Çılgın Türkler Kıbrıs

Turgut Özakman Çılgın Türkler Kıbrıs
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yerli Romanlar
Yayınevi:Bilgi Yayınevi
Yayınlandığı Yıl:2012
Sayfa Sayısı:464
ISBN:9752204225
Kitap Puanı:
6.8 / 10 | Oy: 856 | Yorum: 35
Editör Puanı:10
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:22,50 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Arka Kapak Bilgisi

Çılgın Türkler Kıbrıs Özeti

Turgut Özakman Çılgın Türkler Kıbrıs


Çılgın Türkler Kıbrıs kitabı Turgut Özakman’ın yakın tarihimizi başarıyla anlattığı bir belge- roman örneğidir. Herkesin bildiği, gördüğü içine sığmayan duyguların başarıyla ve araştırmacı kimliğiyle aktarıldığı eşsiz ve önemli bir eserdir.

Yazarın sonra ki kuşaklara ulaşmak için tarih ders kitabından farklı olarak akıcı ve birbiriyle bağlantılı olarak yazılması okurun okumasını kolaylaştırıyor. Fotoğraflar ve bilinmeyen pek çok olayla şaşırtıcı ve beklentiyi karşılayan bir okuma keyfi sunuyor. Kitap altı bölüm, son söz ve teşekkür bölümlerinden oluşuyor.

Osmanlı’da Kıbrıs’ın Fethi’nden başlayan kitap Yunanistan, ABD, Rum Kıbrısları ve Türkiye Cumhuriyeti’nin değişen rolleriyle yaklaşık 600 yıllık bir süreci anlatıyor. Turgut Özakman’ın yaptığı bu cesaretli yazma serüveni zaman zaman siyasi görüşlerin etkisinde yapılmayan entelektüel kişisel bir adanmışlık başarısıdır.

Özakman Kıbrıs konusu kitabında genel açıdan başarılı bir tasvirle şöyle anlatır:

‘’Sovyetler birliği yöneticisi Kruşçev de bir konuşma yaparak Ankara’yı korkutmaya çalıştı. ’Türkiye’nin adaya müdahalesinin zincirleme reaksiyonlar yaratarak bir dünya savaşını tetikleyebileceğini’ söyledi.’’(sy.221)

Dünya savaşını tetikleyebilecek bu Kıbrıs Türk’lerinin varoluş hikâyesi hastanelerde rapor edilen Rum işkencelerinin de birer yaşanmış kanıtı olacaktır. Yunanlıların destekleri ve ittifak ülkelerinin her fırsatta Rumlara göz yumması Enosis (Yunanlılarla birleşme düşüncesidir.) duygusunu güçlendirmektedir.

1 Nisan ve diğer kıyımların, radyolarda küfürlü tahriklerin Türk barış harekâtını her fırsatta gündeme getirmektedir. Ülkede ki istikrarlı Kıbrıs politikası hükümetler boyunca devam edecek ittifakların baskıları ittifak olmama durumunu göz göre göre çıkarma başlatılacaktır.

Rumlar arasında başarısız ve iptal edilen askeri harekâtlar zaman zaman Türk askerinin Kıbrıs havası almaya gelip Mersin’e döndükleri yönünde bir algıya sebep verip küçümsenecektir.

Rumların şımarık hareketleri Enosis başarabilme duygusu giderek artacak Yunanistan’la savaş Türkiye’nin askeri tatbikatlarına girecektir. Rumlar radyodan Türk’lerin dört bir yandan adaya çıktıklarını duyunca ‘‘Ah Panaya mu?’’ (Sayfa 331.) diyeceklerdir. Aman dilemeden kıran, yaşlıları gaz döküp yakan Rumlar Tanrılarını hatırlayacaklardır. 10 yılı aşkın süren bu tatbikat ve programlar Kıbrıs Türkleri için barışın yeniden kazanılmasını sağlayacaktır.

Turgut Özakman son sözler bölümünde bu olayları şöyle değerlendirir:

‘’Bütün sorunların temelinde megali idea ve onun sonucu olan enosis tutkusu yatıyor. Yunanistan’ı da, Kıbrıs Rumlarını da kanlı yanılgılara sürükleyen bu hastalıklı anlayıştır.’’(Sayfa 446) Gazi, şehit ve mücahitlere de rahmet diler.

Kıbrıs hakkında; Ecevit, Süleyman Demirel ve Recep Tayyip Erdoğan liderlerinin politikalarının da yansız olarak aktarıldığı üniversite ders kitabı olarak kullanabilecek literatür düzeyinde olan bir eserdir Çılgın Türkler Kıbrıs.

Dönem içerisinde yaşanan Türkiye’nin iç karışıklıklar ve krizler dolayısıyla arka plana atılmak istenmişliği başarıyla aktarır. Türkiye o hale gelir ki ‘’Kıbrıs için ne ister Türkiye?’’ sorusu sorulur. Rumların Yunan kışkırtmalarıyla pekişen enosis duygusu evler de kıyımlara, tecavüzlere bir şehir savaşına dönüşür.

Dönem dâhilinde Kıbrıs’a giden uçaklardan gül atılmak isteyen ince anlayışın temelinde adada bu kıyımın durdurulması ve genel barışın sağlanmasıdır. Bu kutsal amacın karşısında ittifakların olması ise şaşırtıcıdır. İngilizlerin Kıbrıs Rum kesimini yalnız bırakması sonrası doğru zaman gelmiştir. Acı çeken bütün Kıbrıs kesimi radyodan tekrar marşları dinleyip mağaralardan çıkabileceklerdir.

Kıbrıs’ta babamın askerlik yapması ve anti militarist düşünceler içerisinde okuduğum bu kitabı herkese öneriyorum. Sıradan kahramanlık hikâyelerinden farklı olarak askeri harekâtın bir politika ürünü olduğu ve askerlerin yaşadığı hayatların ayrıntılarıyla anlatılmasıyla(Örn. Savaş psikozu) ülkemizde ki en güçlü eserlerden biridir. Kitabın bir diğer güçlü noktasıysa orada yaşayan halk için barış harekâtı olduğunun pek çok yerde vurgulanmasıdır. Yakın tarihimizi doyurucu ve akıcı bir üsluptan okumak için gecikmeyin derim.

Yazar: Şeyhzade Bilgin

Çılgın Türkler Kıbrıs Konusu

Türk Edebiyatının usta kalemi olan Turgut Özakman Diriliş, Şu Çılgın Türkler ve Cumhuriyet-Türk Mucizesi gibi çok ses getiren kitapların ardından yine mükemmel bir ese imza atarak sevenlerini Çılgın Türkler Kıbrıs kitabı ile buluşturuyor.

Turgut Özakman’ın eserlerinin en mükemmel tarafı tarihi olayları mükemmel bir dil ile anlatması ve birçokları için sıkıcı gelen tarih bilgisini zevkle okunur hale getirmeleridir. Son kitabı ile de Kıbrıs olaylarını yine açıklayıcı ve bir bütün olarak sunuyor.

Sadece Kıbrıs çıkartması yerine Kıbrıs sorununun temellerine inen ve baştan sona kadar geçen süreci anlatan yazar size Kıbrıs sorunun tamamını açıklayıcı ve destansı bir dil ile sunuyor. Okurken yine gururlanıyor, göz yaşlarınıza hakim olamıyorsunuz.

Ders kitabı olarak okutulması gereken mükemmel bir eser Çılgın Türkler Kıbrıs kitabı ve her Türk gencinin okuması gerekir.

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorumları

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum gerçekten çok güzel olmuş pek çok şeyi açıklıyor hem de öğretici mutlaka okuyun

30-03-2012 01:59 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum tesekur ederim mukemmel bir eser elinize ve yureginize saglık

02-04-2012 14:53 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum çok güzeldi

02-04-2012 14:53 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum her türk gencinin okuması lazım....

04-04-2012 15:38 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum okuyun içinizde kalan az millyetçilik duygunuz artsın

09-04-2012 08:22 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum Çılgın Türkler Kıbrıs her Kıbrıs Türk gencinin ve Türk gencinin okuması gereken bir kitap, bu kitap günümüze büyük ışık tutmaktadır. Kıbrıs Türk ünün nasıl vatanına sahip çıktığının bir özetidir, Türk askerinin adayı terkettiği günden geleceği güne kadar tek başına verdiği mücadelenin hikayesidir. Kıbrıs Türkü kendi kuvayi milliye sınırlaına sahip çıkmak için nerdeyse yüzyıl silahsız mevcudiyet savaşının hikayesidir. Bir kez daha Kıbrıs Türkü nün 1570 yılında adada var olduğunun hatırlanamsı ve Türkiye deki soydaşlarından farklı olmadığının bilinmesi için okunması gereken eserdir.

09-04-2012 08:28 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum daha içerikli bilgi yok muydu ?

13-05-2012 18:41 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum Kıbrıs Türkü'nü Türkiye'ye yalvarır pozisyonda göstererek Türklük gururunu okşayan, Kıbrıs Türkü için onur kırıcı gereksiz bir kitap. Bugün 20 Temmuz 'sözde' Barış Harekatı'nın 38. yıldönümü fakat adada barış yok ateşkes var. Kıbrıs Cumhuriyeti(Rumlar) Avrupa Birliğine girmişken Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarında kurulan illegal KKTC Türkiye dahil hiçbir ülke tarafından tanınmıyor, ambargo ve izolasyonlar altında eziliyor. R.T. Erdoğan'ın 'Kıbrıs'ta hiç Türk olmasa bile biz oradan çıkmayız' sözü de harekatın Kıbrıs Türkü'nü kurtarmak için değil, adaya asker yığmak için yapılan bir harekat olduğu tezini destekliyor. Kıbrıs Türkü TC tarafından kurtarıldığını zannetmiş fakat yağmurdan kaçarken doluya tutulmuştur.

20-07-2012 16:33 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum kıbrıs türkünü yalvarır pozisyonda gosteren bir kitap diosun.ama tarih tam tamına oyle diyor.kıbrıs turklerinin turkiyenin gelmesi için yalvardıgı aşikardır tarihte.biraz tarihi irdelemenizi oneririm.

30-08-2012 21:06 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum doğrudur türkiye'nin müdahalesine ihtiyacımız vardı ve birçok Kıbrıs Türkü'nün hayatı kurtarıldı ancak bugün görüyoruz ki bu müdahale Kıbrıs Türkü sevgisinden yapılmadı.. Kıbrıs Türkü'nü seven bir Türkiye olsaydı Kıbrıs sorununu çoktan çözüp bu insanları dünyaya bağlardı. Ben tarihi yeterince irdelediğimi düşünüyorum, belki siz de Türk penceresinden çıkıp farklı bir açıdan bakabilirseniz yeni birçok şey göreceksiniz

01-09-2012 11:58 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum begenmedim 200 sayfa anca okudum

06-10-2012 16:01 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum belki geri rumların boyunduruğu altına girerseniz anlarsınız ne için yapıldığını bu harekatın daha fazla bi sey söylemeye gerek yok. Asıl biz kıbrısa gidince adam yerine konmuyoruz bunu da yasayarak gördük yani.

08-10-2012 21:37 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum yazık oysaki bizim eskisehir ilimizde kıbrıs taki türkler adına temsili parklar heykeller dikilmis oysaki

08-10-2012 21:39 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum Kıbrıs sorununun şimdiye kadar çözülmüş olması gerekirdi diyen arkadaş Türkiye 30 yıldır PKK belasını çözemedi onu nasıl çözsün söyler misin? en azından zamanında Türkiye yavru vatana sahip çıkmış bunun hiç mi anlamı yok sizin için. ayrıca Kıbrıs Türkü yalvarmışsa da kendi milletinden bi devlete yalvarmış yabancıdan medet dilememiş. Türkün Türkten başka dostu yoktur derlerdi de eskide kalmış meğer..

08-12-2012 04:22 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum Milliyet diye tutturmuşsunuz onun için çözülmedi.. Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan halkın %30'u Türk değilken siz bu insanlarla 'Türkiyeli' ortak paydasında buluşup bu insanlara özlük haklarını iade edeceğinize, dillerini dinlerini kültürel renk olarak kültürünüze katacağınıza ötekileştiriyorsunuz. Kendi vatandaşınıza saygınız yok. Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur sözünün benimle bir alakası yok çünkü ben Kıbrıslı'yım.

18-12-2012 22:40 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum Turgut Özakman'ın ellerine sağlık. Bir solukta okudum kıbrısla ilgili yazılmış bir çok kitabın özeti gibi olmuş. Kıbrıs Türkleri yıllarca Rumlara karşı mücadele vermiş nerde şimdi o mücadeleci ruh diye düşünüyorum.

11-03-2013 15:13 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum muhteşem bir kitap turgut özakmana teşekkürler gerçekleri tüm ayrıntlarıyla öğrenmemi sağladı

14-03-2013 16:38 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum Adı üstünde yavru vatan tabıı biz yardım edıcektık orda kardeşlerimiz akrabalarımız öldürülürken biz burda birşey yapmadan mı duracaktık ? çok güzel bir kitap bir çak şeyi öğrenmiş olduk teşekkürler Turgut Özakman

23-09-2013 14:36 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum Barbarlik muzesinden bahsedilmiş gordum orayı ve cok üzücü kapilardaki ve duvarlarda kuvette olan kurşun izleri hala ayni bekliyor cok aci. 3 yil kaldik kibrista hala bazi kibrisli türkler özellikle benim üst komşum asla askeri ve turkleri sevmiyorlardi turkiyeden gelene karasakal tabiri kullaniyorlar ve sevmiyorlar demiyorlar ki bize yardim edildi şimdi bulupda bunama onlarinki

03-10-2013 16:31 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum nedeen bukadar pahalısın sen kujum.

15-11-2013 15:48 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum pek beğenmedim çok uzun anca 230 sf okudum

09-12-2013 19:05 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum hiç beğenmedim daha doğrusu içeriği çok sıkıcı inanmazsınız1 ayda ancak 18.sayfaya geldim ve ödev olduğundan maalesef okumak zorundayım hayatımda 300 kitap yaklaşık okumuşumdur ve çok seviyorum okumayı ama böylesi hayattan bezdirdi:(

13-12-2013 23:51 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum sız ne sacmalıyonuzya yapılan hersey o ınsanları korumak vecan guvenlıklerını saglamak ıcındır dıyorsunuzkı kıbrısı dunyaya baglardı turkıye zaten bızde buna calısıyoruz ama bu abd nın veya rumların sartları ıledegıl onların cıkarları dogrultusunda olamaz kıbrıs halkının cıkarları dogrultusunda hareket edılmelıdır

01-01-2014 20:02 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum tarih boyunca özgür olmuş ve esaretın ne oldugunu 60 yıllarda anlamıs ancak tarıhınızı ve gecmısınızı yıtırmıs bır toplum halıne donusmusunuz. TÜRK çıkarı için yapılan harekatta bınlerce sehıt verdık sızlerde verdınız, bugun yanınızda kı surıyeyı lubnanı mısırı unutuyorsunuz , bu gun turk askerı orada olmasa bır gunluk bıle degılsınız o topraklarda saatler ıcerısınde denıze dokerler sızlerı, sanıyormusunuz kı rum kesımı tek basına tum dunya onlara destek verıyor , sıze ıse bızden baska destek veren yok lakın dunya yınede cekınıyor sırf bız oradayız dıye. sımdı ıse nankorluk edıyor ve aslınızı unutuyorsunuz AMA SUNU UNUTMAYIN TARIHINI VE NEREDEN CIKTIGINI UNUTANLARI TARIH DE UNUTUR. bızım ıcın se bu sorun degıl sız bıtın o zaman bız yıne gerekenı yaparız ALLAHIMIZA HAMD OLSUN KI.

05-02-2014 01:16 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum VE OZUR DILEYEREK SOYLUYORUM EN AZINDAN HEPIMIZ ICIN KANLARINI SEVEREK AKITMIS OLAN O ULU SEHITLERIMIZIN HAKKINA , ALLAH KATINDA DA VICDANINIZA HAKSIZLIK VE HATTA TERBIYESIZLIK YAPMAYIN. 4 YIL OKUDUM O TOPRAKLARDA VERILEN BU KADAR MADDI MANEVI DESTEGE RAGMEN AGZINIZ KOKUYOR AMA ACLIKTAN DEGIL ASIRILIKTAN. BUGUN TURKIYEDE ASGARI UCRET SIZ OLMASANIZ 1300 LIRA OLUR. SIZIN EVDE YATANINIZ DA AYNI PARAYI ALIYOR. REZIL BIR GENCLIK VE REZIL BIR TOPLUM ALLAH SONUNUZU HAYIR EDER INSALLAH SIZLER KANINIZI UNUTMUSUNUZ SANIRIM. AMA MERAK ETMEYINIZ BIZLER SIZLERE GEREKTIGINDE HATIRLATIRIZ.

05-02-2014 01:21 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum bilgi güzel ama biraz kısa olmuş

08-02-2014 18:51 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum çok güzellll

16-02-2014 22:02 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum bunlara hayret ediyorum ya o kadar şehit vererek kurtardığımız insanlar değil bunlar asla olamazlar o insanların çocukları torunları bunlar abd sevdalıları umarım tekrar o rumların zulmüne maruz kalmazsınız..

16-12-2014 21:11 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum aradığım ödevi buldum thank you i love you

23-12-2014 11:59 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum 464 sayfanın özeti bu kadar kısa olmamalı

19-05-2015 14:21 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum bravo çok güzel

14-11-2015 17:31 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum bunun izlenmesi daha iyi olur bence ama güzel

23-11-2015 21:08 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum ne kadar güzel bir kitap

10-03-2016 12:50 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum yazarımız turgut özakman a sonsuz teşekkür ederiz

02-07-2016 18:45 !!

Çılgın Türkler Kıbrıs Yorum kıbrıslıyım diyen arkadaş sen tarih okudunmu..sene 1571. o toprakları osmanlı imparatorlugu o toprakları fethettiginde 50 bin şehit verdi ve o toprallara amadoludan kendi halkını götürdü yani senin atalarını...ey gafil rumlar sizi katlederken sen daha babamın şeyinde bile yoltun.şehit olan 490 askerimiz sizden hesap soracak öbür dünyada..nedenmi ..nankörlügünüzden..kumarhane kuracagınıza okul kurup tarih oku

12-12-2016 03:59 !!

Yorum Yaz

:: Turgut Özakman ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.