Yiğit Mustafa (Günahkar Baba)

Yiğit Mustafa (Günahkar Baba)
Kitabın Yazarı:Hasan Nail Canat Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2005 Sayfa Sayısı:128 ISBN:9789752632004 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:70,00 TL KitapYurdu:70,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yiğit Mustafa (Günahkar Baba) - Hasan Nail Canat

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yiğit Mustafa (Günahkar Baba) Özet

Hasan Nail Canat, Yiğit Mustafa’nın hikayesiyle okurlarına tehlike dolu bir macera sunuyor. Bu sırada iyi ve kötü insanları, doğru ve yanlış davranışları karşılaştırarak okura çeşitli mesajlar veriyor. Mustafa’nın, arkadaşları Yusuf, Nuri ve özellikle de Sırrı ile olan ilişkileriyle gerçek dostluğa dikkat çekiyor. Gerek Mustafa’nın annesine, gerekse Sırrı’nın babasına karşı davranışlarıyla da anne-babaya saygının önemini vurguluyor. Dürüstlük, cesaret, dostluk ve anne sevgisi gibi kavramları yoğun bir şekilde işleyen Yiğit Mustafa kitabı (Kitabın ilk baskısı "Günahkar Baba" adıyla yayımlanmıştır), on bir bölümden oluşuyor ve on bir yaşın üstündeki tüm okurlara hitap ediyor.

Babasını küçük yaşta kaybeden Fatihli Mustafa, hasta annesine bakabilmek için okulunu bırakarak makyaj malzemeleri satan bir firmanın ürünlerini kamyon ile dağıtmaya başlıyor. Bir gün patronu Osman Bey’in bürosuna gidiyor ve orada Osman Bey’in oğlu Sırrı ile tanışıyor. O günden sonra Sırrı ile sıkça görüşen Mustafa bir akşam Sırrı’yla Osman Bey’in bürosunda geç saatlere kadar sohbet ediyor. O gece büroya gelen hırsızları büyük bir cesaretle yakalayınca da Osman Bey’in takdirini kazanıyor.

Sırrı’yla dostluğu hızlıca ilerleyen Mustafa, Sırrı’da olumlu değişiklikler meydana gelmesini sağlıyor. Ayrıca bu sayede Osman Bey’in de ilgisini çekip onun da fikirlerine etki etmeye başlıyor. Bu durum ise Osman Bey’in çıkarcı arkadaşlarından Kemal Bey’i çok rahatsız ediyor. Bu yüzden de Mustafa’nın kamyonundaki malları çaldırarak Mustafa’ya iftira ediyor. Mustafa ise bu durum karşısında çaresiz kalarak kendisini bu iftiradan kurtarabileceği günü bekliyor. Osman Bey ve Sırrı’nın güvenini kaybettiği için de onlarla görüşmeden üç ay boyunca sabrediyor.

Nihayet bir gün kendisine kurulan tuzakta rol alan adamlardan birine rastlıyor. Böylece daha korkak olan adama ulaşıp, onun her şeyi itiraf etmesini sağlıyor. Osman Bey ve Sırrı gerçekleri öğrenince Mustafa’ya güvenmedikleri için çok utanıp üzülüyorlar. Ama iş işten geçmiş olduğu için Mustafa bir süre daha onlardan yüz çeviriyor. Nihayet mahkemeden sonra Sırrı, Mustafa’yı takip ederek onun gönlünü alıyor. İki dost bu sayede aylar sonra yeniden beraber vakit geçirmeye başlıyorlar.

Bir gün Osman Bey, Mustafa ile görüşerek ona bu işi bırakmak istediğini, ama mafyalarla ilişkisi olduğu için bunu başaramadığını söylüyor. Mustafa ise Osman Bey’e, verdiği doğru kararı uygulaması için destek olmaya çalışıyor. O günden sonra Mustafa’ya kurulan tuzakta rol aldığı için başı yanacak olan adamlar Mustafa’yı kaçırıyorlar. Mahkemede kendilerini kurtaracak şekilde ifade vermesi için onu zorluyorlar. Mustafa, adamlardan kurtulmak için isteklerini kabul etmiş gibi görünüyor. Daha sonra da kendisi bu adamlarla uğraşırken güvende olması için annesini yakın arkadaşı Yusuf’un evine yolluyor.

Mahkeme günü gelince Yusuf adamların istedikleri gibi ifade vermiyor, aksine kendisini kaçırıp tehdit ettiklerini de eski ifadelerine ekliyor. Böylece Mustafa’nın mafyayla mücadelesi başlıyor ve Mustafa planlarını bir bir uygulamaya sokuyor. İlk olarak, kendisini kaçırıp tehdit ettikleri yere giderek adamları sıkıştırıyor. Bu sayede kendisine tuzak kuranın Kemal Bey olduğunu öğreniyor ve işine yarayacak pek çok bilgi ediniyor.

Bu adamlardan sonra sıra Kemal Bey’e geliyor. Kemal Bey’i evinde karşılayan Mustafa ondan da Osman Bey’i zor durumda bırakan mafya babası Kara Apo’ya karşı kullanacağı bilgiler alıyor.

Mustafa, elindeki kozları kullanarak hem kendisini hem de patronunu Kara Apo’dan kurtarmayı düşünürken Sırrı’nın kaçırılmasıyla işler karışıyor. Sırrı’yı kurtarmak için harekete geçen Mustafa, Sırrı’yı kurtarırken adamların eline düşüyor. Bu olay Mustafa’ya epey zarar verirken Kara Apo’yla görüşmesini de sağlıyor. Böylece Kara Apo’yla pazarlık yapan Mustafa kurtularak Osman Bey’in evine dönüyor. Eve girince Osman Bey’in adamlar tarafından kandırıldığını öğrenerek bu kez de Osman Bey’i kurtarmak için yola çıkıyor. Bu sırada Kara Apo’yu da durumdan haberdar ederek kendisine ihanet eden adamına karşı desteğini alıyor. Böylece Osman Bey de kurtuluyor ve eskisi gibi tehlikesiz hayatlarına dönüyorlar.

Editör: Firdevs AÇAR

Yiğit Mustafa (Günahkar Baba) Soruları ve Cevapları

Yiğit Mustafa (Günahkar Baba) kimin eseri?

Hasan Nail Canat

Yiğit Mustafa (Günahkar Baba) türü nedir?

Çocuk Kitapları

Yiğit Mustafa (Günahkar Baba) kaç sayfa?

128

Yiğit Mustafa (Günahkar Baba) Yorumları

bende hasan nail canatın tüm kitapları var bir zamanlar hepsini okumuştum günahkar baba kitabı da en güzel kitaplarından bir tanesi kendisi yeni kitap yazmıyor sanırım yeni çıkan kitabı yok mu

27-01-2020 13:18

yiğit mustafa kitabının özeti için teşekkürler yine mükemmel iş çıkartmışsınız hiç bir yerde olmayan kitapları ekliyorsunuz helal olsun

24-02-2020 11:48

yazarın diğer kitapları daha iyiydi bunu beğenmedim

06-06-2022 17:06

isim değişikliği ile içeriğin alakası yok değil mi kütüphanede günahkar baba olarak vardı onu okuyup özet çıkartıyorum içerik farklı değildir umarım

20-03-2023 19:46

ben antalyalı yiğit özetini arıyordum

05-01-2024 23:45