Gizemli Anahtar

Gizemli Anahtar
Kitabın Yazarı:Andrew Clements Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:164 ISBN:9786059952330 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:95,70 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Gizemli Anahtar - Andrew Clements

Kitap Türü:Öykü/Hikaye, Çocuk Kitapları, Gizem, Macera Çeviren:Mine Kazmaoğlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Gizemli Anahtar Özet

Beşinci sınıfa giden Jack'in, babasıyla arasındaki ilişkiyi konu alan Gizemli Anahtar kitabı, ortaokul öğrencilerine hitap etmektedir. Kapak resmiyle çok güzel bir uyum yakalayan kitapta yazar güçlü betimlemelerle kitabı okurun gözünde canlandırmaktadır. Yazarın ayrıntılı anlatımı hikayenin sürükleyiciliğini arttırmakta ve okurun aklına gelebilecek diğer olasılıklara engel olmaktadır.

Kusursuz Suç

Jack, en ağır kokulu sakızı bulmak için okuldaki tüm sıraları bir hafta boyunca kontrol eder. Sonunda aradığı sakızın karpuz aromalı BalonluNefaset olduğuna karar verir. Böylece planı için sakızları çiğneyip biriktirmeye başlar. Kimi zaman ikişer kimi zaman da dörder sakız çiğneyerek, on üç çiğnenmiş sakız biriktirir. Oluşturduğu bu koca sakız topunu, müzik dersinde oturduğu sıraya yayar. Planının son aşamasını böylece tamamlamış olur.

Ne Olmak İstiyorsun?

O yıl dördüncü ve beşinci sınıflar eski lise binasına taşınacaktır. Bu durum, babası eski lisede hademe olan beşinci sınıf öğrencisi Jack'in hiç hoşuna gitmez.

Ezik Anlamında E

Bir gün Jack'in sınıf arkadaşlarından biri derste kusunca hademelerden biri olan Jack'in babası sınıfa gelir. Jack babasına görünmemek için elinden geldiğince gizlenir ama babası Jack'i görerek selam verir. Bu durum arkadaşlarının Jack'le alay etmesine sebep olur. Arkadaşlarının alaylarıyla öfkeden patlayacak hale gelen Jack öfkesini nasıl dindireceğini düşünürken sakız planını bulur.

Zaferin Tatlı Kokusu

Jack yaptığı işten son derece memnun olarak planının gerçekleşmesini bekler. O kadar sabırsız ve heyecanlıdır ki bu, yüzüne ve davranışlarına da yansır.

Okul Adaleti

Ama plan hiç de Jack'in umduğu gibi gerçekleşmez. Müzik öğretmeni sayesinde suçlunun Jack olduğu hemen ortaya çıkar. Böylece Jack, üç hafta boyunca her gün bir saat sakız temizleme cezası alır.

Göreve Başlamak

Jack babasını durumdan haberdar edince, babası onun korktuğu kadar kızmaz. Böylece sakız devriyesi başlar.

Sakız Devriyesi

Jack, babasının talimatlarına göre gerekli eşyaları alır ve sırayı temizler. Sırayı müzik odasına geri bırakıp güçlükle son otobüse yetişir.

Kararsız Mahkeme

Jack, müdür yardımcısının ailesine gönderdiği notu annesine verir. Böylece annesi ve kız kardeşi de durumu öğrenir.

Erkekler Dünyası

Jack'in annesi bu durumun nedeninin farkındadır. Bu yüzden eşiyle de bu yönde konuşup karar vermeye çalışırlar.

Söylentiler

Ertesi gün Jack okula gittiğinde en yakın arkadaşı Pete'ten kendisi hakkında çıkan söylentileri öğrenir. Ders saatleri bu söylentilerin etkisinde sona erdiğinde işinin başına geçmek için malzemelerini toparlamaya başlar. Tüm malzemeleri koymak için bir kova ararken de kapının arkasında kalan asma kilitli bir dolap bulur.

Açıl Susam

Dolabın kilidinin açık olması Jack'in meraklanmasına sebep olur. Böylece Jack, önce kilidi sonra da dolabı inceler. Dolabın tüm binanın anahtarlarıyla dolu olduğunu görünce "Çan Kulesi" ve "Buhar Tüneli" etiketli anahtarlardan birer tane alır.

