Bunun Adı Findel

Bunun Adı Findel
Kitabın Yazarı:Andrew Clements Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2011 Sayfa Sayısı:112 ISBN:9789756227992 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:11,94 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Bunun Adı Findel - Andrew Clements

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Çeviren:Mine Kazmaoğlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bunun Adı Findel Özet

Bunun Adı Findel on beş bölümden oluşmaktadır. Siyah-beyaz resimler içermekte ve okurlarına amaçları uğrunda yılmadan çaba göstermenin önemini anlatmaktadır. Ayrıca bazı şeylerin her zaman göründüğü gibi olmadığını fark ettirirken, bir yandan da öğretmenlerin öğrencilerinin hayatındaki yerinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Nick orijinal fikirleri olan ve bu fikirleri uygulamaktan hiç çekinmeyen bir çocuktur. O yıl beşinci sınıfa geçtiği için tüm arkadaşları gibi o da yeni öğretmenleri Bayan Granger ile tanışır. Ders kaynatma konusunda bir numara olduğu için de Bayan Granger'in dersini de diğer öğretmenlere yaptığı numaralarla kaynatabileceğini sanır. Ama bu ona pahalıya mal olur, dersi kaynatamadığı gibi kendisine özel bir ödev de edinir. Okuldan sonra ödevi için araştırma yapar ve bu araştırmalar yeni bir fikrin doğmasına sebep olur.

Nick, araştırması sayesinde sözcüklerin nasıl oluştuğunu öğrenince bunu deneyimlemek için kalem yerine "findel" kelimesini kullanmaya başlar. Zamanla tüm sınıf da ona katılır. Bayan Granger bu durumu fark ettiğinde Nick ile konuşur ve buna bir son vermesini söyler. Ama bu uyarı Nick ve arkadaşlarını durdurmaya yetmez. Gün geçtikçe çocuklar bu kelimeyi daha çok benimserler. Hatta toplu okul fotoğrafı çekilirken ellerinde gizledikleri kalemleri havaya kaldırıp "findel" diye bağırırlar.

Bayan Granger bu olaydan sonra Nick ile tekrar görüşür. Tüm bu oyun sona erdiğinde ona vermek üzere hazırladığı mektup zarfını çıkarıp Nick'e imzalatır. Nick mektupta neler yazdığını çok merak etse de bu oyunu devam ettirmekte kararlıdır. Ama Bayan Granger de en az onun kadar kararlıdır, bu yüzden en büyük kozunu oynar. Böylece o günden sonra kalem yerine "findel" kelimesini kullanan çocuklar okul çıkışında okulda kalıp yüz kere "Bu cezayı bir kalemle yazıyorum." diye yazmaya başlarlar. Ama bir süre sonra bu cezayı da oyuna çevirip kalem yerine "findel" yazarlar.

Ceza hiçbir işe yaramadığı gibi "findel" sözcüğünün tüm okula yayılmasına da sebep olur. Bu yüzden bu oyuna bir son vermek isteyen müdür, Nick'in ailesiyle görüşmeye gider. Ailesi özellikle de annesi Nick'i destekler. Böylece bu görüşme de sonuçsuz kalır. Zaten artık iş, Nick'in engel olamayacağı kadar çığrından çıkar.

Bu yeni kelime yaygınlaştıkça daha çok dikkat çeker. Böylece kasabanın yerel gazetesindeki muhabir Judy Morgan bu olaydan haberdar olur. Daha sonra da vakit kaybetmeden okula gidip araştırma yapar. Hem müdürle, hem Bayan Granger'le hem de öğrencilerle görüşür. Böylece ilgi çekici bir haber hazırlar, bu sayede "findel" bütün kasabaya yayılır.

Kasaba gazetesinde yayınlanan haber büyük bir yankı uyandırmakla kalmaz önemli bir haber kanalının da dikkatini çeker. Kanal hem Nick ve ailesi ile hem de Bayan Granger ile ropörtaj yapar. Böylece "findel" Nick'in tahmin edemeyeceği kadar büyük bir kitleye ulaşır.

Kelimenin bu kadar popülerleşmesi yatırımcıların da hoşuna gider. Böylece zengin bir yatırımcı olan Bud Lawrence bu kelimeyi markalaştırarak çeşitli ürünler üretmeye başlar. Ama daha sonra telif sorunu yaşamamak için Nick'in babasıyla görüşerek Nick'e de bu markadan iyi bir hisse verir. Böylece Nick'in adına açılan hesapta Nick'in geleceği için para birikmeye başlar.

Bir süre sonra sular durulur ve tüm bu gelişmeler Nick'i eskiye göre durgun bir hale getirir. Ama bu "findel"in unutulduğu anlamına gelmez. Çünkü "findel" artık herkesin günlük hayatta kullandığı bir kelime haline gelir.

Yıllar sonra Nick hesabındaki parayı kullanabilecek yaşa gelir. Parasını güzel bir şekilde değerlendirirken yıllardır kendisinden desteğini esirgemeyen ailesini de unutmaz. Bu süreçte yıllar önce yazılan mektubu da okur. Böylece her şeyin aslında tam olarak onun sandığı gibi olmadığını öğrenir. Daha sonra ise Bayan Granger ile arasında geçenler çok şaşırtıcı bir sonuca varır.

Yazan: Firdevs AÇAR

Bunun Adı Findel Yorumları

çocuklu ailelerin çocuklarına alması gereken kitaplardan bir tanesi güzel bir eser

05-10-2019 15:52

bunun adı findel özeti için çok teşekkür ederim çok güzel yazmışsınız ben 100 aldım sınavdan sizin sayenizde teşekkür ederim

17-12-2019 20:55

bunun adı findel kitabının ayrıntılı özeti süper olmuş her yerde saçma bir şekilde kısa yazılmış buradaki ayrıntılı çok güzel olmuş yazanın eline sağlık

27-12-2019 20:50

findel kitabı çok güzel yaa çok hoşuma gitti devamı var mı

11-01-2020 23:11

bana bunun adı findel kitap soruları lazım hoca sınav yapacak daha önce sınav olan arkadaşlar paylaşabilir mi

10-02-2020 22:28

iğrenç bi kitap çocuğum hiç bir şey anlamadı

20-11-2020 19:03

kitap çok güzel 50 keree okudum

25-11-2020 17:03

daha detaylı olabilirdi

07-03-2021 20:40

kitap çocuklar için güzel okumanızı tavsiye ederim.

05-04-2021 11:35

ben gerçekten bayıldım bu kitap çoooook güzel bence bukitabı kötüleyenler bu kitap bize hayallerimizden vazgeçmemeliyiz bunu anlatmak istiyor
yazarını tebrik ederim

04-10-2021 19:20

Sıradan Bir Çocuk Karne Oyunu Bunun Adı Findel Konuşmak Yok Gizemli Anahtar en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli