Sahilde Kafka

Haruki Murakami Sahilde Kafka
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Doğan Kitapçılık
Yayınlandığı Yıl:2002
Sayfa Sayısı:656
ISBN:6051113869
Kitap Puanı:
5.9 / 10 | Oy: 232 | Yorum: 2
Editör Puanı:8
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:27,30 TL
D&R:30,42 TL
Pandora:30,81 TL
Sözcü Kitabevi:31,20 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Orjinal Adı:Umibe no Kafuka
Çeviren:Hüseyin Can Erkin

Arka Kapak Bilgisi

Sahilde Kafka Özeti

Haruki Murakami Sahilde Kafka


“Kehanet bir su gibi, hep oradadır. Normalde bilinmeyen bir yerde sinsi sinsi gizlenir. Fakat bir an gelir, sessizce çağlayarak hücrelerini birer birer dondurur; sen o zalim, taşkın suyun ortasında debelenip durursun. Tavana yakın havalandırma açıklığına tırnaklarınla tutunur, dışarının taze havasını içine çekmek istersin. Ancak gelen hava kupkurudur, sıcaklığıyla boğazını yakar. Su ve susuzluk, soğuk ve sıcak gibi birbirine ters unsurlar, aynı anda üzerine karabasan gibi çullanır.”

Kafka Tamura 15 yaşında doğum gününden bir gün önce evden kaçmıştır. Gideceği yeri tanımıyordu ama gideceği yeri biliyordu. Yalnızdı ama içinde ki Karga onu hiç bırakmıyordu. Kafka Tamura yalnızlığın ve kehanetin pençesi ile savaşırken, etrafına ördüğü kalkanlarından kimseyi içeri almıyordu.

Her ne olursa olsun, Karga ona hep ‘Dünyanın en sert 15’lik delikanlısı’ diyordu. Ve Kafka ne zaman yılmayı düşünse aklına bu sözü getiriyordu.

Yolculukta tanıştığı Sakura, ona çok yardımcı olmuştu. Kafka Tamura, kütüphane dönüşünde bilincini kaybedip hafızasını yitirdiğinde olduğu gibi mesela.

Kafka her ergende olabileceği gibi cinsel ihtiyaç fazlasıyla duyuyordu ve kehanetle tam da bununla ilgiliydi. Babasının kendisine daha çocukken söylediği kehanet diye adlandırdığı şey Kafka Tamura’nın annesi ve ablası ile cinsel ilişkiye girmesidir. Ve daha sonra da biricik nefret ettiği babasını öldürmesi ile ilgili. Bu kehanet Yunan mitolojisinde ki Odip kehanetinin bire bir aynısıdır.

Kafka kendine yeni bir hayat kurma niyetinde değildi. Yazılı olduğu kader gerçekleşecek ise Kafka’nın seçimleri ile gerçekleşmesi ve kontrolünü elinde tutması gerekti. Her ne kadar kendini yalnız diye adlandırsa da aslında hiçbir zaman yalnız değildi.

Oşima, kütüphane sekreteri olan kadın, erkek ruhuna sahip bir bireydi. Yani doğuştan erkek ruhuna sahip bir kadındı. Ama insaniyetinden hiçbir şey kaybetmemişti. En başından beri Kafka Tamura’nın yanında durup ona kalacak bir yer ve çalışabilecek -yanında- bir iş bulmuştur.

Bulduğu bölgenin en özel kütüphanesi hatta çok saygın bir ailenin miras kütüphanesinin müdiresi olan Saeki, 20 yaşından beri yaşlanmıyordu. Daha gençken hayatının anlamı, aşkını kaybedip güzel ruhu lanetlenmiştir ve o zamandan beri yelkovan ve akrebe karşı savaş açmıştır. Hiç yaşlanmayan Saeki aslında saygın bir aileye ait olan Komura kütüphanesini yani ölmüş sevgilisinin mirasının yöneticisiydi.

Herkesten farklı olan Nakata, ilkokulda yaşadığı ve ondan öncesine de dayanan bazı psikolojik ve sırrı açıklanmamış bir olay yüzünden aklı kıt olmuştur. Ama onu tüm insanlardan ayıran bir özelliği vardır. Kedilerle konuşabiliyordu ve böylece kayıp kedileri bulabiliyordu. Ve zaten her şey kayıp kedi Susam’ı araması ile başlamıştı. Susam’ı ararken Johnnie Walker’a rastlamıştı. Bu rastlaşma pek de iyi sonuçlanmamıştı. Çünkü Johnnie Walker, Nakata’dan kendisin öldürmesini istemiştir. Bir kedi öldürme manyağı olan Johnnie Walker bu döngüyü yıkmak adına kendi ölümünü kendi istemişti ve Nakata’da ona istediğini verip, öldürmüştü. Tabi Kafka Tamura, babası Johnnie Walker’ın öldüğünü çok sonra öğreniyordu.

Nakata sorunları ile baş başa kalmış olabilirdi ve aklı kıtta olabilirdi ama Hoşino amcası onu her zaman tüm zorluklardan kurtarmaya hazır bir şekilde bekliyordu.

Nedenler olmadan sonuçlara varılmazdı. Nakata ve Hoşino’un Kafka Tamura ile karşılaşmalarının iyi bir nedeni vardı. Paralel evrenler, doğa, orman, sınırı aşmayan fanteziler, hayaller ve hayaletler, rüyaların somutluğu ve iki dünya arasında yaşananlar… Sanırım kitapta da anormal bir özelliğe sahip olmayan tek insan Kafka Tamura’nın büyük destekçisi olan Sakura idi.

Gerçekleşmesi gereken her şey gerçekleşiyordu ama ya kehanet? Kehanet ne oluyordu? Sizlere kehanetin ne olduğunu söyleyerek büyük bir sır paylaştım zaten. O yüzden kehanetin gerçekleşip gerçekleşmediği hakkında yorum yapmıyorum. Bu kadar geniş bir hayal dünyasını gerçek bir hayata sığdırabilen Haruki Murakami, Sahilde Kafka kitabı ile oldukça sürükleyici bir kurgu şaheseri ortaya koymuştu. Önyargılı yaklaşabileceğiniz karakterler olabilir ama unutmayın ki hepsinin ayrı bir görevi, önemi ve değeri var.

Yazar: Selin Gürcüoğlu

Sahilde Kafka Yorumları

Sahilde Kafka Yorum harukinin tüm romanlarını beğeniyorum mükemmel bir yazar

12-01-2017 18:25 !!

Sahilde Kafka Yorum klask haruki romanı kusursuz 10 üzerinden 10

04-02-2017 21:55 !!

Yorum Yaz

:: Haruki Murakami ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.