Mart Muhtırasına, 1 Mayıs Katliamına, 12 Eylül’e, 82 Anayasasının Kabulüne pek çok olaya şahit olmuş; yaşadığı tüm zorluklara rağmen içinde bulunduğu kuşak ona zengin bir tecrübe dağarcığı sağlamıştır. Birikim ve tecrübesinin en büyük kaynağı da şüphesiz 1935’te bitirdiği Galatasaray Lisesi’dir. Çalışma arkadaşları Şükrü Kaya’nın, Ruşen Eşref Ünaydın’ın, Ali Rana Tarhan’ın da mezun olduğu Galatasaray Lisesini toplam dört kez ziyaret eden Atatürk’ün 2 Aralık 1930’daki ilk ziyaretinde henüz sekizinci sınıfta olan Taner, malumatı vataniye dersinin sınavında Ulu Önder’i görme şansına erişmiş, ileride de yaveri Muzaffer Kılıç’la dost olmuştur. Cumhuriyetçilik ilkesi prensibince oy kullanma ödevini gerçekleştirmek için İsveç’teki katıldığı bir kongreyi yarıda bırakarak yurda dönecek kadar sorumluklarına bağlı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonunda 25 yıl görev alan, Şişhane’ye Yağmur Yağıyordu adlı öyküsüyle 1953’te New York Herald Tribune gazetesinin düzenlediği uluslararası öykü yarışmasında ve Sancho’nun Sabah Yürüyüşü adlı öyküsüyle 1969’da Uluslararası Bordighera Mizah Festivali birincilik ödüllerine sahip olarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışan, Atatürk’ün olması için hayatını adadığı, uygarlığı, dolayısıyla demokrasiyi, benimseyen, kişilikli, aydın Türk insanı profilinin büyük örneklerindendir “Can Enişte”. Selahaddin Üzel’in kurduğu Türkiye’nin ilk çevreci derneklerinden Çevre Koruma ve Yeşillendirme Derneği’nin etkinliklerini takip eden ve sık sık katılan Taner, İsveç ve Almanya’daki gibi, “ökolojik” felaketlere dur diyebilecek şeyin, bilinçli insanların iktidara yapacağı baskı olduğuna inanır. Zihin ahlakı olarak gördüğü matematiksel düşünce disiplinine sahip olmanın da tutarsızlıklarla, yanıltmacalarla, demagojilerle dolu siyaseti vatandaş lehine evrimleştireceği yönünde önemli bir tespitte bulunmuştur. Tıpkı Atatürk gibi olumsuz şeyleri olumluya çevirmeyi iş edinen Ömer Behçet Uz, yaşanacak olumsuzlukları önceden görüp her şeye, herkese rağmen halkı uyarmayı kendine görev bilen Ahmet Selahattin gibi yazdıkları ve yaptıklarıyla toplumsal durum ile olayları eleştirel olarak düşündürtmeyi ve sorgulatmayı amaçlayan Taner, Baltacı Mehmet Paşa ile Rus Çariçesi Katerina olayı üzerinden üç farklı karakterin -Nesip, Oktay ve Ekmel Bey- kişilikleriyle de paralellik göstererek, birbirinden farklı yorumu üzerinden oluşturduğu Lütfen Dokunmayın adlı oyunu hakkında Lozan Kulübü’nde yapılan eleştirilere Kemal Tahir’in verdiği “Her şeyden şüphe edeceksiniz. Hiçbir hazır bilgiyi kabullenmeyeceksiniz. En emin olduğunuz şey olan evinizin numarasını bile, akşam dönerken kontrol edeceksiniz. Bakarsınız değişmiş olabilir” cevabında olduğu gibi tembel ve uyuşuk aklın didişken bir tecessüse ihtiyacının olduğunun da altını çizer.

Taner’in hassasiyetle üzerinde durduğu konuların günümüzde daha da ciddi boyutlara taşınarak devam etmesi ülke hakkında umutsuzluğa kapılmayı kolaylaştırsa da bu derlemenin dimağını her daim taze tutmayı amaçlayan herkese bir deniz feneri görevi göstereceği de aşikardır.

Editör: Pınar Tufanlı

Çok Güzelsin Gitme Dur Soruları ve Cevapları

Çok Güzelsin Gitme Dur kimin eseri?

Haldun Taner

Çok Güzelsin Gitme Dur türü nedir?

Deneme

Çok Güzelsin Gitme Dur kaç sayfa?

184

Çok Güzelsin Gitme Dur Yorumları

kısa kısa okuması keyifli başucu kitabı

02-04-2023 22:37

pdf de paylaşın bizde okuyalım

12-10-2023 22:03

Devekuşuna Mektuplar 1 / Önce İnsan Sancho'nun Sabah Yürüyüşü Ve Değirmen Dönerdi - Lütfen Dokunmayın Çok Güzelsin Gitme Dur Huzur Çıkmazı Günün Adamı - Dışardakiler Ayışığında Şamata Düşsem Yollara Yollara Fazilet Eczanesi Yaşasın Demokrasi Yalıda Sabah Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım Sersem Kocanın Kurnaz Karısı Keşanlı Ali Destanı Şişhane'ye Yağmur Yağıyordu en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu