Koşmasaydım Yazamazdım

Haruki Murakami Koşmasaydım Yazamazdım
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Deneme
Yayınevi:Doğan Kitapçılık
Yayınlandığı Yıl:2013
Sayfa Sayısı:176
ISBN:6050917703
Kitap Puanı:
5.2 / 10 | Oy: 64 | Yorum: 1
Editör Puanı:5
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:14,32 TL
Pandora:17,38 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Sıkıcı

Yorum Yaz

Kitap Türü:Deneme
Çeviren:Hüseyin Can Erkin

Arka Kapak Bilgisi

Koşmasaydım Yazamazdım Özeti

Haruki Murakami Koşmasaydım Yazamazdım


Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami'nin koşmak ve yazmak eylemlerinin hayatındaki yeri ve birbirleriyle bağlantısını anlattığı eseridir. Dünyanın birçok yerinde romanlarıyla tanınan Murakami, bu eserinde farklı bir tür ile karşımıza çıkıyor. Haruki Murakami, günce/deneme türündeki eseriyle bu kez kişisel hayatına bir kapı aralıyor. Romanlarında görmeye alıştığımız yalın, akıcı dilinden uzak, yeni bir Murakami ile tanışıyoruz Koşmasaydım Yazamazdım adlı eserinde.

Sıradan bir insan için koşmak ve yazmak eylemleri birbirinden uzak ve bağlantısız iki eylem gibi gözükse de, Murakami'nin hayatında ayrılmaz ve sarsılmaz bir yere sahipler. Yazar koşarak bir nevi yazmayı ve günlük yaşamını da belirli bir rutine oturtuyor. Murakami'nin bu kitabı yazmaktaki amacının bir yazarın inişli çıkışlı iç dünyasının yanında sağlığının da aynı oranda bozuk ve düzensiz olacağı klişesini yıkmak olduğunu sanıyorum. Açıkçası otuzlu yaşlarından sonra koşmaya başlaması ve bunu bir rutine oturtarak günden güne kendini geliştirmesi, bununla beraber başarılı bir yazar konumuna gelmesi ve sağlığını, formunu korumasıyla bu klişeyi büyük oranda yıktığını söylemek de mümkün. Aynı zamanda yazarın bu kitabı yazarak okuyucuya amaçları ve yapması gerekenleri yapması doğrultusunda azim ve süreklilik göstererek ilham verdiğini de eklemek istiyorum. Yazarı bu yönüyle de tebrik etmek gerek.

Ben kişisel fikrim olarak Koşmasaydım Yazamazdım'ın yazarın romanları okunduktan sonra okunması taraftarıyım. Benim okuduğum ikinci Murakami kitabıydı fakat romanları okunduktan sonra yazar hakkında daha kişisel bilgiler ve fikirler edinmenin daha uygun olacağı kanısındayım.

Murakami otuzlu yaşlarındayken hayalini gerçekleştirmek üzere birçok yerden borç alarak ve büyük bir risk ve yük altına girerek bir bar açar. Karısı ile birlikte barı güzel bir işletme haline getirir ve hatta düzenli müşteriler edinirler. Bu işletme Murakami'nin hayatının büyük bir kısmını kaplamaktadır. Fakat tam her şey düzenine oturmuş ve yavaş yavaş bar açılırken alınan borçlar ödenmeye başlamışken, Murakami'de roman yazma fikri oluşmaya başlar. Roman yazmaya karar vermesi ve koşmaya başlaması aynı zamanlara denk gelir. Bu sırada büyük çaba sarf ederek ve özel yaşantısını neredeyse sıfıra indirerek barı da işletmeye devam eder. Fakat bir süre sonra bunların birlikte yürümeyeceğinin farkına vararak büyük bir özveri örneği gösterir ve kendisi için ne kadar zor olsa da binbir çabayla açtığı barı kapatma kararı alır. Böylece tüm hayatını belirli bir rutine oturtur ve günlerini tamamen koşmaya ve yazmaya ayırır. Koşmakta kendini gün geçtikçe geliştirir ve dünya çapında milyonlarca okunmaya ulaşan romanlar kaleme alır. İşte bu tamamen ilham verici bir başarı öyküsüdür. Kendisi için ise sadece yapılması gerekeni yaptığı sıradan bir iştir yalnızca.

Koşmasaydım Yazamazdım'dan altını çizdiğim birkaç kısmı fikir olması açısından paylaşarak yazıyı bitiriyor ve Murakami severlerin bu kitabı kesinlikle okumasını tavsiye ediyorum:

"...Bunu gördükçe, sık sık, hayat hiç de adil değil diye düşünmeden edemem. Birisinin çabalamadan elde edemeyeceği bir şeyi, başka birisi hiçbir çaba göstermese de elde edebilir."

"Yarının ne getireceğini, yarın olmadan kim bilebilir?"

"Acı kaçınılmazdır, ama acı çekmek bir seçim meselesidir."

"Yaşadığınız her olumsuz durumu, kafanıza takmayı bıraktığınız an daha az yorulduğunuzu, daha mutlu olduğunuzu fark edersiniz."

"Ben koşarken, yalnızca koşarım. Bir boşluğun içerisinde koşarım. Ters yönden bir ifade kullanmak gerekirse boşluğu yakalamak için koşuyorumdur belki de."


Yazar: Miraç Elif Kanbay

Koşmasaydım Yazamazdım Yorumları

Koşmasaydım Yazamazdım Yorum oldukça sıkıcı bir kitaptı

10-10-2017 19:21 !!

Yorum Yaz

:: Haruki Murakami ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.