Haylazların Kralı

Haylazların Kralı
Kitabın Yazarı:Andrew Clements Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2019 Sayfa Sayısı:140 ISBN:9786059405850 Kitap Puanı:7 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:101,40 TL BKM:101,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Haylazların Kralı - Andrew Clements

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Çeviren:Mine Kazmaoğlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Haylazların Kralı Özet

Andrew Clements'ın yazdığı Haylazların Kralı, haylazlığıyla ünlü bir çocuğun değişim hikâyesini konu alıyor. Hikâyenin başkahramanı 12 yaşında olan ve kısaca Clay olarak anılan Clayton Hensley. Hikâyedeki diğer önemli karakterler ise Clay'in abisi Mitchell Hensley yani kısaca Mitch, annesi Bayan Hensley, babası Bay Hensley, en yakın arkadaşı Hank Bowers, resim öğretmeni Bay Dash, okul müdürü Bay Kelling ve okulda memur olarak görev yapan Bayan Ormin.

İlk kez 2011 yılında İngilizce olarak yayımlanan eserin orijinal adı "baş belası" anlamına gelen "Troublemaker". Mine Kazmaoğlu tarafından Türkçeye çevrilen kitap, Türkiye'de ilk defa 2019 yılında Günışığı Kitaplığı tarafından basılır. Kitabın editörlüğünü Müren Beykan üstlenir, kapak tasarımını ise Eda Tuğsal yapar. 140 sayfadan oluşan çocuk kitabı 22 bölüme ayrılır. Kitaptaki bölüm başlıkları şu şekilde:

● Uygunsuz
● Kasten
● Görmek ve Görülmek
● Dosya
● Mitch
● Uyarı
● Güven
● Uzun Bir Sabah
● İki Silahşor
● Yoldan Çıkaran Yemek
● Sürprizler
● Ödleğin Teki
● Düşmanlar
● Uzun Liste
● Ne Şeker Ne de Şaka
● Bıyıklı
● Kanıt
● Eğlenceli
● Neredeyse Özgür
● Suç Mahalli
● Sonuna Kadar Mücadele
● Sonsöz


Haylazların Kralı Özeti

Truman İlköğretim Okulu'nda altıncı sınıfa giden Clay'in değişim hikâyesi, serbest çizim çalışması yapılan bir resim dersinde başlıyor. Kendisinden yedi yaş büyük abisine özenerek yaptığı türlü haylazlıklarla tanınan Clay, resim dersinde çizdiği eşeğe benzeyen bıyıklı insan resmi yüzünden kendisini okul müdürünün odasında buluyor. Zekası sayesinde okul müdürünü atlatmayı başarmış ve kendisini bir eşeğe benzeterek çizdiği resmi okul müdürüne verip karşılığında para almış olsa da bu olay Clay'a pahalıya patlıyor. Çünkü bu olay sayesinde abisi Mitch'in övgüsünü kazanacağını sanan Clay, abisinden hiç ummadığı bir tepki alıyor.

Aldığı trafik cezasına verdiği tepki yüzünden ilk kez girdiği hapishaneden daha yeni çıkan ve hapishanenin ne kadar tehlikeli bir yer olduğunu gören abisi, kardeşinin kendisi gibi başını belaya sokmasını istemediği için ona artık değişmesi gerektiğini anlatıyor ve kendisinin de değişmeye çalıştığını söylüyor. Eğer kendisine güveniyorsa artık uslu bir çocuk olacağına dair söz vermesini istiyor. Abisini çok seven ve ona koşulsuz güvenen Clay, bu durumu pek anlamlandıramasa da abisinin sözünü dinlemeye karar verip değişmek için çabalamaya başlıyor. Ama bu değişim, Clay için hiç kolay olmuyor. Çünkü Clay hem giyim kuşamını hem davranışlarını tamamen değiştirmek zorunda kalıyor.

Değişmeye çalıştığı ilk günün yarısını büyük bir çabayla sorunsuz bir şekilde geçiren Clay, öğle yemeğinde en yakın arkadaşı yüzünden değişim sürecindeki ilk hatasını yapıp okul müdürünün odasına gitmek zorunda kalıyor. Pek çok çocuğun aksine okul müdüründen hiç korkmayan ve yaptığı haylazlıklar nedeniyle sıklıkla okul müdürünün odasını ziyaret eden Clay, bu kez yaptığı hatanın ailesine bildirilmemesi için okul müdürüne yalvarıyor. Okul müdürü Clay'in bu tavrına çok şaşırsa da eğer yeni bir hata yaparsa iki kat ceza alacağını söyleyerek ailesine haber vermekten vazgeçiyor. En yakın arkadaşı yüzünden düştüğü bu hata, Clay'in değişim sürecindeki son hatası oluyor.

Değişim sürecini kolaylaştırmak için en yakın arkadaşından uzaklaşması gereken Clay, bir resim yarışmasına katılmaya karar veriyor ve karakalemle otoportresini çizmeye başlıyor. Ancak Clay ile en yakın arkadaşının aralarının açılması çeşitli sorunlara sebep oluyor. Öncelikle Clay'in yarışma için üzerinde çalıştığı çizimi karalanıyor, daha sonra ise Cadılar Bayramı sırasında okul müdürü Bay Kelling'in evine yumurta atılıp kapısına Clay'in okul müdürünü eşeğe benzeterek çizdiği resmin bir benzeri çiziliyor.

Clay, ilk sorunu görmezden gelerek kendi içinde halletse de ikinci olay yüzünden evlerine polisin gelmesi nedeniyle epey endişeleniyor. Bu olayın ailesini de endişelendirmesi, onu bir şeyler yapmaya sevk ediyor ve böylece Clay, kendisini okul müdürünün evinin yer aldığı sokakta buluyor. İstemsiz bir şekilde gerçekleştirdiği bu davranış, okul müdürüyle görüşmesine sebep oluyor ve okul müdürünün Clay'in suçsuz olduğunu anlamasını sağlıyor. Bu mesele de böylece çözülüyor ve Clay bir süre sonra bu iki kötü davranışı gerçekleştiren kişinin kim olduğunu öğreniyor. Ayrıca karalanan resminin yerine çizdiği yeni resimle yarışmaya katılıyor ve mansiyon ödülü alıyor. Ama bundan da önemlisi, Clay değişmeyi başarıyor ve bu sayede -okul müdürünün de inisiyatifiyle- tüm haylazlıklarının silindiği tertemiz bir okul dosyasıyla ortaokula başlıyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Haylazların Kralı Soruları ve Cevapları

Haylazların Kralı kimin eseri?

Andrew Clements

Haylazların Kralı türü nedir?

Çocuk Kitapları

Haylazların Kralı kaç sayfa?

140

Haylazların Kralı Yorumları

yazan hakkını helal etsin ödevimi buradan yaptım

28-03-2023 16:27

yazarın kitapları güzel ama bu kadar pek iyi değildi

07-01-2024 15:03