Karne Oyunu

Karne Oyunu
Kitabın Yazarı:Andrew Clements Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2008 Sayfa Sayısı:180 ISBN:9789944717021 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:71,00 TL KitapYurdu:72,60 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Karne Oyunu - Andrew Clements

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Orjinal Adı:The Report CardÇeviren:Mine Kazmaoğlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Karne Oyunu Özet

Andrew Clements'in kaleme aldığı Karne Oyunu üstün zekalı bir çocuk olan Nora'nın hikayesidir. Kahraman bakış açısıyla yazılan hikaye özellikle ortaokul öğrencilerine hitap etmektedir. Hikaye boyunca arkadaşlığın ve bir amaç uğrunda yılmadan çabalamanın önemi vurgulanmaktadır.

Üstün zekalı bir çocuk olan Nora, henüz çok küçükken kendisinden altı yaş büyük ablasının zorlanarak yaptığı yapbozu çok kolay bir şekilde yapar. Buna şahit olan ablası, bu garip durumu annesiyle de paylaşır. O günden sonra aile üyelerinin gözü Nora'nın üstünde olur. Böylece Nora üstün zekalı olduğunu henüz çok küçükken fark eder ve normal olmadığını düşünerek bu durumdan rahatsız olur. Bunun için de diğer çocuklar gibi normal görünmek için üstün zekasını ve buna bağlı yeteneklerini gizler. Bunu yaparken de kimseye fark ettirmeden okuldaki arkadaşlarını izleyip taklit eder. Tıpkı onların yaptığı gibi harfleri zorlanarak yazmaya çalışır, yapbozları onlar kadar geç tamamlar.

İzleyip taklit ettiği arkadaşlarından biri de Stephen'dır ve Nora bir süre sonra sadece Stephen'ı izlemeye ve taklit etmeye karar verir. Çünkü Stephen hiç de diğerleri gibi öfkeli bir çocuk değildir ve yapamadığı şeyler konusunda da çok gayretlidir. Nora, bu yüzden Stephen'ı çok sever ve onun en yakın arkadaşı olmaya çalışır.

Böylece yıllar geçer ve beşinci sınıfa gelirler. Beşinci sınıf tüm çocuklar gibi Stephen'ı da değiştirir. Böylece Nora arkadaşı Stephen da dahil tüm çocukların notlardan ne kadar çok etkilendiğini fark eder. İyi not alanların kendilerini üstün görmesi, düşük not alanların da kendilerini aptal olarak adlandırması Nora'yı harekete geçirir.

Bir plan yapan Nora sınavlardan kasıtlı olarak düşük not alır. Ama bu durum hiç ummadığı şeylere sebep olur. Çünkü yetişkinler bu düşük not sorununu onun umduğundan çok daha fazla önemser ve farklı bir şekilde çözmeye çalışırlar. Bu yüzden de Nora kendisini anne-babası, rehber öğretmeni de dahil tüm öğretmenleri ve okul müdürü ile bir toplantıda bulur.

Toplantının olduğu gün Nora, kütüphanedeki bilgisayarda hesabını açık unutur. Böylece kütüphaneci Bayan Brant, Nora'nın kütüphane bilgisayarında yaptığı araştırmaları görür. Bu kadar çok araştırmayı normal bir çocuğun yapamayacağını düşünerek Nora ile konuşur. Bayan Brant'ı yıllardır tanıyan Nora da ona güvenerek gerçekleri onunla paylaşır.

Nora için yapılan kalabalık toplantının sonucunda ise rehber öğretmen Nora'nın durumu ile ilgilenmeye başlar. Bunun için de Nora'ya bir IQ testi yapar. Nora bu test hakkında pek fazla bilgi sahibi olmasa da bazı yanlışlar yaparak alacağı puanı düşürebileceğini sanır. Kasıtlı olarak yaptığı yanlışlarla puanı biraz düşse de sonuç yine de epey yüksek çıkar. Sonucun bu kadar yüksek çıkması rehber öğretmenin testin yanlış sonuçlandığını düşünmesine sebep olur. Böylece rehber öğretmen, Nora'ya bir IQ testi daha yapmayı düşünür ama öğle yemeğinde olanlardan sonra buna hiç gerek kalmaz. Nora'nın planı da böylece suya düşer ve artık herkes Nora'nın üstün zekalı olduğunu öğrenir.

Stephen, Nora hakkındaki her şeyi öğrenince birlikte yeni bir plan yaparlar. Bu plan için de Nora, önce tüm derslerde üstün zekasıyla öğretmenlerini zor durumda bırakır. Daha sonra ise sınavlardan kasıtlı olarak sıfır alır. Ama bu notların ona dönüşü umduğu gibi olmaz ve okul müdürü, Nora'yla kendisini üstün yetenekliler programına almaları gerektiği hakkında konuşur. Okul müdürüyle yaptıkları konuşma Nora'yı etkiler ve kendisini sorgulamasına sebep olur. Hem okul müdürüyle konuşmaları hem de ailesinin davranışları Nora'yı fazlasıyla yorar. Bu yüzden de Nora pazartesi günü hasta numarası yaparak okula gitmez. Ama gün bitmeden bazı olaylar olur ve Nora annesiyle okula gittiğinde kendisini büyük bir toplantının içinde bulur. Toplantı özellikle de Nora için epey zor geçse de sonunda her şey çözülür ve Nora tam olarak olmasa da umduğuna ulaşır.

Karne Oyunu Soruları ve Cevapları

Karne Oyunu kimin eseri?

Andrew Clements

Karne Oyunu türü nedir?

Çocuk Kitapları

Karne Oyunu kaç sayfa?

180

Karne Oyunu Yorumları

çok güzel ve eğlenceli bir kitap

17-10-2021 22:39

karne oyunu kitabı kaç yaş çocuklar için uygun söyler misiniz

19-04-2022 21:45

öğle yemeğinde tam olarak ne oluyor noranın istediği tam olarak ne

02-06-2022 12:19

kitabın ana fikri nedir

14-03-2023 21:27