Kaybedenler Kulübü

Kaybedenler Kulübü
Kitabın Yazarı:Andrew Clements Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2018 Sayfa Sayısı:252 ISBN:9786059405539 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:119,05 TL D&R:127,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kaybedenler Kulübü - Andrew Clements

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Orjinal Adı:The Losers Club

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kaybedenler Kulübü Özet

Andrew Clements'ın yazdığı Kaybedenler Kulübü, 10 yaş ve üzeri okurlar için uygun. Kaybedenler Kulübü'nün başkahramanı, kitap okumayı çok seven ve hayattaki sıkıntılardan kaçmak istediğinde daha önce okuduğu kitapları yeniden okuyan Alec Spencer. Hikâye boyunca Alec'e eşlik eden karakterler ise Alec'in erkek kardeşi Luke, anne-babası, yeni tanıştığı yakın arkadaşı Nina, eski arkadaşı Kent, bazı öğretmenleri ve başta Kaybedenler Kulübü'nün diğer üyeleri Lily ve Jason olmak üzere diğer çocuklar.

Kitap okuma sevgisi ve akran zorbalığı üzerine kurgulanan roman, ilk kez 2017 yılında İngilizce olarak yayımlanır. Orijinal adı "The Losers Club" olan eser, Mine Kazmaoğlu tarafından Türkçeye çevrilir ve 2018 yılında Günışığı Kitaplığı tarafından Türkiye'deki okurlarla buluşturulur. Kitabın en başında kitaptaki yabancı adların okunuşunu gösteren iki sayfalık bir liste yer alır. Kitabın sonunda ise hikâyede ismi geçen 242 kitabın yazar, yayınevi ve basım yılı gibi bilgilerinden oluşan detaylı bir liste bulunur. 252 sayfalık kitap, 37 bölüme ayrılır. Kitaptaki bölüm başlıkları:

● Sonra Ne Oluyor?
● Eyvah!
● Otomatik Pilot
● Kurallar
● Basit
● Yanlış Çocuk
● Sakinleşme
● Kokarca
● Masa
● Tabela
● Şerefli
● Ağabey
● Planlar
● Yarası Olan Gocunur
● İki Bahis
● Savaşçı Prenses
● Pusu
● Hiç Komik Değil
● Kurgudışı
● İmaj Tazeleme
● Avustralya'ya Hoş Geldiniz
● Derin Sular
● Bir Dakika Sonra
● Vahşetin Çağrısı
● Olay Üstüne Olay
● Düello
● Bahse Girmek Yok
● Enayi Ayartan
● Ayarlamalar
● Yoda'nın Ağabeyi
● Karışık Bir Gün
● Bir Haftalık Ayrılık
● Üçüncü Masa
● Gerçek Yaşam
● İsyan
● Parlak Fikir
● En İyi Kitap

Kaybedenler Kulübü Özeti

Kaybedenler Kulübü, kitap okumayı çok seven ve kitapları hayattaki zorluklardan kaçmak için sığınılacak bir liman olarak gören 6. sınıf öğrencisi Alec'in hikâyesi. Neredeyse tamamı Bald Ridge İlköğretim Okulu'nun spor salonunda geçen hikâye, derslerde öğretmenlerini dinlemek yerine kitap okumayı tercih eden Alec'in 6. sınıfın ilk gününde kendisini müdüriyet kapısının önündeki "Elektrikli Sandalye"de bulmasıyla başlıyor. Diğer yıllarda da pek çok kez aynı sebeple bu sandalyede oturmak zorunda kalan Alec için o gün yeni bir başlangıç oluyor. Çünkü o gün Bald Ridge İlköğretim Okulu'nun müdiresi olan Bayan Vance, Alec ile ciddi bir konuşma yaparak ona artık bu işe bir son vermesi gerektiğini söylüyor. Aksi takdirde yaz tatilinin büyük bir kısmını ekstra bir eğitimle geçirmek zorunda kalacağını da sözlerinin arasına ekliyor.

Yaz tatilinin büyük bir kısmının heba olma olasılığı, Alec'i epey endişelendiriyor ve harekete geçiriyor. Böylece Alec, derslerde kitap okumayı bırakıp dikkatle öğretmenlerini dinlemeye başlıyor. Ama derste kitap okuyamadığı için de kendisini çok kötü hissediyor ve okul çıkışını zor bekliyor. 6. sınıfın ilk günü okul çıkışında büyük bir hevesle eve dönüp kitap okumayı planlayan Alec, kardeşinin uyarısı üzerine Okul Sonrası Programı'na kalmaları gerektiğini hatırlıyor. Anne ve babasının işleri dolayısıyla yıl boyunca katılmak zorunda oldukları bu program sayesinde okul çıkışında rahatça kitap okuyabileceğini düşünürken kurallar yüzünden etüt, spor ve kulüp alanlarından birini tercih etmesi gerektiğini öğrenerek hayal kırıklığına uğruyor.

Hem etüt ve spor alanlarında programa katılmak istemediği ve var olan kulüplerden de hoşlanmadığı için hem de okul çıkışında rahatça kitap okuyabilmek için bir kulüp kurmak zorunda kalıyor. Kulüp kurabilmek için en az iki öğrenci gerektiğinden kendisi gibi kitap okumayı seven Nina'yı buluyor ve kulübün kalabalıklaşmaması için de adını "Kaybedenler Kulübü" koyuyor. Ancak zaman içinde Kaybedenler Kulübü oldukça popülerleşiyor ve kulüp üyelerinin sayısı giderek artıyor. Bu da Alec'in kulübe isim verirkenki çabasını boşa çıkarıyor ve büyük bir sorumluluk altında kalmasına sebep oluyor.

Tüm bunlar olurken Alec bir yandan da eskiden araları iyi olduğu hâlde birkaç yıldır kendisine epey kötü davranan ve kendisini "kitapkurdu" hitabıyla aşağılamaya çalışan Kent ile uğraşıyor. Neyse ki kitabın sonunda hemen hemen her şey yoluna giriyor ve Alec, içleri macera dolu olsa da daima aynı şekilde başlayıp biten kitapların durağanlığına karşın hayatın oldukça dinamik ve sürprizlerle dolu olduğunu fark ediyor. Yaşadığı olumsuzluklara rağmen erdemli kişiliğinden ödün vermemeye çalışan Alec'in hikâyesi; duyguların keşfi, ebeveyn-çocuk iletişimi ve abi-kardeş ilişkileri hakkında etkileyici mesajlar taşıyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Kaybedenler Kulübü Soruları ve Cevapları

Kaybedenler Kulübü kimin eseri?

Andrew Clements

Kaybedenler Kulübü türü nedir?

Çocuk Kitapları

Kaybedenler Kulübü kaç sayfa?

252

Kaybedenler Kulübü Yorumları

on numara bir kitap

13-03-2023 23:42

kitabın konusu ne

10-06-2023 15:46

bu kitapta geçen kitap isimlerini arıyorum yardımcı olun

01-04-2024 23:05