Zamanda Kaza

Zaman Bisikleti 3 Zamanda Kaza
Kitabın Yazarı:Bilgin Adalı Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Çocuk Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:120 ISBN:9789750710360 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:5,75 TL KitapYurdu:55,40 TL BKM:64,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Zamanda Kaza - Bilgin Adalı

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Zamanda Kaza Özet

Bilgin Adalı'nın yazdığı Zamanda Kaza, üç eserden oluşan Zaman Bisikleti adlı serinin üçüncü kitabı. Can Çocuk Yayınları tarafından basılan kitabın kapak tasarımı Mert Tugen'e ait. İlk kez 2009 yılında yayımlanan 102 sayfalık çocuk kitabı, 9 yaş ve üzeri okurlara hitap ediyor. Yazarın babasına ithaf ettiği eser, Bilgin Bey ile ailesinin yakın geçmişe yaptıkları zaman yolculuğuyla başlıyor. Uzun bir aranın ardından ilk kez zaman yolculuğuna çıkan aile üyeleri, kendilerini hiç ummadıkları bir maceranın ortasında buluyorlar.


Oldukça heyecan verici bir kurguya sahip kitap, yazarın sade dili ve akıcı anlatımıyla bir çırpıda okunuyor. Ayrıca kitabın kısa kısa bölümlere ayrılması da okumayı kolaylaştırıyor. Pek çok betimlemenin yer aldığı kitapta hiç resim bulunmuyor. Ancak yazarın detaylı anlatımı sayesinde hikâye okurların zihninde kolayca canlanıyor. Bu da okurların hayal gücünün gelişmesine katkı sağlıyor.


Zaman Bisikleti Özeti

Yaptıkları son zaman yolculukları sırasında yaşadıkları büyük sorunlar nedeniyle tarihin akışını değiştirmekten korkarak zaman bisikletini kaldıran Bilgin Bey, torunlarını göremeden vefat eden babasını zaman bisikleti sayesinde kızlarıyla tanıştırabileceğini düşünüyor. Bu fikrini gerçeğe dönüştürmek için de zaman bisikletini yeniden ortaya çıkarıyor.


Bilgin Bey'in niyeti, yakın geçmişe küçük bir yolculuk yapmak olsa da zaman yolculuğu süreci tam olarak planladığı gibi ilerlemiyor. Ufak tefek hazırlıklar yapıp yola çıkan aile, henüz vefat etmediği bir yılda Bilgin Bey'in babasının Antalya'daki evine gidiyor. Bu zaman yolculuğu sayesinde kızlar dedeleriyle, Elif Hanım da kayınpederiyle tanışıyor. Bilgin Bey ise yıllar önce kaybettiği babasıyla özlem giderme şansı buluyor.


Uzun süredir zaman yolculuğu yapmayan kızlar, eve dönecekleri sırada hazır Antalya'ya gelmişken daha eski bir tarihte Karain'e gitmek istiyorlar. Böylece zaman yolcuları, geçmişe doğru yola koyuluyorlar. Yolculuk sırasında, hiç beklemedikleri bir anda bilgisayar kendi kendine kapanıyor ve buna bağlı olarak zaman bisikleti duruyor. Büyük bir sorunla karşı karşıyla kalan zaman yolcuları, kendilerini Çuka'nın başkan olduğu dönemde Karain'de buluyorlar.


Bilgin Bey ve Yağmur, bilgisayarı yeniden çalıştırmak için epey uğraşıyorlar ancak bunun mümkün olmadığını anlayınca başlarının çaresine bakmaları gerektiğini düşünerek hazırlıklara başlıyorlar. Öncelikle geceyi geçirmek için korunaklı bir yere çadır kurup güvenlik önlemleri alıyorlar. Daha sonra ise iş bölümü yapıp belki de uzun yıllar sürecek olan yeni hayatlarına alışmaya çalışıyorlar.


İlk gecenin ardından Bilgin Bey etrafı keşfetmek ve avlanmak için yola koyuluyor. Damla meyve topluyor, Yağmur ise bilgisayara ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Bu sırada Çuka'nın kabilesine yakalanmamak için çeşitli önlemler alan zaman yolcuları, kısa bir süre sonra onlar tarafından fark ediliyorlar. Böylece aralarında yeniden etkileşim başlıyor.


Çuka'nın başkanlığındaki Karain halkı, Bilgin Bey ve ailesinin dost olduklarını düşünerek onlara çok iyi davranıyor. Karainliler Bilgin Bey ile ailesinin daha korunaklı bir barınak bulmalarına ve avlanmalarına yardım ederken Bilgin Bey ve ailesi de Çuka ile kabilesine oltayla balık tutmak, kille çanak çömlek yapmak ve yemek pişirmek için fırın kullanmak gibi pek çok şey öğretiyorlar.


Karain'de yaşadıkları süre boyunca tüm aile fertleri çok farklı deneyimler kazanıyorlar. Kendi zamanlarındaki hayatlarından epey farklı olsa da Karain'de de keyifli bir yaşam sürüyorlar. Eski çağdaki hayatları genel olarak epey güzel geçse de bazen büyük tehlikeler de atlatıyorlar. Neyse ki Çuka ile kabilesi sayesinde çoğu sorunun üstesinden gelmeyi başarıyorlar.


Hikâyenin sonlarına doğru kış için büyük bir sığır avına çıktıklarında Bilgin Bey epey kötü bir şekilde yaralanıyor ve bir süre kendine gelemiyor. Ara sıra bilgisayarı yoklayan Yağmur, babasının rahatsızlığı sırasında da bilgisayarın yeniden çalışması için çabalamaya devam ediyor. Sonunda çok sinirlenip bilgisayara bir tekme atıyor ve bilgisayar çalışmaya başlıyor.


Bilgisayar ve dolayısıyla zaman bisikleti yeniden çalışmaya başladığı için Bilgin Bey ve ailesi Çukalar'la vedalaşıp kendi zamanlarına dönüyorlar. Zaman yolculuğu sayesinde Bilgin Bey'in rahatsızlığı da ortadan kalkıyor ve zaman yolcuları kendi zamanlarındaki eski hayatlarına devam ediyorlar.


Zamanda Kaza adlı çocuk kitabını beğendiyseniz serinin ilk iki kitabı olan Zaman Bisikleti ve Geçmişten Gelen Konuklar adlı eserlere de göz atabilirsiniz.

Editör: Firdevs AÇAR

Zamanda Kaza Soruları ve Cevapları

Zamanda Kaza kimin eseri?

Bilgin Adalı

Zamanda Kaza türü nedir?

Çocuk Kitapları

Zamanda Kaza kaç sayfa?

120

Zamanda Kaza Yorumları

kaç yaş için uygun?

21-12-2022 15:19

zaman biskleti serisinin 3. kitabı bu mu oluyor?

28-05-2023 11:26

özeti kısaca lazım böyle uzunca değil

19-03-2024 22:41