Kırımlı Murat Destanı

Kırımlı Murat Destanı
Kitabın Yazarı:Hasan Nail Canat Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2005 Sayfa Sayısı:160 ISBN:9789752633179 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:70,00 TL KitapYurdu:71,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kırımlı Murat Destanı - Hasan Nail Canat

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kırımlı Murat Destanı Özet

Kırımlı Murat Destanı, annelerini, babalarını ve kız kardeşlerini komünistlerin zulümleriyle kaybeden iki kardeşin hikayesini anlatıyor. Hikayenin başında iki kardeş bir arada olsa da daha sonra birkaç kez ayrılıp bir araya geliyorlar. Kitabın sonlarına doğru önce Mehmet sonra da Murat şehit oluyor. Murat’ın şehadetiyle de kitap sona eriyor. Birbirinden cesur iki kardeşin inandıkları değerler uğruna mücadeleleri çeşitli maceralarla örülüyor. Kitapta maceralar ön planda olsa da arka plandaki acı verici olay ve durumlar ders verici nitelik taşıyor.

Kırımlı Murat Destanı kitabı on bir yaş ve üzeri okurlara hitap ediyor. Özellikle ortaokul seviyesindeki okurlar için kitabın macera yönü önemli oluyor. Öğretmenlere ve ebeveynlere ise bu maceraların hangi uğurda gerçekleştiği üzerinde gençlerle söyleşmek düşüyor.

Kitapta zalimler ve mazlumlar tıpkı gerçek hayattaki gibi iç içe bulunuyor. Mazlumlar ikiye ayrılıyor: Murat gibi mücadele edenler ve zalimlere boyun eğenler. Murat kitap boyunca kendisi gibi olanlarla birlik oluyor. Bir yandan da diğer gruptaki kardeşlerine sitem ediyor. Onların bir kurtarıcı beklediklerini gördükçe üzülüyor ve harekete geçmeleri için elinden geleni yapıyor.

Murat ve kardeşi Mehmet Karasubazar’daki evlerinde yaşarken kendilerini ziyarete gelip yakınlık gösteren doktor yüzünden dostları tarafından dışlanıyorlar. Bu durum iki kardeşi de çok üzüyor. Buna daha fazla dayanamayan Murat dostlarına gerçekleri anlatıyor. Bir gece yaptığı kahramanlıklarla da samimiyetini ispatlıyor. O gece Murat, Ayşe adında bir kadını kurtarıyor ve birkaç askeri öldürüyor. Daha sonra kardeşleriyle küçük bir grup olup düşmanlara epey zarar veriyorlar. Bu sırada iki kardeşleri şehit oluyor. Geriye kalan beş kardeş, Murat’ın kurtardığı Ayşe’yle birlikte Karasubazar’dan gidiyorlar.

Bir süre sonra bir köye varıyorlar. Murat, Ayşe’yi bu köydeki yaşlı bir kadına emanet ediyor. Böylece beş kardeş yollarına devam ediyorlar. Yollarda bir adam ve oğluyla karşılaşıyorlar. Adam ve oğlu da Muratlar’a katılıyor. Yeniden yedi kişi olup başka bir köye gidiyorlar. Oradaki insanlara yardım edip yeniden yollara düşüyorlar. Büyük bir vadiye gelince saldırıya uğruyorlar. Bu saldırıda dört kardeşleri şehit oluyor. Geriye sadece Murat, Mehmet ve Burguthan kalıyor. Ama onlar da zalimler tarafından yakalanıyorlar.

Murat o günden sonra pek çok kez sorguya çekiliyor. Murat’ın zeki ve cesur bir genç olduğunu anlayan generaller peşini kolay kolay bırakmıyorlar. Böyle bir gencin kendi saflarında olmasının kendilerine nasıl bir fayda sağlayacağını biliyorlar. Bu yüzden Murat’ı öldürmüyorlar ve sürekli davasından vazgeçirip kendi saflarına çekmeye çalışıyorlar. Ama Murat bu zalimlerden hep uzak duruyor. Eline geçen her fırsatta kaçıp mazlumlara yardım etmeye çalışıyor.

Murat, kardeşinden ayrıldıktan sonra çeşitli zindanlarda işkenceler görüyor. Kimi zaman rutubetli ve fareli hücrelerde, kimi zamansa çeşitli imkanlarla donatılmış odalarda sınanıyor. Yaşadığı hücrelerin kötü şartları yüzünden defalarca ölümle yüz yüze geliyor. Yine böyle bir esaretin sonunda hastaneye kaldırılıyor. Hastaneden çıkınca da kardeşiyle bir araya geliyor. O günden sonra kardeşi şehit olana kadar ayrılmıyorlar. Hatta aralarına bir de Subutay adında bir genç katılıyor.

İşkenceler yeniden başladıktan sonra beklenmedik bir şey oluyor. Murat, Mehmet ve Subutay daha önce beraber mücadele ettikleri kardeşleri sayesinde zindandan kurtuluyorlar. Ama bu kurtuluşun ardından çok geçmeden Mehmet ve Subutay şehit olup gerçek kurtuluşa eriyorlar. Murat ise bir başına Karasubazar’a dönüyor. Orada da birkaç mazluma yardım ediyor. Daha sonra bir köye gidip misafir oluyor. Ama evine misafir olduğu adam Murat’a ihanet ediyor. Böylece Murat zalimlerin saldırısına uğruyor. Tek başına hedef olduğu onlarca bomba ve mermi arasında da şehit oluyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Kırımlı Murat Destanı Soruları ve Cevapları

Kırımlı Murat Destanı kimin eseri?

Hasan Nail Canat

Kırımlı Murat Destanı türü nedir?

Çocuk Kitapları

Kırımlı Murat Destanı kaç sayfa?

160

Kırımlı Murat Destanı Yorumları

yeni yıl hediyesi olarak çocuğuma geldi okuldan önce ben okudum oldukça güzel ve faydalı bir kitap yazarın diğer kitaplarını merak ettim onları da almak istiyorum

10-01-2020 22:06

hasan nail canatın en güzel kitaplarından biri tavsiye ederim

10-02-2020 16:01

özet için sağolun sizinki harika olmuş tam istediğim gibi

05-06-2022 18:29

çocuklara tarihi sevdirmek ve öğretmek için başarılı bir eser olmuş

19-03-2023 15:24

üç şehitler destanı özeti de ekleyin

06-01-2024 12:18