Kariye Hazinesi

Kariye Hazinesi
Kitabın Yazarı:Bilgin Adalı Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Çocuk Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:104 ISBN:9789750709661 Kitap Puanı:7.9 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:5,25 TL KitapYurdu:52,65 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kariye Hazinesi - Bilgin Adalı

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kariye Hazinesi Özet

Bilgin Adalı'nın yazdığı Kariye Hazinesi adlı çocuk kitabı, define avcılığı ve kaçakçılık konuları hakkında bir macerayı konu alıyor. Arkadaşlık, cesaret ve tarihi eserlerin önemi gibi konularda güzel mesajlar veren hikayenin büyük bir kısmı İstanbul'un Fatih ilçesinin Edirnekapı semtinde yer alan Kariye Camii/Müzesi/Kilisesinde, önemli bir kısmı Haliç'te, bir kısmı ise okulda ve Canlar'ın evinde geçiyor. Kitabın başkahramanı 7. sınıf öğrencisi olan Can. Can'a eşlik eden karakterler ise sınıf arkadaşları Berke, İrem ve Selin. Ayrıca Erdal Öğretmen, Samiye Öğretmen, Can'ın dedesi Bilgin Bey, Tülin Hanım ve Nursal Hanım da önemli karakterler arasında yer alıyor.

9 yaş ve üzerindeki okurlar için uygun olan kitabın içerisinde az sayıda siyah-beyaz resim bulunuyor. Özellikle bölüm başlarını süsleyen resimler, okurların karakterler ve mekanlar hakkında fikir edinmesini sağlıyor ve hikayeyi gözlerinde canlandırmalarını kolaylaştırıyor. İlk kez Can Çocuk Yayınları tarafından 2008 yılında yayımlanan kitap, aradan uzun zaman geçmiş olmasına rağmen bugünün çocuklarına da hitap etmeyi başarıyor.

99 sayfadan oluşan kitapta ön söz dışında 14 bölüm yer alıyor. Yazar, ön sözde Kariye Hazinesinin gerçek olmadığını okurlarıyla paylaşıyor ve kendisine göre asıl hazinenin Kariye Kilisesinin içerisindeki mozaikler ve freskler yani duvar resimleri olduğunu söylüyor. Ayrıca define avcılığı konusunda da okurlarını uyarıyor. Ön söz ve 14 bölümün yanı sıra kitabın sonunda 3 adet ek bulunuyor. Fatih Sultan Mehmet, Kariye Müzesi ve Mimar Sinan hakkındaki bu ekler, okurlara kitabın en önemli 3 unsuru hakkında epey bilgi sunuyor ve bu konular hakkında daha fazla bilgi edinmek için onları da araştırma yapmaya teşvik ediyor. Kitaptaki bölüm başlıkları ise şu şekilde:

● Bir Amacı Vardı Onun
● Savaş
● Zafer ve Sonrası
● Fetihten 554 Yıl Sonra (29 Mayıs 2007)
● Kariye Müzesi
● Duvarlardaki Gözler
● Planın Öteki Yarısı
● Müzedeki Esrarengiz Ziyaretçi
● Dedenin Öyküsü
● Erdal Öğretmen
● Harabenin Gizi
● Baskın Planı
● Baskın
● Yağmurluklu Adam

Kariye Hazinesi Özeti

Kitap, Erdal Öğretmen'in Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul'un Fethi hakkında yaptığı anlatımla başlıyor. Heyecanlı ve bilgi dolu bu anlatım sırasında Erdal Öğretmen, İstanbul'un Fethi sırasında ortadan kaybolan Kariye Hazinesi'nden de öğrencilerine bahsediyor. İlk kez duydukları Kariye Hazinesi, tüm öğrencilerin dikkatini çekiyor. Ancak içlerinden biri -Can- bu konuyu herkesten daha fazla önemsiyor ve hazineyi bulma hayaline kapılıyor. Bunun için de en yakın 3 arkadaşını hazineyi birlikte aramaya ikna ediyor. Böylece ertesi gün Can, Selin, Berke ve İrem adlı arkadaşlar hedeflerine ulaşmak için ilk adımı atarak Kariye Müzesini ziyaret ediyorlar.

Can'ın internetten yaptığı araştırmalar, Selin'in dijital fotoğraf makinesiyle çektiği fotoğraflar ve müze ziyareti sırasında yaptıkları gözlemler üzerinden hazinenin nerede olabileceğine dair pek çok fikir yürütüyorlar ama tüm tahminleri boşa çıkıyor. Müze ve yakın çevresinde 2 kez araştırma yaptıktan sonra hazinenin dehlizler yoluyla kaçırılmış olabileceğini düşünerek Kariye Kilisesinden Haliç'e ulaşan bir dehliz olup olmadığını araştırmak için Haliç'e gidiyorlar. Haliç'te bulunan harabe bir yapıyı incelemek üzereyken kıyıya yanaşan lüks bir tekne görüyorlar. Tekneden inip harabeye giren adamları gizlice dinliyorlar ve adamların kaçakçı olduğuna karar veriyorlar. Adamlar gittikten sonra hızlıca harabeyi inceliyorlar ve fazla vakit kaybetmeden Canlar'ın evine gidiyorlar.

Kendi başlarına polise ihbarda bulunsalar kimsenin inanmayacağını düşündükleri için konuyu Can'ın dedesine anlatıyorlar. O da bir arkadaşının kızı olan Tülin Hanım'a haber veriyor. Tülin Hanım kısa süre içinde sivil polislerle birlikte Canlar'ın evine gelip ayrıntılı bir şekilde bilgi alıyor. Daha sonra kaçakçıları yakalamak için hep birlikte bir plan yapıp uygulamaya koyuyorlar. Can ile dedesinin de dahil olduğu baskın planı başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Kaçakçıların yakalanmasını sağlayan dört arkadaş ise gazetelere çıkıp ödül alıyorlar. En sonunda da süreç boyunca gizlice kendilerini izlese de hiç göremedikleri, yalnızca müze görevlisinden duydukları yağmurluklu adamın Erdal Öğretmen olduğunu öğreniyorlar.

Editör: Firdevs AÇAR

Kariye Hazinesi Soruları ve Cevapları

Kariye Hazinesi kimin eseri?

Bilgin Adalı

Kariye Hazinesi türü nedir?

Çocuk Kitapları

Kariye Hazinesi kaç sayfa?

104

Kariye Hazinesi Yorumları