Yaralı Serçe

Yaralı Serçe
Kitabın Yazarı:Hasan Nail Canat Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2005 Sayfa Sayısı:128 ISBN:9789752632011 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:59,37 TL Babil:75,05 TL Pandora:85,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Yaralı Serçe - Hasan Nail Canat

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yaralı Serçe Özet

Yaralı Serçe, asıl adı Kerim olan bir genç ile diğer mücahitlerin mücadelesini anlatıyor. On üç bölümden oluşan kitapta okurlar için pek çok güzel örnek bulunuyor. Cesaret, vatan sevgisi, İslam davası gibi konuların ön plana çıktığı kitap, on bir yaş ve üzeri okurlara hitap ediyor. Genel olarak sade ve sürükleyici bir anlatıma sahip olduğu için kolayca okunuyor. Cümlelerin anlaşılmasını engellemeyecek nitelikte olsa da pek çok yazım yanlışı içermesi ise okuru olumsuz etkiliyor.

Su! Orada Su Var!

Yıldırım Reis, Yaralı Serçe ve beraberlerindeki mücahitler uzun süre yol alıyorlar. Güçleri tükenmek üzereyken bir dereye ulaşıyorlar. Dere kenarında biraz dinlenip yollarına devam ediyorlar. Böylece bir otele ulaşıyorlar ve orada yemek yiyip dinleniyorlar. Oteldekilerden aldıkları bir haber üzerine de vakit kaybetmeden Herat’a gitmek üzere yola çıkıyorlar.

Heratlı Cafer

Yolda askerlerle karşılaşınca çatışmaya giriyorlar. Bu çatışmada birkaç mücahit şehit olsa da askerleri güç duruma düşürüyorlar. Daha sonra yollarına devam edip bir çayhaneye varıyorlar. Yaralı Serçe’nin de içlerinde bulunduğu birkaç asker çatışma sırasında yaralandıkları için çayhanede kalıyorlar. Yıldırım Reis ile diğer mücahitler ise yollarına devam ediyorlar. Yaralı Serçe, Yıldırım Reis’ten ayrıldığı için çok üzülüyor. Ertesi sabah Heratlı Cafer, Yaralı Serçe ile diğer mücahitleri almaya geliyor. Heratlı Cafer’i daha önceden tanıyan Yaralı Serçe bu duruma seviniyor.

İşkence

Yaralı Serçe ve diğer mücahitler Heratlı Cafer’in evinde kalıyorlar. Ama bir süre sonra mücahitlerin birkaçı şehit oluyor. Yarası ağır olmayan mücahit de diğer mücahitlere katılmak için yollara düşüyor. Böylece Heratlı Cafer ile Yaralı Serçe yalnız kalıyorlar. Bu günlerden birinde askerler Heratlı Cafer’in evini basıyorlar. Yaralı Serçe bu baskından epey zarar görse de Heratlı Cafer’le birlikte az sayıdaki askerleri etkisiz hale getirmeyi başarıyorlar. Tek bir asker ise aman dileyerek canını kurtarıyor.

Yeşilce Köyü Alevler İçinde

Baskında öldürülen askerlerin haberi diğer askerlere ulaşınca Yeşilce Köyü’nde sağ insan kalmıyor. Bu sırada Heratlı Cafer ve Yaralı Serçe bahçede oldukları için zarar görmüyorlar. Kendilerine haber getiren ise baskında aman verdikleri asker oluyor. Böylece üçü birlikte yola koyuluyorlar ve bir köye ulaşıyorlar. Terk edilmiş olan köyün mescidinde Mirza Ağa’yla tanışıyorlar. Böylece Mirza Ağa da hanımı ve kızıyla birlikte mücahitlerle birlikte yola çıkıyor.

Kahraman Saliha

Artık altı kişi olan grup yolda askerlere rastlayıp çatışmaya giriyorlar. Bu çatışma sırasında Mirza Ağa’nın hanımıyla kızı, vurulan askerlerin silahlarını almayı başarıyorlar. Ama bu sırada Mirza Ağa’nın hanımı şehit oluyor. Hanımının ardından Mirza Ağa da şehit olunca Yaralı Serçe ve beraberindekiler dört kişi kalıyorlar. Böylece yola devam edip Üçdere Köyü’ne varıyorlar. Orada, eskiden asker olan mücahit şehit oluyor. Saliha da o köydeki bir şehit hanımıyla kalmaya karar veriyor. Heratlı Cafer ile Yaralı Serçe ise yine yollara düşüyorlar.

Tanklar ve Fareler

İki mücahit Obek kasabasına varıp Mirza Ağa’nın halasını buluyorlar. Yaşlı kadına Mirza Ağa ve ailesinin durumunu anlatıyorlar. Yaralı Serçe epey yaralı olduğu için yaşlı kadınla Obek’te kalıyor. Heratlı Cafer ise mücahitlere katılmak üzere yola çıkıyor. Heratlı Cafer’in gidişinden sonra Yaralı Serçe sokağa çıktığı bir gün askerler tarafından zindana atılıyor.

Merhaba Hürriyet

Nemli zindanda aç ve susuz kalan Yaralı Serçe çok zor günler geçiriyor. Sonunda ise hem özgürlüğüne hem de çok sevdiği Yıldırım Reis’e de kavuşuyor. Bir süre sonra Demirci ve Selman adlı mücahitlerle birlikte Obek’ten ayrılıyorlar.

Boynu Bükük Çocuklar

Yaralı Serçe gibi yetim-öksüz çocukların olduğu bir köye varıyorlar. Bu köyde ve birkaç yerde dinlenerek yollarına devam ediyorlar. Epey yol aldıktan sonra da terk edilmiş bir kulübe görüyorlar.

Karanlıkta Yaşayan Çocuk

Küçük bir çocukla karşılaştıkları kulübede bir süre kalıyorlar. Daha sonra Şeyh Abdullah’ı kurtarıp şehri terk ediyorlar.

En Saygıdeğer Adam

Böylece Yaralı Serçe, Şeyh Abdullah’la tanışıyor ve ondan çok etkileniyor.

Tek Yürek, Tek Yumruk

Yıldırım Reis ve beraberindeki mücahitler diğer mücahitlerle beraber Herat’ı kurtarmak üzere yeniden yola çıkıyorlar. Yolda, köyünü askerler basmış olan bir çocuğa rastlıyorlar.

Bilal’in Köyü

Bu köyü ve Herat’ı kurtardıktan sonra yine yollara düşüyorlar.

Kandahar’a Doğru

İşgal altındaki vatanlarının kurtulması ümidiyle çabalamaya devam ediyorlar.

Editör: Firdevs AÇAR

Yaralı Serçe Soruları ve Cevapları

Yaralı Serçe kimin eseri?

Hasan Nail Canat

Yaralı Serçe türü nedir?

Çocuk Kitapları

Yaralı Serçe kaç sayfa?

128

Yaralı Serçe Yorumları

hasan nailin yaralı serçe kitabı da çok güzeldir bunu da tavsiye ederim

14-01-2020 15:46

içindeki öyküler çok güzel burada hepsi yazılmamış yarım yamalak yazılmış kitabı okumanızı tavsiye ederim

18-02-2020 20:49

çocuk kitabı çıktı lise öğrencisine çocuk kitabı mı okutulur yaa

05-06-2022 17:51

bu kitabın başka baskısı var mı

18-03-2023 18:13

serçe kuşu hikayesi bumu

04-01-2024 23:21