Deniz Feneri

Deniz Feneri
Kitabın Yazarı:Virginia Woolf Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Kırmızı Kedi Yayınlandığı Yıl:1927 Sayfa Sayısı:240 ISBN:9786052982174 Kitap Puanı:7.7 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:12,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Deniz Feneri - Virginia Woolf

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:To the LighthouseÇeviren:İlknur Özdemir

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Deniz Feneri Özet

Cebine taş doldurup nehirde intihar etmesiyle ünlüdür Virgina Woolf. Feminizminde önemli isimlerindendir. Hatta kaleme aldığı "Kendine Ait Bir Oda" isimli kitabı feminist hareketin klasik kitabi olarak kabul edilir.

25 Ocak tarihinde İngiltere’de doğan yazarın babası da dönemin ünlü yazarlarından biri olan Sir Leslie Stephen'dır. Kadınların o dönemde pek söz hakkı olmaması nedeniyle okula gönderilemeyen Virginia Woolf, babası sayesinde kendisini geliştirmiştir.

1912 yılında Leonardo Woolf ile evlenmiş, eşinin onun için açtığı basımevi sayesinde kitaplarını yayımlanmıştır. Ağır bir bunalım geçiren Virginia Woolf 59 yaşında intihar etmiştir.

Deniz Feneri ise Virginia Woolf'un en çok okunan ve en çok sevilen romanıdır. Virginia Woolf'un bilinç akışı tekniğiyle kaleme aldığı bu eser; İngiliz ve Dünya Edebiyatının yapı taşlarından biridir. İlk kez 1927 yılında yayınlanmıştır.

Hikâye Ramsay ailesi üzerine kuruludur. Ramsay ailesi çok sıradan ve sessiz bir yaşantıya sahiptir. Mr. Ramsay kendi kendine düşünen, mesafeli bir bilim adamıdır. Mrs. Ramsay ise fedakar bir ev kadınıdır. Mrs.Ramsay elli yaşlarında olmasına rağmen güzel bir kadındır. Hikayede önemli yeri olan bir diğer kişi de en küçük oğulları James Ramsay'dır. Deniz fenerine ulaşmayı en büyük arzusu olarak görmektedir. Lilly ise bu hikayede kendi ayakları üzerine duran özgür ve bağımsız kadın modelini temsil eden Ramsay ailesinin dostlarıdır.

Lilly aynı zamanda bir ressamdır. Zamanının çoğunu resim yaparak geçirir. Sanatla ilgilenir.

Mr. Ve Mrs Ramsay'ın sekiz çocuğu vardır. Sekiz çocuğuyla birlikte İskoçya’da arkadaşlarının yanında tatil yapan ailenin en küçük oğlu James Ramsay deniz fenerine gitmek ister. Ancak havanın kötü olması nedeniyle gidemezler. Zaten baba Mr. Ramsay da bu geziyi pek onaylamaz. Oğlu James' i oyalar. Çocuklarına karşı pek ilgili değildir.

Bu olaydan yola çıkarak aslında kocasına büyük bir hayranlık besleyen Mrs.Ramsay ailesini ve yaşantısını sorgulamaya başlar. Bu sorgulama Bayan Ramsay'ı çok üzer. Çünkü her seferinde kocasının ilgisizliği onu yıpratır.

Ayrıca Ramsay ailesinin evinde kaldıkları arkadaşı Lilly hiç evlenmemiş, kendi başının çaresine bakan bir kadındır. Bu da Mrs. Ramsay'ı kendisini sorgulamaya iten sebepler arasında yer almaktadır.

Roman üç ana bölümden oluşur. Birinci bölümün adı: Pencere.

Bu bölümde çok kısa bir zaman dilimi ele alınır. James Ramsay'ın deniz fenerine gitmek için olan isteğini burada oldukça net hissettirir Virgina Woolf. Ve gidemediğinde ki üzüntüsünü de.

İkinci bölümde monoglar şeklinde geçmişe dönüldüğü görülür. Mrs.Ramsay ilişkisini sorgulamaya başlamış, kocasına bağlı aciz bir kadın olduğu düşüncesine kapılmıştır. Bir yandan da arkadaşı Lilly'e özenmektedir. Bu bölümde karakterler arasındaki konuşma yok denecek kadar azdır, daha çok içsel monolog şeklinde ilerler. Mrs.Ramsay Sadece Mr. Ramsay ile olan ilişkisini değil, Mr.Ramsay'ın çocuklarıyla olan ilişkisini de sorgulamaktadır.

Üçüncü ve son bölümde ise on yıl ileriye götürür Virginia Woolf bizi.

Mrs.Ramsay hayatını kaybetmiş, Mr. Ramsay ailesinden iyice kopmuştur. Kendi kabuğuna çekilerek herkesten uzaklaşır. Aile bir nevi dağılmış gibi olsa da artık 16 yaşında olan James Ramsay sonunda deniz fenerine ulaşmayı başarır. Artık isteği gerçekleşmiştir.

Kitabın başından beri deniz feneri bir arzu nesnesidir. Ulaşılmak istenen ve ulaşılamayan her şeydir. Ancak James Ramsay deniz fenerine ulaştığında 6 yaşındaki o sevincini kaybetmiştir. Deniz feneri artık onun için sıradan ve önemsizdir.

Tüm bunlar anlatılırken imgeselleştirme ve çağrışım tekniklerinden yararlanılmıştır. Geçmişe dönüşlerde bazı anahtar kelimeler kullanarak bilinç altına inilmeye çalışılmış, farklı olaylar üzerinden farklı kurumlara gönderme yapılmıştır.

Ondandır ki bu kitap her okuyana ilgi çekici gelmez. Hatta sıkıcı ve anlamsız bulanlar bile olabilir. Ancak her kadının yerini ve iç dünyasını hem de deniz feneri üzerinden insanın arzu psikolojisini çok iyi açıklar.

Yazan: Elif POYRAZ

Deniz Feneri Soruları ve Cevapları

Deniz Feneri kimin eseri?

Virginia Woolf

Deniz Feneri türü nedir?

Yabancı Romanlar

Deniz Feneri kaç sayfa?

240

Deniz Feneri Yorumları

çok zor okuması bu kitabın

06-08-2018 23:07

mükemmel bir kitap çok beğendim mutlaka okuyun

02-12-2018 00:10

virginia woolf deniz feneri özet için teşekkür ederim güzel yazmışsınız çok yardımcı oldu

19-06-2019 18:01

deniz feneri virginia woolf un kaçıncı kitabı?

31-03-2022 12:29

zaman geçiyor bölümü hangisi

26-12-2022 18:41

sekiz çocuğu okuduktan sonra bana fenalık geldi

03-09-2023 22:47