İskender

İskender
Kitabın Yazarı:Elif Şafak Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Doğan Kitapçılık Yayınlandığı Yıl:2011 Sayfa Sayısı:448 ISBN:9786050902518 Kitap Puanı:7 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

İskender - Elif Şafak

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İskender Özet

Elif Şafak İskender kitabında töre cinayetinin yer aldığı anne ve oğul ilişkisini anlatmaktadır. Anlatıcı ise bu aileden olan Esma adında bir kızdır.

Sürekli içki içtikten sonra iyi halinden eser kalmayan bir babaya sahip olan Âdem adında birisi vardır. Âdem askerlik sebebiyle gittiği köyde Cemile adında birisiyle tanışır ve Cemile'ye âşık olur. Cemile'nin gençken tecavüze uğradığını öğrendikten sonra tıpatıp benzeri olan ikizi Pembe ile evlenir. Bu mutsuz evlilikten Esma, İskender ve Yunus adında 3 farklı çocuk meydana gelir. İskender en büyükleri olmakla birlikte kavgacı bir tiptir. Esma ise hayalperest ve yazar olmaya çalışan bir kızdır. Yunus ise dünyayı anlamaya çalışan ama sevdiği kız sebebiyle anarşist gruplarla takılan küçük bir çocuktur.

Âdem ilk başlarda çok para kazanmıştır kumardan. Ama bu kumarda tanıştığı Roksana adında bir kadınla Pembe'yi aldatmıştır. Bu süreç boyunca vicdan azabı çektiği için bir türlü ailesine geri dönmemiştir.

Pembe, çocuklarına kendisi bakmak zorunda kalmıştır. İkizi olan Cemile'yle sürekli mesajlaşan Pembe, Pastanede Elias adında yaşca büyük birisiyle tanışır. Herkesten gizli saklı olarak konuşacaklarından çareyi sinemada film izlemekte bulmuşlar. Her seferinde Pembe, sinema başladıktan sonra gelir bittikten sonra ise çıkan ilk o olurmuş. Sinema haricinde buluşamamış ve konuşamamışlardır. Ama yine de ikisini birlikte Pembe'nin oğlu olan Yunus görmüştür. Ama herkesten saklamıştır bu sırrı.

Bu çocukların amcası olan Tarık Bey, yakın zamanda durumu anlamış çareyi ise İskender’le görüşmekte bulmuştur. Tarık Bey, İskender'e bunun bir namus meselesi ve bunu çözmesi gerektiğini söylemiştir. İskender'in ise kafası karışmıştır. Hakkında fazla bilgiye sahip olmadığı Hatip adında birisine danışır. Hatip'in söyledikleri ise ilk başta babası olan Âdem'e durumu izah etmesi gerektiğidir. Eğer babası bir şey yapmadığı duruma da iş, İskender'e düşmektedir. Babasını zorda olsa bulan İskender, babasından dayak yer ve bir karşılık bulamaz. Sorunu kendisi çözmekte karar kılar. Pembe'yi ve Elias'ı sürekli gizli gizli takip etmiştir.

Bu olayı kardeşinin yolladığı mektupla öğrenen Cemile, memleketinden apar topar ayrılıp kardeşinin yanına gelir.

İskender ise yolda annesine dışarı çıkma dediği halde alışveriş yaptığını görür ve onu takip eder. Ve yanından Yunus'un ayrıldığı vakit elindeki bıçağı kadının sağ omzuna batırmıştır ve oradan uzaklaşmıştır. Polislerden sürekli kaçmış ama yine de yakalanmıştır. Sorgu sırasında ölmeyeceğini düşündüğü annesinin öldüğünü öğrenir ve hapse atılır. Hapiste sürekli vicdan azabı çeker ve onunla küs olan kardeşleriyle mektuplaşır. İskender'in çıkmasına seneler kala kardeşi Esma'dan annesinin yaşadığını ve öldürdüğü kişinin kalbi sağ tarafta olan teyzesi olduğunu öğrenir.

Bu olaylar gerçekleşirken ise Pembe herkesten gizli bir şekilde Yunus'un getirdiği yerde yaşar. Bu yer ise Yunus'un âşık olduğu kızın da bulunduğu işgalci eviymiş. Bu olayların sorumlusu kendisi olduğunu düşünür sürekli. Bu yüzden Elias'ın kendisini ölü şekilde bilmesi en doğrusuymuş. Uzun süre kaldıktan sonra eski memleketine geri dönmüştür.

İskender hapishanedeyken sürekli annesine kendisini nasıl affettireceğini düşünür. Hapishanede kendisini Allah'ın gönderdiğini söyleyen bir kişiyle tanışır. Suçsuz bir sekile yargılanan bu kişi boşu boşuna hapishaneye girmediğini düşünerek İskender'i düzeltir. Çıktığında ise kapıda kardeşi olan Esma beklemektedir. Esma'dan annesinin 1 sene önce vefat ettiğini öğrenmiştir ve kendisini affettirememiştir. Esma abisine hâlâ kızgındır. Ve bu sebeple çocuklarına onun hapishanede olduğunu söylememiştir. Esma İskender'e torpidodan çıkardığı kitabı okumasını ve çocuklarına uydurduğu yalana eşlik etmesini söyler.

Yazar olmak ve bu olayları kaleme almak isteyen Esma, abisinden ve babasının kaçtığı kadından aldığı mektuplarla babasının intihar sonucu olduğu gerçeğiyle birlikte hemen hemen her ayrıntıyı öğrenir. Ve bu kitabı yazar.

Yazan: Muhammet Metin

İskender Soruları ve Cevapları

İskender kimin eseri?

Elif Şafak

İskender türü nedir?

Yerli Romanlar

İskender kaç sayfa?

448

İskender Yorumları

kitabı okumuştum çok güzeldi elif şafak sevdiğim yazarlardandır. lakin özet tam bir facia.. çok düz yazılmış. özensiz yazıldığı çok belli

Sena • 04-02-2020 14:58

yorumlarınız bana eleştiri niteliğindedir. bu yüzden saygı duyuyorum bir dahakisine daha iyi yazmaya çalışacağım. 🤗

08-02-2020 11:09

töre cinayetini anlatmış ama nedense kitabı ingilizce basmış yani türkçesi tercüme kendi yazısı değil en azından ben öyle biliyorum türk bir yazarın ingilizce yazması ve türkçeye tercüme ettirmesi de nasıl bir ego göstergesi anlamadım

02-06-2022 20:07

göçmen sorununu güzel işlemiş beğendim

16-03-2023 15:44

tam dizi olacak bir konu

28-12-2023 22:18