Rüzgarın Şarkısını Dinle

Rüzgarın Şarkısını Dinle
Kitabın Yazarı:Haruki Murakami Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Doğan Kitapçılık Yayınlandığı Yıl:2018 (17-05-2018) Sayfa Sayısı:168 ISBN:9786050948240 Kitap Puanı:7.3 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:56,90 TL KitapYurdu:66,22 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Rüzgarın Şarkısını Dinle - Haruki Murakami

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:The Wind-Up Bird ChronicleÇeviren:Ali Volkan Erdemir

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Rüzgarın Şarkısını Dinle Özet

Fare ile ilk defa üniversiteye başlarken tanışmışlardı. Gerçek adını bilmiyordu çünkü herkes ona bu şekilde hitap ediyordu. Nasıl tanıştıklarını tam olarak hatırlayamasa da dostlukları her zaman baki kaldı.

Günlerinin çoğu bölümünü “ J “ nin barında bira içip, müzik dinleyerek geçiriyorlardı. Fare’ nin ailesi oldukça zengindi. Buna rağmen birkaç bira içtikten sonra zenginlere küfürler savurmaya bayılıyordu. Belki de hayatında övünmediği tek şey zengin oluşuydu.

Haruki’ nin en sevdiği şey ise kitap okumaktı. Barda geçirdikleri çoğu zamanda elinde her zaman bir kitap bulunurdu.

Fare : Neden sürekli kitap okuyorsun?
Haruki : Çünkü Flaubert çoktan ölmüş biri.
Fare : Yaşayan yazarların kitaplarını okumuyor musun?
Haruki : Yaşayan yazarların hiçbir değeri yok ki.
Fare : Niye?
Haruki : Ölmüş yazarlar bana daha hoş görülebilir geliyor çünkü…

Beraber zaman geçiren insanların birbirlerini etkilediği gerçeği gibi, Fare’ de bu konuşmadan bir süre sonra kitap okumaya başlar. Hatta iç dünyasındakileri yavaş yavaş kaleme alır ve denemelerini uzun yıllar boyunca Haruki’ ye göndermeye devam eder.

Haruki’ nin kitapları sevmesinin bir nedeni belki de çocukluk dönemi boyunca hiç konuşmaması olabilir. Hatta bu öyle uzun bir sessizlik olmuştur ki, ailesi onu bir doktora götürmek zorunda kalmıştır. Uzun yıllar süren tedavi boyunca kitaplar hep yakın arkadaşı olmuştur. On dört yaşına girdiği yaz ise, kendi deyimi ile ; içindeki baraj yıkılmış ve yıllardır süren suskunluğu sona ermiş, konuşmaya başlamıştır.

Bir gün barda Fare’ yi beklerken lavobaya gider ve orada yerde yatan bir kız bulur. “ J “ ile konuşup ne yapılması gerektiğini tartışırlar ve sonunda kızı alıp evine getirir. Sabah olup uyandıkları zaman bir kuru teşekkürü bile alamaz. Kızın, Haruki’ nin aklında bıraktığı en önemli özelliği serçe parmağının olmamasıdır. Bir isim ya da telefon numarası olmadan ayrılırlar. Bir süre sonra plak satın almak için girdiği dükkanda, kasada o kız ile karşılaşır. Daha sonra yolları birkaç defa daha kesişse de ilişkileri birkaç buluşmadan ileriye gitmez. Gariptir ki, kitapta da kızın adından bahsedilmez. O sadece ; serçe parmağı olmayan tuhaf kızdır.

Haruki gençlik yıllarında sadece üç kız arkadaşa sahip olur. Lisedeki ilk kız arkadaşından neden ayrıldığını dahi hatırlamaz. İkinci kız arkadaşı ise, metroda tanıştığı biridir. Yatacak bir yeri olmadığı için onu evine davet eder ve ilişkileri böyle başlar. Bir gün Haruki alışverişten eve döndüğünde masada bir not bulur.
- Rezil herif.

Bu ilişkisi de böyle sonlanır.

Üçüncü kız arkadaşı ile üniversitede tanışır. Kız Fransız dili ve edebiyatı öğrencisidir. Ancak kendisini bir bahar tatilinde okulun tenis kortunun yakınlarında yer alan sık koruluktaki bir ağaca asarak intihar eder. Cesedini ise bir sonraki yeni dönem başlayana kadar kimse bulamaz. O dönem Haruki’ de yaşadığı anları sayma hastalığı başlamıştır. Girdiği derslerin sayısından, içtiği sigaraların sayısına kadar. Kız arkadaşının ölüm haberini aldığında 6.922’nci sigarasını içmekteydi.

Eşiyle ise üniversitede tanışır ve evlenirler. Geçimlerini sağlamak için her ikisi de çalışmak zorunda kalırlar. Ancak bir şirkette çalışmak Haruki’ ye göre olmadığı için kendi işinin patronu olur ve küçük bir kafe açar.

Bir gün işten çıkıp beysbol maçı izlemeye gider. Oyunun ortasında top havalanırken birden kendi içinde bir aydınlanma yaşar. “ Ben roman yazabilirim.”

İşte bu ilahi adımla beraber o gece evine gelip mutfak masasında ilk kitabını yazmaya başlar. Elimde tuttuğum bu kitap onun ilk eseridir.

Rüzgarın Şarkısını Dinle, Haruki Murakami’nin ilk kitabı olmasına karşın yayımlanmasına ancak yıllar sonra verdiği eseridir. Kendi deyimiyle novella tadındaki kitabında on sekiz günlük bir maceradan bahsetmektedir. Gençlik yılları, arkadaşlığı, kız arkadaşları, hayata bakışı ve en önemlisi yazarlığa nasıl başladığı bu kitapta yer almaktadır.

O kadar yalın, o kadar hoş bir tat bırakan eser ki hayranlarının mutlaka bu kitabı da okuması gerekiyor.

Yazan: Betül PALACI

Rüzgarın Şarkısını Dinle Soruları ve Cevapları

Rüzgarın Şarkısını Dinle kimin eseri?

Haruki Murakami

Rüzgarın Şarkısını Dinle türü nedir?

Yabancı Romanlar

Rüzgarın Şarkısını Dinle kaç sayfa?

168

Rüzgarın Şarkısını Dinle Yorumları

güzel bir hikaye benziyor ya inşallah okurum ya rüzgârın sarksini dinle adı güzel geldi ya

güzel gözlüğün sevgilisi • 05-07-2018 08:25

guzel bir hikayeye benziyor en kisa surede okuyacam insallah

Asim sana henüz istek atılmıyor denedim olmuyor • 06-07-2018 09:43

ruzgarin sarkisini dinle ismi guzel okumak isterim kitapta guzel kitapa benziyor

12-08-2018 15:32

bu adamın her kitabı okunur.su gibi akıyor yazdıkları.o kadar kaptırıyorsun ki hikayelerdeki tuhaflıklar absürtlükler sanki çok doğalmış gibi geliyor.kedilerle konuşan adam gibi..hiç murakami okumamışlara rahatlıkla bu adamla tanışmalarını önerebilirim.imkansızın şarkısıyla başlamaları nıda ayrıca not olarak düşeyim..kolay gelsin takip eden okuyan herkese.

24-09-2018 16:46

ben bu kitapla başladım murakami'ye ve bir daha okumayacağım. "ne okudum ben?"dedim en sonunda. keşke basılmasına izin vermeseymiş. gerçekten vakit kaybı başka bir şey değil.

11-10-2018 15:54

gerçekten guzel

31-10-2018 22:29

güzel bir kitap ama haruki murakami farklı birşey denemiş sanırım önceki kitapları kadar etkileyici ve sarsıcı değildi

22-01-2020 21:02

ben yarıda bıraktım yarısını da zorla okudum acaba git gide düzelir mi diye ama hiç hoşuma gitmedi

25-10-2022 15:01

Yaban Koyununun İzinde Rüzgarın Şarkısını Dinle Koşmasaydım Yazamazdım İmkansızın Şarkısı Karanlıktan Sonra Sahilde Kafka Sputnik Sevgilim Kadınsız Erkekler Uyku Renksiz Tsukuru Tazaki'nin Hac Yılları 1Q84 en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli