Kitaplardan Korkan Çocuk

Kitaplardan Korkan Çocuk
Kitabın Yazarı:Susanna Tamaro Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:2000 Sayfa Sayısı:44 ISBN:9789758440863 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 15

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:9,10 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kitaplardan Korkan Çocuk - Susanna Tamaro

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları, Macera Orjinal Adı:PapirofobiaÇeviren:Eren Cendey

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kitaplardan Korkan Çocuk Özet

Kitaplardan Korkan Çocuk, gözlerinde bozukluk olduğu için kitap okuyamayan bir çocuğun hikayesini konu alır. Her yaştan, büyük bir okur kitlesine hitap eder. Özellikle anne ve babalar için güzel mesajlar içerir.

Leopoldo sekiz yaşında bir çocuktur ve kitaplarla arası hiç iyi değildir. Annesi ve babası ise onun aksine kitaplara çok düşkündürler. Bu nedenle Leopoldo'nun kendileri gibi bolca kitap okumasını isterler. Böylece ona, her doğum gününde hediye olarak kitap alırlar. Sekiz yaşına gelen Leopoldo'nun odası bu kitaplarla doludur. Ama Leopoldo bu kitapların hiçbirini okuyamaz. Çünkü hangi kitabı eline alırsa alsın, beyaz sayfadaki siyah harfler birbirine girer.

Leopoldo'nun ailesi Leopoldo'nun kitap okuması için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Hatta bu konuda bazen aşırıya da kaçarlar. Sonunda Leopoldo'nun notları da çok kötü gelince annesi onu bir ruh hekimine götürür. Ruh hekimi Leopoldo'nun kitap korkusu hastalığına yakalandığını söyler. Bu hastalığın sebepleri olarak ise televizyon ve video oyunlarını gösterir.

Leopoldo çok fazla televizyon izlemeyen ve video oyunu oynamayan bir çocuktur. Bu yüzden annesiyle bu konuda konuşur ama bu konuşmanın hiçbir faydası olmaz. Çünkü annesi onun söylediklerini değil doktorun söylediklerini dikkate alır. Böylece Leopoldo'nun bu hastalıktan kurtulması için tedaviye başlarlar.

Leopoldo'nun babası tedavi için, dozajı her gün artacak bir kitap okuma planı hazırlar. Ve bu planı büyük bir hassasiyetle uygular. Ama Leopoldo bu tedavi yönteminden hiç fayda görmez. Hatta bu tedavi yüzünden kabuslar görerek çok daha kötü bir duruma düşer. Leopoldo'nun annesi oğlunun ne kadar kötüleştiğini görünce eşiyle konuşup bu tedaviden vazgeçmesini ister. Ama Leopoldo'nun babası tedavinin fayda sağlayacağından emindir. Bu yüzden de eşinin söylediklerini önemsemez.

Bir gün Leopoldo, anne ve babasına kitap okumanın neden gerekli olduğunu sorar. Leopoldo'nun anne ve babası bu soru karşısında epey şaşırırlar. Şaşkınlıkları geçtikten sonra ise kitap okumanın öneminden bahsederler. Kitap okumanın, bilgi edinmek ve mutlu olmak için zorunlu olduğunu söylerler.

Leopoldo bu cevaplara hiç inanmayarak düşünmeye başlar. En çok da mutlu olmak için kitap okumanın zorunlu olması üzerine düşünür. Böylece daha önce evlerine gittiği bir arkadaşıyla ailesinin evlerinde hiç kitap olmamasına rağmen ne kadar mutlu olduklarını hatırlar.

Ertesi sabah çantasına biraz fazla yiyecek koyarak evden çıkar. Bir süre her zamanki yolda ilerledikten sonra okul yoluna dönmek yerine önüne çıkan ilk otobüse biner. Otobüs son durağa gelince otobüsten iner ve bir mağazaya girer. Mağazada koşu ayakkabılarını inceler ama kısa süre sonra mağazadan çıkmak zorunda kalır.

Mağazadan çıkınca parka gidip biraz oynar. Ama evden kaçtığı için park hiç eğlenceli gelmez. Böylece boş bir bank bularak bir şeyler atıştırmaya karar verir. Boş bir bank bulamayınca yaşlı ve görme engelli bir adamın yanına oturur. Az sonra yaşlı adam Leopoldo'yu fark eder ve onunla konuşmaya başlar.

Leopoldo adamın hayat hikayesini dinler ve çok etkilenir. Daha sonra bir lokantaya gidip beraber öğle yemeği yerler. Yemeğin sonunda yaşlı adam, Leopoldo'ya görme yetisini kaybetmeden önce okuduğu bir kitabı bitiremediği için pişmanlık duyduğunu söyler. Leopoldo ise yaşlı adamın haline üzülerek ona kitabın devamını okuyabileceğini söyler.

Böylece bir kitapçıya giderek yarım kalan kitabı bulurlar. Leopoldo kitabı okumak için açtığında her zamanki gibi harfler birbirine girer. Leopoldo'nun kitabı bir türlü okuyamadığını gören bir satıcı, çocuğun gözlüklerini unuttuğunu söyler. Böylece yaşlı adam Leopoldo'nun gözlerinin bozuk olduğunu fark eder.

Bunun üzerine yaşlı adam Leopoldo'yu evine götürerek anne ve babasına teslim eder. Bu sırada Leopoldo'nun anne ve babasıyla konuşarak çocuğun göz bozukluğu yüzünden kitap okuyamadığını onlara anlatır. Böylece göz doktoruna giden Leopoldo, kalın camlı bir gözlük takmaya başlar. Gözlüğü ile bir sürü kitap okur ve yaşlı adamın hayat hikayesini okuduğu kitaplarda bulur. Bunu yaşlı adama söylediğinde ise onun aslında bir bekçi olduğunu ve bekçilik yaparken çokça kitap okuduğunu öğrenir.

Yazan: Firdevs AÇAR

Kitaplardan Korkan Çocuk Konusu

Yazdığı romanlar ile geniş bir okuyucu kitlesine sahip olan Susanna Tamaro Kitaplardan Korkan Çocuk kitabı ile bu kez çocuklara yönelik mükemmel bir esere imza atıyor.

Kitaplardan Korkan Çocuk kitabında küçük Leopold’un hikayesine tanıklık ediyoruz. Leopold sekiz yaşına gelmiştir ve doğum gününde hediye olarak koşu ayakkabısı beklemektedir. Fakat hediye paketini açtığında büyük bir hayal kırıklığı yaşar. Paketin içinde hayalini kurduğu koşu ayakkabısı yerine kitap vardır. Leopold kitaplardan korkan bir çocuktur ve bu hediye kitaplar da korkusu ile tekrar yüzleşmesine neden olur.

Leopold küçüklükten beri kitaplardan korkar. Kitapların renksiz dünyası ona her zaman itici gelmiştir. Dahası yazılar ona kara lekeler gibi görünmektedir ve okuyamamasına neden olmaktadır. Ailesi onun bu kitap korkusu görür ve çözüm bulmak için doktora giderler. Fakat çözüm yerine işlerin daha da kötüye gitmesine neden olacak olan cezalandırma yoluna başvururlar. Bunun üzerine Leopold daha fazla dayanamaz ve kitap korkusu nedeni ile evden kaçar. Evden kaçması ile birlikte kitapları sevmeye doğru gidecek olan macerası da başlamış olur.

Kitaplardan Korkan Çocuk kitabı aslında okurlara çocukların dünyasının ne kadar farklı olabileceğini ve bu yüzden çocuklar ile ilgili sorunlarda çocukların gözünden bakmanın ne kadar önemli olduğunu ailelere gösteriyor. Bunu yaparken de çocuklar için en önemli alışkanlıklardan bir tanesi olan kitap okuma sevgisini de farklı bir açıdan çocuklara aşılıyor.

Kitaplardan Korkan Çocuk Yorumları

aldım okudum çok güzel bir kitap çocuklar için çok eğitici

20-11-2016 21:04

harika kitap çok sevdim

22-11-2016 20:53

çok güzel bir kitaptı

04-12-2016 10:25

cok guzel herkese oneriyorummm

08-01-2017 22:08

efsane okuyun tavsiye ederim ama tuhaflıklar okulu kitabını okumayı unutmayın :d ❤️

26-01-2017 15:53

çok güzel bi kitap herkese tafsiye ederim arkadaşlar....

27-01-2017 11:43

cok guzelmış

16-03-2017 17:23

ana fikir ne

19-03-2017 20:00

güzel bukitaptan yazılı olucaz

26-03-2017 20:02

cok eğitici
aynen

02-04-2017 23:03

bulamadim ama guzeldii
ana fikrii neeee

05-04-2017 11:18

çok güzele benziyo

22-07-2018 11:46

bu kitap çok güzel bir kitap

12-05-2019 10:35

bu kitaptan sınavıız olcak 10 kere okudum çok güzel ve hala sıkılmadım

25-10-2020 15:00

kitap gerçektende çok güzel tavsiye ederim

09-12-2020 13:48

Tobia ve Melek Kitaplardan Korkan Çocuk Tombul Yürek Yüreğinin Götürdüğü Yere Git Var Olan Ada en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Yabancı Romanlar Çocuk Kitapları Yerli Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Gizem Kitapları Korku Kitapları Komik Kitaplar Psikoloji Kitapları Polisiye Kitaplar Tarihi Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Şiir Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Günlük Anı Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Beslenme Diyet Kitapları