Sıradan Bir Çocuk

Sıradan Bir Çocuk
Kitabın Yazarı:Andrew Clements Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:128 ISBN:9786054603466 Kitap Puanı:7.3 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:79,06 TL D&R:87,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Sıradan Bir Çocuk - Andrew Clements

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Çeviren:Mine Kazmaoğlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sıradan Bir Çocuk Özet

Sıradan Bir Çocuk, arkadaşları arasında kendini yetersiz gören ve akran zorbalığına maruz kalan bir kız olan Jordan'ın, şaşırtıcı bir şekilde sona eren hikayesidir. Genel olarak ortaokul seviyesindeki okurlara hitap eden, bunun yanında yetişkinlerin de okuyabileceği bir kurguya sahip olan kitabın öğretmenler ve ebeveynler tarafından gözden geçirildikten sonra çocuklara sunulması daha uygun olur. Amerikalı yazar Andrew Clements, diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da Amerikan kültürünü yansıtır. Yazarın hemen hemen tüm kitapları gibi bu kitabı da merak uyandırıcı ve sürükleyici bir kurguya sahiptir. Ama hepsi de yazarın, "Bunun Adı Findel" adlı kitabının gölgesinde kalmaktadır.

Jordan'ın da içinde bulunduğu altıncı sınıflardan oluşan orkestra, mezuniyet marşı için prova yapar. Ama çalışmalar özellikle de keman çalan Jordan için çok da iyi gitmez. Jordan yine de her zaman yaptığı gibi çabalar. Çalışma bittikten sonra da, aldığı görevi yerine getirmek için oditoryumu düzenleyip, defalarca olduğu gibi herkes tarafından alkışlandığı anın hayalini kurar. Az sonra çalan ders ziliyle ise o güzel hayalinden sıyrılıp önce kızlar tuvaletine sonra da sınıfa gider.

Derste hiç beklenmedik bir şey olur, her zaman uyumlu ve sakin bir kız olan Jordan o derste öğretmenin bile fark edeceği kadar sinirlidir. Bunun sebebi ise dersten önce kızlar tuvaletinde Marlea'nin kendisiyle dalga geçmesidir. Marlea, Jordan'ın eski ders notları arasından bulduğu liste ile dalga geçtiğinden beri Jordan sürekli bunun hakkında düşünür. Ve bu, kendini yetersiz hissetmesine sebep olur.

Özellikle matematik dersinde ve satrançta başarısız olduğunu düşünerek kendisini daha da kötü hisseder. Satranç ile ilgili kötü bir anısını hatırlaması, Marlea'yi düşünmesini engellese de özel bir çocuk olmadığı ve hiçbir şey başaramadığı gerçeğini yüzüne vurur. Bu sıralarda havanın çok sıcak ve nemli olması da stres ve sıkıntısını iyice arttırır.

Ama Jordan edebiyat dersinde ve kitap okumakta çok iyidir. Böylece edebiyat dersinde biraz sakinleşir. Yine de ara sıra aklından Marlea'yle ilgili hoş olmayan düşünceler geçer. Ama hiçbirini uygulamaya geçirmez hatta hoş olmayan hiçbir şey söylememeyi de başarır.

Beden dersinde ise futbol takımında aktif rol almasa da öğretmene yardımcı olmak adı altında kız futbol takımını yönetir. Bu konuda oldukça başarılıdır ve arkadaşı Kylie, Jordan'ın bu başarısını fark ederek onu kutlar. Ama bu durum Kylie'nin yakın arkadaşı olan Marlea'nin hiç hoşuna gitmez. Böylece Jordan, Marlea'nin kendisini kıskandığını fark ederek bu konu hakkında düşünür. Sonunda da ona iyi davranmaya karar verir. Bu kararının ardından Marlea'nin birkaç hakaretine maruz kalır ama verdiği karara uyarak Marlea'ye iyi davranır.

Havaların iyice bunaltıcı bir hal alması ve okulun son günleri olması derslerin biraz boş geçmesine sebep olur. Böyle bir edebiyat dersinde, pervanenin yakınına oturma ödülü için isteğe bağlı katılım ile hauki yarışması yaparlar. Jordan yarışmayı kazanan üç kişiden üçüncü olur. Bu başarıyı gözünde çok büyütür ama arkadaşı Nikki'nin kısa tebriği, bu yarışmanın o kadar da önemli bir şey olmadığını fark etmesini sağlar.

Fen dersinden sonra ise mezuniyet marşı için çalışmalara devam ederler. Hava hala sıcak, nemli ve bunaltıcıdır. Yolunda gitmeyen bir şeyler vardır ve çalışma sırasında şehrin alarm sireni çalar. Siren sesini duyan Bay Graisha dışarıya bakmak için oditoryumun kapısını açar. Bu sırada şiddetli bir şekilde yere düşüp başından darbe alır. Bunun üzerine tüm çocuklar korku ve paniğe kapılırlar. Ama o anda biri sakinleşmeye çalışır ve ne yapmasını gerektiğini düşünür, o kişi Jordan'dır. Jordan, arkadaşlarının da yardımıyla ellerindeki imkanları kullanarak sığınacak bir alan oluşturur. Böylece mezuniyet töreninde, hiç ummadığı bir şekilde büyük bir kalabalık tarafından alkışlanarak hayalini yaşar.

Sıradan Bir Çocuk Soruları ve Cevapları

Sıradan Bir Çocuk kimin eseri?

Andrew Clements

Sıradan Bir Çocuk türü nedir?

Çocuk Kitapları

Sıradan Bir Çocuk kaç sayfa?

128

Sıradan Bir Çocuk Yorumları

verdiğim paraya acıdım özet ödevi için olmasa kesinlikle okumazdım

02-11-2021 21:49

aklından düşünceler geçen çocuğun özeti paylaşırmısınız

06-12-2022 21:43