Çılgın Türkler Kıbrıs

Çılgın Türkler Kıbrıs
Kitabın Yazarı:Turgut Özakman Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Bilgi Yayınevi Yayınlandığı Yıl:2012 Sayfa Sayısı:464 ISBN:9789752204225 Kitap Puanı:9 / 10 | Yorum: 35

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:175,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Çılgın Türkler Kıbrıs - Turgut Özakman

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Çılgın Türkler Kıbrıs Özet

Çılgın Türkler Kıbrıs kitabı Turgut Özakman’ın yakın tarihimizi başarıyla anlattığı bir belge- roman örneğidir. Herkesin bildiği, gördüğü içine sığmayan duyguların başarıyla ve araştırmacı kimliğiyle aktarıldığı eşsiz ve önemli bir eserdir.

Yazarın sonra ki kuşaklara ulaşmak için tarih ders kitabından farklı olarak akıcı ve birbiriyle bağlantılı olarak yazılması okurun okumasını kolaylaştırıyor. Fotoğraflar ve bilinmeyen pek çok olayla şaşırtıcı ve beklentiyi karşılayan bir okuma keyfi sunuyor. Kitap altı bölüm, son söz ve teşekkür bölümlerinden oluşuyor.

Osmanlı’da Kıbrıs’ın Fethi’nden başlayan kitap Yunanistan, ABD, Rum Kıbrısları ve Türkiye Cumhuriyeti’nin değişen rolleriyle yaklaşık 600 yıllık bir süreci anlatıyor. Turgut Özakman’ın yaptığı bu cesaretli yazma serüveni zaman zaman siyasi görüşlerin etkisinde yapılmayan entelektüel kişisel bir adanmışlık başarısıdır.

Özakman Kıbrıs konusu kitabında genel açıdan başarılı bir tasvirle şöyle anlatır:

‘’Sovyetler birliği yöneticisi Kruşçev de bir konuşma yaparak Ankara’yı korkutmaya çalıştı. ’Türkiye’nin adaya müdahalesinin zincirleme reaksiyonlar yaratarak bir dünya savaşını tetikleyebileceğini’ söyledi.’’(sy.221)

Dünya savaşını tetikleyebilecek bu Kıbrıs Türk’lerinin varoluş hikâyesi hastanelerde rapor edilen Rum işkencelerinin de birer yaşanmış kanıtı olacaktır. Yunanlıların destekleri ve ittifak ülkelerinin her fırsatta Rumlara göz yumması Enosis (Yunanlılarla birleşme düşüncesidir.) duygusunu güçlendirmektedir.

1 Nisan ve diğer kıyımların, radyolarda küfürlü tahriklerin Türk barış harekâtını her fırsatta gündeme getirmektedir. Ülkede ki istikrarlı Kıbrıs politikası hükümetler boyunca devam edecek ittifakların baskıları ittifak olmama durumunu göz göre göre çıkarma başlatılacaktır.

Rumlar arasında başarısız ve iptal edilen askeri harekâtlar zaman zaman Türk askerinin Kıbrıs havası almaya gelip Mersin’e döndükleri yönünde bir algıya sebep verip küçümsenecektir.

Rumların şımarık hareketleri Enosis başarabilme duygusu giderek artacak Yunanistan’la savaş Türkiye’nin askeri tatbikatlarına girecektir. Rumlar radyodan Türk’lerin dört bir yandan adaya çıktıklarını duyunca ‘‘Ah Panaya mu?’’ (Sayfa 331.) diyeceklerdir. Aman dilemeden kıran, yaşlıları gaz döküp yakan Rumlar Tanrılarını hatırlayacaklardır. 10 yılı aşkın süren bu tatbikat ve programlar Kıbrıs Türkleri için barışın yeniden kazanılmasını sağlayacaktır.

Turgut Özakman son sözler bölümünde bu olayları şöyle değerlendirir:

‘’Bütün sorunların temelinde megali idea ve onun sonucu olan enosis tutkusu yatıyor. Yunanistan’ı da, Kıbrıs Rumlarını da kanlı yanılgılara sürükleyen bu hastalıklı anlayıştır.’’(Sayfa 446) Gazi, şehit ve mücahitlere de rahmet diler.

Kıbrıs hakkında; Ecevit, Süleyman Demirel ve Recep Tayyip Erdoğan liderlerinin politikalarının da yansız olarak aktarıldığı üniversite ders kitabı olarak kullanabilecek literatür düzeyinde olan bir eserdir Çılgın Türkler Kıbrıs.

Dönem içerisinde yaşanan Türkiye’nin iç karışıklıklar ve krizler dolayısıyla arka plana atılmak istenmişliği başarıyla aktarır. Türkiye o hale gelir ki ‘’Kıbrıs için ne ister Türkiye?’’ sorusu sorulur. Rumların Yunan kışkırtmalarıyla pekişen enosis duygusu evler de kıyımlara, tecavüzlere bir şehir savaşına dönüşür.

Dönem dâhilinde Kıbrıs’a giden uçaklardan gül atılmak isteyen ince anlayışın temelinde adada bu kıyımın durdurulması ve genel barışın sağlanmasıdır. Bu kutsal amacın karşısında ittifakların olması ise şaşırtıcıdır. İngilizlerin Kıbrıs Rum kesimini yalnız bırakması sonrası doğru zaman gelmiştir. Acı çeken bütün Kıbrıs kesimi radyodan tekrar marşları dinleyip mağaralardan çıkabileceklerdir.

Kıbrıs’ta babamın askerlik yapması ve anti militarist düşünceler içerisinde okuduğum bu kitabı herkese öneriyorum. Sıradan kahramanlık hikâyelerinden farklı olarak askeri harekâtın bir politika ürünü olduğu ve askerlerin yaşadığı hayatların ayrıntılarıyla anlatılmasıyla(Örn. Savaş psikozu) ülkemizde ki en güçlü eserlerden biridir. Kitabın bir diğer güçlü noktasıysa orada yaşayan halk için barış harekâtı olduğunun pek çok yerde vurgulanmasıdır. Yakın tarihimizi doyurucu ve akıcı bir üsluptan okumak için gecikmeyin derim.

Yazan: Şeyhzade Bilgin

Çılgın Türkler Kıbrıs Konusu

Türk Edebiyatının usta kalemi olan Turgut Özakman Diriliş, Şu Çılgın Türkler ve Cumhuriyet-Türk Mucizesi gibi çok ses getiren kitapların ardından yine mükemmel bir ese imza atarak sevenlerini Çılgın Türkler Kıbrıs kitabı ile buluşturuyor.

Turgut Özakman’ın eserlerinin en mükemmel tarafı tarihi olayları mükemmel bir dil ile anlatması ve birçokları için sıkıcı gelen tarih bilgisini zevkle okunur hale getirmeleridir. Son kitabı ile de Kıbrıs olaylarını yine açıklayıcı ve bir bütün olarak sunuyor.

Sadece Kıbrıs çıkartması yerine Kıbrıs sorununun temellerine inen ve baştan sona kadar geçen süreci anlatan yazar size Kıbrıs sorunun tamamını açıklayıcı ve destansı bir dil ile sunuyor. Okurken yine gururlanıyor, göz yaşlarınıza hakim olamıyorsunuz.

Ders kitabı olarak okutulması gereken mükemmel bir eser Çılgın Türkler Kıbrıs kitabı ve her Türk gencinin okuması gerekir.

Çılgın Türkler Kıbrıs Soruları ve Cevapları

Çılgın Türkler Kıbrıs kimin eseri?

Turgut Özakman

Çılgın Türkler Kıbrıs türü nedir?

Yerli Romanlar

Çılgın Türkler Kıbrıs kaç sayfa?

464

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorumları

gerçekten çok güzel olmuş pek çok şeyi açıklıyor hem de öğretici mutlaka okuyun

30-03-2012 00:59

tesekur ederim mukemmel bir eser elinize ve yureginize saglık

02-04-2012 13:53

her türk gencinin okuması lazım....

04-04-2012 14:38

okuyun içinizde kalan az millyetçilik duygunuz artsın

09-04-2012 07:22

Çılgın Türkler Kıbrıs her Kıbrıs Türk gencinin ve Türk gencinin okuması gereken bir kitap, bu kitap günümüze büyük ışık tutmaktadır. Kıbrıs Türk ünün nasıl vatanına sahip çıktığının bir özetidir, Türk askerinin adayı terkettiği günden geleceği güne kadar tek başına verdiği mücadelenin hikayesidir. Kıbrıs Türkü kendi kuvayi milliye sınırlaına sahip çıkmak için nerdeyse yüzyıl silahsız mevcudiyet savaşının hikayesidir. Bir kez daha Kıbrıs Türkü nün 1570 yılında adada var olduğunun hatırlanamsı ve Türkiye deki soydaşlarından farklı olmadığının bilinmesi için okunması gereken eserdir.

09-04-2012 07:28

daha içerikli bilgi yok muydu ?

13-05-2012 17:41

Kıbrıs Türkü'nü Türkiye'ye yalvarır pozisyonda göstererek Türklük gururunu okşayan, Kıbrıs Türkü için onur kırıcı gereksiz bir kitap. Bugün 20 Temmuz 'sözde' Barış Harekatı'nın 38. yıldönümü fakat adada barış yok ateşkes var. Kıbrıs Cumhuriyeti(Rumlar) Avrupa Birliğine girmişken Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarında kurulan illegal KKTC Türkiye dahil hiçbir ülke tarafından tanınmıyor, ambargo ve izolasyonlar altında eziliyor. R.T. Erdoğan'ın 'Kıbrıs'ta hiç Türk olmasa bile biz oradan çıkmayız' sözü de harekatın Kıbrıs Türkü'nü kurtarmak için değil, adaya asker yığmak için yapılan bir harekat olduğu tezini destekliyor. Kıbrıs Türkü TC tarafından kurtarıldığını zannetmiş fakat yağmurdan kaçarken doluya tutulmuştur.

20-07-2012 15:33

kıbrıs türkünü yalvarır pozisyonda gosteren bir kitap diosun.ama tarih tam tamına oyle diyor.kıbrıs turklerinin turkiyenin gelmesi için yalvardıgı aşikardır tarihte.biraz tarihi irdelemenizi oneririm.

30-08-2012 20:06

doğrudur türkiye'nin müdahalesine ihtiyacımız vardı ve birçok Kıbrıs Türkü'nün hayatı kurtarıldı ancak bugün görüyoruz ki bu müdahale Kıbrıs Türkü sevgisinden yapılmadı.. Kıbrıs Türkü'nü seven bir Türkiye olsaydı Kıbrıs sorununu çoktan çözüp bu insanları dünyaya bağlardı. Ben tarihi yeterince irdelediğimi düşünüyorum, belki siz de Türk penceresinden çıkıp farklı bir açıdan bakabilirseniz yeni birçok şey göreceksiniz

01-09-2012 10:58

begenmedim 200 sayfa anca okudum

06-10-2012 15:01

belki geri rumların boyunduruğu altına girerseniz anlarsınız ne için yapıldığını bu harekatın daha fazla bi sey söylemeye gerek yok. Asıl biz kıbrısa gidince adam yerine konmuyoruz bunu da yasayarak gördük yani.

08-10-2012 20:37

yazık oysaki bizim eskisehir ilimizde kıbrıs taki türkler adına temsili parklar heykeller dikilmis oysaki

08-10-2012 20:39

Kıbrıs sorununun şimdiye kadar çözülmüş olması gerekirdi diyen arkadaş Türkiye 30 yıldır PKK belasını çözemedi onu nasıl çözsün söyler misin? en azından zamanında Türkiye yavru vatana sahip çıkmış bunun hiç mi anlamı yok sizin için. ayrıca Kıbrıs Türkü yalvarmışsa da kendi milletinden bi devlete yalvarmış yabancıdan medet dilememiş. Türkün Türkten başka dostu yoktur derlerdi de eskide kalmış meğer..

08-12-2012 02:22

Milliyet diye tutturmuşsunuz onun için çözülmedi.. Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan halkın %30'u Türk değilken siz bu insanlarla 'Türkiyeli' ortak paydasında buluşup bu insanlara özlük haklarını iade edeceğinize, dillerini dinlerini kültürel renk olarak kültürünüze katacağınıza ötekileştiriyorsunuz. Kendi vatandaşınıza saygınız yok. Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur sözünün benimle bir alakası yok çünkü ben Kıbrıslı'yım.

18-12-2012 20:40

Turgut Özakman'ın ellerine sağlık. Bir solukta okudum kıbrısla ilgili yazılmış bir çok kitabın özeti gibi olmuş. Kıbrıs Türkleri yıllarca Rumlara karşı mücadele vermiş nerde şimdi o mücadeleci ruh diye düşünüyorum.

11-03-2013 13:13

muhteşem bir kitap turgut özakmana teşekkürler gerçekleri tüm ayrıntlarıyla öğrenmemi sağladı

14-03-2013 14:38

Adı üstünde yavru vatan tabıı biz yardım edıcektık orda kardeşlerimiz akrabalarımız öldürülürken biz burda birşey yapmadan mı duracaktık ? çok güzel bir kitap bir çak şeyi öğrenmiş olduk teşekkürler Turgut Özakman

23-09-2013 13:36

Barbarlik muzesinden bahsedilmiş gordum orayı ve cok üzücü kapilardaki ve duvarlarda kuvette olan kurşun izleri hala ayni bekliyor cok aci. 3 yil kaldik kibrista hala bazi kibrisli türkler özellikle benim üst komşum asla askeri ve turkleri sevmiyorlardi turkiyeden gelene karasakal tabiri kullaniyorlar ve sevmiyorlar demiyorlar ki bize yardim edildi şimdi bulupda bunama onlarinki

03-10-2013 15:31

nedeen bukadar pahalısın sen kujum.

15-11-2013 13:48

pek beğenmedim çok uzun anca 230 sf okudum

09-12-2013 17:05

hiç beğenmedim daha doğrusu içeriği çok sıkıcı inanmazsınız1 ayda ancak 18.sayfaya geldim ve ödev olduğundan maalesef okumak zorundayım hayatımda 300 kitap yaklaşık okumuşumdur ve çok seviyorum okumayı ama böylesi hayattan bezdirdi:(

13-12-2013 21:51

sız ne sacmalıyonuzya yapılan hersey o ınsanları korumak vecan guvenlıklerını saglamak ıcındır dıyorsunuzkı kıbrısı dunyaya baglardı turkıye zaten bızde buna calısıyoruz ama bu abd nın veya rumların sartları ıledegıl onların cıkarları dogrultusunda olamaz kıbrıs halkının cıkarları dogrultusunda hareket edılmelıdır

01-01-2014 18:02

tarih boyunca özgür olmuş ve esaretın ne oldugunu 60 yıllarda anlamıs ancak tarıhınızı ve gecmısınızı yıtırmıs bır toplum halıne donusmusunuz. TÜRK çıkarı için yapılan harekatta bınlerce sehıt verdık sızlerde verdınız, bugun yanınızda kı surıyeyı lubnanı mısırı unutuyorsunuz , bu gun turk askerı orada olmasa bır gunluk bıle degılsınız o topraklarda saatler ıcerısınde denıze dokerler sızlerı, sanıyormusunuz kı rum kesımı tek basına tum dunya onlara destek verıyor , sıze ıse bızden baska destek veren yok lakın dunya yınede cekınıyor sırf bız oradayız dıye. sımdı ıse nankorluk edıyor ve aslınızı unutuyorsunuz AMA SUNU UNUTMAYIN TARIHINI VE NEREDEN CIKTIGINI UNUTANLARI TARIH DE UNUTUR. bızım ıcın se bu sorun degıl sız bıtın o zaman bız yıne gerekenı yaparız ALLAHIMIZA HAMD OLSUN KI.

04-02-2014 23:16

VE OZUR DILEYEREK SOYLUYORUM EN AZINDAN HEPIMIZ ICIN KANLARINI SEVEREK AKITMIS OLAN O ULU SEHITLERIMIZIN HAKKINA , ALLAH KATINDA DA VICDANINIZA HAKSIZLIK VE HATTA TERBIYESIZLIK YAPMAYIN. 4 YIL OKUDUM O TOPRAKLARDA VERILEN BU KADAR MADDI MANEVI DESTEGE RAGMEN AGZINIZ KOKUYOR AMA ACLIKTAN DEGIL ASIRILIKTAN. BUGUN TURKIYEDE ASGARI UCRET SIZ OLMASANIZ 1300 LIRA OLUR. SIZIN EVDE YATANINIZ DA AYNI PARAYI ALIYOR. REZIL BIR GENCLIK VE REZIL BIR TOPLUM ALLAH SONUNUZU HAYIR EDER INSALLAH SIZLER KANINIZI UNUTMUSUNUZ SANIRIM. AMA MERAK ETMEYINIZ BIZLER SIZLERE GEREKTIGINDE HATIRLATIRIZ.

04-02-2014 23:21

bilgi güzel ama biraz kısa olmuş

08-02-2014 16:51

bunlara hayret ediyorum ya o kadar şehit vererek kurtardığımız insanlar değil bunlar asla olamazlar o insanların çocukları torunları bunlar abd sevdalıları umarım tekrar o rumların zulmüne maruz kalmazsınız..

16-12-2014 20:11

aradığım ödevi buldum thank you i love you

23-12-2014 10:59

464 sayfanın özeti bu kadar kısa olmamalı

19-05-2015 14:21

bunun izlenmesi daha iyi olur bence ama güzel

23-11-2015 20:08

ne kadar güzel bir kitap

10-03-2016 11:50

yazarımız turgut özakman a sonsuz teşekkür ederiz

02-07-2016 18:45

kıbrıslıyım diyen arkadaş sen tarih okudunmu..sene 1571. o toprakları osmanlı imparatorlugu o toprakları fethettiginde 50 bin şehit verdi ve o toprallara amadoludan kendi halkını götürdü yani senin atalarını...ey gafil rumlar sizi katlederken sen daha babamın şeyinde bile yoltun.şehit olan 490 askerimiz sizden hesap soracak öbür dünyada..nedenmi ..nankörlügünüzden..kumarhane kuracagınıza okul kurup tarih oku

12-12-2016 03:59

kitabın adı şu çılgın türkler kıbrıs şeklinde olmayacak mı sanki yanlış yazılmış

04-11-2019 14:58

kısa özet yok mu uzun yazmışsınız öğretmen kısa istiyor

01-08-2022 18:04

hocamın şu kitaplardan para kazanamamasına hala içim yanar çok güzel eserler

29-07-2023 23:47

Pembe Evin Kaderi Duvarların Ötesi Diriliş Çanakkale 1915 Korkma İnsancık Korkma Dersimiz: Atatürk Romantika Şu Çılgın Türkler Çılgın Türkler Kıbrıs en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Tarihi Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Gizem Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Felsefe Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları