Koşmasaydım Yazamazdım

Koşmasaydım Yazamazdım
Kitabın Yazarı:Haruki Murakami Kitap Türü:Deneme Yayınevi:Doğan Kitapçılık Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:176 ISBN:9786050917703 Kitap Puanı:5.6 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:23,10 TL D&R:25,74 TL Pandora:27,72 TL e-kitap,pdf,epub: *

5.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Koşmasaydım Yazamazdım - Haruki Murakami

Kitap Türü:Deneme Çeviren:Hüseyin Can Erkin

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Koşmasaydım Yazamazdım Özet

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami'nin koşmak ve yazmak eylemlerinin hayatındaki yeri ve birbirleriyle bağlantısını anlattığı eseridir. Dünyanın birçok yerinde romanlarıyla tanınan Murakami, bu eserinde farklı bir tür ile karşımıza çıkıyor. Haruki Murakami, günce/deneme türündeki eseriyle bu kez kişisel hayatına bir kapı aralıyor. Romanlarında görmeye alıştığımız yalın, akıcı dilinden uzak, yeni bir Murakami ile tanışıyoruz Koşmasaydım Yazamazdım adlı eserinde.

Sıradan bir insan için koşmak ve yazmak eylemleri birbirinden uzak ve bağlantısız iki eylem gibi gözükse de, Murakami'nin hayatında ayrılmaz ve sarsılmaz bir yere sahipler. Yazar koşarak bir nevi yazmayı ve günlük yaşamını da belirli bir rutine oturtuyor. Murakami'nin bu kitabı yazmaktaki amacının bir yazarın inişli çıkışlı iç dünyasının yanında sağlığının da aynı oranda bozuk ve düzensiz olacağı klişesini yıkmak olduğunu sanıyorum. Açıkçası otuzlu yaşlarından sonra koşmaya başlaması ve bunu bir rutine oturtarak günden güne kendini geliştirmesi, bununla beraber başarılı bir yazar konumuna gelmesi ve sağlığını, formunu korumasıyla bu klişeyi büyük oranda yıktığını söylemek de mümkün. Aynı zamanda yazarın bu kitabı yazarak okuyucuya amaçları ve yapması gerekenleri yapması doğrultusunda azim ve süreklilik göstererek ilham verdiğini de eklemek istiyorum. Yazarı bu yönüyle de tebrik etmek gerek.

Ben kişisel fikrim olarak Koşmasaydım Yazamazdım'ın yazarın romanları okunduktan sonra okunması taraftarıyım. Benim okuduğum ikinci Murakami kitabıydı fakat romanları okunduktan sonra yazar hakkında daha kişisel bilgiler ve fikirler edinmenin daha uygun olacağı kanısındayım.

Murakami otuzlu yaşlarındayken hayalini gerçekleştirmek üzere birçok yerden borç alarak ve büyük bir risk ve yük altına girerek bir bar açar. Karısı ile birlikte barı güzel bir işletme haline getirir ve hatta düzenli müşteriler edinirler. Bu işletme Murakami'nin hayatının büyük bir kısmını kaplamaktadır. Fakat tam her şey düzenine oturmuş ve yavaş yavaş bar açılırken alınan borçlar ödenmeye başlamışken, Murakami'de roman yazma fikri oluşmaya başlar. Roman yazmaya karar vermesi ve koşmaya başlaması aynı zamanlara denk gelir. Bu sırada büyük çaba sarf ederek ve özel yaşantısını neredeyse sıfıra indirerek barı da işletmeye devam eder. Fakat bir süre sonra bunların birlikte yürümeyeceğinin farkına vararak büyük bir özveri örneği gösterir ve kendisi için ne kadar zor olsa da binbir çabayla açtığı barı kapatma kararı alır. Böylece tüm hayatını belirli bir rutine oturtur ve günlerini tamamen koşmaya ve yazmaya ayırır. Koşmakta kendini gün geçtikçe geliştirir ve dünya çapında milyonlarca okunmaya ulaşan romanlar kaleme alır. İşte bu tamamen ilham verici bir başarı öyküsüdür. Kendisi için ise sadece yapılması gerekeni yaptığı sıradan bir iştir yalnızca.

Koşmasaydım Yazamazdım'dan altını çizdiğim birkaç kısmı fikir olması açısından paylaşarak yazıyı bitiriyor ve Murakami severlerin bu kitabı kesinlikle okumasını tavsiye ediyorum:

"...Bunu gördükçe, sık sık, hayat hiç de adil değil diye düşünmeden edemem. Birisinin çabalamadan elde edemeyeceği bir şeyi, başka birisi hiçbir çaba göstermese de elde edebilir."

"Yarının ne getireceğini, yarın olmadan kim bilebilir?"

"Acı kaçınılmazdır, ama acı çekmek bir seçim meselesidir."

"Yaşadığınız her olumsuz durumu, kafanıza takmayı bıraktığınız an daha az yorulduğunuzu, daha mutlu olduğunuzu fark edersiniz."

"Ben koşarken, yalnızca koşarım. Bir boşluğun içerisinde koşarım. Ters yönden bir ifade kullanmak gerekirse boşluğu yakalamak için koşuyorumdur belki de."


Yazan: Miraç Elif Kanbay

Koşmasaydım Yazamazdım Yorumları

oldukça sıkıcı bir kitaptı

10-10-2017 19:21

haruki murakaminin hemen hemen tüm kitaplarını okudum koşmasaydım yazamazdım en kötü kitabı diyebilirim pek yazara yakışan bir kitap olmamış

13-12-2019 23:15

Rüzgarın Şarkısını Dinle Koşmasaydım Yazamazdım İmkansızın Şarkısı Karanlıktan Sonra Sahilde Kafka Sputnik Sevgilim Kadınsız Erkekler Uyku Renksiz Tsukuru Tazaki'nin Hac Yılları 1Q84 en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna