Aganta Burina Burinata

Aganta Burina Burinata
Kitabın Yazarı:Halikarnas Balıkçısı Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Bilgi Yayınevi Yayınlandığı Yıl:1946 Sayfa Sayısı:192 ISBN:9789754941882 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 13

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:18,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Aganta Burina Burinata - Halikarnas Balıkçısı

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Aganta Burina Burinata Özeti

Aganta Burina Burinata, Cevat Şakir Kabaağaçlı yani nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı'nın okuyucuyu denizlere sürükleyen, zannımca kesinlikle okunması gereken bir roman.

Nesiller boyunca denizcilik yapmış bir ailenin en küçüğü Mahmut, en küçüklüğünden beri denize karşı büyük bir ilgi ve sevgi duymaktadır. Fakat birçok akrabasını denize kurban vermiş olan babası ise Mahmut'u denizden uzak tutmak için elinden geleni yapmaktadır. Ne var ki küçüklükten deniz efsaneleriyle, deniz türküleriyle ve bir denizci olma hayaliyle yetişen Mahmut'u denizden uzaklaştırmak pek mümkün değildir.

Yaşı biraz olgunlaşıp da çocukluktan çıkınca babası Mahmut'u önceden denizci olan fakat kötürüm kaldıktan sonra eskiciliğe başlayan Kirpi Halil Usta'nın yanına çırak verir. Amacı koluna bir altın bilezik takıp onu karaya bağlamaktır. Fakat denize olan aşkını kötürüm kalmanın bile söndüremediği Kirpi Halil Usta, Mahmut'un ilk denizcilik hocası olur. Ustasının onu denizden uzaklaştırmayıp, aksine daha da bağladığını fark eden babası, Mahmut'u derhal eskici dükkanından alıp mahalle mektebine yazdırır.

Denize olan aşkı sönmek bilmeyen Mahmut, ilk denizcilik deneyimini hem komşuları hem de sınıf arkadaşı olan Fatma'nın onu babası Ateşoğlu'yla beraber balığa çıkmaya davet etmesiyle yaşar. Bundan sonra denizden uzak yaşayamayacağını anladığından, babasının uzun bir sefere çıkmasını fırsat bilerek amcası Hakkı Reis'in kayığına tayfa olarak yazılır. Hakkı Reis, fazlasıyla cimri biridir fakat Mahmut'un gözü denizden başka bir şeyi görmediğinden, buna aldırış etmez.

Hakkı Reis'in kayığında birkaç hafta geçirdikten sonra uzun bir sefere çıkacakları sırada babasının Akdeniz'in en şiddetli fırtınası olan provezza sırasında öldüğü haberini alır. Bundan sonra ise amcası Hakkı Reis'in cimrilik ve aksiliklerine dayanamayarak kayığından ayrılır. Gemiden gemiye çalışarak dünyanın birçok farklı yerini görme imkanı bulur.

Yetişkin bir delikanlı olan Mahmut, büyüdüğü şehir olan Bodrum'a dönerek ilk denizcilik deneyimini yaşadığı çocukluk aşkı Fatma ile evlenmek niyetindedir. Fakat Bodrum'a döndüğünde artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını görür. Fatma'nın bir kaza sonucu bir gözü akmış, yüzü saçma yanıkları içinde kalmıştır. Mahmut, Fatma'ya rastladığında çok şaşırır, fakat onunla evlenme isteğinden vazgeçmez. Bu isteğini Fatma'ya açtığında, bir gün düşünmek için süre ister ve yarın akşam tekrar gelmesini söyler. Fakat ertesi akşam Mahmut tekrar geldiğinde, Fatma nereye gittiğini kimseye söylemeden köyden ayrılmıştır çoktan. Artık Mahmut delicesine bağlı olduğu denizden nefret etmektedir.

Bunun üzerine babasının eski arkadaşlarından birinin kızı olan Ayşe ile evlenir. Ayşe, babasının tarla, bağ ve bahçeleri sayesinde çok zengindir. Ayşe'nin babasıyla evlenmeden önce yaptığı anlaşmaya göre ise denizle olan tüm bağlarını koparmış, bir süredir de bahçelerde çalışmaktadır. Fakat bir gün bir akraba düğününe gittikleri kıyı köylerinden birinde, denize olan aşkı yeniden körüklenir. Sonunda ise her şeyi ve herkesi ardında bırakarak ilk aşkı olan denize geri döner.

Halikarnas Balıkçısı, okuyucuya bir nevi deniz sevdasını aşıladığı bu kitabında, bizleri oturduğumuz koltuklardan kaldırarak denizin ve deniz yaşamının içine sürüklüyor adeta.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Aganta Burina Burinata Yorumları

mükemmel bir roman benim babam balıkçı o yüzden benim ayrı bir hoşuma gitti çok da duygulandım

16-03-2015 22:48

bence kitap bana saçma geldi başlarda çok sıkıcı
kitap biraz başlarda sıkıcı

29-04-2015 13:46

arkadaş tavsiyesi üzerine okudum çok beğendim güzel bir kitap

18-12-2015 20:53

ben kitabın adını halikarnas balıkçıcı sanıyordum o şekilde şans eseri buldum aganta burina burinata kitabını çok hoşuma gitti çok güzel bir roman

05-11-2016 22:10

çok güzel bir roman

16-11-2016 18:52

keyifle okuduğum bir kitaptı halikarnas balıkçısını çok seviyorum

22-11-2016 09:34

mükemmel bir eser arkadaşım hediye etmişti çok beğendim çok güzel bir hediye oldu

14-02-2017 18:36

kitap çok güzel

05-03-2017 21:15

hoca bu kitabın özetini istedi o yüzden okudum oldukça güzel bir roman adı acayip hala söyleyemiyorum ama kitap güzel

25-05-2017 17:24

harika bir roman defalarca okuyabilirim

01-08-2017 18:42

kitabı okudum ama pek birşey anlamadım hocamız ana fikir istiyor kısaca ana fikri yazabilir misiniz

07-11-2018 15:54

adı çok saçma gelmişti arkadaşlar arasında da dalga geçmiştik ama güzel kitapmış beğenerek okudum yazarın diğer kitaplarını merak ediyorum

30-11-2018 16:56

burada genel olarak kitaba düşük puan vermişler sanırım liseden özet ödevi için gelenler ödev için okumak zor geldiği için acısını kitaptan çıkartmışlar sanırım şuradaki özeti bile okusanız kitabın ne kadar güzel olduğunu anlayacaksınız ama nerede gençlik bu hallderde olması üzücü yazan da bir öğretmen

06-05-2019 19:12

Gülen Ada Mavi Sürgün Aganta Burina Burinata en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Peki Ya Şimdi Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Kalp İtiraf Son Üç Kız Kardeş 1984 Paris’ten Çiçeklerle Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı 4N1K 2 Başlangıç Fesleğen Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak Aeden Olağanüstü Bir Gece Senden Sonra Ben Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Yabancı Şahmeran Vazgeçtim Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç Kötü Çocuk İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Tutunamayanlar İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Bukre Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Aynı Yıldızın Altında Şeker Portakalı Grinin Elli Tonu Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Erotik Kitaplar Macera Kitapları Komik Kitaplar Yerli Romanlar Çocuk Kitapları Polisiye Kitaplar Gizem Kitapları Korku Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Psikoloji Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Bilim Kurgu Kitapları Fantastik Kitaplar Deneme Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Günlük Anı Kitapları Biyografi Kitapları Şiir Kitapları Politik Kitaplar Beslenme Diyet Kitapları