Gül Yarası

Gül Yarası
Kitabın Yazarı:Hasan Nail Canat Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2005 Sayfa Sayısı:96 ISBN:9789752633209 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Babil:47,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Gül Yarası - Hasan Nail Canat

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Gül Yarası Özet

Hasan Nail Canat, Fatma’nın hikâyesiyle okurlara ailenin önemini, İslam dininin doğru yaşandığında ne kadar güzel, huzur verici olduğunu ve dinin kulaktan dolma bilgilerle öğrenilemeyeceğini anlatmaya çalışıyor. Çeşit çeşit insanların yer aldığı hikâyede yazar kimi zaman çıkar ilişkilerini, kimi zaman da gerçek dostluğu okurlarına sunuyor. Ayrıca alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkların insan hayatına verdiği zarara da dikkat çekiyor. Ama belki de tüm bunlardan daha önemli olarak insan hayatının kıymetini ve çabalayınca her zorluğun aşılabileceğini anlatıyor. Hayatın çeşitli iniş çıkışlarla dolu olduğunu, insanın kimi zaman iyi ve güzel kimi zamansa kötü olaylarla karşılaşacağını gözler önüne seriyor.

Fatma, dokuzuncu sınıfa gidiyor ve annesiyle yaşıyor. Babasının da kendisi çok küçükken öldüğünü sanıyor. Annesini çok sevse de aile sıcaklığından uzak yaşamaktan dolayı üzülüyor. Ayrıca annesinin hayatının sahteliklerle dolu bir dünya olduğunu gördükçe daha çok üzülerek kendisini ve hayatı sorgulamaya başlıyor.

Bir gün, arkadaşları edebiyat öğretmenleri aleyhinde işler çeviriyorlar. Fatma, öğretmeninin iyi bir insan olduğunu düşünerek arkadaşlarına katılmıyor. Eve gittiğinde annesiyle bu konuyu paylaşmak istiyor. Ama annesi o sırada evlerinde olan bir arkadaşıyla gereksiz şeyler hakkında konuştuğundan Fatma’yı pek dikkate almıyor. Akşam olunca evlerine, annesinin birkaç tanıdığı daha geliyor. Aralarında kameraman ve yönetmen de bulunan bu insanlar Fatma’ya bir başrol teklif ediyorlar.

Hayatı boyunca zar zor küçük rollerde oynamayı başaran Züleyha Hanım, kızına yapılan bu teklife çok seviniyor. Böylece Fatma’nın oyunculuk günleri başlıyor. Kısa bir süre oyunculuk yapan Fatma kendisini, eskiden annesi yüzünden şahit olduğu hayatın içinde buluyor. Bir süre bu hayata katlansa da bir gece annesinin uyuşturucu kullandığını öğreniyor ve o gün böyle bir hayata daha fazla katlanamayacağına karar veriyor.

Böylece oyunculuğu kısa süre sonra ani bir şekilde bırakıyor. Ama hem annesi ve arkadaşları hem de okul müdürü Fatma’ya oyunculuğa devam etmesi için baskı yapıyorlar. Fatma tüm bunlardan çok bunaldığı bir sırada sınıf arkadaşı Osman’la karşılaşıyor ve onunla konuşmak istiyor. Osman, Fatma’ya yardımcı olmak isteyerek onu evlerine davet ediyor. Osman’ın annesiyle tanışan ve sıcak bir aile ortamına giren Fatma çok duygulanıyor. Osman’ın konuşmalarından da etkilenerek Osman’ın annesi Pınar Hanım’dan kendisine dinini öğretmesi için ricada bulunuyor. Pınar Hanım bu isteği mutlulukla kabul ediyor.

Fatma, Pınar Hanım’dan öğrendikleri sayesinde inancına uygun bir şekilde yaşamaya başlıyor ve bu yüzden okuldan ayrılmak zorunda kalıyor. Aldığı kararlarla değişen hayatı insanların tepkilerine sebep oluyor. Fatma ise tüm bunlara sabırla katlanıyor. Ama bir gün annesinin trafik kazası geçirip ağır yaralandığını öğreniyor ve buna her şeyden daha çok üzülüyor. Bu kazadan sonra annesinin yüzü epey yaralı kalıyor ve annesi bu durumdan bir an önce kurtulmak istiyor. Bunun için evdeki bütün eşyaları satıp estetik ameliyat yaptırıyor. Bu sırada bir işe giren Fatma, annesinin iki arkadaşının öldüğü kazadan sonra daha da hırslı bir insan olduğunu fark ediyor. Bu duruma çok üzülse de elinden bir şey gelmiyor ve annesini olduğu gibi kabulleniyor. Ama annesi bir süre sonra aşırı dozda uyuşturucu alarak ölüyor.

Annesinin ölümü Fatma’yı derinden etkiliyor. O günden sonra edebiyat öğretmeni ve eşinin ısrarlarına dayanamayarak onlarla yaşamaya başlıyor. Bu süreçte çalışmaya devam ediyor ve Ayşe adında bir kızla tanışıyor. Ayşe’yle aynı yerde çalıştıkları için sıkça görüşüyorlar ve dostlukları ilerliyor. Bir süre sonra Fatma işten çıkmak zorunda kalıyor ama iki dost görüşmeye devam ediyorlar.

Fatma’nın hayatı böyle devam ederken farklı bir şehirde yaşayan babası Saffet Hoca, Fatma’yı bulmak için İstanbul’a geliyor. Eski eşinin yıllar önce kendisinden kaçırdığı kızını bulmak için çabalıyor ve sonunda kızının adresine ulaşıyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Gül Yarası Soruları ve Cevapları

Gül Yarası kimin eseri?

Hasan Nail Canat

Gül Yarası türü nedir?

Çocuk Kitapları

Gül Yarası kaç sayfa?

96

Gül Yarası Yorumları

çok sıradan bir kitaptı verdiğiniz paraya değmiyor

20-01-2020 19:23

bana hediye edildi daha okumadım ama okuyacağım sanırım buradaki özete göre güzelmiş

22-02-2020 21:47

kitabı kızım okudu bende özetini okudum. çok güzel bir kitap h. nail canat'ın kitaplarını ailecek okuyoruz ve beğeniyoruz herkese tavsiye ederim.

29-01-2021 22:20

kısa özet de ekler misiniz

03-07-2022 21:56

teşekkür ederim sayenizde ödevlerimi yapabiliyorum

12-04-2023 17:06

öğretmen ara tatilde okumamızı istedi okuyup bitirdim çok hoşuma gitti

29-01-2024 18:44

Yiğit Mustafa (Günahkar Baba) Gül Yarası Nur Dağındaki Çocuk Yaralı Serçe Bir Avuç Ateş Kırımlı Murat Destanı Yasemen Bir Küçük Osmancık Vardı en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli