Yasemen

Yasemen
Kitabın Yazarı:Hasan Nail Canat Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2005 Sayfa Sayısı:128 ISBN:9789752633193 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Amazon:8,67 TL KitapYurdu:8,68 TL D&R:9,80 TL BKM:10,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Yasemen - Hasan Nail Canat

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yasemen Özet

Yasemen’in hikayesi, hem çocuklar hem de yetişkinler için pek çok ders barındırıyor. Hikaye fazlasıyla hüzün dolu olsa da mutlu bir sonla bitiyor. Hikaye boyunca, önemli olanın hata yapmak değil da hatadan vazgeçmek olduğu pek çok örnekle vurgulanıyor. Sürekli, hem iyi hem de kötü olaylar birbirini takip ediyor. Böylece insanın hiçbir halinin kalıcı olmadığı ve bulunduğu konumun -iyi ya da kötü- her an değişebileceği gözler önüne seriliyor. Ayrıca kitaptaki pek çok karakter İslam’a uygun bir hayat yaşamaya çalışarak çocuklara bu konuda güzel bir örneklik sunuyor.

Yasemen henüz dört beş yaşlarındayken, ekonomik sıkıntılar yüzünden ailesiyle çok üzücü günler yaşıyor. Bir gün annesiyle babası çok kötü kavga ediyorlar. Bu kavgadan sonra Yasemen’in günleri adeta zehir oluyor. Daha sonra babası hatalarının farkına varıp hayatlarını düzeltmek için çabalıyor. Bunun için de bir iş buluyor ve şehir dışına çıkıyor. Aynı gün Yasemen’in annesi de köyden kendisini almaya gelen babasıyla köyüne dönüyor. Bu sırada Yasemen de babasının peşinden giderek kayboluyor. Annesi de babası da bu durumdan habersiz, Yasemen’in birbirlerinin yanında olduğunu sanıyorlar.

Yasemen’i yolda bulanlar karakola götürüyorlar. Ama karakolda bir arbede çıkıyor ve bu sırada Yasemen kaçıyor. Yollarda öylece gezinen Yasemen, bir kadınla karşılaşıyor. Neriman adındaki bu kadın, Yasemen’i trafik kazasında kaybettiği kızına benzetiyor. Bu yüzden de Yasemen’i evine götürmek istiyor. Böylece kocasıyla birlikte Yasemen’i ikna edip evlat ediniyorlar. Yasemen, yaklaşık sekiz yıl boyunca Neriman Hanım ve Nazmi Bey’le yaşıyor. Bu aileyle yaşadığı sürece çok mutlu ve rahat olsa da babasını hiç unutmuyor.

Bu yıllarda Yasemen’in babası da kızını arıyor ve gazetelere haber oluyor. Neriman Hanım ve Nazmi Bey bu haberi görüyorlar ama Yasemen’den ayrılmak istemiyorlar. Bu yüzden de gazete haberini saklayıp eski hayatlarına devam ediyorlar. Neriman Hanım hayatta olduğu sürece Yasemen’in üzerine titriyor. Ama bir gün Neriman Hanım trafik kazasında ölüyor. O günden sonra Yasemen’in hayatı yeniden alt üst oluyor. Neriman Hanım’dan sonra evin tüm düzeni değişiyor. Yasemen de bu evden kaçmak zorunda kalıyor.

Bir süre sokaklarda kalan Yasemen sonunda bir kahvehaneye giriyor. Merhametli bir adam olan kahveci Yasemen’e acıyor ve onu evine götürüyor. Kahveci Rahmi Baba’nın eşi Cemile Hanım ve kızı Selime, Yasemen’e çok iyi davranıyorlar. Yasemen bu evde de yıllarca kalıyor. Ama zamanla Selime, Yasemen’i kıskanmaya başlıyor. Gün geçtikçe bu kıskançlık daha da büyüyor. En sonunda da Selime, Yasemen’e iftira atarak Yasemen’in evden gitmesine sebep oluyor. Yasemen evden gittikten sonra Rahmi Baba eve geliyor. Olanları duyunca Selime’nin Yasemen’e iftira attığını anlıyor. Gerçekler ortaya çıkınca, Yasemen’e inanmayan Cemile Hanım çok pişman oluyor ama iş işten geçiyor. Böylece kızıyla birlikte yıllarca vicdan azabıyla yaşıyorlar ve Yasemen’i arıyorlar.

Yasemen o günden sonra çok zor günler geçiriyor. Birkaç yıl boyunca sokaklarda kalıyor. Kimi günler açlıktan bayılacak kadar sıkıntı çekiyor. Yine böyle günlerden birinde Rahmi Babalar’ın komşusunun oğlu Kerim Yasemen’i görüyor. Yasemen evden gittikten sonra olanları bilen Kerim, Yasemen’e her şeyi anlatıyor. Böylece Yasemen, Rahmi Baba’nın evine dönüyor. Bir süre sonra da Kerim’in ailesi Yasemen’e talip oluyor. Yasemen de Kerim ile evlenmeyi kabul edince hazırlıklar başlıyor. Bu sırada Yasemen, yıllar önce kendisine sahip çıkan Nazmi Bey’i hatırlıyor ve ona nişan davetiyesi gönderiyor. Yasemen’in evden kaçmasının ardından hatasını anlayan Nazmi Bey bu davete çok seviniyor. Yıllar sonra yeniden Yasemen’e ulaşınca, belki biraz da hatasını telafi etmek için Yasemen’i babasına ulaştırmak istiyor. Bunun için de elinden geleni yapıyor. Böylece Yasemen’in çok uzun yıllar sonra da olsa ailesine kavuşmasını sağlıyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Yasemen Yorumları

bana göre zayıf bir çocuk kitabı pek hoşuma gitmedi hasan nailin bir küçük osmancık vardı kitabı vardı o güzeldi ama bu pek hoş değil

09-01-2020 20:12

oldukça güzel bir kitap yazarın diğer kitapları da böyle güzel mi acaba tavsiye edeceğiniz kitapları var mı?

04-02-2020 14:28

Yiğit Mustafa (Günahkar Baba) Gül Yarası Nur Dağındaki Çocuk Yaralı Serçe Bir Avuç Ateş Kırımlı Murat Destanı Yasemen Bir Küçük Osmancık Vardı en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna