Virginia Woolf

Virginia Woolf Kimdir

Dönemimizde hala önem gören edebiyatçılardan biri olan Virginia Woolf, 25 Ocak 1882 yılında Londra’da doğmuştur. Yaşadığı dönemde erkeklerin, kızlardan daha üstün olduğu düşünülüyor ve kız çocukları okula gönderilmiyordu. Bu yüzden Woolf da hiçbir zaman okula gitmemiş, çevresindeki herkesin edebiyata olan ilgisi ve babasının büyük kütüphanesi dolayısıyla o da edebiyata karşı ilgi duymaya başlamıştır. Bu ilginin sonucu olarak da, ilk kez 1895 yılında bir gazetede yazısı yayınlanmıştır. Babasının ölümü sonucu kardeşleriyle birlikte Bloomsbury’ye yerleşmişlerdir ve Woolf, cinsel konularda özgürlükçü düşüncelere sahip olan Bloomsbury grubuna katılmıştır. Bu grup, çocukluğunda üvey kardeşlerinin tacizine uğrayan Woolf’un cinsel tercihlerinin de şekillenmesinde etkili olmuştur. 1912 yılında evlendiği eşi Leonard Woolf, kendisinin edebi çalışmalarına her zaman destek vermiş ve kitaplarını daha rahat basabilmesi için ona bir yayınevi açmıştır. Eserlerinin büyük çoğunluğunda da kendi yaşamından kesitler sunan Woolf, 28 Mart 1941 yılında içine düştüğü yeteneğini kaybetme korkusu ve ruhsal problemlerinden dolayı kendini nehre atarak intihar etmiştir.

Virginia Woolf Romanları & Kitapları & Eserleri:

Dışa Yolculuk, Gece ve Gündüz, Jacob'un Odası, Mrs Dalloway, Deniz Feneri, Orlando: Bir Yaşamöyküsü, Dalgalar, Yıllar, Kendine Ait Bir Oda, Londra Manzaraları, Flush, Bir Köpeğin Romanı, Üç Gine, Perde Arası, Virginia Woolf'un Günlükleri, Pazartesi ya da Salı


7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Virginia Woolf Kitapları

Dalgalar Dalgalar

Dalgalar isimli bu romanı ise Woolf’un ölen erkek kardeşine duyduğu özlem yatmaktadır.

Puan: 6.7 | Yorum: 7

Kendine Ait Bir Oda Kendine Ait Bir Oda

Kendine Ait Bir Oda denemesinde ise ; ‘Bir kadın eğer kurmaca yazacaksa, parası ve kendine ait bir odası olmalı’ diyerek tek cümleyle o dönemin koşullarını anlatmaya çalışıyor.

Puan: 7.3 | Yorum: 9

Orlando Orlando

Orlando, Virginia Woolf’un “Eğlence istiyorum, fantezi istiyorum” diyerek yazdığı, sahte ve fantastik bir biyografik eserdir.

Puan: 8.1 | Yorum: 8

Deniz Feneri Deniz Feneri

Deniz Feneri ise Virginia Woolf'un en çok okunan ve en çok sevilen romanıdır.

Puan: 7.7 | Yorum: 6

Mrs. Dalloway Mrs. Dalloway

Mrs. Dalloway, Virginia Woolf'un bilinç akışı yöntemini en iyi işlediği kitaplarından bir tanesidir.

Puan: 6.6 | Yorum: 12

Virginia Woolf ile ilgili yorumlar

keşke kendi hayatını anlatan bir kitap yazsaydı kitaplık bir hayatı var

12-01-2017 18:24

gece ve gündüz, mrs dalloway, deniz feneri ve orlando çok güzel kitaplar

23-02-2017 19:07

kitapları çok güzel bende çoğunun pdf hali mevcut severek okuyorum deniz feneri, mrs dalloway, dalgalar ve perde arkası çok güzel romanlar

11-06-2019 20:29

virginia woolf ile dostoyevski'nin isimleri aynı olan kitapları hangisidir?

07-04-2022 15:06

virginia woolf ve dostoyevski'nin isimleri aynı olan kitapları yok sadece mrs dalloway ile dostoyevski'nin suç ve ceza romanları benzerlik gösterir, o kadar.

23-04-2023 23:03