Hasan Nail Canat

Hasan Nail Canat Kimdir

Hasan Nail Canat, 1943 yılında hayata gözlerini açmıştır. Küçük yaşlardan itibaren geleneksel tiyatro ile büyüyen yazar, ilerleyen yıllarda profesyonel olarak devam etmiştir. Üretken ve manevi yönü güçlü eserleriyle pek çok esere imza atmıştır.

Şiir, öykü ve tiyatro türlerinde eserler veren Hasan Nail Canat, eserleriyle çok yönlü bir yazın külliyatı bırakmıştır. Ailesinde tiyatro ve oyun yazarlığını kabullendirememesinden dolayı içinde büyüyen yazma şuuru; Hasan Nail Canat’ın ilk eserini şiir olarak yayınlamasının ardından Moskof Sehpası adlı tiyatro oyunuyla, geniş kitlelerin beğenisi kazanmasını sağlamıştır. Bu çok beğenilen eser binlerce kez oynanmış ve Hasan Nail Canat’ın yazarlık kariyerinin dönüm noktalarından biri olmuştur. Anadolu da oynadığı pek çok oyunun ardından İstanbul’a gelip tiyatronun zenginleşmesine katkı sağlamıştır. İstanbul’da sahnelediği pek çok oyundan sonra filmlerde rol alarak, eserleriyle kariyerini taçlandırmıştır. Yazar çocuklara ve yetişkinlere de tiyatro eğitimi de vermiştir. Toplumumuza katkılarıyla büyük sorumluluklar üstlenen Hasan Nail Canat günümüz pek çok tiyatro oyuncusunu da yetiştirmiştir.

Yasemen, Yaralı Serçe, Bir Küçük Osmancık Vardı, Kırımlı Murat Destanı Hasan Nail Canat’ın eserlerindendir. Yasemen adlı eserinde hayatın zorlukları karşısında yılmayan bir çocuğun yaşadığı zorluklar ve mücadele anlatılmıştır. Gül Yarası adlı kitabında tutkuları peşinde koşan bir çocuğun manevi yolculuğu sade ve akıcı bir anlatımla anlatılmıştır.

Toplumumuzun geçtiği zor yıllarda da eser vermeye devam Hasan Nail Canat, ‘’Bir Küçük Osmancık Vardı’’ adlı eseriyle 100 temel eser arasına girmiştir. Hasan Nail Canat 2004 yılında yaşama veda etmiştir.

Hasan Nail Canat Kitapları: Bir Küçük Osmancık Vardı, Nur Dağındaki Çocuk, Yaralı Serçe, Günahkar Baba, Kırımlı Murat Destanı, Yasemen, Bir Avuç Ateş, Gül Yarası, Yalnızlar Rıhtımı


8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Hasan Nail Canat Kitapları

Yiğit Mustafa (Günahkar Baba) Yiğit Mustafa (Günahkar Baba)

Hasan Nail Canat, Yiğit Mustafa’nın hikayesiyle okurlarına tehlike dolu bir macera sunuyor.

Puan: 8.3 | Yorum: 5

Gül Yarası Gül Yarası

Hasan Nail Canat, Fatma’nın hikâyesiyle okurlara ailenin önemini, İslam dininin doğru yaşandığında ne kadar güzel, huzur verici olduğunu ve dinin kulaktan dolma bilgilerle öğrenilemeyeceğini anlatmaya çalışıyor.

Puan: 8.3 | Yorum: 6

Nur Dağındaki Çocuk Nur Dağındaki Çocuk

Nur Dağındaki Çocuk, Kerim’in dağda baygın bulunmasıyla başlıyor ve babasının şehit olmasıyla sona eriyor.

Puan: 8.4 | Yorum: 9

Yaralı Serçe Yaralı Serçe

Yaralı Serçe, asıl adı Kerim olan bir genç ile diğer mücahitlerin mücadelesini anlatıyor.

Puan: 8.7 | Yorum: 5

Bir Avuç Ateş Bir Avuç Ateş

Bir Avuç Ateş, on bir yaş ve üzeri tüm okurlara hitap ediyor. Dağılmaya yüz tutmuş bir ailenin hikâyesini anlatırken okura pek çok ders veriyor.

Puan: 8.5 | Yorum: 5

Kırımlı Murat Destanı Kırımlı Murat Destanı

Kırımlı Murat Destanı, annelerini, babalarını ve kız kardeşlerini komünistlerin zulümleriyle kaybeden iki kardeşin hikayesini anlatıyor.

Puan: 8.4 | Yorum: 5

Yasemen Yasemen

Yasemen’in hikayesi, hem çocuklar hem de yetişkinler için pek çok ders barındırıyor.

Puan: 8.6 | Yorum: 5

Bir Küçük Osmancık Vardı Bir Küçük Osmancık Vardı

100 temel eserden biri olan Bir Küçük Osmancık Vardı romanı en anlamlı çocuk kitaplarından biridir.

Puan: 8.4 | Yorum: 29

Hasan Nail Canat ile ilgili yorumlar

bir küçük osmanlık vardı ve gül yarası kitaplarını okudum güzeldi diğer kitaplarını da merak ediyorum

16-05-2017 20:55

gül yarası kitabı çok güzel onu da ekleyin, yaralı serçe de güzel

06-11-2018 19:05

tüm kitaplarını ve özetleri ekleyebilir misiniz sadece bir tanesi var burada bana diğer kitapları da lazım

15-05-2019 19:07

buraya sadece bir küçük osmancık vardı kitabı eklenmiş ama bir avuç ateş, günahkar baba ve nur dağındaki çocuk kitapları da çok güzel yasemen kitabı da fena değil onları da eklemenizi tavsiye ederim

18-11-2019 13:41

yasemen kitabını okudum beğendim tavsiye ederim

02-12-2022 22:03