Tom Sawyer

Tom Sawyer
Kitabın Yazarı:Mark Twain Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1876 Sayfa Sayısı:264 ISBN:9786053327509 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 16

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:45,30 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Tom Sawyer - Mark Twain

Kitap Türü:Öykü/Hikaye, Çocuk Kitapları Orjinal Adı:The Adventures of Tom SawyerÇeviren:Bülent O. Doğanİngilizce:The Adventures of Tom Sawyer Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Tom Sawyer Özet

Tom Sawyer, St. Ptersburg kasabasında Polly teyzesi, üvey kardeşi Sid ve Polly teyzesinin kızı Mary ile birlikte yaşamaktadır. Tom, yaramazlığı ile kasabaya ün salmıştır. Polly teyzesi onu ne kadar severse sevsin yine de kızmadan edememektedir.

Tom’un, Amy isimli bir kız arkadaşı vardır fakat kasabaya yeni taşınan Becky, Tom’un gönlünü çalmıştır.

Tom, derste aldığı ceza sonrası Becky ile tanışma fırsatı bulmuş ve Becky’nin yanına oturmuştur. Bir şekilde Becky’i etkilemiş ve onun gönlünü çalmıştır. Bu iki çocuk okul dışında da vakit geçirmeye başlamıştır. Tom Becky’e evlenme teklif etmiş ve kendilerince nişanlanmışlardır. Tom, eski sevgilisi Amy ile de nişanlandığını ağzından kaçırınca Becky, Tom’a çok sinirlenmiş ve onu yanından kovmuştur.

Canı sıkılan Tom gezerken kasabanın en sevilmeyen çocuğu Huck ile karşılaşır ve Huck’ın elinde bir ölü kedi vardır. İki kafadar arkadaş olur ve ölü kedinin siğillerden kurtardığına inandıkları için de dolunay sırasında kedi ile beraber mezarlığa gitmeye karar verirler. Mezarlıktayken karanlıktan birtakım sesler duyarlar ve kasabanın en azılı haydutlarından olan Muf Potter’ı, Kızılderili Co’yu ve Doktor Robinson’u bir mezarı kazarken görür. Haydutlar, Doktor Robinson’dan para isteyince kavga çıkar. Beklenmedik bir şekilde Kızılderili Co Potter’a vurur ve Potter bayılır. Co, doktoru kalbinden bıçaklar ve bıçağı Potter’ın eline tutuşturur. Potter uyandığında zaten sarhoş olmasının verdiği etkiden dolayı da cinayeti kendisinin işlediğini kabul etmiştir. Çok korkan çocuklar, olay yerinden koşarak kaçmışlardır.

Tom evde mutlu değildir. Becky ile aralarının da bozuk olması iyice canını sıkmaktadır. Tom, buralardan uzaklaşmayı ve büyük bir adam olmayı kafasına koymuştur. Huck ile beraber korsan olmaya karar vermişler ve Tom ’un kankası olan Joe Harper’ı da yanlarına alarak gece yarısı adaya doğru sandalla yola çıkmışlardır. Günlerin geçmesi üzerine bütün kasaba bu çocukların nehirde boğulduğuna inanmış ve büyük bir üzüntü içinde cenaze töreni düzenlemeye karar vermişlerdir. Tom, arkasından kimin ne kadar üzülmüş olduğuna merak eder ve bir gece yarısı eve gider. Teyzesinin harap haline çok üzülen Tom adaya döner ve ada şartlarından bıkmış olan üç çocuk geriye dönmeye karar verirler. Pazar günü kilisede düzenlenen cenaze törenine giderler. Önce herkes çok sevinir fakat daha sonra çok kızarlar. Tom okulda çok havalı olur ve herkes ona saygı duymaya başlar. Bir kişi hariç, bu kişi Becky ’den başkası değildir. Becky, Tom ‘un Amy ile olan yakın ilişkisini kıskanır ve o da başka bir çocuk ile yakınlaşmaya başlar. Tüm bunlar olurken de bir yandan Muf Potter’ın davası görülür. Muf Potter’a hapiste de yardım etmeye çalışan Tom vicdanına yenilir ve hayatını tehlikeye atarak mahkemede gördüğü her şeyi anlatır. Kızılderili hakkında ölüm kararı verilir fakat Kızılderili kaçar. Tom’un korkulu günleri başlamıştır.

Bu olayın ardından Tom kasabada kahraman muamelesi görür. Tom rahat durmaz ve arkadaşı Huck ile beraber hazine aramak için bir harabeye girerler. Harabenin içinde yabancı olmayan bir sima ile karşılaşırlar. Kızılderili Joe ve bir arkadaşı perişan bir kılıkta altınlarını ve paralarını gömmek için harabeye gelirler. Saklanan çocuklar Joe’nın altınlarını almaya karar verirler.

Joe ve arkadaşı ortalıkta gözükmez ve olaylar biraz duraklar. Tom, Becky ile barışır ve Becky’nin ailesinin önderliğinde düzenlenen pikniğe giderler. Mağaraların dehlizlerinde Tom ve Becky kaybolur. Bütün çocuklar vapura doluşur ve kasabaya dönülür. Çocuklar arkadaşlarında kalacaklarını söyledikleri için anneleri ancak ertesi gün yokluklarını fark eder. Herkes iki kaybı aramaya başlar. Çocuklar ise mağarada çıkış aramaya çalışırlar fakat gün geçtikçe açlık ve susuzlukla beraber bastıran umutsuzluk çocukları adeta yiyip bitirir. Tom mağaranın dehlizlerinde çıkış ararken Kızılderili Joe’yu görür. Bu durum işleri daha da zorlaştırır. Derken çocuklar ölmek üzereyken çıkış yolu bulurlar. Kasabaya döndüklerinde herkes onları karşılar. Bütün kasaba çok sevinir. Becky’nin babası mağaranın tüm girişlerini demirle kapattırır. Bunun üzerine Tom içerde Kızılderili Joe’nun olduğunu söyler. Mağaraya gidildiğinde Kızılderili Joe’nun cansız bedeniyle karşılaşırlar. Tom güvende olmanın verdiği huzura rağmen kendi yaşadıklarını düşünerek aç susuz can veren hayduta üzülür. Tom’un aklına Joe’nun altınları ve parası gelir. Huck ile bunu paylaşır ve mağaraya gidip hazineyi çıkarmaya karar verirler. Yanlarında kaybolmamak için ip ve mum götürürler. Kızılderili’nin sembolünü bulup kazdıklarında altına kavuşmuşlar. Artık ikise de zengindir.

Tom mağaradayken Huck’ın başından bir sürü olay geçmiştir. Huck, haydutları takip etmiş ve Bayan Daglıs’ı ölümden kurtarmıştır. Yalnız yaşayan Bayan Daglıs evsiz Huck’ı evlat edinmiştir. Huck alıştığı hayattan çok farklı olan bu düzene alışmakta zorlanmış ve kaçmıştır. Tom arkadaşını bulup geri dönmek için ikna eder. Yeni maceralara atılmak için sözleşen iki kafadar evlerine giderler.

Tom Sawyer, Mark Twain’in sanat dünyasına kazandırdığı ve yıllar boyu da birçok esere ilham kaynağı olmuş çocuk kahramandır. Hem çocuklara hem büyüklere aynı anda hitap eden bu eser herkesin kendisinden bir şeyler bulabileceği türdendir. Çocukluğun ne denli masum ve gözü karalık olduğunu insanın en güzel anılarının çocuklukta birikebileceğini ve gerçek dostluğun ne olduğunu apaçık görüyoruz serüven boyunca. Sizlerde çocukluğunuzun sıcak yaz günlerini ve neşe dolu anlarını özlediyseniz bu yolculuk çok iyi gelecektir.

Editör: Ceren Kozalıoğlu

Tom Sawyer Soruları ve Cevapları

Tom Sawyer kimin eseri?

Mark Twain

Tom Sawyer türü nedir?

Öykü/Hikaye, Çocuk Kitapları

Tom Sawyer kaç sayfa?

264

Tom Sawyer Yorumları

hayatında hiç tom sawyer okumayan var mıdır acaba adam öyle bir klask yazmışki yıllardır okunuyor

01-11-2018 18:58

özet için teşekkür ederim çok işime yaradı okuyacak vaktim yoktu

03-12-2018 21:18

gerçekten güzelmiş ☺ herkese tavsiye ederim 😊

29-12-2018 14:52

bu kitabi oneririm

02-02-2019 16:17

efsane kitap youtube den ızleyın hemde okuyun

10-03-2019 15:27

buradaki tom sawyer kitap özeti harika olmuş kim yazdı ise tebrik ederim çok yardımcı oldu

18-03-2020 21:32

yarın ki ders için okudum gidip özetini yazicam birazdan

21-11-2021 23:46

kel oğlan budan daha güzel bunu okutacaklarına kel oğlanın maceralarını okutsunlar

23-05-2022 18:16

bu kitap 5. sınıf için uygun mu?

02-10-2022 15:04

özet kısa olsa süper olacakmış özetinizi okuyup özet çıkarttım

11-12-2022 23:18

hangi türkçe çevirisi daha iyi?

11-03-2023 22:32

kitabın türkçe çevirisi çok kötü imkanınız varsa ingilizcesini okuyun

09-06-2023 23:33

millet özetini okumaya zahmet etmiyor biri yorumlarda ingilizcesini okuyun demiş

19-09-2023 19:38

level 1 olarak okudum çok güzeldi hem ingilizcemi geliştiriyor hem de okuma keyfi veriyor çok başarılı buldum

21-12-2023 21:38

berbattı. kitabı beğenmedim çok sıkıcıydı.

07-02-2024 12:37

hiç begenmedim dayim onerdi sanki profesor

07-02-2024 12:38

İnsan Nedir Mississippi’de Hayat Huckleberry Finn'in Maceraları Prens ve Dilenci Tom Sawyer Çalınan Taç Adem ile Havva’nın Güncesi en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Yabancı Romanlar Macera Kitapları Tarihi Kitaplar Yerli Romanlar Polisiye Kitaplar Komik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Politik Kitaplar Gizem Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Tiyatro & Oyun Kitapları Felsefe Kitapları Biyografi Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Günlük Anı Kitapları Deneme Kitapları