Ustam ve Ben

Ustam ve Ben
Kitabın Yazarı:Elif Şafak Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Doğan Kitapçılık Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:480 ISBN:9786050918038 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 134

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:244,76 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ustam ve Ben - Elif Şafak

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Tarihi

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ustam ve Ben Özet

Elif Şafak son kitabı olan Ustam ve Ben’in tanıtımını yaparken kitabın 3 yıllık bir araştırma sonrası oluşturduğunu ve Mimar Sinan’ı farklı bir açıdan anlattığını açıklamıştı. Fakat bu tarz bir kitap yazmak için 3 yıllık çalışmaya pek gerek yok gibi görünüyor. Kitap da Mimar Sinan o kadar az anlatılıyor ki Yazar’ın sitem ettiği gibi Mimar Sinan’ın neden bu kadar fazla tanınmadığını da kendi bu kitap ile bir örnek sunmuş.

Ustam ve Ben kitabında Cihan adında Hindistanlı bir çocuk ile Çota adındaki bir filin hikayesi anlatılıyor. Mimar Sinan ile olan ilgisi ise Cihan’ın zamanla Mimar Sinan’ın çıraklarından biri olması.

Cihan Hintli bir çocuktur ve üvey babasına bir savaş fili emanet edilir. Fil hamile kalır fakat hamileliği beklenilenden çok daha uzun ve zorlu geçer. Bunun üzerine Cihan anne adayına elinden geldiği kadar iyi bakar. Uzun beklentiler sonrasında beyaz ve olağandan ufak bir fil dünyaya gelir. Cihan beyaz fili çok sever ve ona çok iyi bakar.

Bu sırada Şah Kanuni Sultan Süleyman’a farklı bir hediye vermek ister ve bunun üzerine namı her yere yayılan beyaz fil akla gelir. Cihan istemese bile beyaz fili onun elinden alırlar ve İstanbul’a göndermek üzere hazırlarlar. Yanı bir de fil bakıcısı verirler. Fil tam gemiye yüklenecek iken veda etmek için gelen Cihan kırık bir sandık görür ve kaderini o an yaptığı bir karar ile belirler. Sandığın içine gizlenir ve bu şekilde gemideki yerini alır.

Cihan sürekli sandığından çıkarak beyaz filin yanına gider ve gizliden onunla ilgilenir. Fakat sonunda yakalanır ve kaçak yolcu olduğu anlaşılır. Fil bakıcısı ile Cihan seyahate devam ederler fakat bir fırtına çıkması ile gemiden ilk atılacak şey olarak fil ortaya sunulur. Fili suya atınca Cihan’da dayanamaz ve fil ile birlikte atlar. İmdatlarına başka bir gemi yetişir ve onları gemiye alır. Kaptan filimn Sultan Süleyman için olduğunu duyunca çocuğu ve fili korumasına alır ve onları İstanbul’a getirir. Fakat bunun bir bedeli vardır. Adam Cihan’ın fil bakıcısı olduğunu söyleyerek saraya sızmasını ve onun için değerleri şeyler çalmasını ister.

Cihan beyaz film ile birlikte sarayın hayvanat bahçesine yerleşir. Sultan Süleyman bir kez olsun fili görmeye gelmez fakat kızı olan Mihrimah her gün çıkıp fili görmeye gelir. Zamanla Cihan hikayesini ve uydurduğu hikayeleri Mihrimah’a anlatmaya başlar ve aralarında bir yakınlaşma olur. Fakat bir gün Hürrem Sultan çıka gelir ve filin marifetlerini öğrenmek ister. Hazırlıksız yakalanınca Cihan savaş fili olduğunu söyler. Söylemesi ile birlikte savaşa gönderilmesi bir olur.

Kendisi daha önce hiç savaşta bulunmamıştır ve dahası fil de daha hiç savaşa dahil olmamıştır. Fakat kendilerini bir anda savaşa giderken bulurlar. Fakat ordu bir nehri geçemediği için beklemek zorunda kalır. Köprüler inşa edilir fakat hepsi yıkılıp gider. Bunun üzerine yeniçeri Sinan ortaya çıkar ve köprüyü inşa edebileceğini belirtir. Bunu fırsat bilen Cihan da Sinan’a fil ile birlikte ona köprüde yardım edebileceklerini belirtir. Böylelikle Cihan ile Mimar Sinan tanışırlar.

Savaştan dönünce Cihan hayatına devam eder. Bir gösteri sonrası filmin kontrolden çıkması ve Sultan Süleyman’a saldıracağı düşüncesi ile okla vurulmak istenirken Cihan atlar ve okun hedefi olur. Ziyaretine gelenlerden biri de Mimar Sinan’dır. Mimar Sinan Cihan’ın ona gönderdiği mimarlık çizimlerinden etkilenmiştir ve onu okutmak ve yanına çırak olarak almak istediğini söyler. Böylece Cihan Koca Sinan’ın çıraklarından biri olmuştur.
Kitabın bundan sonraki bölümlerinde Cihan hem fil bakıcılığı görevini devam ettirmiş, hem kalbindeki aşkı gömmek zorunda kalmış hem de Mimar Sinan’ın inşaatlarında çalışmıştır. Süleymaniye, Su bağlantıları ve Selimiye ile birlikte birçok inşaata imza atmışlardır. Fakat her inşaatta açıklanamayan kazalar olmaktadır ve Cihan bunların komplo olduğunu düşünmektedir.

Mimar Sinan’ın ölümüme kadar tarihin akışı ile paralel olaylar anlatılıyor kitapta. Mimar Sinan’ın ölümü ile birlikte işin içine kurgu girmeye başlıyor. Mimar Sinan yerine Cihan yerine Davud’u seçiyor. Cihan büyük hayal kırıklığı yaşıyor. Mimar Sinan’ın çıraklarından birinin sırrı ortaya çıkıyor ve İstanbul’u terk ediyor. Diğeri ise hastalanıp ölüyor. Tabi fil de Cihan’ı yalnız bırakıyor. Son olarak Mihrimah Sultan’da hayata gözlerini yumuyor ve Cihan’dan son arzusu onun hakkında söylenecek kötü şeylere kulak asmaması oluyor. Cihan ilk başta bunun anlamını anlamıyor.
Daha sonra Cihan kendini gerçeklerle yüzleşir bir vaziyette buluyor. Tabi bunu yaparken yine başını belaya sokuyor. Tüm gizemler ortaya çıkıyor.

Ustam ve Ben romanında Mimar Sinan’ın ne kadar mükemmel bir Mimar ve ne kadar iyi bir insan olduğunu görüyorsunuz. Fakat eserlerinin detaylarına girilmeden geçilmesi ve yoğunluğun Cihan’a verilmesi çok kötü olmuş. Dahası kitap yersiz olarak çok fazla uzatılmış. Yine de okumak için mükemmel bir kitap diyebiliriz.

Ustam ve Ben Konusu

Türk edebiyatının usta kalemlerinden biri olan Elif Şafak son zamanların modasına uyuyor ve O da Osmanlı tarihinden bir kesidi yeni kitabı olan Ustam ve Ben’e aktarıyor. Tabi söz konusu Elif Şafak oluncada ortaya mükemmel bir tarihi eser çıkıyor diyebiliriz.

Ustam ve Ben Osmanlı tarihinden bir kesit sunuyor fakat bu kesit diğerlerinden çok farklı. Elif Şafak tarihi gerçekler ile kendisinin mükemmel hayal gücünü harmanlıyor. Bunu yaparken de sadece Türk tarihinin değil dünya tarihinin en usta mimarlarından biri olan Mimar Sinan’ı işin içine katıyor.

Bir karmaşanın içinde yükselen bir hayat ve tarihe taşlarla atılan unutulmaz imzaları konu alan kitap Osmanlı tarihindeki çekişmeleri mükemmel bir şekilde okurlarına sunuyor.

Ustam ve Ben Soruları ve Cevapları

Ustam ve Ben kimin eseri?

Elif Şafak

Ustam ve Ben türü nedir?

Yerli Romanlar, Tarihi

Ustam ve Ben kaç sayfa?

480

Ustam ve Ben Yorumları

şahane bir kitap bir kerede okuyacaktım ama gözlerim daha fazla dayanamadı gece geç saatlere kadar zorladım kendimi çok akıcı çok güzel mutlaka okuyun

09-01-2014 00:28

çok okumak istiyorum ama kitabı bir türlü bulamadım internetten almak içinde kartım yok off bir an önce bizim buradaki kitapçılara gelse de okuyabilsem

10-01-2014 20:19

kitap mimar sinanı mı anlatıyor yoksa sadece mimar sinanın eserleri hikayenin içinde mi geçiyor?

10-01-2014 20:19

Hayatımda okumaktan en keyif aldığım kitaplar listemde ilk sırada yer alıyor insan kendini hikayede hissediyor. Okurken tarihi gerçekleri düşünmeden edemiyorum. İlginç bir eser olmuş. Tarihi niteliğine gelince düşünceler içinde kalıyorsunuz.. Şiddetle tavsiye ederim.. Mimar Sinan'ın hayatının bilinmeyen yönleri bu kadar güzel anlatılamazdı...

11-01-2014 20:47

bu kitap çok güzel

13-01-2014 18:47

teşekkürler elif şafak yine mükemmel bir iş çıkartmışsın harika bir kitap

13-01-2014 22:08

mükemmel bir roman herkese tavsiye ederim mimar sinan hayranıyım

15-01-2014 05:25

çok güzel bir kitap teşekkürler eşif şafak severek okuyorum tm kitaplarınızı bir gn tanışmak isterim

15-01-2014 05:26

mükemmeldi bir kerede okudum inanılmazdı

16-01-2014 02:18

mimar sinan hayranı oldum tüm kitaplarını okurum

16-01-2014 20:37

şuana kadar okuduğum harika,muhteşem,muazzam bir kitap olmamıştı.Teşekkürler Elif Şafak.

17-01-2014 11:02

Tsk elif şafak harika bi eser ortaya koymuş ..

18-01-2014 21:44

TEŞEKKÜRLER ELİF ŞAFAK MUHTEŞEM BİR ESER OLMUŞ BRAVO GÖRDÜĞÜM ESERLERDEN ÇOK GÜZEL

19-01-2014 19:56

kitap çok güzel kurgulanmış ve çok akıcıydı ama tarihsel gerçekliğini düşünmeden edemiyor insan...

20-01-2014 23:28

okurken öyle sevdim öyle bağlandım ki kitabı bitirmek istemedim. tarihten beslenerek harika bir kurgu oluşturmuş elif şafak. kitap bittiğinde tatlı bir burukluk yaratıyor insanda.

21-01-2014 19:10

Ey sevgili okur kitlesi! Unutmayın ki, özgürlükler ve demokrasi bakımından geri bir ülkede yaşıyoruz. Tarih,yönetenler açısından şimdiye dek içi açılmaması gereken tehlikeli bir sandıktı. Başbakanlık, saray vb arşivleri bile 2000 li yıllarda, o da kısmen açılabildi. Akademisyen dahi olsanız, kendi tarihinizi size müsaade edildiği kadarıyla araştırabiliyorsunuz. Biz tebaadan kullar olarak Osmanlı'nın gündelik hayatına dair ne biliyoruz ki? En fazla hamaset...Öyle mi, değil mi? O halde size şunu öneriyorum;bu kitabı okurken, mesela, mimari yanlışlarla dolu, öyleyse okumaya değmez, filan demeyin. Günlük hayatı dokumaya çalışan bir emek var mı, yok mu ona bakın. Emin olun ki, gerçeğe en yakın bilgiye ulaşmak hala imkansız; hele hele, bunu yazmak! Tarih, sanat,edebiyatla içli dışlı olanlar her eserde olduğu gibi kusur aramayı sever. Memleket olarak, topyekün yani, ne yazık ki tarihimizi dizi film, romanlardan vb. öğrenen milletiz. Şu Muhteşem Yüzyıl dizisi mesela; sanki tarih danışmanları yokmuş gibi ciddi hatalarla ilerliyor hala; ama varsın böyle olsun...Önümüzdeki yarım asırda, toplum olarak böyle böyle belki bir yere varırız. Bu eserler, inkar edilemeyecek derecede araştırma ve öğrenmeyi teşvik ediyor, unutmayalalım. Bu da iyi birşeydir...Bu romana gelince; ayrıntıda söyleyecek çok sözüm var, ama dediğim gibi es geçiyorum. Sadece iki noktaya değineceğim.Kapaktaki 'Elif Şafak', 'Ustam ve Ben' den büyük olmuş. Kompleksli bir görüntü; ben önemliyim diyor. Diğer noktaysa, Sinan'ın dünyasının ramandaki eksikliği, azlığı. 20 li yaşlarda devşirilmiş bi ademoğlunun, hiç mi geçmişi olmaz. Sinan, içinde doğup büyüdüğü Ermeni kültürünü hiç mi karakterinde taşımaz. Mühtedi(dönme) Sinan'ın iç dünyası nasıldır? Kendini muhakkak ve muhakkak bir cemaat ya da mezheple tarif eden insanlar toplumunda Sinan kim? Sadece köprü, cami vb.mi inşaa eder? Koskoca imparatorluğun mimarmabaşı olan bu şahsiyet, sadece işini mi düşünür? Bağlamları, anıları, amaçları, dünyaya, ülkeye, insana bakış açısı filan yok mudur? Gündelik hayatın derinlilerine, ayrıntılarında akan dinler ve kültürler çatışması nerde?
Neyse...Eline sağlık Elif Şafak...

23-01-2014 09:45

kitabın yarısına geldim ve bayıldım gerçekten mükemmel yazılmış teşekkürler elif şafak tamamını okuyunca tekrar yorum yazacağım ama şimdiden mükemmel gidiyor diyebilirim

Dmt • 28-01-2014 20:59

tarihsel roman adı altında çok kitap okudum fakat elif şafak burada ne yapmaya çalışmış anlamadım.kitap beni hayal kırıklığına uğrattı.hayal konusunda gerçekten sınır tanımıyor yazarımız? :)

04-02-2014 20:13

geberiyorum hemen okumak için...

06-02-2014 01:52

bence havuc ve teo devamli melis ile ecenin pesinde donuyorlar senaryoyu yazan degistirde artik eceyle melis.Havucla teonun pesinden kossun Boyle giderse seyirci bulamazsiniz

06-02-2014 22:49

kitap yeni elime ulaştı yorumları okuyup aldım merakla okuyacağım herkes çok tavsiye etti mimar sinanı da çok seviyorum mimarlık öğrencisiyim tam benlik

10-02-2014 02:42

inanamıyorum bu yorumlara çunki biz siniifça okuyamıyoruz çok sıkıcı galıba sinav olucaz ayrica sınıf lise 2

13-02-2014 12:47

coq gözel kitep moasallah

13-02-2014 12:49

çok büyük bi mimar sinan hayranı olduğumdan cok mutlu olduğum kitdp

16-02-2014 22:19

lise2 ye giden arkadaş algı yetmiyosa demekki.. Biraz fazla kitap okusaydın(ız)da kolayca kavrayabilseydin. Ayrıca kitap zorla okunmaz içine sinerek ve severek okunur.

20-02-2014 17:17

bu kitap tarih öncesi kitapmı?

20-02-2014 19:45

güzel bir kitap herkes okumalı

22-02-2014 12:52

Güzel, ilgi çekici, genel olarak da akıcı bir kitap ancak lisede okuyan arkadaşımı da çok yadırgamamak lazım. Ara ara gereksizce uzatılmış betimlemeler, detaylar var (tabiki mimari eser detaylarından bahsetmiyorum). Sanki kitapta belli bir sayfa sayısının altına inmemek gerekiyormuş gibi. Ayrıca herkesin bir tarzı vardır evet çok okumak önemlidir ancak 15-17 yaş aralığındaki gençlerden bu kitabı ayıla bayıla okumasını beklemek de çok doğru olmaz. Farklı tarz kitapların ve yazarların tadına baktıkça kendi yönlerini bulacak ve farklı anlatımlarla genel kültürlerini arttırmayı tercih edebileceklerdir. Genç arkadaşım algının açılması adına okumanız çok önemli ama tabi ki bu okuduğunuz her şeyi sevip beğenmenizi gerektirmeyecek..

25-02-2014 11:46

elif şafak gereksiz yere kitabı çok uzatmış dahası kitap mimar sinanı değil çırağını analtıyor mimar sinan için sadece süleymaniyeyi yaptı, selimiyeyi yaptı, su yollarını yaptı vs şeklinde yazıyor bir de ne kadar mükemmel bir insan olduğu neyi nasıl yaptığını mesleğinin inceliklerini yada inşaatları dışındaki hayatını hiç anlatmıyor son olarak kitaba uyarlanan kurgu da çok zayıf kalmış işin altında mihrimah çıkıyor o kadar bunu da bir kokudan bulması daha bir saçma

01-03-2014 23:44

kitap gerçekten güzel ama ben de gereksiz uzatıldığı fikrine katılıyorum çok fazla gereksiz bilgi ve cümleler var bu da okurken insanı sıkıyor

03-03-2014 20:27

Kitabın adı yanlış konmuş, Mimar Sinan sadece kitabın adını süsleyerek satış potansiyelini arttırmış. Daha okumaya başladığınız an anlıyorsunuz zaten. Romandaki Usta Mimar Ali de olsa roman adına pek bir şey değişmezmiş. Kitap okunaklı güzel ancak biraz da reyting kokuyor!!! Biraz muhteşem yüzyıl biraz Dan Brown kokusu varr..

04-03-2014 08:55

kitap güzel ama açıkcası beklediğim kadar değil. yani bi kere mimar sinanın hayatını anlatmıyor ve yer yerde sıkıcı olabiliyor ne yazıkki.

04-03-2014 16:19

kitap güzel olduğunu söylediler yeni okumaya başladım 40. sayfadayım ama şimdiden çok rahatsız olduğum konular var padişahlarla ilgili

04-03-2014 16:28

Zirvedeki Osmanlıya ve toplumuna, tüm dünyanın saygısını kazanmış Kanuni Sultan Süleyma´na haksızlık etmiş. O zamandaki toplumsal yaşayışı iyi resmedememiş. Keşke bildiği bir konuda yazsa idi. Dil ve uslup olarak da beğenmedim. Elif Şafak eskisi kadar iyi yazmıyor. Bu kitabı tavsiye etmiyorum.

Derya • 04-03-2014 19:21

okumadım ama güzel olduğunu düşünüyorum

05-03-2014 15:53

güzel ama gereksiz uzun çok fazla gereksiz bilgi var sonu kötüydü kurgusu olmamış hiç

06-03-2014 09:56

çopk çok güzel

06-03-2014 14:38

elif şafak'ın bütün kitablarını okudum.ustam ve ben kitabinda fazla ayrıntı ve uzantılara girilmiş.yinede okunmaya deger güzel bir kitap.

08-03-2014 16:23

kitab yeni bitti su gibi aktı gerçekten sü sü süüpper

09-03-2014 21:16

Bende alicam baya güzele benzıyo yorumlarınıza bakıyorum da

13-03-2014 16:13

Kitaptaki kahramanlari özellikleriyle kısaca yazar mısıniz

23-03-2014 16:10

BENCE HER KİTAP GÜZEL VE OKUMAYA DEĞERDİR BU KİTAP BENİM ELİME GEÇİYOR BİZDE ŞÖYLE BİR ADET VAR BİZİM ELİMİZE BİR KİTAB GEÇTİMİ TÜM AİLE OKUR

23-03-2014 20:35

GÜNÜMÜZDE ÖĞRETMENLER ZORLA KİTAP OKUTUYOR VE OKUNMASI İÇİN SINAV İLE TEHDİT EDİYORSA YAZIKLAR OLSUN.ÖĞRETMEN!!! SENİN GÖREVİN ÖNERMEK,YOL GÖSTERMEK ! ZORLA GÜZELLİK OLMAZ,OLAMAZ !!!

26-03-2014 17:02

bir solukta okunabilen bir kitap mükemmel bir kurgusu var

27-03-2014 18:56

Kitabı ilk başta elinize aldığınızda Mimar Sinan hakkında bir şeyler okumak işitmek istiyorsanız yanılırsınız ki kitabın adı Çırağım ve Ben değil Ustam ve Ben yani bir 'çakma' filbazın hayatını ve onun gözünden Mimar Sinanı kısmen de olsa Osmanlının ufak tefek incilerini anlatan kitap. Tavsiye ederim.

30-03-2014 01:05

Tasvirler son derece basarili. Elif Safak uc yil boyunca hazirlanmis kitaba ve bence cok da belli oluyor. Cok akici bir Elif Safak kitabi, tavsiye ederim.

30-03-2014 17:18

cok güzel bir kitap bi kac günde okudum bitirdim. kitap anlatımı içeriiyle süper bi kitap cok süper hatta.. cevremdekı herkese tavsiye ederm okumayanlar mutlaka alıp okumalı bence derm.. bana kalırsa bu kitap ödülde alamlı derm. herkese saygılar

Mehtap Kara • 02-04-2014 12:16

bn kitabı hiç beğenmedim hiç akıcı değil ayrıca çok sıkıcı

02-04-2014 20:09

Elif şafak fetullah gülen in gelini!!

04-04-2014 19:46

harika bir kitap gerçekten... eline sağlık elif şafak. bu da
diğerleri gibi büyüleyiciydi.

06-04-2014 16:06

Suan kitabi okumaktayim ilk baslarda iyu gidiyordu son 30 sayfada turk filmine bagladi..

09-04-2014 00:48

Hemen almaya gidiyorum, nasılda kaçırmışım.

10-04-2014 16:18

Öğretmenler öğrencilere neden zorla kitap okutur sanki? Ben de bir öğretmen adayıyım ve kitap okumaya geçen sene başladım. Zorunluluk olmayınca nasıl da güzel bir etkinlik kitap okumak...

11-04-2014 12:40

mukemmel bi kitap bağımlısı oldum

12-04-2014 11:34

müthişşşşşşşşşşşş

17-04-2014 18:47

mehtap bana ozetini atarmısın

17-04-2014 19:54

ya birisi bana bu romandakikişilerin özelliklerini yazabilirmii acil

17-04-2014 19:57

valla mimar sinanı mı anlattı yoksa başka konularamı kaydı romanın akışı tam anlayamadım..

19-04-2014 22:04

bu kitap tek kelimeyle müthişş elif şafağıı tüm serisini okudum ama bu HARİKA

28-04-2014 15:42

Edebi üslubu canlanan bir tarih ancak keşke tarihi olayların serüvenini bu kadar değiştirmeseydi tadından yenmezdi

29-04-2014 19:41

Bence harika zaten elif safak in bütün kitaplarını okudum ilk okudugum. Kitap i baba ve piç di

03-05-2014 01:14

kitabı daha okumadım ama okumak için can atıyorum ama çok güzel bir kitap olduğunu düşünüyorumm eğer beğenirsem bir arkadaşıma alacağımmm;)))))))))))))):))))

25-05-2014 18:06

çok beğendim fakat mimar sinan ın arka pılanda kalması beni hayal kırıklığına uğrattı

25-05-2014 18:35

okurken bilinç altına yerleşen bi kurguya sahip bu yönünü çok sevdi:)

25-05-2014 18:42

Henüz okumadım ama okumayı çok istiyorum ve eminim ki çok güzeldir

Sevgi Ulaş • 03-06-2014 15:21

elif shafak gereksiz yere kitabı çok uzatmış çok gereksiz yerler var çırağın hayatı anlatılıyor fakat ilgi çekmeyen o kadar fazla nokta var ki keşke mimar sinana daha fazla odaklansaymış

15-06-2014 05:47

elif şafak boşuna 3-4 yıl araştırma yapmış bana söylese ben de kitaptaki kadar bilgi verirdim ona daha çok kitap satıcaz diye söylemedikleri yalan yok helal olsun

16-06-2014 21:10

3 yıl bana da abartı geldi roman güzel ama çok uzatılmış gereksiz çok fazla yer var mimar sinanı da adam gibi anlatmıyor daha çok çırak denilen adamın hayatı mimar sinanı dıştan anlatmak istemiş becerememiş

Yağmur • 18-06-2014 06:00

ben de bir miramarım ve mimar sinan hayranıyım o yüzden kitap benim için ayrı bir güzeldi böyle bir ustanın bu kadar az tanınması gerçekten üzücü

20-06-2014 21:45

ELİF ŞAFAĞIN AŞK TAN SONRAKİ EN GÜZEL KİTABI

21-06-2014 15:29

evet çok guzel bır roman elif şafaka bu romanı ele aldığına sevındım ve ona teşekkurlerimi fşkırıyrum burdan

23-06-2014 16:59

yukarıdaki özet hatalı.cihan hintli değil,hintli olduğu hikayesini anlatan bir anadolu çocuğu. kitap harika çok şey kazandırıyor.

23-06-2014 19:49

ben de hayal kırıklığına uğrayanlardanım mimar sinan hakkında daha fazla bilgi bekliyordum o yüzden okudum ama gerek mimari bilgi olarak gerekse mimar sinan olarak çok az bilgi var

27-06-2014 20:16

baya baya iyi bu kitap ♥ iyi ki varsın elif şaka ♥

27-06-2014 21:41

pardon şafak olucaktı :((

27-06-2014 21:42

Yorumlarınıza baktım bnde merak ettim kararszm alayım mı acaba ewet ya alıcam :)

30-06-2014 16:57

olumsuz yorumlara pek katılmıyorum bir tek kitap gereksizyere uzatılmış ona katılıyorum onun dışında mimar sinanı dıştan aktarmak zekiyceydi dahası kanuniyi ve hürremi de işin içine sokup son zamandaki ilgiyi üzerine çekmeyi başarmış elif şafak gerçekten zeki bir yazar

Mehtap • 04-07-2014 07:05

mimar sinan gibi bir ustayı anlatan kitap çok güzel yazmış eşif şafak fakat yorumlarda gördüm 3 yıl falan araştırmış diye bana da biraz saçma geldi yani öyle araştırma yapılacak bir bilgi yok bence de biraz reklam için söylenmiş

09-07-2014 20:48

mimar sinanı adam gibi anlatan kitap daha çıkmadı elif şafak yazınca heyecanlandım ama saçma bir hikayenin içine sokmuş büyük ustayı böyle büyük bir ustanın inşaat alanlarında olanları çözmemesi dahası gerçeği öğrendiğinde bile mirasını bırakırken önlem almaması ona yapılan bir hakarettir

16-07-2014 10:10

Olumsuz yorumlara katılmiyorum ksxinlikle. Edebitatta hikayeler ve romanlar yazarken kurgulara yer verilir. Kurgular gerceklerden esinlenebilir fakat gercegi yansitmaz o kitabi yazan kisinin hayal gucu e baglidir. Bu kitap bir biyografi kitabi degildir. Mimar Sinan'ın hayatini ogrenmek istiyorsaniz wikipediye girin derim. Yazarımız Elif Şafak'ın cok buyuk bir okuyucusuyum ve bu guzel kitap icin ona teşekkürlerimi sunuyorum.

17-07-2014 15:36

Yazarımızın kesinlikle en kötü eseri...

22-07-2014 06:17

kitabı okudum ve çok beğendim. mimar Sina'ı araştırma
mız ve öğrenmemiz gerektiğini düşünüyorum artık

30-07-2014 00:16

mimar sinanı dışardan bir göz ile güzel anlatmış eserleri ile ilgili bilgi de veriyor saray hayatına dair bilgiler de var araya gizem sıkıştırmış sonunda aksiyona dönüyor herşeyin mihrimahın başının altından çıkmasını ben de beklemiyordum çocuk gerçekten çok saf en çok kanuni ile olan sohbetleri hoşuma gitti

08-08-2014 04:50

Çoğu kişi kitabı elif şafak için basit bulsa da ben beğendim. Tavsiye ederim. Hiç sıkılmayacaksınız o garanti.

Yasemin • 12-08-2014 13:25

yine bir elif şafak klasiği. bu bir romandır ve dolayısıyla gerçek dışıdır. kurgusu gyet iyi ama gerçek dışı okunmasını tavsiye etmiyorum okursanız da inanmayın ve etkisinde kalmayın. bizim böyle bir tarihimiz yok!!

13-08-2014 03:25

ne derse deyin harika roman olmuş mimar sinan sadece bonus diyebiliriz hikayesi çok güzel bence filmini yada dizisini çeksinler

17-08-2014 04:52

mükemmel bir kitap 1 kere okucaktım ki güzel bir kitap 6-7 kere okudum

24-08-2014 13:23

güzel olduğunu düşünmüyorum tarihi konularda iyi sallamış, Osmanlıya dil uzatmış bence gereksiz

25-08-2014 00:29

bana göre elif şafakın aşktan sonra en güzel kitabı gereksiz uzun olduğu fikrine katılmıyorum her detayın bir bağlantısı vardı dikkatli okursanız fark ederseniz

01-09-2014 10:50

Bir kaç arkadaşım kitabı okumuş beğenmiş banada tavsiye ettiler

01-09-2014 20:40

güzel değil bence

Fatih U. • 02-09-2014 04:02

Elif Şafak'ın sadxe bu kitabını okudum ama bayıldım kesinlikle Okuyun pişman olmazsiniz

04-09-2014 12:31

Mimar sinana yoğunlaşan bir kitap olabilirdi AŞK romanında nasıl Mevlana ve Şems e yöneldiyse o şekilde olmalıydı diye düşünüyorum.Hikaye güzeldi okuttu

13-09-2014 02:31

elif şafak,bu kitabı yazdığın için sana çook teşekkür ederim bu kitabını şu an hala okuyorum hem de zevkle başarılarının devamını dilerim...

23-09-2014 13:54

ben normalde yerli yazarları pek okumamıştım ama çok güzel bir kitap sürükleyici ve anlatımı boğmuyor çok keyifli okumanızı tavsiye ederim.

04-10-2014 12:28

Elif safak in ustalık eseri.tek kelime ile muhtesem

14-10-2014 18:30

Hayvanat bahçesi olayı doğru mu gerçekten hayvanat bahçesivar mi o kadar hayvan var mi

14-10-2014 23:25

Kitap güzel olmakla beraber padişahların hayatını zevk Sefa ve eğlenceden ibaret göstermiş nedense mimar Sinan'ın kabeye yaptığı hizmetlerde hiç yer almamış bu filbaz hırsızı ..

02-11-2014 12:22

yeni okumaya başladım 75. sayfaya geldim herhalde hemen bitireceğim

06-11-2014 13:38

Ben inşaat bölümü okuyorum erciyes Üniversitesi'nde inşaatı ve Mimar sinan a olan hayranligim içimde yatan 16. Yüzyıla olan merakim bir nebze de olsa dindi bana böyle bir zevki ve duyguyu yadattiginiz için teşekkür ederim :)

22-11-2014 01:31

kıtabta mımarı hatalar cok bı kere eskıde yapılan termınolojı sozluğunuze bkarsanız cok yanlıs elıf safak once tarıhı ıyı arastır madem kıtabı yazıon ınsanlarda yanlıs bılgı edınmesın

23-11-2014 12:20

Ben kitabın yarısına geldim bir türlü bitiremiyorum çünkü beni alıp götürmüyor kitap o dönemlere kitabın ana kahramanı kim insan çelişkide kalıyor mimar sinan ın hayatı ve o dönemde ki yeri ve önemi bu kitapta çok az ama başka bir eserde okuduğumda tam tersiydi ve mimar sinan Mihrimah a aşıktı kafam karıştı açıkcası

28-11-2014 18:53

Kesinlikle tavsiye etmiyorum elif safagin bu romani hic ama hic olmamis. Tarihi ve olaylari gercekten cok celiskili anlatmis. Bizim tarihimiz anlattigi sekilde kesinlikle degil kitap boyle olmamaliydi.

30-11-2014 00:23

Çok yanlisliklar var kitapta

06-12-2014 19:47

güzel bir kitap bende türkçe öğretmeniyim kitap zorla okutturmsk iyi değil ama toplum olarak bilinçli olmadigimizdan malesef zorunlu olarak okuturuyoz belki zorla okurken sevecek öğrenciler çıkar kim bilir?

17-12-2014 21:47

kendisi gibi güzel bir kitap :d

23-12-2014 18:41

davut kendini uyuduğu için suçluyordu! kitabın mantığıyla ters bir ifade

11-01-2015 15:12

hayatım boyunca okuduğum en sıkıcı ve bayıcı kitap.yok fil yok cihan kitap bende yakma isteği uyandırdı firuzan kitabı daha akıcı

13-01-2015 21:05

bence kitap on numara okumalısınız.

24-01-2015 21:13

okudum sonlarina dogru goz yaslarimi tutamadim. bekledigime degdi.

27-01-2015 19:53

kitabı okuyup bitireli iki hafta oldu ama kendimi kitaba o kadar kaptırmışım ki halen daha kendimi kitabın bir öznesiymiş gibi hisediyorum.okuduğum ve bıkmadan tekrar okuyabileceğim bi kitap...

31-01-2015 00:24

ya ben kitabi okudum ve hayran kaldim ama biri soyleyebilir mi arzin merkezi gercekten neresi. anlamadigimdan degil acaba herkes benimle ayni seyi anladigindan mi merak ettigimden soruyorum . :)

06-02-2015 00:50

harika br kitapheleki filin bir arif insan gibi cminin bömülmesi kısmı beni hem düşündürdü hemde çok güldürdü okumanız dileğiylen

28-04-2015 16:29

gerçek maceralı hayali yaşamış bir insanın yasam öyküsü

03-05-2015 21:36

tarihel gerceklikte farkli algilar olusturmakta... ozellikle atik sinan ve fatih camii insaasi. fatih sutunlari kisattigi icin atik sinanin elini kestirir. atik sinan kadiya gider ve davaci olur. kadi iki tarafi dinler ve fatihi haksiz bulur ve elinin kesilmesi hukmunu verir. bunun uzerine atik sinan kadiya yalvarmaya baslar ve davayi geri cekmek ister. kadi hukmu para cesasina cevirir. bu sirada fatihin elinde sopa vardir (bazi kaynaklar kilic der) ve kadiya donerek derki ben padisahim diye dogru hukum vermeseydin bu sophayla kafani patlaticaktim.. bunun uzerine kadi minderin altindaki hanceri gosterir ve hukme karsi gelseydin bende seni bu hancerle oldururdum der...

kitapta atik sinan elleri kesilir, dovulur ve zinda eziyet edilerek olur...

25-07-2015 12:33

ilk romanım o yüzden biraz zorlanıyorum ama çoooookk güüzel bir roman elif şafakın diğer kitaplarını da deneyeceğim bunlar arasında aşk kağıt helva ve med cezir ve son olarak pinhan var son olarak dediğim okuduğum son kitabi olmayacak her halde

11-10-2015 14:46

cok begendigim bir yazar. tum kitaplarini okumaya calisiyorum. bu eserine de bayildim. mimar sinani merak etmem ve hakkinda daha cok bilgi arayisina girmemi sagladi. tebrik ediyorum ve yeni romanlarini bekliyorum.

22-11-2015 00:03

tüm düşüncelerinize ve söylemlerinize saygı duyuyorum ama söylemeden de geçemiyorum. ben mükemmel bir kitap okuyucusu değilim fakat haftada en az bir kitap bitiririm. aşk kitabı ile dilim yanmıştı fakat önyargılı olmamak için bu kitabıda okumaya karar verdim ve üzülerek eklemek istiyorum ki bir daha asla elif şafak okumayacağim :(

01-12-2015 21:10

kitap genel olarak güzel ama sanki osmanlıyı aşağıla sezdim bir hintlinin gözünden tarih çarpılmamamlı

14-01-2016 12:27

ya benim kitabı tahlil etmem gerekiyo ağır bi kitap değil dimi

19-01-2016 22:11

arkadaslar sizce de harika degil mi özellikle yusufun kadin çikmasi beni çok şaşirtti...

19-03-2016 17:02

ya benden baska cihanin aslinda hintli degil de bir anadolu cocugu oldugunu fatk eden olmamis mi?surekli cihandan hintli diue bahs ediliyor.bu da ne kadar iyi okudunuzu gosteriyor ya neyse,bir de usta mimardan bahs etmek zorunda miydi ki kitap ah sinan az anlatilmis diyosunuz.o kadarini o tarafini anlatmislar iste,ben cok beyendim cok iyi nir kitap aytica detaykara bakinca da evet gercekten arastiralarak uaizldigi belli.dikjatle okusaydnz fark ederdiniz

22-03-2016 20:39

elif şafak bu kitapla gözümde daha da büyüdü.bitirmek istemediğim bir kitaptı.benzetmeler,tasvirler çok güzel.kuyruğunu yutmuş yılan gibi kıvrılıyordu sarayın koridorları vb.romanlara farklı bir gözle bakıyorum şu an.

25-03-2016 23:26

bu fani dünyada istediğim tek şey elif şafak olabilmek...seni çok seviyorum gönlümün sultanı senin kitapların olmasa ne yapardım her kitabı ayrı bir mükemmel özelikle'de ıskender bu nasıl bir aşk aile yazılmış eline salık..seni seviyorum kendine iyi bak

24-08-2016 22:20

cok guzel bir kitap herkese tavsiye ederim

13-10-2016 13:42

çok pahalı alamıyorum hoca okunacak dedi

03-01-2017 16:32

cihanın hintli olmaması neyi değiştirdi diye düşündüm. gerek var mıydı acaba böyle bir sona

05-08-2017 18:55

sanat değil safi propoganda.

15-12-2017 13:12

inanılmaz bir kitaptı. bizlere böyle güzel eser verdiğin için çook teşekkürler.

25-02-2018 19:41

çok muhtmuhteşem bir kitap. bence bence hiç de yersiz uzatılmış falan değil. her sayfasından keyif aldım.

23-02-2019 04:04

bana karakter özellikleri lazım buradaki özetten bazılarını çıkarttım ama yeterli olur mu bilmiyorum daha önce yapmış bir arkadaş paylaşabilir mi

05-03-2020 15:41

çırakın kadın çıkması baya şaşırttı kadının toplumdaki yerini de bu şekilde güzel anlatmış tarihi bilgi olarak da güzel zaten hem bilgilendirici hem de sürükleyici bir roman

19-04-2022 11:04

elif şafak mimar sinanı çok güzel anlatmış hem tarih bilginiz gelişiyor hem de keyifli bir roman okuyorsunuz çırak gerçek mi onu çok merak ettim

31-01-2023 19:06

mimar sinan'ı anlatan en iyi kitap diyebilirim okunması şart

01-11-2023 20:03

Bit Palas Baba ve Piç İskender On Dakika Otuz Sekiz Saniye Mahrem Sanma Ki Yalnızsın Siyah Süt Havva'nın Üç Kızı Sakız Sardunya Aşk Ustam ve Ben Firarperest Şemspare en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar