Yaşadığım Gibi

Yaşadığım Gibi
Kitabın Yazarı:Ahmet Hamdi Tanpınar Kitap Türü:Deneme Yayınevi:Dergah Yayınları Yayınlandığı Yıl:1970 Sayfa Sayısı:541 ISBN:9789759955717 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:34,50 TL Pandora:38,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yaşadığım Gibi - Ahmet Hamdi Tanpınar

Kitap Türü:Deneme

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yaşadığım Gibi Özet

Yaşadığım Gibi, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın deneme, eleştiri, gezi türünde yazdığı, gazete ve dergilerde yayımlanan eserlerinden oluşmaktadır. Tanpınar, düşüncelerini yer yer ağır, yer yer akıcı üslubuyla okuyucusunu farklı atmosferlere sokar. Her yazısında sanata ve edebiyata ne kadar önem verdiğini ısrarla belli eder.

Yazılarında yerli ve yabancı sanatçılara sık sık atıflarda bulunur. On-on beş yazısında özellikle hocası Yahya Kemal’den bahseder. Hocasına methiler sıralar. Yabancı sanatçılardan; Dostoyevski, Kafka, Victor Hugo, Flubert, Tolstoy gibi büyük edebiyatçıların eserlerine yaptığı tahliller de Tanpınar’ın yazılarını süslemiştir. Kitap yedi bölümden oluşmaktadır. Bunlar:

1.İnsan ve Cemiyet
2.İnsan ve Ötesi
3.Üç Şehir
4.Paris Tesadüfleri
5.Türk Dili ve Edebiyatı
6.Musiki
7.Plastik Sanatlar

İnsan ve Cemiyet bölümünde, genellikle şark ve garp konusunu ele almış ve iki medeniyeti karşılıklı mukayese etmiştir. ”Biz” ile başlayan hitaplarında sıklıkla ülkemizde yaygın olan yanlış düşünce ve davranışları entelektüel bir şekilde eleştirmiş. “Kütür ve Sanat Dallarında Gösterdiğimiz Devamsızlık” adlı yazsıda da eleştirileri rahatlıkla görülebilir. Bu bölümde söylediği en güzel vecizeleri: “İnsanoğlu kendi ferdiyetini bile ancak içinde yaşadığı cemiyetle idrak eder.” bir diğeri “Unutmayalım ki fevkalade hadiseler fevkalade tedbirler ister. Hem kendimizden hem de yeni gelen kardeşlerimizden mesuluz.”

İnsan ve ötesi bölümünde, yer yer yaşadığı anılara değinmiş. Örneğin “Kitap Korkusu” adlı yazısında Erzurum Lisesinde hocayken okulda Fransızca dersi veren Mısırlı Abdulhakim Bey’in kitap korkusunu anlatmış. Elbette Tanpınar gibi sıkı bir okur bu durumu enine boyuna eleştirir. “Nasıl olur da bir insan kitap okumaktan korkar!” diye ünlemlerde bulunmuştur. Abdulhakim Bey’in kitap okumama gerekçesi de Kuran ve birkaç dini kitabın ona yettiği, hele hele ecnebi dilinde yazılmış romanların hakikat benliğimizi elimizden alması ve bizi delalete sürüklemesi büyük bir tehlike unsurudur. Ahmet Hamdi bu olayla şark hakkında çıkarımlarda bulunmuştur.

Üç Şehir bölümünde, yoğun şehir tasvirleriyle İstanbul, Bursa, Maraş’ı her konuda ele almış. Şehrin imar faaliyetlerinden tarihi ve sanat eserlerine kadar her konuyu ince ince analiz etmiş. “Bir şehir kendi iktisadi kudreti kadar mamur olur.” Demiş. Özellikle İstanbul’u her yönüyle anlatmış. Fetihten önceki, Fatih’in İstanbul’u fethetmesi, İstanbul’un uğradığı tahribatlar, İstanbul’un saray ve camilerinin tarihçesi, Osmanlı padişahları, sanat eserlerine yapılan yanlış restorasyonlara değinmiş. Restorasyon konusunu bir hayli uzun turmuş. Şu cümleyle durumu özetlemiş: “Yıkmak, yapmak için dahi olsa daima zararlıdır ve hakiki yapıcılık ilave etmektir.” Bursa’yı da İstanbul’u ele aldığı gibi anlatmış. Bursa’nın fethi, bir zamanlar Sufilerin olduğu manevi bir şehir olduğu, tarihi Bursa yangınından bahsetmiş. Bu yangında sanat eserlerinin heba olmasını milli bir felaket olarak nitelendirmiş. “Hakikat şu ki, biz de sorumluluk vicdan azabının çocuğudur.” ifadesiyle bizleri kınamıştır. Maraş’ı da daha çok milli mücadele dönemleriyle ve popüler gelenekleriyle ele almış.

Paris tesadüfleri bölümünde, Üç Şehir bölümündeki şehir tasvirleriyle Paris’i kelimelerle resmetmiş. Bu bölümde sıkça atıf yaptığı Zenon, Heraklitos gibi filozoflarla felsefi bilgisini de göstermiştir. Tanpınar tamamen Valery, Baudelaire hayranı. Özellikle birçok yazısında Valery’den bahsetmiş. Bir zamanlar Paris’e gelmiş olan Şinasi, Namık Kemal, Ziya Paşa gibi Tanzimatçıları da anmış. Paris’e yaptığı methiyelerle bir Fransız hayranı olduğunu göstermiştir.

Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde, Gazeteci ve edebiyat öğrencilerinin Ahmet Hamdi Tanpınar ile yaptığı röportajlar yer alıyor. Kendi zamanının güncel konuları hakkında, sanat ve edebiyat hakkında sorulan sorulara cevap vermiş. Gençlere de birçok tavsiyede bulunmuştur. Bunlardan biri: “Hayatımda en çok üzüldüğüm şey jurnal tutmamamdır. Gençlere verecek tek nasihatim bir jurnal tutmalarıdır. İnsan her şeyi kendinden hayatından çıkarır. Jurnal tutan adam kendini gözünün önünden ayırmıyor demektir.” Tanpınar kendi kitaplarına ve yazılarına gelen eleştirileri de objektif bir şekilde cevaplandırmıştır.

Musiki ve Plastik Sanatlar bölümünde “unutmayalım ki sanat, sevgi ve alaka ile gelişir” nasihatiyle bizleri sanatla ilgili olmaya davet etmiştir.

Yaşadığım Gibi kitabı, belli bir düzen içerisinde gitmediği için okuru biraz sıkabilir. Ahmet Hamdi daha çok düşünce yazısı yazdığı için konular arasında sağlam bir bütünlük yok. Düşüncelerini zengin kelime haznesiyle ifade etmesi okurlarının bilişsel gelişiminde oldukça faydalı. Kitap sayesinde birçok eski kelime öğrendim. Oldukça yararlı, bir o kadarda ağır bir derleme eser.

Yazan: Helin Bazman

Yaşadığım Gibi Soru Cevap

yaşadığım gibi kimin eseri?

Yaşadığım Gibi eseri bir Ahmet Hamdi Tanpınar eseridir.

yaşadığım gibi türü nedir?

Ahmet Hamdi Tanpınar Yaşadığım Gibi kitabındaki yazılarını aslında farklı gazete ve dergilerde parça parça yayınlamıştır. Bu yazılar derlenmiş ve Kültür Edebiyat Yazıları türü olarak kitap haline gitirilmiştir. Genel tanım olarak Deneme türü olarak da kabul edilir.

Yaşadığım Gibi Yorumları

okurken sıkıldım zzor bitti diyebilirim

08-11-2017 20:15

ahmet hamdiden daha iyi bir kitap bekliyordum bence hayal kırıklığı

19-01-2019 19:50

ahmet hamdi tanpınarı çok severim çoğu kitbını da okudum ama yaşadığum gibi kitabı onun standardının çok altına kalmış okurken çok sıkıldım tat alamadım konusu yavaş işliyor karakterler ilginç değil olaylar akmıyor şaşırdım açıkçası onun ahmet hamdi kitabı olduğuna inanmak zor

02-06-2019 16:01

hocamız ödev verdi soruları cevaplamamız lazım yaşadığım gibi türü nedir demiz deneme sanırım yaşadığım gibi kimin eseri diye sormuş zaten kitabın üzerinde yazıyor arkadaş böyle soru mu olur kitabın konusu nedir diye sormuş buradaki özetten çıkarttım zaten ama bir de karakterleri sormuş onda takıldım

05-08-2019 12:22

güzel bir kitaptı deneme türünde yazılmış insanlar ahmet hamdi olunca roman bekliyorlar adam farklı bir esere imza atmış işte farklılıklar güzeldir

26-09-2019 16:54

ahmet hamdi aslında güzel eserleri olan bir yazar ama bu kitabın türü pek hoşuma gitmedi yaşadığım gibi pek onun tarzı olan bir kitap değil en azından diğer kitaplarının bazılarını okumuş biri olarak bana öyle geldi

26-11-2019 16:27

yaşadığım gibi isimli kitabının yazarı kimdir acaba?

05-02-2020 22:37

Yahya Kemal Yaşadığım Gibi Mahur Beste Huzur Aydaki Kadın Beş Şehir Sahnenin Dışındakiler Saatleri Ayarlama Enstitüsü en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli