Aganta Burina Burinata

Halikarnas Balıkçısı Aganta Burina Burinata
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yerli Romanlar
Yayınevi:Bilgi Yayınevi
Yayınlandığı Yıl:1946
Sayfa Sayısı:192
ISBN:9754941882
Kitap Puanı:
6.1 / 10 | Oy: 546 | Yorum: 10
Editör Puanı:9
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:17,99 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Arka Kapak Bilgisi

Aganta Burina Burinata Özeti

Halikarnas Balıkçısı Aganta Burina Burinata


Aganta Burina Burinata, Cevat Şakir Kabaağaçlı yani nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı'nın okuyucuyu denizlere sürükleyen, zannımca kesinlikle okunması gereken bir roman.

Nesiller boyunca denizcilik yapmış bir ailenin en küçüğü Mahmut, en küçüklüğünden beri denize karşı büyük bir ilgi ve sevgi duymaktadır. Fakat birçok akrabasını denize kurban vermiş olan babası ise Mahmut'u denizden uzak tutmak için elinden geleni yapmaktadır. Ne var ki küçüklükten deniz efsaneleriyle, deniz türküleriyle ve bir denizci olma hayaliyle yetişen Mahmut'u denizden uzaklaştırmak pek mümkün değildir.

Yaşı biraz olgunlaşıp da çocukluktan çıkınca babası Mahmut'u önceden denizci olan fakat kötürüm kaldıktan sonra eskiciliğe başlayan Kirpi Halil Usta'nın yanına çırak verir. Amacı koluna bir altın bilezik takıp onu karaya bağlamaktır. Fakat denize olan aşkını kötürüm kalmanın bile söndüremediği Kirpi Halil Usta, Mahmut'un ilk denizcilik hocası olur. Ustasının onu denizden uzaklaştırmayıp, aksine daha da bağladığını fark eden babası, Mahmut'u derhal eskici dükkanından alıp mahalle mektebine yazdırır.

Denize olan aşkı sönmek bilmeyen Mahmut, ilk denizcilik deneyimini hem komşuları hem de sınıf arkadaşı olan Fatma'nın onu babası Ateşoğlu'yla beraber balığa çıkmaya davet etmesiyle yaşar. Bundan sonra denizden uzak yaşayamayacağını anladığından, babasının uzun bir sefere çıkmasını fırsat bilerek amcası Hakkı Reis'in kayığına tayfa olarak yazılır. Hakkı Reis, fazlasıyla cimri biridir fakat Mahmut'un gözü denizden başka bir şeyi görmediğinden, buna aldırış etmez.

Hakkı Reis'in kayığında birkaç hafta geçirdikten sonra uzun bir sefere çıkacakları sırada babasının Akdeniz'in en şiddetli fırtınası olan provezza sırasında öldüğü haberini alır. Bundan sonra ise amcası Hakkı Reis'in cimrilik ve aksiliklerine dayanamayarak kayığından ayrılır. Gemiden gemiye çalışarak dünyanın birçok farklı yerini görme imkanı bulur.

Yetişkin bir delikanlı olan Mahmut, büyüdüğü şehir olan Bodrum'a dönerek ilk denizcilik deneyimini yaşadığı çocukluk aşkı Fatma ile evlenmek niyetindedir. Fakat Bodrum'a döndüğünde artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını görür. Fatma'nın bir kaza sonucu bir gözü akmış, yüzü saçma yanıkları içinde kalmıştır. Mahmut, Fatma'ya rastladığında çok şaşırır, fakat onunla evlenme isteğinden vazgeçmez. Bu isteğini Fatma'ya açtığında, bir gün düşünmek için süre ister ve yarın akşam tekrar gelmesini söyler. Fakat ertesi akşam Mahmut tekrar geldiğinde, Fatma nereye gittiğini kimseye söylemeden köyden ayrılmıştır çoktan. Artık Mahmut delicesine bağlı olduğu denizden nefret etmektedir.

Bunun üzerine babasının eski arkadaşlarından birinin kızı olan Ayşe ile evlenir. Ayşe, babasının tarla, bağ ve bahçeleri sayesinde çok zengindir. Ayşe'nin babasıyla evlenmeden önce yaptığı anlaşmaya göre ise denizle olan tüm bağlarını koparmış, bir süredir de bahçelerde çalışmaktadır. Fakat bir gün bir akraba düğününe gittikleri kıyı köylerinden birinde, denize olan aşkı yeniden körüklenir. Sonunda ise her şeyi ve herkesi ardında bırakarak ilk aşkı olan denize geri döner.

Halikarnas Balıkçısı, okuyucuya bir nevi deniz sevdasını aşıladığı bu kitabında, bizleri oturduğumuz koltuklardan kaldırarak denizin ve deniz yaşamının içine sürüklüyor adeta.

Yazar: Miraç Elif Kanbay

Aganta Burina Burinata Yorumları

Aganta Burina Burinata Yorum mükemmel bir roman benim babam balıkçı o yüzden benim ayrı bir hoşuma gitti çok da duygulandım

16-03-2015 23:48 !!

Aganta Burina Burinata Yorum bence kitap bana saçma geldi başlarda çok sıkıcı
kitap biraz başlarda sıkıcı

29-04-2015 13:46 !!

Aganta Burina Burinata Yorum arkadaş tavsiyesi üzerine okudum çok beğendim güzel bir kitap

18-12-2015 21:53 !!

Aganta Burina Burinata Yorum ben kitabın adını halikarnas balıkçıcı sanıyordum o şekilde şans eseri buldum aganta burina burinata kitabını çok hoşuma gitti çok güzel bir roman

05-11-2016 22:10 !!

Aganta Burina Burinata Yorum çok güzel bir roman

16-11-2016 18:52 !!

Aganta Burina Burinata Yorum keyifle okuduğum bir kitaptı halikarnas balıkçısını çok seviyorum

22-11-2016 09:34 !!

Aganta Burina Burinata Yorum mükemmel bir eser arkadaşım hediye etmişti çok beğendim çok güzel bir hediye oldu

14-02-2017 18:36 !!

Aganta Burina Burinata Yorum kitap çok güzel

05-03-2017 21:15 !!

Aganta Burina Burinata Yorum hoca bu kitabın özetini istedi o yüzden okudum oldukça güzel bir roman adı acayip hala söyleyemiyorum ama kitap güzel

25-05-2017 17:24 !!

Aganta Burina Burinata Yorum harika bir roman defalarca okuyabilirim

01-08-2017 18:42 !!

Yorum Yaz

:: Halikarnas Balıkçısı ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.