Romantika

Romantika
Kitabın Yazarı:Turgut Özakman Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Bilgi Yayınevi Yayınlandığı Yıl:2000 Sayfa Sayısı:172 ISBN:9789754948550 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:21,82 TL D&R:23,10 TL Pandora:24,42 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Romantika - Turgut Özakman

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Romantika Özet

Romantika, Turgut Özakman'ın şaşırtıcı, eğlenceli ve karmaşık bir aşkın öyküsünün anlatıldığı romanıdır. Kitabında iki farklı kuşağın aşka dair düşüncelerini karşılaştırmıştır.

Bir sabah telefon çalar. Arayan Şirin'in babasının adamlarından Asım Efendi'dir. Babasının kalp krizi geçirdiğini ve annesinin onu hastaneye çağırdığını söyler. Şirin babası ile iyi anlaşan fakat annesi ve ablasıyla anlaşamayan bir çocuktur. Annesinin onu hastaneye çağırdığını duyunca babasının durumunun umutsuz olduğunu düşünür. Çünkü gerek kalmadıkça karşılaşmazlar ve iletişim kurmazlar. Hastaneye gittiğinde babasının yoğun bakımda olduğunu öğrenir. Bu duruma çok üzülür.

Şirin'in babası Doğan Bey üniversitede doçenttir. Uysal ve sakin bir yapıya sahiptir. 1960 hareketine karşı olmamasına rağmen öğretim görevlilerinin üniversiteden uzaklaştırılmasına göz yummaz ve istifa eder. Sonrasında kendi halinde küçük bir kırtasiye dükkanı açar. Annesi bu duruma sinirlenir. Annesi, babasının aksine gösterişi seven, huysuz bir kadındır. Kendileri gibi soylu bir aileden gelmediği için eşini sürekli küçümser. Annesi, ablası ve teyzesi babasına cephe almıştır. Buna karşılık babası yapayalnız kalmış, iyice içine kapanmıştır. Saatlerce odasından çıkmaz; ya defterine kapanıp hesap yapar ya da udunu çalarak avunmaya çalışır.

Bir gün hiç beklenmedik bir şekilde babası iyileşmiştir. Artık anne ve ablasının küçümsemelerine bile aldırmaz hale gelmiştir. Öncelik olarak bir araba almış ve ardından da büyük, gösterişli bir kitabevi açmıştır. Bu sırada Şirin'de büyümüş, üniversiteli olmuş ve bir süre sonra evlenmiştir. Fakat çok geçmeden anlaşamayıp ayrılmıştır. Şirin özgürlüğüne çok düşkün bir kızdır.

1971 yılında askerler yönetime el koymuştur. Şirin'in babası ise göz altına alınmıştır. Yirmi gün sonra eve döndüğünde iyice süzülmüş ve hırpalanmıştır. Buna karşılık babası yine içine kapanmıştır. Şirin, babasını mutsuz olmasına dayanamadığı için ara sıra arkadaşlarını çağırır, birkaç kadeh içki içerler, sohbet eder ve bazen de ud çalıp eğlenirler.

Şirin, babasına bu kadar haksızlığa, annesinin ve ablasının baskısına rağmen bu olayların onu nasıl üzmediğini sorar. Babası, buna karşılık eski ve gizli aşkı olan Arzu'dan üstü kapalı bir şekilde bahseder. Bir gün o öldüğünde kızına her şeyi daha detaylı olarak anlayacağını söyler. Babasının her şeyi not ettiği bir defteri vardır. Şirin, babası hastanedeyken defteri bulur. Fakat her şey bir şifreleme tekniği ile not edilmiştir. Şirin ve arkadaşı Sanem şifreyi çözmek için çok çaba sarf ederek sonunda şifreyi çözerler. Şirin, babasının hayatını okumaya başlamıştır. Babasının gizli aşkının üniversiteden bir öğrencisi olduğunu, ilk başlarda kendine engel olmaya çalışmasına rağmen, bir türlü duygularıyla başa çıkmayıp öğrencisi Arzu'ya aşık olduğunu fakat Arzu'nun evli ve çocuğu olduğu için başlarda bu olayı kendine yakıştırmasa da ilerleyen zamanlarda birbirlerine aşık olduklarını, gizli gizli buluştuklarını hatta taşındıkları evi, Arzu'nun evini gören bir binadan aldığını öğrenir. İlk başlarda kızsa da babasının mutluluğunu hatırlar ve defteri okumaya devam eder. Arzu hakkında ki birçok şeyi bu defterden öğrenir. Takma adlarla anlaştıklarını, Arzu'nun bazen babasının bahsettiği Albertina bazen de Azize olduğunu öğrenir. Şirin annesinin değil de Arzu'nun babasını mutlu ettiğini anladıkça bu durumu kabullenir ve zaman geçtikçe Arzu'yu hiç görmemesine rağmen ona ısınır.

Arzu Doğan Bey'in hastanede olduğunu öğrendiği sırada Şirin Arzu'ya telefon eder. Ona Doğan'ın kızı Şirin olduğunu anlatır. Arzu ve Şirin arasında samimi bir konuşma geçer. Şirin'i evine davet eder. Şirin Arzu'nun evine gittiğinde babasının iyi olduğunu, her şeyi bildiğini ve onlara yardım edeceğini söyler. O gece hastanede babasının yanında kendi kalacağını, onları konuşturacağını söyleyerek evden ayrılır.

Şirin hastaneye babasının yanına gider. Ona defteri okuduğunu, Arzu hakkında her şeyi bildiğini anlatır. Onlara yardım edeceğini babasına söyler. Birkaç saat sonra yaptığının yanlış olduğunu düşünmeden, babası ve Arzu'yu telefonda konuşturur.

Arzu artık evden ayrılmak ister. Çünkü kızı İpek evlenmiş, beraber yaşadığı teyzesi ise vefat etmiştir. Arzu'yu o eve bağlayan hiçbir şey kalmamıştır artık.

Bu sırada Doğan Bey hastaneden çıkar. Şirin ise Arzu'ya beraber yaşamayı teklif eder. Arzu kabul eder. Doğan Bey'de onları ziyarete gelir ve beraber çok keyifli akşamlar geçirirler. Birlikte Şirin'in annesiyle olamadığı kadar huzurlu ve mutludurlar.

Turgut Özakman'ın Romantika adlı kitabı şaşırtıcı, merak uyandırıcı bir eser. Kitapseverlerin okumasını tavsiye ederim.

Yazan: Sebiha Akkaya

Romantika Yorumları

okumak istediğim kitaplar arasında bu özeti okuyarak merakım daha da arttı.

09-09-2017 21:06

muhteşem olan bir kitap için en net özet olmuş kesinlikle 😍

09-09-2017 22:25

sevdanın her türlüsünü bukadar mı güzel ve sürükleyici anlatır bir insan.akşamın beşinde başladım ve yen'i bitirdim kitabı.mekanın cennet olsun 🙏💐vatana duyulan sevda ve insanın insana duyduğu sevda ,umarım birsürü okura kolay elde edememenin kolay kaybedilmeyeceği dersini vermiştir...

22-09-2017 01:10

okumak istediğim bir kitaptı özeti okuyarak merakım daha da arttı

26-09-2017 23:17

kitabın özünden uzak gereksiz bir özet olmuş. güzelim bir aşk hikayesini katletmişsiniz.

20-10-2017 19:14

bugün aldım umarım güzeldir.

15-02-2018 01:09

çok güzel bir kitap adı da çok güzel zaten ama turgut özakmandan böyle bir kitap beklemiyordum şu çılgın türkler kitabından sonra okudum çok farklı güzel bir kitaptı

22-12-2019 22:26

Duvarların Ötesi Diriliş Çanakkale 1915 Korkma İnsancık Korkma Dersimiz: Atatürk Romantika Şu Çılgın Türkler Çılgın Türkler Kıbrıs en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Benim Zürafam Uçabilir Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli