Uzaylılar Geliyor

Uzaylılar Geliyor
Kitabın Yazarı:Bilgin Adalı Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Çocuk Yayınları Yayınlandığı Yıl:2010 Sayfa Sayısı:104 ISBN:9789750712074 Kitap Puanı:7.5 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:64,55 TL D&R:72,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Uzaylılar Geliyor - Bilgin Adalı

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Uzaylılar Geliyor Özet

Bilgin Adalı’nın kaleme aldığı Uzaylılar Geliyor, çocuk kitabını kısaca özetleyecek olursak:

Kitap 15 bölümden oluşmaktadır. Her bölüm çocuk kitabı olması dolayısıyla kısa ve açıklayıcı şekilde yazılmıştır.

Televizyon kanallarında yayınlanan bir haber dünyayı yerinden oynatır. Bu habere göre dünyaya yaklaşmakta olan uzay cisimleri belirlenmiştir. Bu haber karşısında tüm ülkeleri çatısı altında toplamış olan Birleşmiş Milletler Topluluğu bir toplantı düzenler. Bu toplantıda kimi ülkeler gelmekte olan bu cisimlerin bizim düşmanımız olduğunu onların yok edilmesi gerektiğini savunurken, bazı ülkelerde onların dost mu düşman mı olup olmadığını bilmediklerini savunur. Dünyaya yaklaşmakta olan bu cisimler uzaylılardır.

Türkiye temsilcisi Bilgin amcanın önerisiyle uzaylılarla evrensel bir dilde iletişime geçilmeye çalışılır. Bu çağrıya uzaylılar yanıt verir. Kurdukları iletişimler iki zeki canlının karşı karşıya olduğu dışında pek bilgi vermez. Bu yüzden daha etkili iletişim yolu bulunması gerektiğine karar verilip bu konuda tartışmak için toplanırlar. Birleşmiş Milletler bu konuyu tartışırken 6.Sınıf öğrencisi Doğay adında bir kız çocuğu internet üzerinden uzaylılarla iletişim sağlamış ve kendi gibi Şin a-ta’lı Akita adında bir kız çocuğundan bilgi almayı başarmıştır. Anlaşılan o ki uzaylılar yardım istiyormuş. Nedeni ise nükleer atıkları fazla kullanmaları yüzünden, zararsız masum hayvanlar canavar gibi tehlikeli olmuşlar ve onların Şin-a-ta adlı gezegenlerinin kasabalarını yerle bir etmeye başlamışlar.

Dünyadaki ülkeler bu olaya kayıtsız kalmayıp Şin-a-ta’ya yardım etmeye karar verirler. Berk yüzbaşı pilotluğunda, askerler ve Doğay’la beraber uzaya Şin-a-ta gezegenine giderler. Şin-a-ta tıpkı dünya gibi içinde yaşamın olduğu çok güzel bir gezegendir. Berk yüzbaşı ve Şin-a-ta’nın komutanı birlikte canavarları nasıl alt edebileceklerini bulmaya çalışırlar. Bunun için dünyadan destek toplanır ve canavarları helikopterlerle etkisiz hale getirmeye çalışırlar ama canavarlar çok güçlüdür ve zırhlarını yenileyebiliyorlardır. Bu yüzden başarısız olurlar. Bu sırada Akita ve Doğay canavarlara çok üzülseler de onları nasıl alt edebileceklerinin yolunu bulurlar. Doğay daha fazla gecikmeden canavarları yok etmek için ne gerektiğini Yüzbaşı Berk’e söyler. Doğay’ın önerisi Yüzbaşı Berk’e mantıklı gelir ve uygularlar. Sonunda canavarları yok edip kasabaları onlardan temizlerler. Şin-a ta gezegeninin kâbusu sona erer. Dünyaya dönme vakti geldiğinde bu iki gezegen arasında çok güzel bir dostluk kurulmuş olur.

Kitapla ilgili yorumum:

Uzaylılar Geliyor kitabının çocuklar için okuma alışkanlığı ve edebiyat sevgisi kazandırmak için yeterli olduğunu söylemek mümkün. Aynı zamanda kitabın bilim kurgu türünde yazılmış olması, çocukların hayal gücünü geliştirebilmesi ve küçük yaşta bilim kurgu türüyle karşılaşmaları açısından önemli. Bilgin Adalı’nın usta dili ve Sedat Girgin ‘in kaliteli çizimleriyle Uzaylılar Geliyor’un keyifli ve başarılı bir çocuk kitabı olduğunu söyleyebiliriz.

Kitapta olumsuz olarak eleştirebileceğim nokta ise çocuklara yönelik olmasından dolayı masum hayvanların canavara dönüştüğünü bilerek onların öldürülmesini hoş karşılaşamadım. Canavarlar öldürülmek yerine daha farklı bir çözüm yolu bulunabilirdi. Yine de kitabın genel hatlarıyla barış ve dostluktan sık sık bahsetmesi güzeldi. Bu kitaba puanım 6.

Yazan: Eylem Telli

Uzaylılar Geliyor Soruları ve Cevapları

Uzaylılar Geliyor kimin eseri?

Bilgin Adalı

Uzaylılar Geliyor türü nedir?

Çocuk Kitapları

Uzaylılar Geliyor kaç sayfa?

104

Uzaylılar Geliyor Yorumları

gerçekten geliyorlar mı gelsinler artık bir onlar eksk

18-08-2023 12:24

bilindik bir konusu var ama çok güzel yazmış

09-05-2024 23:06