Sahilde Kafka

Sahilde Kafka
Kitabın Yazarı:Haruki Murakami Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Doğan Kitapçılık Yayınlandığı Yıl:2002 Sayfa Sayısı:656 ISBN:9786051113869 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:35,00 TL Pandora:42,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Sahilde Kafka - Haruki Murakami

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Umibe no KafukaÇeviren:Hüseyin Can Erkin

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sahilde Kafka Özet

“Kehanet bir su gibi, hep oradadır. Normalde bilinmeyen bir yerde sinsi sinsi gizlenir. Fakat bir an gelir, sessizce çağlayarak hücrelerini birer birer dondurur; sen o zalim, taşkın suyun ortasında debelenip durursun. Tavana yakın havalandırma açıklığına tırnaklarınla tutunur, dışarının taze havasını içine çekmek istersin. Ancak gelen hava kupkurudur, sıcaklığıyla boğazını yakar. Su ve susuzluk, soğuk ve sıcak gibi birbirine ters unsurlar, aynı anda üzerine karabasan gibi çullanır.”

Kafka Tamura 15 yaşında doğum gününden bir gün önce evden kaçmıştır. Gideceği yeri tanımıyordu ama gideceği yeri biliyordu. Yalnızdı ama içinde ki Karga onu hiç bırakmıyordu. Kafka Tamura yalnızlığın ve kehanetin pençesi ile savaşırken, etrafına ördüğü kalkanlarından kimseyi içeri almıyordu.

Her ne olursa olsun, Karga ona hep ‘Dünyanın en sert 15’lik delikanlısı’ diyordu. Ve Kafka ne zaman yılmayı düşünse aklına bu sözü getiriyordu.

Yolculukta tanıştığı Sakura, ona çok yardımcı olmuştu. Kafka Tamura, kütüphane dönüşünde bilincini kaybedip hafızasını yitirdiğinde olduğu gibi mesela.

Kafka her ergende olabileceği gibi cinsel ihtiyaç fazlasıyla duyuyordu ve kehanetle tam da bununla ilgiliydi. Babasının kendisine daha çocukken söylediği kehanet diye adlandırdığı şey Kafka Tamura’nın annesi ve ablası ile cinsel ilişkiye girmesidir. Ve daha sonra da biricik nefret ettiği babasını öldürmesi ile ilgili. Bu kehanet Yunan mitolojisinde ki Odip kehanetinin bire bir aynısıdır.

Kafka kendine yeni bir hayat kurma niyetinde değildi. Yazılı olduğu kader gerçekleşecek ise Kafka’nın seçimleri ile gerçekleşmesi ve kontrolünü elinde tutması gerekti. Her ne kadar kendini yalnız diye adlandırsa da aslında hiçbir zaman yalnız değildi.

Oşima, kütüphane sekreteri olan kadın, erkek ruhuna sahip bir bireydi. Yani doğuştan erkek ruhuna sahip bir kadındı. Ama insaniyetinden hiçbir şey kaybetmemişti. En başından beri Kafka Tamura’nın yanında durup ona kalacak bir yer ve çalışabilecek -yanında- bir iş bulmuştur.

Bulduğu bölgenin en özel kütüphanesi hatta çok saygın bir ailenin miras kütüphanesinin müdiresi olan Saeki, 20 yaşından beri yaşlanmıyordu. Daha gençken hayatının anlamı, aşkını kaybedip güzel ruhu lanetlenmiştir ve o zamandan beri yelkovan ve akrebe karşı savaş açmıştır. Hiç yaşlanmayan Saeki aslında saygın bir aileye ait olan Komura kütüphanesini yani ölmüş sevgilisinin mirasının yöneticisiydi.

Herkesten farklı olan Nakata, ilkokulda yaşadığı ve ondan öncesine de dayanan bazı psikolojik ve sırrı açıklanmamış bir olay yüzünden aklı kıt olmuştur. Ama onu tüm insanlardan ayıran bir özelliği vardır. Kedilerle konuşabiliyordu ve böylece kayıp kedileri bulabiliyordu. Ve zaten her şey kayıp kedi Susam’ı araması ile başlamıştı. Susam’ı ararken Johnnie Walker’a rastlamıştı. Bu rastlaşma pek de iyi sonuçlanmamıştı. Çünkü Johnnie Walker, Nakata’dan kendisin öldürmesini istemiştir. Bir kedi öldürme manyağı olan Johnnie Walker bu döngüyü yıkmak adına kendi ölümünü kendi istemişti ve Nakata’da ona istediğini verip, öldürmüştü. Tabi Kafka Tamura, babası Johnnie Walker’ın öldüğünü çok sonra öğreniyordu.

Nakata sorunları ile baş başa kalmış olabilirdi ve aklı kıtta olabilirdi ama Hoşino amcası onu her zaman tüm zorluklardan kurtarmaya hazır bir şekilde bekliyordu.

Nedenler olmadan sonuçlara varılmazdı. Nakata ve Hoşino’un Kafka Tamura ile karşılaşmalarının iyi bir nedeni vardı. Paralel evrenler, doğa, orman, sınırı aşmayan fanteziler, hayaller ve hayaletler, rüyaların somutluğu ve iki dünya arasında yaşananlar… Sanırım kitapta da anormal bir özelliğe sahip olmayan tek insan Kafka Tamura’nın büyük destekçisi olan Sakura idi.

Gerçekleşmesi gereken her şey gerçekleşiyordu ama ya kehanet? Kehanet ne oluyordu? Sizlere kehanetin ne olduğunu söyleyerek büyük bir sır paylaştım zaten. O yüzden kehanetin gerçekleşip gerçekleşmediği hakkında yorum yapmıyorum. Bu kadar geniş bir hayal dünyasını gerçek bir hayata sığdırabilen Haruki Murakami, Sahilde Kafka kitabı ile oldukça sürükleyici bir kurgu şaheseri ortaya koymuştu. Önyargılı yaklaşabileceğiniz karakterler olabilir ama unutmayın ki hepsinin ayrı bir görevi, önemi ve değeri var.

Yazan: Selin Gürcüoğlu

Sahilde Kafka Yorumları

harukinin tüm romanlarını beğeniyorum mükemmel bir yazar

12-01-2017 18:25

klask haruki romanı kusursuz 10 üzerinden 10

04-02-2017 21:55

özet için teşekkür ederim genel olarak konusu çok güzel okumanızı tavsiye ederim

05-08-2019 15:54

Rüzgarın Şarkısını Dinle Koşmasaydım Yazamazdım İmkansızın Şarkısı Karanlıktan Sonra Sahilde Kafka Sputnik Sevgilim Kadınsız Erkekler Uyku Renksiz Tsukuru Tazaki'nin Hac Yılları 1Q84 en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna