Atlantis'in Çocukları

Atlantis'in Çocukları
Kitabın Yazarı:Bilgin Adalı Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Çocuk Yayınları Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:120 ISBN:9789750719110 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:70,04 TL D&R:78,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Atlantis'in Çocukları - Bilgin Adalı

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Atlantis'in Çocukları Özet

Atlantis'in Çocukları, evinin yakınındaki fabrikanın atık suları yüzünden düştüğü dereden Atlantisliler sayesinde kurtulan Tekin'in Atlantislilerin teknolojik imkanlarını kullanarak arkadaşlarıyla birlikte verdiği doğa mücadelesini konu alıyor. İlk kez 2013 yılında Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlanan kitap, 9 yaş ve üzeri okurlara hitap ediyor. Kitabın pek çok sayfasında Kutlay Sındırgı'nın çizdiği siyah beyaz resimler yer alıyor. Kitaba zenginlik katan görseller, çocukların özellikle Atlantis'i hayallerinde daha kolay canlandırmalarına olanak tanıyor. Okurlarına doğanın ve teknolojinin önemini heyecan dolu bir serüvenle anlatan kitap, 112 sayfa ve 10 bölümden oluşuyor. Kitaptaki bölüm başlıkları:

● Denizin Dibindeki Dünya
● Tekin'in İlk Görevi
● Birimiz Beşimiz, Beşimiz Dünyamız İçin
● Ege'deki Balık Çiftlikleri
● Zehirli Atık Tankeri
● Allianoi
● Nergislidere'yi Canlandırmak
● Karadeniz'de Bulanık Akıntılar
● Kalkan Balıkları
● Atlantis Tatili Başlıyor

Atlantis'in Çocukları Özeti

Hikâye, Nergislidere'nin yakınlarında yaşayan Tekin'in okuldan dönerken fabrikanın boşalttığı atık sulara yakalanarak dereye düşmesiyle başlıyor. Düştüğü dereden kendi çabalarıyla kurtulmayı başaramayan Tekin, kendini bir anda şeffaf bir balonun içinde buluyor. Şeffaf balonla Karadeniz'e uçuyor ve denizin derinlerine dalıp Atlantis'e ulaşıyor. Yolda yaşadığı heyecandan dolayı bayılsa da Atlantis'te kendine gelip Enki, Sunku ve Atamya adlı bilge Atlantislilerle tanışıyor. Bilge Atlantisliler çevre kirliliği ve küresel ısınma sorunlarıyla mücadele edebilmek için Tekin'in yardımına ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar ve ona kendileriyle iş birliği yapmasını teklif ediyorlar. Tekin başlangıçta bu kadar zor bir görevi başaramayacağını düşünerek bu fikre sıcak bakmıyor ancak Atlantislilerin teklifini kabul ederse kendisini üstün teknolojileriyle donatacaklarını ve eğiteceklerini öğrenince ikna oluyor.

Tekin'in ilk görevi, atık suları yüzünden dereye düştüğü fabrikanın borusunu kapatmak oluyor. Böylece Nergislidere'yi kirleten fabrika, kendi pisliğinde boğularak çalışmaz hâle geliyor ve yetkililer tarafından kapatılıyor. Atlantislilerin teknolojisi sayesinde kolayca gerçekleşen bu ilk görevin ardından Atamya, Tekin'e her yere tek başına yetişemeyeceği için güvendiği arkadaşlarından oluşan bir ekip kurması gerektiğini söylüyor. Tekin de en yakın arkadaşları olan Barış, Emre, Elif ve Aslıhan'ı bu durumdan haberdar edip ekibini kuruyor. Böylece beş arkadaş dünyayı kurtarmak için birlikte mücadele etmeye başlıyorlar. Beş arkadaşın ilk görevleri, Karadeniz'den Boğaz'a doğru yol alan ancak çok eski olduğu için ortadan ikiye ayrılma tehlikesi bulunan bir petrol tankerinin durumunu yetkililere bildirip büyük bir felaketin engellenmesini sağlamak oluyor.

İlk görevlerini başarıyla tamamlayan Çevre Kardeşliği Takımı üyeleri bu kez daha zor bir görevle karşı karşıya kalıyorlar. Ancak Tekin'in arkadaşlarına öğrettiği bilgiler sayesinde Güllük'teki yanlış uygulamalar nedeniyle yüzeyde biriken ölü balıkları ve denizin dibinde oluşan balçık tabakasını temizleyip Sibirya'daki ölü bölgeye taşımayı başarıyorlar. Bir görevi daha başarıyla tamamlamanın sevincini yaşayan çocuklar, üçüncü olarak Tuna Nehrinden Karadenize doğru giden ve zehirli madde taşıyan bir gemiyi yetkililer sayesinde durduruyorlar. Oldukça zor bir şekilde tamamlanan bu görev, Çevre Kardeşliği Takımı'nın Sahil Güvenlik yetkilileri tarafından tanınmasını ve onların güvenini kazanmasını da sağlıyor. Böylece çocuklar daha sonraki görevleri için büyük bir desteğe sahip oluyorlar.

Çevre Kardeşliği Takımı'nın dördüncü görevi Yortanlı Barajı yüzünden sular altında kalacak olan Allianoi Antik Kenti'ni kurtarmak oluyor. Büyük bir dayanışmayla bu görevin de üstesinden gelen ÇKT üyeleri beşinci görev olarak fabrika atıkları yüzünden eski güzelliğini kaybeden Nergislidere'yi yeniden canlandırmaya karar veriyorlar. Atlantislilerin yanı sıra Sahil Güvenlik'in ve DenizTemiz Derneğinin de yardımıyla bolca çaba harcayarak amaçlarına ulaşıyorlar. Çevre Kardeşliği Takımı'nın Nergislidere'yi canlandırmaktan sonraki görevi Karadenizdeki bulanık akıntıların kaynağını bulup buna son vermek oluyor. Her zamanki gibi dayanışma içinde hareket eden ÇKT üyeleri, denizden kum çıkaran Cornelis Zanen adlı geminin sebep olduğu bu sorunu da Sahil Güvenlik, DenizTemiz Derneği ve Balıkçılar Kooperatifi sayesinde çözüme kavuşturuyorlar.

Çocukların son görevi ise Trabzon Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü (TSÜMA) ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen bir projeyi desteklemek oluyor. Karadeniz'deki kalkan balığı stokunu yeniden arttırmayı amaçlayan bu projeyi Atlantis'ten gönderilen özel yemler ve kalkan balığı yavrularıyla destekliyorlar. Tüm görevler boyunca aldıkları hiçbir övgüye aldanmayıp kendilerini asla öne çıkarmayan ve bu sayede kimliklerini gizli tutmayı başaran çocuklar son görevlerinin ardından yaz tatilinin de başlamasıyla ödül olarak Atlantis'e gidiyorlar. Böylece hem Atlantis'i gezip gördükleri hem de özellikle kendi yaşıtları olan Atlantislilerle tanışma fırsatı buldukları güzel bir tatil geçiriyorlar.

Editör: Firdevs AÇAR

Atlantis'in Çocukları Soruları ve Cevapları

Atlantis'in Çocukları kimin eseri?

Bilgin Adalı

Atlantis'in Çocukları türü nedir?

Çocuk Kitapları

Atlantis'in Çocukları kaç sayfa?

120

Atlantis'in Çocukları Yorumları

bilgin adalının kötü kitabı yok imkanım oldukça alıp okurum

01-11-2023 20:31