İmkansızın Şarkısı

İmkansızın Şarkısı
Kitabın Yazarı:Haruki Murakami Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Doğan Kitapçılık Yayınlandığı Yıl:1987 Sayfa Sayısı:349 ISBN:9786050929812 Kitap Puanı:6.9 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:110,86 TL Pandora:126,65 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

İmkansızın Şarkısı - Haruki Murakami

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Noruvei no moriÇeviren:Nihal Önol

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İmkansızın Şarkısı Özet

İmkansızın Şarkısı, dünyaca bilinen Japon yazar Haruki Murakami'nin ilk baskısı 1987 yılında yapılan ve günümüzde yirmi altıncı baskıya ulaşan beşinci kitabıdır. Haruki Murakami Japon kültürüne adeta başkaldıran bir yazar olarak İmkansızın Şarkısı kitabıyla da bazı kesimlerce tepki toplamış, buna rağmen tüm dünyada başarılı bir okuma oranına ulaşmıştır.

İmkansızın Şarkısı romanı, Toru Watanabe'nin bir uçak yolculuğu esnasında Beatles'ın Norwegian Wood adlı şarkısını duymasıyla başlar. Bu şarkı onu yirmi yıl öncesine götürecek, onu bir anı tufanına sokacaktır. Yirmi yıl önce başından geçen iyi ve kötü her şey hafızasının kıvrımlarından tek tek ortaya çıkıp ona çeşitli birçok duygu hissettirecektir.

Toru Watanabe, yirmi yıl önce on yedi yaşındayken en yakın arkadaşı ve tek dostu olan Kizuki'yi kaybeder. Kizuki'nin de tek dostu Toru'dur ve bu Toru için gerçekten zor bir kayıp olmuştur. Toru'ya göre o muhteşem bir insandır, karakteri çok güçlüdür ve buna rağmen Kizuki'nin intihar etmesinin sebebini anlayamaz. Tek dostunun kaybından sonra Kizuki'nin sevgilisi olan Naoko ile de arası açılır. Kizuki hayattayken üçü birlikte çok fazla vakit geçirmelerine rağmen ölümünden sonra uzun bir süre hiç görüşmezler, ta ki Tokyo'ya giden bir trende tekrar karşılaşana kadar.

Beklenmedik bir karşılaşma olmuştur, ikisi de birbirini gördüğüne şaşırmıştır. Birkaç dakika lafladıktan sonra Naoko Tokyo'ya varmadan trenden inip biraz yürümeyi önerir, Toru da kabul eder. Trenden indikten sonra yürümeye başlarlar, ara sıra konuşarak ama daha çok susarak yapılan uzun bir yürüyüş olmuştur onlar için. Kizuki'den bahsetmekten çekiniyorlardır, bu nedenle karşılıklı susarak uzun bir müddet yürürler. Toru Tokyo'ya üniversite için gelmiştir, tiyatro bölümünü okuyacaktır. Naoko ise yakın bir semtte başka bir kız okulunda okuyacaktır. Ayrılırlarken Naoko Toru'ya gelecek cumartesi kendisini arayıp arayamayacağını sorar. Toru elbette ki bunu kabul eder. Henüz Toru bunu bilmese de Naoko da sevgilisinin ölümünün üzerine kendini büyük bir yalnızlığın içinde bulmuştur ve konuşmaya ihtiyacı vardır.

Gelecek cumartesi ve onu takip eden birçok hafta sonu buluşarak uzun yürüyüşler yaparlar. Hala yemin etmişçesine Kizuki' den bahsetmemekte kararlıdırlar, uzun yürüyüşler sırasında ya susarak yalnızca yürüyorlar ya da havadan sudan konulardan bahsediyorlardır. Naoko'nun dinlemeyi en sevdiği konu Toru'nun kaldığı yurttaki oda arkadaşı ile ilgili eğlenceli hikayelerdir. Böylece arkadaşlıklarını ilerletirler.

Toru'nun yurttaki tek arkadaşı Nagasawa'dır. İkisinin de en sevdiği kitap olan Muhteşem Gatsby sayesinde tanışırlar. Toru Nagasawa'nın tanıdığı en ilginç insan olduğunu düşünmektedir. Her yönüyle güçlü bir karakteri, birkaç zayıf noktası ve birçok tuhaf özelliği vardır ve Toru'yla gayet iyi anlaşmaktadırlar. Bir yandan Naoko ile günden güne yakınlaşan ilişkisini sürdürürken, diğer yandan Nagasawa ile arkadaşlık etmektedir.

Naoko'nun doğum gününde ikisinin de hayatlarının akışını değiştirecek şeyler olur. Naoko'nun evinde küçük bir kutlama yaparlar, plak dinlerler. Toru Naoko ile birlikte olur. Bu birliktelikten sonra Toru Naoko'nun hıçkıra hıçkıra ağladığını fark eder. Halbuki Naoko'nun istemediği hiçbir şey yapmamıştır. O gece, Naoko'yu uzun bir süreliğine son görüşü olur.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

İmkansızın Şarkısı Soruları ve Cevapları

İmkansızın Şarkısı kimin eseri?

Haruki Murakami

İmkansızın Şarkısı türü nedir?

Yabancı Romanlar

İmkansızın Şarkısı kaç sayfa?

349

İmkansızın Şarkısı Yorumları

benim için biraz hayal kırıklığı oldu harukinin romanları mükemmel olur ama bu biraz zayıf kalmış

07-01-2018 10:39

murakaminin çok güzel kitapları var ama bu onlardan bir tanesi değil

09-01-2019 00:05

imkansızın şarkısı konusu bu kadar mı? burada yazan özeti yazsak olur sanırım hocamız yaz ödevi olarak bu kitabı verdi bir türlü okumaya fırsat olmadı da

22-08-2019 10:53

haruki murakami harika bir yazar okuyup da pişman olduğum kitabı yok imkansızın şarkısı da tavsiye edeceğim kitaplardan bir tanesi henüz okumadıysanız tüm kitaplarını okuyun

13-04-2022 15:33

çok güzel bir kitaptı ben çok beğendim

18-01-2023 13:28