Bir Avuç Ateş

Bir Avuç Ateş
Kitabın Yazarı:Hasan Nail Canat Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2005 Sayfa Sayısı:112 ISBN:9789752633186 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Babil:47,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Bir Avuç Ateş - Hasan Nail Canat

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bir Avuç Ateş Özet

Bir Avuç Ateş, on bir yaş ve üzeri tüm okurlara hitap ediyor. Dağılmaya yüz tutmuş bir ailenin hikâyesini anlatırken okura pek çok ders veriyor. Zalime boyun eğmemeyi, hatadan dönmenin ve aile bağlarının önemini vurguluyor. Okura, iyi ve kötü örnekleri bir arada sunarak okurun kişi ve olayları daha iyi değerlendirmesini sağlıyor. Ayrıca hem çıkar ilişkilerine hem de dostluk ve komşuluk ilişkilerine dair pek çok örnek sunuyor.

Abdullah Bey iki oğluyla birlikte mütevazı evlerinde yaşıyor. Kanser hastası olan eşi İffet Hanım ise hastanede kalıyor. Küçük oğulları Mehmet, Edebiyat Fakültesi’nde okuyor. Büyük oğulları Kenan ise ailesinden kopuk bir şekilde kafasına estiği gibi yaşıyor.

Abdullah Beyler’in komşusu Seyfi Bey, çeşitli meyhaneler işletiyor. Aynı zamanda da mahallerine büyük bir kumarhane açılması için çalışıyor. Mahallede sadece Abdullah Bey bu işe karşı çıkıyor ve evini asla satmayacağını söylüyor. Seyfi Bey, Abdullah Bey’i kendi başına ikna edemeyeceğini anlayınca Kenan’dan yardım istiyor. Böylece Kenan’a, meyhanelerinde kredi açtırarak babasını ikna etmesini bekliyor. Bu yüzden Kenan, Seyfi Bey’e epey borçlanıyor.

Kenan’ın borçları iyice artınca Seyfi Bey, Kenan’ı biraz tehdit ederek artık babasını ikna etmesini söylüyor. Böylece Kenan, babasını ikna etmek için kardeşinden yardım istiyor. Ama kardeşi bu işe kesinlikle razı olmuyor. İki kardeş bu mesele yüzünden kavga ederken Abdullah Bey eve geliyor. Kenan bu kez de babasıyla kavga ediyor. Bu kavganın ardından önce Abdullah Bey sonra da Kenan evi terk ediyor.

Abdullah Bey deniz kenarında hava aldıktan sonra birkaç adam tarafından kaçırılıyor. Ormanlık alana götürülerek saatlerce dövülüyor. Adamlar gittikten sonra da esrarkeşlerin saldırısına uğruyor ve cebindeki tüm parayı onlara kaptırıyor. Biraz kendine gelince ayağa kalkıp ilerlemek istiyor. Ama az sonra düşüp yuvarlanıyor. Böylece eskisinden daha kötü bir hale geliyor.

Abdullah Bey uzun süre eve gelmeyince hem yakın arkadaşı Mustafa Bey hem de Mehmet meraklanıyorlar. Böylece Mustafa Bey karakola başvuruyor. Mehmet de annesini ziyaret ediyor. Bir süre sonra karakoldan haber geliyor ve Mehmet ile Mustafa Bey hastaneye kaldırılan Abdullah Bey’i ziyaret ediyorlar. Abdullah Bey de Mehmet de bu kötülüğün Seyfi Bey’den geldiğini tahmin ediyorlar. Ama Seyfi Bey’i polise şikayet etmek dışında bir şey yapamıyorlar.

Mehmet hem annesi hem de babasıyla ilgilenirken Kenan, Seyfi Bey’e olan borcunu ödemek için yollar arıyor. Eski bir dostunu ziyaret ettiğinde hayatına bir çekidüzen vermesi gerektiğini fark ediyor. Ama bunun o kadar da kolay olmadığını anlayarak kendisi gibi kirli işlere bulaşan arkadaşlarının yanına gidiyor. Bu arkadaşlarından birinde yüklü miktarda para olduğunu öğrenince parayı çalmaya çalışıyor. Epey uğraşıp parayı çalıyor ama son anda arkadaşlarına yakalanıp nezarethaneye giriyor.

Kısa süre sonra arkadaşları şikayetlerini geri çekiyorlar ve Kenan yine Seyfi Bey’den nasıl kurtulacağını düşünmeye başlıyor. Kenan kendini kurtarmaya çalışırken Abdullah Bey hastaneden taburcu oluyor. Eşinin de evde daha iyi olacağını düşünerek onu da hastaneden taburcu ettiriyor. İffet Hanım aylar sonra evine gelince Mehmet de çok seviniyor. Ama bu sevinçleri, gece yarısı evlerinin makineli tüfekle taranmasıyla son buluyor. Bu son olay herkesi daha da tedirgin ediyor. Mehmet, ailesiyle başına gelenleri arkadaşlarına anlatınca anne ve babasını bir arkadaşının İzmit’teki evine gönderme imkânı buluyor.

Anne ve babası güvende olunca Mehmet de arkadaşlarıyla birlikte Seyfi Bey’in usulsüzlüklerini araştırıyor. Bu araştırmalar sayesinde evlerini satan mahallelilerin de desteğini kazanıyor. Böylece mahallenin çoğunluğu birlik oluyor ama Seyfi Bey yine dalavereler çevirip kendini kurtarıyor.

Tüm bunlar olurken Kenan hiçbir çıkar yol bulamıyor ve Seyfi Bey’in adamları tarafından yakalanıp Seyfi Bey’e götürülüyor. Seyfi Bey sorunları kökünden çözmek için Kenan’dan, babasını öldürmesini istiyor. Kenan bu istek karşısında adeta deliye dönüyor. Ama başka çaresi olmadığı için bu teklifi kabul etmiş gibi görünüyor. Adamların elinden kurtulur kurtulmaz da karakola koşuyor. Seyfi Bey hakkında bildiği her şeyi anlatıp hem onun hem de onunla iş birliği edenlerin tutuklanmasını sağlıyor.

Böylece Abdullah Bey ve ailesi rahat bir nefes alıyorlar. Kenan’ın da kendine çekidüzen vermesiyle mutlu mesut yaşıyorlar. Bir süre sonra İffet Hanım hastalığı yüzünden vefat ediyor. Bu olayın ardından Abdullah Bey ve oğulları birbirlerine daha çok bağlanıp hayatlarına devam ediyorlar.

Editör: Firdevs AÇAR

Bir Avuç Ateş Soruları ve Cevapları

Bir Avuç Ateş kimin eseri?

Hasan Nail Canat

Bir Avuç Ateş türü nedir?

Çocuk Kitapları

Bir Avuç Ateş kaç sayfa?

112

Bir Avuç Ateş Yorumları

güzel bir çocuk kitabı hasan nail canatın kitaplarının çoğu bende de var burada görünce de şaşırdım

14-01-2020 15:46

hasan nail anneler arasında pek bilinmiyor bu site ona hak ettiği değeri vermiş mutlu oldum umarım ebeveynler çocukları için hasan nailin kitaplarını da düşünmeye başlar

18-02-2020 15:33

okudum güzel bir kitap çocuklar için çok uygun

03-06-2022 15:09

ateş kuşu kitabının özeti yok mu

15-03-2023 22:41

bana da ateş kitabının özeti lazım aratınca bu sayfa çıkıyor ama kitap farklı

31-12-2023 22:06