Çiğneoloji

Jack, o gün kütüphanedeki sakızları temizler. Kütüphaneden öyle çok sakız çıkar ki kütüphaneci bile şaşırır. Jack işini bitirince tüm sakızları bir kovaya doldurup saklar. Daha sonra da keşfe çıkar.

Yükseklik

Jack, bu keşif için babasının kamyonetiyle eve dönmeyi bile göze alır. Sadece hademelerin kaldığı okulda gizlice çan kulesinin giriş kapısını arar. Kapıyı bulup kuleye çıktığındaysa çok etkilenir. Kuledeyken babası gibi olmak istemediğini düşünerek babasıyla arasındaki farkları not alır. Biraz da olsa rahatlayıp ödevlerini yapar. Vakit dolduğunda da babasıyla eve dönmek için babasının yanına gider.

Eve Doğru

Jack o gün sadece çan kulesini değil babasını da keşfeder. Çünkü babası yolda kendi gençliğinden bahseder. Jack babası hakkında ne kadar da az şey bildiğini fark eder ve daha fazlasını öğrenmek ister.

Keşifler

Jack o günden sonra babasıyla eve dönmek için fırsat kollar. Ama ödevlerinin fazlalığından bir türlü fırsat bulamaz.

Perde Arkasında

Jack oditoryumu temizlediği gün bir kapı fark eder. "Buhar Tüneli" anahtarıyla bu kapıyı açmayı dener ve kapı açılır. Fakat içerisi çok karanlık olduğu için oraya başka bir gün girmeyi düşünür. Ama içeriden gelen karpuz aromalı çiklet kokusu hemen harekete geçmesine sebep olur.

Tek Yön Bilet

İşliğe gidip babasının masasından bir el feneri alır. Ve yeniden oditoryuma giderek kapıyı açar. İçeri girip kapıyı kapattığında ise anahtarı diğer tarafta bırakarak çok büyük bir hata yaptığını fark eder.

Yeraltı

Jack kilitli kaldığını anlayınca tünelin içinde bir çıkış yolu bulma ümidiyle ilerler.

Işığa Doğru Yürüyüş

Çeşitli kokuları ve hava akımlarını takip ederek bir gencin ve birkaç eşyanın bulunduğu bir yere ulaşır. Eddie isimli gencin buraya John sayesinde geldiğini ve bu küçük sığınma yerinin çok eskiye dayandığını öğrenir. Daha sonra da onun sayesinde tünelden çıkar.

İki Kere İki

Jack tünelden çıktığında saatin epey geç olduğunu fark eder. Bu yüzden hızlıca okula doğru gider. Yolda babasının kamyonetini görünce biraz rahatlasa da gergin ve pişman olarak kamyonete biner. Babasıyla biraz konuşurlar ve eve gitmek için hareket ederler.

Kalıcı Bir Şey

Trafiğin yoğunluğu Jack'in, babası ve tünel hakkında pek çok şey öğrenmesini sağlar. Böylece eve mutlu ve sevgi dolu bir şekilde girerler.

Editör: Firdevs AÇAR

Gizemli Anahtar Soruları ve Cevapları

Gizemli Anahtar kimin eseri?

Andrew Clements

Gizemli Anahtar türü nedir?

Öykü/Hikaye, Çocuk Kitapları, Gizem, Macera

Gizemli Anahtar kaç sayfa?

164

Gizemli Anahtar Yorumları

çocuklarıma okuduğum kitaplardan bir tanesi güzel ve faydalı ailelere tavsiye ederim

17-08-2019 14:13

içinde güzel öyküler var genel olarak ortalamanın üzerinde bir kitap diyebilirim

30-10-2019 16:13

gizemli kütüphaneci özeti eksik onu da acil ekler misiniz

16-04-2022 16:45

gizemli kütüphaneci kitabını istiyorum

23-01-2023 23:34

gizemli yeraltı kütüphanesi özetini de eklermisin

26-10-2023 22:35

kitabi ben çok beğendin herkese tavsiye ederim

07-02-2024 12:38

bu kitabdan hiç bir şey anlamadim almayin

07-02-2024 12:39

Haylazların Kralı Kaybedenler Kulübü Sıradan Bir Çocuk Karne Oyunu Bunun Adı Findel Konuşmak Yok Gizemli Anahtar en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli