Mark Twain

Mark Twain Kimdir

Mark Twain 30 Kasım 1835’te Amerika Birleşik Devletleri’nin bir köyünde dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Samuel Langhorne Clemens’dir. On iki yaşındayken babası ölmüştü ve bu yüzden eğitimine son vermek zorunda kalmıştı.

Evin geçinimi için bir yayınevinde dizgici çıraklığı yapmaya başlamıştır. Lakin daha sonra abisi de gazete çıkarmaya başladığından abisinin yanında dizgiciliğe başlamıştır. Ve hem abisinin gazetesinde hem de Boston’da çıkan mizahi dergide yazıları yayımlandı.

18 yaşına geldiğinde ise evinden ayrılarak yeni serüvenler arayışına girdi. Gemilerde yön kılavuzluğu ve askeriye de çalışmıştır. Lakin askeriye sevdası kısa sürmüştür. Daha sonra vali olan diğer abisinin yanına taşınmıştır ve dağlar da zengin olma umuduyla altınlar aramıştır. Ama umudunu kısa bir süre sonra yitirmiştir.

Mark Twain daktiloyu ilk satın alanlardan ve daktiloyla da roman yazan ilk yazarlardandır. Daha sonra gezdiği yerleri gazetelerde yayımladı ve gezi yazılarını bir kitap altında toplayınca ülkesinde tanınmaya başladı.

Eserlerinde her zaman mutluluğu, sevinci ve gülmenin güzelliğini konu alan Mark Twain, takma adını gemicilerin suyun derinliğini ölçmek için kullandığı ‘iki kulaç derinlik’ teriminden geliyor ve bu takma adıyla da otuz tane kitabı basılıyor.

Yaşlandıkça daha sakin bir hayat isteyen Mark Twain, ikinci eşiyle beraber yaşarken bir gazete de editör ve yazar olarak çalışmıştır.

Kendinden daha büyük bir parça bırakmak isteyip de otobiyografisini tamamlayamadan; 21 Nisan 1910 tarihinde hayata veda etmiştir.

Mark Twain Kitapları: Jim Smiley ve Zıplayan Kurbağa ve Diğer Öyküler (1867), Saflar Yabancı Ülkede (1869), Tom Sawyer'ın Maceraları (1876), Bir Cinayet, Bir Sır ve Bir Evlilik (1876), Prens Ve Dilenci (1881), Küçük Prens ve Sokak Çocuğu / Prens ve Dilenci / Çalınan Taç (1882), Mississipi’de Yaşam (1883), Huckleberry Finn'in Maceraları (1884), A Connecticut Yankee in King Arthur's Court (1889), Ekvatorun İzinde (1897), Adem'le Havva'nın Güncesi (1904)


8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Mark Twain Kitapları

Mississippi’de Hayat Mississippi’de Hayat

Asıl adı Samuel Langhorne Clemens olan yazar bu eserinde çocukluğunu geçirdiği Mississippi Nehrinin batı sınırında olan Missouri’deki Hannibal kasabasında büyümesinin hayatına ve edebiyatına kattıklarını aktarır biz okurlara.

Puan: 7.4 | Yorum: 4

İnsan Nedir İnsan Nedir

Mark Twain’in İnsan Nedir eseri, Yaşlı Adam ile Genç Adam arasında geçen insana dair bir diyalogdur. Bu diyalogda Yaşlı Adam “bilge kişi”yi, genç adam ise öğrenciyi temsil eder.

Puan: 8.1 | Yorum: 5

Adem ile Havva’nın Güncesi Adem ile Havva’nın Güncesi

Twain’ın kadın erkek ilişkilerini olağanın dışında kaleme aldığı Adem ile Havva’nın Güncesi kitabı, en güzel aşk hikayelerinden birini anlatıyor.

Puan: 7.3 | Yorum: 5

Huckleberry Finn'in Maceraları Huckleberry Finn'in Maceraları

Huckleberry Finn, Mark Twain’in edebiyat dünyasına kazandırdığı önemli karakterlerden biridir.

Puan: 8.4 | Yorum: 9

Prens ve Dilenci Prens ve Dilenci

Zengine fakiri, fakire zengin yaşamı öğreten Prens ve Dilenci eseri aslında sadece çocuk kitabı değildir.

Puan: 8.4 | Yorum: 6

Çalınan Taç Çalınan Taç

Çalınan Taç çocuk kitabı olsa da, her yaşta bireyin okuması gereken bir kitap.

Puan: 8.6 | Yorum: 9

Tom Sawyer Tom Sawyer

Tom Sawyer, Mark Twain’in sanat dünyasına kazandırdığı ve yıllar boyu da birçok esere ilham kaynağı olmuş çocuk kahramandır.

Puan: 8.2 | Yorum: 16

Mark Twain ile ilgili yorumlar

kitapları çok güzel hepsi okumak isterim

07-11-2017 21:25

tom sawyer ve huckleberry finnin maceralarını okudum çok güzellerdi diğer kitaplarını da okumak istiyorum tavsiye ettiğiniz kitapları hangileri

07-11-2018 15:50

mükemmel bir yazar 100 yıldan fazla zaman oldu ama hala kendisini okutuyor

28-01-2019 21:53

mark twain'in en popüler eseri nedir hangisidir bilgi verir misiniz hocamız kitaplarını okumamızı istedi ama en iyisi hangisi bilmiyorum ona göre bir tane seçeceğim

30-10-2019 14:56

jim smiley ve zıplayan kurbağa ve diğer öyküler yok bana o lazım

01-02-2023 23:18