Mrs. Dalloway

Mrs. Dalloway
Kitabın Yazarı:Virginia Woolf Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Kırmızı Kedi Yayınlandığı Yıl:1925 Sayfa Sayısı:208 ISBN:9786055340131 Kitap Puanı:6.6 / 10 | Yorum: 12

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

6.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Mrs. Dalloway - Virginia Woolf

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Mrs DallowayÇeviren:İlknur Özdemir

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Mrs. Dalloway Özet

Mrs. Dalloway, Virginia Woolf'un bilinç akışı yöntemini en iyi işlediği kitaplarından bir tanesidir. İlk kez 1925 yılında yayımlanmış olan bu romanı, Virginia Woolf'un bilinç akışı yöntemini en yetkin biçimde kullandığı kitabı olup, yirminci yüzyılın en modernist yazarlarından biri olarak kabul edilmesini sağlamıştır. İçinde çok fazla olay örgüsü barındırmamasına rağmen Virginia Woolf'un okuması en keyifli kitaplarından biri olduğunu söyleyebilirim. Tabii pek akıcı bir kitap olmadığından bir solukta değil de, sindire sindire okunması gereken bir kitap.

Kitabın konusuna gelecek olursak, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Londra'da yaşayan Clarissa Dalloway’in bir günü anlatılmakta. Yazarın feminist düşüncelerinin kırıntılarına ve eşcinsel eğilimlerinin işaretlerine de bu kitapta rastlamak mümkün.

Kitap, o akşam evinde bir parti verecek olan Clarissa Dalloway’in parti için çiçek almaya her zaman gittiği çiçekçiye gitmek üzere yola çıkmasıyla başlar. Clarissa Dalloway, yirmi yılı aşkın bir zamandır Westminister'de kocası Richard Dalloway ve kızları Elizabeth ile yaşamaktadır. Çocukluğu ve ilk gençliği Bourton'da geçmiş olan Mrs. Dalloway, eski zamanlarda sevgilisi Peter Walsh ile evlilik planları yapmış olsa da, sonrasında Peter ile araları bozulmuş ve o da muhafazakar parti üyesi olan Richard Dalloway ile evlenmiştir. Kocası ile arasında aşk bağı olmasa da, birbirlerine karşı derin bir saygı ve sevgi duymaktadırlar. Çiçekçiye giderken Londra sokaklarında işte bunları düşünmektedir Mrs. Dalloway. Peter Walsh ile evlenmemesinin kendisi için en iyisi olduğunu düşünür. Yıllar önce ülkeyi terk edip Hindistan'a gitmiş olan Peter Walsh'ın da bu günlerde döneceği haberini almıştır aynı zamanda.

Birçok çeşit çiçekten en güzellerini satın alan Clarissa Dalloway, eve dönerken hayli pahalı ve yeni görünen bir arabanın Londra sokaklarında ilerlemekte olduğunu görür. Herkesin dikkati bu araba ve stor perdelerin çekilmiş olduğu camların arkasındaki gizemli kişidedir. Kimi bu arabanın kraliçeye, kimisi de başbakana ait olduğunu düşünmektedir. O sırada çiçekçinin olduğu sokaktan geçmekte olan Septimus Warren Smith ve İtalyan asıllı güzel karısı Lucrezia da hikayeye dahil olurlar. Septimus Warren Smith, Birinci Dünya Savaşı sırasında en yakın arkadaşı ve kadim dostunun ölümüne şahit olmuş, bu nedenle büyük travmalar atlatmıştır. Fakat yaşadıklarının etkileri hala devam etmekte, geçirdiği savaş ve ölen arkadaşı ile ilgili hayaller görmektedir. Arada sırada da kendi kendine yüksek sesle tuhaf ve birbirinden alakasız şeyler söyleyen Septimus için karısı Lucrezia çok endişelenmektedir. Onu Lonra'nın en tanınmış psikiyatrlarından birine götürür, Doktor Lucrezia'ya Septimus'un durumunun hayli kötü olduğunu, bir kliniğe yatırılıp orada tedavi görmesi gerektiğini söyler. Bunu öğrenen Septimus iyice kötüleşir ve o günün ilerleyen saatlerinde pencereden atlayarak intihar eder.

Clarissa eve döndüğünde akşamki partide giyeceği yeşil elbisenin sökük yerini onarmak üzere odasına çıktığında, dış kapının çalındığını duyar. Gelen Peter Walsh'dır. Biraz sohbet ederler, fakat ikisi de aynı konulara değinmekten çekinmiş, yalnızca bazı yüzeysel konular hakkında konuşmuşlardır. Clarissa eski dostu Peter'i akşamki partiye davet eder.

Akşam olup da davetliler birer birer gelmeye başladığında, gelenler arasında Sally Seton da vardır. Sally Clarissa'nın eski dostlarından biridir. Aynı zamanda en iyi dostudur. Davetliler arasında önemli devlet adamları olduğundan Clarissa partinin kötü geçeceğinden, her an kötü bir şey olacağından çok endişelidir. Bu nedenle parti boyunca eski dostları Peter ve Sally ile pek ilgilenemez. Parti Clarissa 'nın endişelerinin aksine gayet iyi geçmektedir, fakat davetliler arasındaki Septimus'un doktorunun Septimus' un intihar haberini almasıyla herkesin morali bozulur. Clarissa Dalloway Septimus hakkında düşünürken bulur kendini. Yaşamını, geçmişini, seçimlerini sorgular. Kendini Septimus Warren Smith ile özdeşleştirir, kendisini onun yerine koymuştur. Sonuçta nedenler farklı olsa da, yaşamlarının gidişatı, ruhsal problemleri ikisinin de ortaktır. Lakin Septimus bir farkla, intihar etmeyi göze alabilmiştir.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Mrs. Dalloway Soruları ve Cevapları

Mrs. Dalloway kimin eseri?

Virginia Woolf

Mrs. Dalloway türü nedir?

Yabancı Romanlar

Mrs. Dalloway kaç sayfa?

208

Mrs. Dalloway Yorumları

ilginç bir konusu var beğendim

09-09-2015 21:53

çok sıkıcı bir kitap bitmek bilmedi beğenmedim

15-09-2015 21:42

böyle bir kitap yok. 50 sayfayı 4 saatte okudum.

03-11-2015 17:06

cok sıkıcı bı kitap tavsıye etmem

29-04-2016 19:08

mrs . dalloway kitabını çok akıcı buldum ve beğendim. kitabı handan saraç'ın çevirdiği remzi kitabevi'nin 2017 basımından okudum.

02-02-2017 23:32

arkadaşlar bu modern yani 20. yy dönemi kitabı olduğu için bunu okumak ve anlamak çok zor ama bunu basardiginiz zaman gerçekten çok değerli bir kitap ben edebiyat son sınıf öğrencisi olmama rağmen zorlandim anlamakta ama hocalarımız sayesinde bunu incelemek gerçekten mükemmel bir seh.

07-01-2018 15:42

bu ne 2 haftadır 20. sayfadayım

06-04-2018 10:21

konusu oldukça sıkıcı pek bize hitap eden bir kitap değil o yüzden beğenmedim

26-12-2019 19:10

okuması zor ve bence sıkıcı bir kitap

22-10-2020 11:21

konusu bana sıkıcı geldi o yüzden kitap analizini buradan yazıyorum yazana teşekkürlerimi iletirsiniz

29-06-2022 16:49

yorumlarda beğenmemişler şaşırdım güzel bir eserdir klasik sayılır

06-04-2023 12:17

woolfun en güzel eseri okunması gerekenlerden bir tanesi ben çok beğenmiştim

25-01-2024 22:41

Deniz Feneri Kendine Ait Bir Oda Orlando Dalgalar Mrs. Dalloway en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Tarihi Kitaplar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Gizem Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Felsefe Kitapları Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Beslenme Diyet Kitapları Psikoloji Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Şiir Kitapları