Hasan Nail Canat

Hasan Nail Canat Kimdir

Hasan Nail Canat, 1943 yılında hayata gözlerini açmıştır. Küçük yaşlardan itibaren geleneksel tiyatro ile büyüyen yazar, ilerleyen yıllarda profesyonel olarak devam etmiştir. Üretken ve manevi yönü güçlü eserleriyle pek çok esere imza atmıştır.

Şiir, öykü ve tiyatro türlerinde eserler veren Hasan Nail Canat, eserleriyle çok yönlü bir yazın külliyatı bırakmıştır. Ailesinde tiyatro ve oyun yazarlığını kabullendirememesinden dolayı içinde büyüyen yazma şuuru; Hasan Nail Canat’ın ilk eserini şiir olarak yayınlamasının ardından Moskof Sehpası adlı tiyatro oyunuyla, geniş kitlelerin beğenisi kazanmasını sağlamıştır. Bu çok beğenilen eser binlerce kez oynanmış ve Hasan Nail Canat’ın yazarlık kariyerinin dönüm noktalarından biri olmuştur. Anadolu da oynadığı pek çok oyunun ardından İstanbul’a gelip tiyatronun zenginleşmesine katkı sağlamıştır. İstanbul’da sahnelediği pek çok oyundan sonra filmlerde rol alarak, eserleriyle kariyerini taçlandırmıştır. Yazar çocuklara ve yetişkinlere de tiyatro eğitimi de vermiştir. Toplumumuza katkılarıyla büyük sorumluluklar üstlenen Hasan Nail Canat günümüz pek çok tiyatro oyuncusunu da yetiştirmiştir.

Yasemen, Yaralı Serçe, Bir Küçük Osmancık Vardı, Kırımlı Murat Destanı Hasan Nail Canat’ın eserlerindendir. Yasemen adlı eserinde hayatın zorlukları karşısında yılmayan bir çocuğun yaşadığı zorluklar ve mücadele anlatılmıştır. Gül Yarası adlı kitabında tutkuları peşinde koşan bir çocuğun manevi yolculuğu sade ve akıcı bir anlatımla anlatılmıştır.

Toplumumuzun geçtiği zor yıllarda da eser vermeye devam Hasan Nail Canat, ‘’Bir Küçük Osmancık Vardı’’ adlı eseriyle 100 temel eser arasına girmiştir. Hasan Nail Canat 2004 yılında yaşama veda etmiştir.

Hasan Nail Canat Kitapları: Bir Küçük Osmancık Vardı, Nur Dağındaki Çocuk, Yaralı Serçe, Günahkar Baba, Kırımlı Murat Destanı, Yasemen, Bir Avuç Ateş, Gül Yarası, Yalnızlar Rıhtımı

Yazarı Takip Et

yeni kitabı çıktığında bilgilendir:
Üye Girişi Üye Ol

Yorum YazHasan Nail Canat Kitapları

Bir Küçük Osmancık Vardı

Bir Küçük Osmancık Vardı

100 temel eserden biri olan Bir Küçük Osmancık Vardı romanı en anlamlı çocuk kitaplarından biridir.

Puan: 7.7 | Oy: 115 | Yorum: 9

Hasan Nail Canat ile ilgili yorumlar

Hasan Nail Canat Yorum bir küçük osmanlık vardı ve gül yarası kitaplarını okudum güzeldi diğer kitaplarını da merak ediyorum

16-05-2017 20:55 !!

Yorum Yazreklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.